Skocz do zawartości


Zdjęcie

budowanie sieci domowej


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 mieczyk100

mieczyk100

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 22 11 2007 - 18:41

Witam!Dołączona grafika
Mam kilka pytań dotyczących założenia sieci domowej:

-Załóżmy ze kupiłem sobie laptopa. drugi komputer w domu ma ok 7 lat. chciałbym poprzez sieć zrobić z laptopa administratora, natomiast z drugiego kompa, chciałbym zrobić klienta. Czyli chciałbym żeby ten drugi komputer był od laptopa zależny. Jak to zrobić?

-jezeli na laptopie mam system Vista, a na drugim jest win xp home, to nie bedzie później przy tym żadnych komplikacji, kiedy będę tworzył sieć domową?

-mam zamiar stworzyć taką sieć: switch w ADSL z wbudowanym routerem oraz wi-fi. do switcha chcem podłączyć kabel tel. RJ11, dwa komputery przez RJ45 oraz print server przez RJ45, natomiast do print servera drukarke przez USB. teraz pytania: czy do poprawnego działania takiej sieci będę potrzebna jakieś konfiguracje? chodzi mi głównie o drukarkę, żeby dobrze działała dla dwóch komputerów, jeśli byłyby potrzebne jakieś konfiguracje to jakie dokładnie, co by było trzeba zrobić?

-jakie jeszcze inne urządzenia domowe można podłączać do sieci komputerowej?

-ostatnio czytałem artykuł o wizji stworzenia cyfrowego domu. Chodzi oto, że za pomocą komputera można w domu sterować różnymi aspektami np. można zautomatyzawać włączanie i wyłączanie różnych urządzeń elektronicznych(np. telewizora, światła, radia itd.) za pomocą komputera (komputer ten byłby wtedy jednostką centralną domu).
Dowiedziałem się że takie przedsięwzięcie realizuję się za pomocą urządzenia zwanego "X10"(nie wiem właśnie co to dokładnie za urządzenie, nigdzie nie mogę go znaleźć na aukcji internetowej).
Może ktoś zna sie na tym. Prosiłbym o bardziej dogłębne opisanie jak to dokładnie działa, o jakieś informacje dotyczące zbudowania takiego "cyfrowego domu", co trzeba kupić, co trzeba zrobić i jak to zrobić?

z góry dzięki za odpowiedźDołączona grafika!!

  • 0

#2 DanBK

DanBK

    Stały użytkownik

  • 292 postów

Napisano 22 11 2007 - 19:09

Laptop jako serwer ;) Bezsensowne posunięcie, zresztą i tak chcesz kupić router jak dalej piszesz,
więc wystarczy jak router skonfigurujesz tak jak będziesz chciał.

Nie nie będzie.

Do routera który musi mieć wbudowany modem ADSL podpinasz kabelek telefoniczny (gniazdo WAN),
od switcha wbudowanego w router przeciągasz kabelek to tego starszego kompa (gniazdo LAN) kabelek prosty!
konfigurujesz access point WLAN i normalnie łączysz się bezprzewodowo laptopem,
print server wtykasz to LAN w swichu i pod niego podłączasz drukarkę, której sterowniki będą instalowane
zaraz po tym jak ją dodasz na komputerach (albo przy pierwszej próbie użycia jej)

Można podpiąć różne rzeczy, kuchenkę mikrofalową, gazową, lodówkę czy nawet okap ;)

Stworzenie takiego cyfrowego domu nie jest proste, chyba że ma się naprawdę BARDZO dużo $
Tańszym kosztem musisz samodzielnie zbudować centralkę, napisać system do niej itp.
Ja coś takiego projektuje już od dwóch lat, robie to w wolnym czasie i jak narazie mogę
sterować całą instalacją elektryczną i urządzeniami poprzez podczerwień, nic innego ;>
Jakbyś miał ochotę pobawić się w samodzielny montaż to zapraszam na forum elektrody ;>

  • 0

#3 mieczyk100

mieczyk100

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 22 11 2007 - 19:23

dlaczego laptop jako serwer to bezsensowne posunięcie?
  • 0

#4 DanBK

DanBK

    Stały użytkownik

  • 292 postów

Napisano 25 11 2007 - 18:55

Serwer ogólnie jest widziany jako komputer stacjonarny włączony cały czas.
Kiedy odłączysz laptopa od sieci do drugi komputer moze juz go potem nie widziec
w sieci, jesli ip przydzielasz z DHCP

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych