Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zew.dysk 500gb - problem z autostartem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 pingwin72

pingwin72

    Początkujący

  • 41 postów

Napisano 28 01 2009 - 11:23

Witam. Mam bardzo nietypowy problem…Posiadam zew. Dysk twardy Philips 500gb i od jakiegoś czasu mój komputer ma problem z odnalezieniem go. Dysk jest podłączony za pomocą gniazda USB 2.0. Czasem bywa tak, że jak włączę go to komputer po około 5min rozpoznaje dysk. W momencie, gdy dysk zaczyna działać wszystko jest ok. działa bardzo szybko i nie ma żadnych problemów z zapisywaniem danych na nim. Podsumowując problem jest z autostartem. Może ktoś z was mógłby mi udzielić wskazówek jak poradzić sobie z tym problemem. Korzystają z okazji czy jest jakiś program, który zabezpieczy ów dysk przed użytkownikiem, który podłączy go do swojego kompa, czyli ogólnie chodzi mi o programik, który będzie żądał hasła dostępowego. Pozdrawiam serdecznie i z góry dziękuje za odpowiedzi.

  • 0

#2 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 28 01 2009 - 15:16

Sprawdź przewód USB - bardzo częsta przyczyna to za długi, ewentualnie podpięty przez przedłużacz lub HUB USB - trzeba bezpośrednio w gniazdo na płycie głównej.
Jak chcesz to zabezpieczyć? Tak na full, czy raczej tak na wszelki wypadek? Możesz standardowo zdjąć dostęp do dysku i przydzielić go jednemu użytkownikowi - niestety jak go podepniesz do innego kompa to będzie można przejąć prawa i go odczytać, ale będzie to widać.
Możesz też użyć szyfrowania danych z windy (trochę opóźnia operacje dyskowe)- tylko musisz się pilnować bo jak przeinstalujesz system i nie wyeksportujesz wcześniej klucza to po ptokach - dysku nie odczytasz. Można też założyć hasło na partycję np. Partition Magic, ale wtedy musisz mieć go zainstalowanego w systemie. określ jaki stopień zabezpieczeń jest ci potrzebny to będzie można coś więcej poradzić.
Pozdrawiam

  • 0

#3 pingwin72

pingwin72

    Początkujący

  • 41 postów

Napisano 02 02 2009 - 12:17

Nie do końca tak jest jak mi piszesz,że to wina kabla,bądź rozgałęziacza usb. do tej pory wszystko działało ok a teraz w momencie gdy podl. twardy dysk wszystkie urzadziena podlaczone pod usb nagle przestają działać. w momencie gdy twardy dysk jest podlaczony bezposrednio pod kompa wszystko jest ok - no prawie - komp ciagle informuje mnie ze dysk bedzie pracowal wolniej bo to jest usb 1.0 - a to jest bzdura. mam 1,5 rocznego laptopa.czekam na jakies info w tej sprawie.dziekuje z gory za podpowiedzi.
  • 0

#4 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 02 02 2009 - 17:16

Normalna rzecz jeśli dysk nie ma własnego zasilania, wydolność prądowa portu USB to 500mA a dysk w trakcie operacji zapisu/odczytu bierze ok. 900mA w momencie rozruchu nawet więcej niż 1A (zależnie od dysku) więc masz dwa wyjścia, albo dokupisz kieszeń z zewnętrznym zasilaniem, albo zakupisz rozdzielacz kabla USB i będziesz go podpinał w dwa porty USB.
  • 0

#5 pingwin72

pingwin72

    Początkujący

  • 41 postów

Napisano 03 02 2009 - 01:02

Dysk ma własne zasilanie, dodatkowo dokupilem rozgałęziacz usb zasilany padem zew. tak więc problem tkwi zupełnie gdzie indziej...wymienialem kable - nie pomogło.
  • 0

#6 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 03 02 2009 - 09:06

Sprawdź sterowniki od USB oraz konfigurację w BIOS-ie. Skoro masz ten komunikat, to coś z nimi może być nie tak - sprawdź też dysk na drugim kompie jak go będzie widać.
Pozdrawiam
  • 0

#7 pingwin72

pingwin72

    Początkujący

  • 41 postów

Napisano 03 02 2009 - 14:25

móglbys mi dokladnie napisać co ma zrobić? jak mam sprawdzić stery usb? co mam w biosie zobaczyc?
  • 0

#8 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 03 02 2009 - 14:52

Sprawdź w menedżerze urządzeń czy nie masz gdzieś wykrzykników lub jakichś nieznanych urządzeń. W BIOS-ach czasami są opcje do ustawień USB 1.1/2.0, podaj model laptoka to będzie można to sprawdzić. Spróbuj w innych gniazdach USB. I jaki masz system? XP musi mieć min. SP1. Może coś instalowałeś niedawno np. daemon tools, albo jakieś sterowniki od urządzenia USB (drukarka, kamera, itp.)? Podepnij pędraka i zobacz czy też masz ten komunikat, że pracuje wolniej. Jak nie to problem jest z dyskiem (kieszeń, przewody).
Pozdrawiam
  • 0

#9 pingwin72

pingwin72

    Początkujący

  • 41 postów

Napisano 03 02 2009 - 19:52

compaq presario c500 (laptop)
peny chodza bez problemów. kabel do twardziela wymieniale i nic nie pomoglo.posiadam xp. sp.2
  • 0

#10 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 04 02 2009 - 10:24

BIOS - ok tzn nic tam nie da się zmienić :D. Z dyskami na USB jest tak że wymagają one przewodu o określonych parametrach, jeżeli nawet zmieniłeś przewód to może się okazać że na tym nie będzie działać (miałem taki przypadek) - ważna tu np. jest długość im krótszy tym lepiej, żeby wykluczyć dysk i jego oprzyrządowanie spróbuj go podłączyć do innego kompa, jeżeli tam też będą problemy to wiesz, że wina sprzętu - kieszeń, przewód. Pisałeś że jak teraz podłączasz to przestają działać inne urządzenia USB. Czy po wymianie przewodu dalej tak się dzieje (nieważne że dysk nie działa)? Jeżeli nie to wina była przewodu, a ten masz nieodpowiedni. Jeżeli dalej jest tak to może sugerować uszkodzenie kieszeni, lub dysku. Obejrzyj dokładnie gniazda USB - u znajomego przyczyną podobnego zachowania był kawałek sreberka wciśnięty w gniazdo USB. I napisz czy coś ostatnio instalowałeś - jak doszło do tej sytuacji - tak nagle działa, nie działa, czy problem stopniowo się nasilał? I co ztym menedżerem urządzeń? Wszystko jest tam ok?
Pozdrawiam
  • 0

#11 pingwin72

pingwin72

    Początkujący

  • 41 postów

Napisano 04 02 2009 - 19:35

W momencie gdy podłącze twardy dysk bezpośrednio do kompa jest w sumie ok. Podłączam przez rozgałęziacz wszystko mi pada a w szególności zew. karta dzwiękowa - komputer nagle przestaje ją widzieć. W men.urządzeń wszystko jest ok. - zero jakikolwiek wykrzykników. Wiem,że możecie napisać,że problem tkwi w rozgałęziaczu aczkolwiek śmiem sądzić,że nie bo skoro tak by było to inne urządzenia by nie działały. Podkreślam,że dla mnie jest to dziwna wada bo gdy twardziel jest podłązony pod rozgałęziacz to potrafi czasem po 5-8 min wystartować i później wszystko jest ok. aż do następnego restrartu kompa. Przypomnialem sobie,że gdy twardt dysk jest wl. to komputer nie wykona restartu,czyli jednym słowem blokuje się do momentu gdy nie wył. twardziela. Nie mam zainstalowanych żadnych sterow do drukarki czy też kamery.

  • 0

#12 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 05 02 2009 - 10:29

Ja nie twierdzę że winny jest hub USB. Dyski twarde powinny być podłączane bezpośrednio pod płytę główną aby miały jak najkrótsze przewody w celu uniknięcia błędów, zakłóceń itp ( a to zależy np od ułożenia długich przewodów, czy np. koma gdzieś blisko położymy). - sam piszesz że jak tak podłączysz to jest ok. Tu mogą być winne przewody USB, albo i sam hub. Odłącz wszystko podłącz tylko hub i dysk i wtedy sprawdź. Może być wina zasilacza od dysku - wtedy dysk zasilany jest z USB, a taki wariant nie działa przez hub. Jaki to rozgałęziacz, czy wymaga sterowników? Jeżeli tak to nie nadaje się do pracy z dyskiem, czy z jakimkolwiek urządzeniem, które chcesz aby było widziane od startu kompa.
Piozdrawiam

  • 0

#13 pingwin72

pingwin72

    Początkujący

  • 41 postów

Napisano 06 02 2009 - 18:17

Przypomnialem sobie,że posiadam 2 dysk o pojemnosci 150gb zasilany prądem zew. Podłączyłem go po rozgałęziacz USB na tych samych przewodach co dysk 500gb i....wszystko jest ok. Komputer rozpoznaje go bez problemu tak wiec teoria braku sterów czy też złego przewodu chyba jest nieprawidłowa. Najbardziej zastanawia mnie fakt że gdy podł. dysk 500gb to ciągle pojawia mi się dymek że będzie mi działał powoli czyli prosi mnie bym podłączyl go pod wej.usb2.0 a 2 dysk (150gb) podłączony pod ten sam port działa prawidłowo. Czy ktoś jest mi w stanie wyjasnic zaistniałą sytuację?
  • 0

#14 Parry

Parry

    Kobieciarz

  • 325 postów

Napisano 06 02 2009 - 20:21

Myśle że coś z twoim USB jest nie tak... Osobiście też mam taką sytuacje i muszą być 2 urządzenia koło siebie wtedy działa... Najlepiej to lupić nowe porty USB... Kosztują ok 30 zł za kartę...
  • 0

#15 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 06 02 2009 - 21:36

Sprawdź ten drugi dysk na innym kompie - być może to z nim jest coś nie tak.
  • 0

#16 scalak77

scalak77

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 06 02 2009 - 21:50

Jestem nowy
Więc chciałem się przywitać
Witam wszystkich

Problem tkwi w kontrolerze pomiędzy USB a SATA, nic na to nie poradzisz mam taki sam zestaw, Dysk 500GB oryginalny zasilacz i kabelek USB, dysk zakupiony jakiś rok temu za granicą.

Zaczęło się to jakieś 2 miesiące temu najpierw czasami wykrywał się jako USB 1.1 a obecnie tylko 1.1, na początku zauważyłem zależność że po około 30 minutowym nagrzaniu się bez (lub podłączonym kabelkiem USB) wykrywał się jako USB 2.0, bojąc się o stan odpaliłem Everesta i okazało się że siedzi tam dysk Segate 500GB 3 talerze na SATA 2 więc rozkręciłem go i podpiąłem go pod SATA na płycie głównej z zasilaniem z Molexa (przelotka) dysk wstał i działa normalnie, nie ma uszkodzonych sektorów, transfer pomiędzy innym dyskiem jest na poziomie 60-70MB.

Nie jest to wina sterowników bo jak się okazało na laptopie jak i innych komputerach taki sam był efekt, wszystko inne (pendrive itp.) działa normalnie

Pozdrawiam
  • 0

#17 pingwin72

pingwin72

    Początkujący

  • 41 postów

Napisano 07 02 2009 - 09:17

Scalak77 - I tu kolego trafiłem w samo sedno. Dysk twardy kupiony pod nazwą Philipsa mieści w sobie seagate 500gb - tak wlaśnie często u mnie jest jak jest dłużej wł. to jest ok... Mam w takim razie pytanie do Ciebie - posiadam laptopa i co ma teraz zrobić? Rozebrałem twardziela i nic ciekawego w nim nie widze ( żadnych zworek itp). a raczej laptopa nie podejmuje sie rozebać bo po prostu nie umiem (z 4 podejscia robiłem Dołączona grafika ) Czekam niecierpliwie na Twoją radę. Ps. Nie wiem na ile ma to znaczenie ale dysk posiada Interfejs Serial SATA.
  • 0

#18 scalak77

scalak77

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 07 02 2009 - 10:06

W przypadku laptopa to nic nie zrobisz bo tam dysk jest 2.5 calowy a ten z tej kieszeni to 3.5 cala na dodatek inne rodzaje złącz (czyt. mniejsze), jedyny ratunek jak chcesz używać to jako dysk przenośny to zakup samej kieszeni do niego.

Zworek jak i innych elementów konfiguracyjnych nie ma, szukałem firmware do kontrolera USB/SATA i nie znalazłem :D może ty będziesz miał szczęście i znajdziesz, ja obecnie ten dysk mam włożony do kompa stacjonarnego i podpięty na stałe, jak będę kupował to kupie sobie mniejszej pojemności i tylko ze złączem USB, bo są trwalsze i na dodatek nie ma z nimi problemów

Pozdrawiam
  • 0

#19 pingwin72

pingwin72

    Początkujący

  • 41 postów

Napisano 07 02 2009 - 12:15

Chyba nie do końca mnie zrozumiałeś - mój dysk jest wpakowany w adapter czy jak kto woli w kieszeń. Czyli co mam zrobić? wymienić adapter na nowy? moze tu tkwi problem...

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych