Skocz do zawartości


Zdjęcie

aktualizacja BIOS'u


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
24 odpowiedzi w tym temacie

#1 bartesss

bartesss

    Początkujący

  • 15 postów

Napisano 14 01 2009 - 18:44

Witam. Już przez cały dzień szukam, i zastanawiam się jak zaktualizować bios.
Moja płyta główna to Chaintech 9BIA. Setki razy trafiałem na programy skanujące
i pokazujące mi niezaktualizowane części w moim kompie, które są NIBY za darmo.
No może skanowanie jest za darmo, ale dalej to trzeba płacić, aby ściągnąć aktualizacje.
TO JEST CHORE ! Pomocy!Dołączona grafika Ja już nie mam siły!

  • 0

#2 Macsch15

Macsch15

    Profesjonalista

  • 3 705 postów

Napisano 14 01 2009 - 19:10

Tu masz opis jak zaktualizować
http://www.opoka.org.pl/varia/internet/bios.html
ze stron
http://www.google.pl/search?hl=pl&q=ja...amp;oq=jak+zakt

:rolleyes:




EDIT:// Aha , no tak , cofam ...

  • 0

#3 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 14 01 2009 - 19:20

Proszę na stronie producenta bios i drivery: całe 5 sek szukania, strona się marnie ładuje, być może trzeba trochę dłużej poczekać: http://www.chaintech.com.tw/a2111_product_...d.php?serno=118

@macsch15 - podałeś linka do jednego z takich programów o których pisał autor.
  • 0

#4 bartesss

bartesss

    Początkujący

  • 15 postów

Napisano 14 01 2009 - 21:49

kurde. szukałem na stronie producenta. Widocznie jestem ślepy. Dzięki Ci geronimoo bardzo i dzięki Wam za zainteresowanie! pozdrawiam!

//EDIT:
Ej mam jeszcze jedna sprawę. nie za bardzo mogę połapać się, jak gdzie i co mam z tym zrobić :sciana: po rozpakowaniu mam 4 foldery o nazwach: 2001, 2002, test i whql.
domyślam się, że chodzi o plik z folderu whql. ale co mam z tym zrobić. jest może jakiś łatwy programik, który zrobi wszystko za mnie?:rolleyes:
  • 0

#5 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 14 01 2009 - 23:47

No tak programiku do flash-owania już nie dali. Zdaje się że to jest BIOS AWARD-a? Jeżeli tak to tu na samym dole masz programy do flash-u BIOS-u AWARD-a. Opisu też nie ma stronie producenta.
Pozdrawiam
  • 0

#6 bartesss

bartesss

    Początkujący

  • 15 postów

Napisano 15 01 2009 - 08:46

Dzięki bardzo.

//EDIT:

PROBLEM OPISANY PONIŻEJ !
  • 0

#7 bartesss

bartesss

    Początkujący

  • 15 postów

Napisano 15 01 2009 - 17:23

ZROBIŁEM TAK:

Przeniosłem plik "9bia0909.bin" i plik "AWFL789" na sformatowaną dyskietkę.
Ponownie uruchomiłem komputer i wszedłem w ustawienie biosu. Zrobiłem alby pierwsza była odtwarzana dyskietka, później reszta.
Ładnie mi się wszystko uruchamia, wchodzi mi w ten program, ale wyświetla komunikat "Source File Not Found!". a przecież, ja przeniosłem plik "9bia0909" na tą dyskietkę. chyba, że nie o to chodzi. To co zrobiłem źle ?! Proszę o odpowiedź Dołączona grafika!!ZAŁĄCZAM ZDJĘCIE - KLIK
  • 0

#8 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 15 01 2009 - 17:54

rozumiem ze plik jest w tej samej lokalizacji co program do flashowania

a jak wpislaes nawze pliku: "9bia0909.bin" czy samo "9bia0909"?
  • 0

#9 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 15 01 2009 - 18:00

O ile dobrze pamiętam to wywołanie powinno mieć formę: "AWFL789 9bia0909.bin [old_bios] [opcje]". Opcje uzyskasz po "AWFL789 /?". Nazwę koniecznie z rozszerzeniem!
Pozdrawiam
  • 0

#10 bartesss

bartesss

    Początkujący

  • 15 postów

Napisano 15 01 2009 - 18:21

mam zapisane tak: "9bia0909" wchodzę we właściwości i pokazuje mi, że to plik bin. Czyli co? mam zmienić nazwę tego "9bia0909" na "9bia0909.bin"!?

//EDIT:
a o co chodzi z tym wywołaniem "AWFL789 9bia0909.bin [old_bios] [opcje]" ? bo nie rozumiem
  • 0

#11 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 15 01 2009 - 18:44

Rozumiem, że komp uruchamia się z dyskietki tzn nie uruchamia się windows, tylko mamy normalną linię poleceń na ekranie (tak powinno być). Po jego odpaleniu uruchamiamy program do flash-owania wpisując w linii poleceń AWFL789 9bia0909.bin [old_bios] [opcje] - wystarczy jak nie jesteś pewien samo AWFL789 9bia0909.bin. Ten plik ma już rozszerzenie .bin, ściągnąłem to archiwum i sprawdziłem - masz po prostu włączone "ukrywanie rozszerzeń znanych plików". Jak chcesz poznać składnię polecenia i opcje to wpisz AWFL789 /?. Pamiętaj że w czasie wgrywania nowego BIOS-u nie można przerwać procedury, i trzymaj kciuki żeby prądu nie wyłączyli.... jak nie masz UPS-a.
Pozdrawiam

  • 0

#12 bartesss

bartesss

    Początkujący

  • 15 postów

Napisano 15 01 2009 - 19:13

No właśnie jak nie nacisnę ALT+F2 ( bo tak jest napisane) to mi normalnie uruchamia winde. Więc raczej nic nie zdążę napisać :rolleyes: a po wciśnięciu ALT+F2 to wyskakuje ten obrazek co załączyłem poprzednio.

  • 0

#13 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 15 01 2009 - 23:40

Aaaa czyli płyta ma opcję update BIOS-u. To w takim razie musisz w opisie płyty zobaczyć jaką nazwę musi mieć plik z nowym BIOS-em i zmienić odpowiednio nazwę tego ściągniętego, żaden program do flash-owania nie jest ci potrzebny... Gdyby na stronie producenta był opis płyty to udzieliłbym więcej konkretnych informacji.
Hmm a w to okienko File Name to Program nie da się wpisać nazwy?
Pozdrawiam
  • 0

#14 bartesss

bartesss

    Początkujący

  • 15 postów

Napisano 15 01 2009 - 23:58

Płyta Główna
Nazwa płyty głównej - Chaintech 9BJA (5 PCI, 1 AGP, 1 CNR, 3 SDR DIMM)
Typ BIOS'u - Award Modular (08/03/01)
DMI
DMI: producent BIOS'u - Award Software International, Inc.
DMI: numer wersji BIOS'u - 6.00 PG

Nie wiem co jeszcze mam Ci podać :rolleyes: wypisałem wszystko co miało nazwę BIOS :sciana:
Co teraz? w okieno File Name to Program nie mogę nic wpisać.
  • 0

#15 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 16 01 2009 - 01:24

Napisałem tylko, że niestety na stronie producenta nie ma opisu do tej płyty i że nie mogę (Ja) podać konkretnych informacji. Jeżeli masz opis płyty to tam powinien być opisany w jaki sposób zrobić update BIOS-u. Jak otrzymałeś ten komunikat to w to okienko -biały prostokąt po napisie File Name to Program nie da się wpisać nazwy pliku z BIOS-em?
Pozdrawiam
  • 0

#16 bartesss

bartesss

    Początkujący

  • 15 postów

Napisano 16 01 2009 - 13:21

Niestety nic się nie da wpisać
  • 0

#17 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 16 01 2009 - 15:39

To spróbuj tak: zgraj BIOS 9bia0909.bin na pustą dyskietkę i spróbuj, jeśli dalej nic to zgraj na pędraka (pustego) i spróbuj ponownie. Masz opis od tej płyty? Jak tak to spakuj go i dorzuć jako załącznik.
Pozdrawiam
  • 0

#18 bartesss

bartesss

    Początkujący

  • 15 postów

Napisano 16 01 2009 - 19:32

yhm. Jutro będę robił formata kompa, wiec może wrzucę to na dysk do windy? odpali mi tak? Nie mam żadnego opisu płyty:(
  • 0

#19 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 17 01 2009 - 00:33

Nie. Musisz ten BIOS mieć na dyskietce. Poszukam może na stronie Awarda jest soft do aktualizacji pod winde, tylko, że one przeważnie są już robione przez konkretnych producentów płyt.
Pozdrawiam
  • 0

#20 bartesss

bartesss

    Początkujący

  • 15 postów

Napisano 17 01 2009 - 14:15

No ok. Kurcze chciałbym dostać paczkę plików, które przenoszę na dyskietkę, uruchamiam kompa i wszystko byłoby ok... Nie myślałem, że aktualizacja BIOS'u pójdzie mi tak leniwie... o ile w ogóle pójdzie:P
Patrz co znalazłem w systemie:

Uaktualnienia BIOS'u - http://www.esupport.com/biosagent/index.cfm?refererid=40

tylko, że jak tam wchodzę, to mnie przekierowuje na tą stronę: http://biosagentplus.com/?ref=40
co za tym idzie płatny program do aktualizacji :/

//EDIT:
Używam programu EVEREST Home Edition, No i dostałem sugestię : "BIOS systemu jest starszy niż dwa lata. Uaktualnij go jeżeli trzeba."
Chciałbym go aktualnąć jakoś :P
//EDIT2: aa no i znalazłem info o moim biosie: http://www.phoenix.com/en/OEM-ODM/products/default.htm
może coś pomoże...

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych