Skocz do zawartości


Zdjęcie

czarny ekran lenovo g50


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 etrr

etrr

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 30 04 2016 - 12:09

nagle, z dnia na dzień, po włączeniu laptopa mam czarny ekran, muzyka przy odpalaniu się włącza lecz 0 reakcji. (2 dni wcześniej zmieniałem system z 8 na 7 i przez te 2 dni było ok) po podpięciu kabla hdmi do tv widzę pulpit, ale nie widzę tego jak się uruchamia (nie mogę też wejść do biosu, żeby ustawić bootowanie na usb 1sze, żeby znów sformatować)

laptop reaguje na zmianę jasności poprzez przyciski funkcyjne, ale to tylko zmienia obraz z ciemnego czarnego na jaśniejszy czarny. Laptop nigdzie nie spadł itd. Sterowniki ma najnowsze, wgrywałem jeszcze raz gdy podłączony był przez hdmi do tv.

Nastepnie wyjąłem dysk i włączyłem laptop, mając nadzieję że wyświetli się jakiś komunikat, ale nic nie ma, nadal czarny ekran.

Polecono mi oddanie go na gwarancję (bo mam- laptop lenovo)

laptop wrócił z serwisu. W serwisie sprawdzili niby wszystkie kwestie mechaniczne - brak uchybien, wszystko jest ok. Wina leży po mojej stronie podobno, bo z powodu zmiany systemu (zmiana oprogramowania za które oni nie odpowiadają) mogło dojść do jakiegoś błędu itd itp. I oczywiście, cudowna firma lenovo jest tak dobra że udostępnia czas konsultantów, aby ci pomogli przywrócić system. Zadzwoniłem do nich, to poinstruowali mnie jak to zrobić za pomocą partycji recovery, której nie ma, bo przy formacie zostały nadane inne wielkości poszczególnych dysków, a do tego był zmieniony typ partycji. Teraz mogę uruchomić laptopa tylko za pomocą kabla hdmi podłączonego do tv. Ale tak, ten novobutton (od biosu) nie reaguje, nie mogę zmienić bootowania, żeby zainstalować tą 8-kę, czy cokolwiek innego. Po włączeniu lapka widzę tylko czarny pulpit ( co prawda mogę wybrać utworzyć np nowy folder, ale wejść we właściwości 'moj komputer' to już nie jest mi dane - chciałem to zrobić aby sprawdzić jakie aktualizacje są zainstalowane, bo może tam tkwi szkopuł) Wypaliłem na CD zasłużonego WIN XP, ale widocznie bootowanie w biosie jest na hdd, bo ani CD ani bootowalnego USB mi nie odczytuje, I ogólnie to limit moich pomysłów się wyczerpał.

ktoś coś mógłby pomóc? z góry dzięki



  • 0

#2 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 30 04 2016 - 15:31

Sprawdź czy pokaże obraz na zewnętrznym dysku np pendrive, zainstaluj tam XP LiveCD czy Ubuntu. Wg mnie oprogramowanie nie ma kompletnie żadnego związku, uszkodzone jest albo podświetlenie matrycy, inwerter lub taśma. Ale skoro widać że się obraz lekko rozjaśnia to coś jest z ledami. 



  • 0

#3 etrr

etrr

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 01 05 2016 - 15:39

Sprawdź czy pokaże obraz na zewnętrznym dysku np pendrive, zainstaluj tam XP LiveCD czy Ubuntu. Wg mnie oprogramowanie nie ma kompletnie żadnego związku, uszkodzone jest albo podświetlenie matrycy, inwerter lub taśma. Ale skoro widać że się obraz lekko rozjaśnia to coś jest z ledami. 

wg mnie oprogramowanie również nijak ma się do tego problemu. Obraz na zewnętrznym dysku? Jak to uczynić? Nie mogę wejść do BIOSU w ogóle, ten novobutton nie reaguje, tzn włącza się laptop ale reakcji brak (na tv przez hdmi)


  • 0

#4 etrr

etrr

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 05 05 2016 - 21:52

odswiezam!~!


  • 0

#5 server

server

    Zaawansowany użytkownik

  • 414 postów

Napisano 05 05 2016 - 23:31

 

 

Jeżeli jednak zewnętrzny monitor działa bez zarzutu, nie masz do czynienia z uszkodzeniem karty graficznej. Nie odłączaj go od komputera, lecz sprawdź w Panelu sterowania Windows, czy omyłkowo nie został wyłączony ekran, w który jest wyposażony laptop, a uaktywniony zamiast niego zewnętrzny monitor. W przeciwnym razie poruszaj delikatnie klapą notebooka w przód i w tył. Być może zakłócenia w działaniu monitora są spowodowane chwiejnym stykiem lub złamaniem kabla w pobliżu zawiasu na wiekunotebooka. Wówczas ekran mógłby na chwilę zaświecić się podczas poruszania, a być może nawet podjąć działanie w określonym ustawieniu pokrywy. Kolejną przyczyną problemu może okazać się poluzowanie wtyczek w kablu podłączeniowym pomiędzy ekranem laptopa i jego płytą główną. Aby to sprawdzić, trzeba otworzyć obudowę notebooka. Pod lewym zawiasem pokrywy powinien znajdować się kabel prowadzący do płyty głównej. Zobacz, czy wtyczki są solidnie wetknięte w gniazda. Jeżeli wszystkie opisane powyżej czynności nie przyniosą pożądanego rezultatu, musisz zwrócić się z prośbą o pomoc do punktu serwisowego.260240_resize_588x1000.jpg

 

Może to Ci coś pomoże...


  • 1

#6 etrr

etrr

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 09 05 2016 - 12:38

nie będę go rozkręcać bo mam jeszcze gwarancję, a serwis niby go sprawdził pod katem uszkodzen mechanicznych,w co wątpię.


  • 0

#7 etrr

etrr

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 09 05 2016 - 20:05

aktualizacja: dzwoniłem do serwisu, poinformowali mnie, że została uszkodzona partycja recorvery i system był inny niż ten, który opuścił fabrykę. (był 8, ja wgrałem 7) i technicy dalej nie sprawdzali - czyli nie rozkręcili go pewnie wcale. A ja nawet nie mogę wejść do biosu żeby zmienic bootowanie. Konsultant polecił mi oddanie do serwisu pogwarancyjnego, a potem oddac go w ramach gwarancji do Lenovo, bo podobno ma być taki system jaki był na początku. Ten serwis pogwarancyjny ma prawo do zerwania plomb i naklejenia swoich. Tylko czy to jest jedyna opcja? Wg mnie to oni rozkręcą go, podepną inną matrycę i wtedy zainstalują 8-kę i skręcą go. Co sądzicie na ten temat? Jestem skłonny komuś zapłacić, jeśli tylko coś pomoże w tej kwestii


  • 0

#8 etrr

etrr

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 12 05 2016 - 11:27

odswiezam! pomoze ktos?


  • 0

#9 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 12 05 2016 - 19:44

włącz go tak, żebyś widział obraz na zewnętrznym monitorze. Następnie odłącz zewnętrzny, weź lampkę i poświeć na matrycę lapka. Obserwuj czy nie widać np. ikonek tam gdzie świecisz lampką.


Użytkownik bipiw edytował ten post 12 05 2016 - 19:47

  • 1

#10 etrr

etrr

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 14 05 2016 - 15:38

włącz go tak, żebyś widział obraz na zewnętrznym monitorze. Następnie odłącz zewnętrzny, weź lampkę i poświeć na matrycę lapka. Obserwuj czy nie widać np. ikonek tam gdzie świecisz lampką.

nie widac nic a nic, a na tv normalnei moge go uzywac. Na tv widzę od momentu windows boot manager. Wgrałem na nowo partycję recovery, ale wciskajac przycisk novobutton nic sie nei dzieję (włącza się laptop, ale czarny ekran jest na tv i na laptopie)


  • 0

#11 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 17 05 2016 - 11:37

Zostaje podpiąć inną matrycę na próbę.



  • 1

#12 etrr

etrr

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 17 05 2016 - 12:18

Zostaje podpiąć inną matrycę na próbę.

a jakby wypiąc dysk, wlozyc do innego laptopa i na nim wykonac format do 8-ki, żeby serwis się nie czepiał, że właśnie jej nie ma?



  • 0

#13 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 18 05 2016 - 17:06

Przez instalacje czystej 8-ki nie odtworzysz partycji recovery. Chociaż serwis nie powinien się tego czepiać wg mnie, bo gwarancji na system to oni przeciez nie dają.

Możesz przeinstalować ten system jeśli to miałoby tych z lenovo sklonic do przyjecia laptopa.


  • 1

#14 etrr

etrr

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 18 05 2016 - 21:59

tylko jedyna opcja to wypięcie dysku i wlożenie do innego laptopa i tam instalacja systemu, tak? Bo nie da się zainstalowac systemu bez ingerencji w Biosie i zmiany kolejności bootowania?


  • 0

#15 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 19 05 2016 - 19:49

No raczej bez obrazu tego(zmiany kolejnosci bootowania) nie wykonasz więc tak.



  • 1




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych