Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zestawy komputerowe z Allegro


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 19 10 2008 - 17:19

Na naszym forum jak i wielu innych pojawiła się moda na sygnaturki z opisem wskazującym, że tanie komputery z allegro to szajs i "gimela". Czy tak naprawdę jest postaram się zweryfikować.

Zacznijmy od założeń użytkownika jednego z młodych for komputerowych:
1. Nieoptymalne dopasowanie podzespołów - zgadzam się, najczęściej spotykane konfiguracje w sieciach marketów i czasem Media Markt. Jednak posunięcie do tego stopnia, że wydajny procesor i słaba karta graficzna - to nie jest komputer, jest jak najbardziej mylne, wszystko składa się do tego, co będziemy robić na komputerze do prac biurowych taka konfiguracja to miód i orzeszki!
2. Słabe płyty główne - już niekoniecznie, dwa sloty pamięci to dobre rozwiązanie, jeśli nie chcesz mieć problemów potem z dopasowaniem pamięci, trybem Dual Channel. Poza tym nie spotkałem się z "obcięciem wejść i wyjść" chyba, że mowa tu o archaicznych urządzeniach komunikacji COM i LPT, które w budżetowych płytach głównych po prostu brak. Praktycznie każda szanująca się firma wprowadziła budżetową wersję płyt głównych, co nie znaczy, że jeśli sa tanie to są słabe. To fakt, że nie nadają się do overclockingu, ale myślę, że jeśli kupujecie komputer z myślą o overclockingu to nie bierzecie pierwszy z brzegu, no chyba, że mowa tu o lamach..
3. Karty graficzne o małej wydajność względem reszty podzespołów - to już za wiele. Tacy ludzie kreują wizerunek komputerów kosztujących 3tys. złotych i potem ludzie myślą, że za 1000zł i mniej nie złożysz porządnego komputera.
4. Pamięci no-name (produkowane przez mało znane firmy) - gdzie szanowny pan był jak poupadały dobre firmy, które nie miały własnego zaplecza w postaci fabryk (mowa tu o Epox). Sytuacja w przypadku pamięci RAM wygląda nieco inaczej, jest kilka fabryk, które zaopatrują pół świata nieważne czy pod logiem Kingstona czy No-Name, dlatego takie opinie uważam za krzywdzące. Te firmy nie mają pieniędzy na własne zaplecze i korzystają z usług większych fabryk, ile tego nie wiemy, czasem po numerach seryjnych i innych informacjach na kostkach jesteśmy stanie zlokalizować fabrykę.
5. Zasilacze no-name - z tym bywa różnie, ktoś kiedyś wypuścił listę jego zdaniem złych zasilaczy, tak więc te firmy nie mają czego szukać wśród polskich internautów. Zgadzam się, zasilacz to podstawa.
6. Słabej jakości obudowy - znów użytkownik forum stwierdza, że dobry komputer to drogi komputer, ja bez skrupuł potrafię montować obudowy za 30zł. sprowadzane z Chin ze szkieletem i ładnym designem. Standard ATX to szajs, jak kupować komputer to BTX, a najlepiej taki co by wyglądał jak zestaw DVD i kosztował minimum 3000 zł.

Wśród punktów brakowało mi informacji o cenach w stosunku do jakości oraz jakiegokolwiek wyszczególnienia na zastosowanie komputerów..nie mówiąc już o przykładach, co za tym idzie wiarygodność tych opinii postaram się w miarę możliwości zweryfikować.
Tanio..
Najczęściej wybierana konfiguracja w klasie komputer za 700zł:
ATHLON 5000+
GA-M61PME-S2 GeForce 6100 Socket AM2
RAM 2 GB firmy GOODRAM
SAMSUNG 250GB SATA II 16MB CACHE
Nagrywarka DVD LITE-ON
MUSTANG Z ZASILACZEM 450W

Już nie..
Najczęściej wybierana konfiguracja w klasie komputer za 1500zł:
INTEL CORE 2 DUO E8400 2x3,0GHz
RAM 4GB DDR2
DYSK 250GB
GeForce 9500GT 1024MB za 50zł drożej mamy konfigurację z 9600GT
Nagrywarka DVD+-R/W_light Scribe
I-Box LION
450W ATX PPFC (pasive PFC)

Wśród aukcji dominują parametry komputera a nie opisy typu Gladiator wydajności, czy też inne jakie możemy spotkać w supermarketach i właśnie oto się rozchodzi, kupujemy w markecie pogromcę gigaherców, gdy tak naprawdę okazuje się, że komputer nadaje się tylko do pracy biurowej - ludzie nie znający się na parametrach biorą pod uwagę tylko opis, czasem szczątkowe dane jak np. GHz procesora (najczęściej wykorzystywany w chwytach marketingowych), wielkość dysku w GB, czy też ilość pamięci RAM w karcie graficznej(sic.). Porównanie takich komputerów z tym co mamy w Allegro jest nie na miejscu. Jeśli jednak uważacie inaczej zapraszam do dyskusji i kopiowanie znaczków "Nie komputery z Allegro". Zaznaczam, że kilka sieci komputerowych ma sprzedaje swoje składaki także na Allegro. Powodzenia w zakupach - nie dajcie się zmanipulować - tani może być dobry, no chyba że nie macie co robić z pieniędzmi!

Jestem też przeciwnikiem windowaniem zestawów komputerowych pewnych firm.. dlaczego to już temat na kolejny post ;)

Użytkownik cabana edytował ten post 18 01 2011 - 11:29

  • 3

#2 jackass

jackass

    Staruszek Jack

  • 8 823 postów

Napisano 19 10 2008 - 17:53

Bardzo fajny temat , wszystkim laikom polecam go przeczytac.

Na wielu tytułach aukcji pisze "komputer do gier" a gdy zaglądamy do środka aukcji widzimy tam grafike typu GF8600GT 1024MB DDR2 , jak to widzę to śmiac mi się chce i jeszcze dopisują że gry typu Crysis będą chodził na wysokich detalach. ;)

Ci co się nie znają to polecą na te 1024MB w tej grafie , ale to wogle nie przekłada się na wydajnośc bo po co takiej słabej grafie tyle pamięci.

Jeśli chodzi o płyty to w zestawie za 2,8tys zł widze proc Q9400 a płyte gigabyte P31- S3G za 150zł , oszczędzają jak się da w takim zestawie za tą sumę taka płyta to śmiech na sali. Ale na ramie to już nie oszczędzają dadzą jakiegoś najtańszego ramu z 8GB ale nikt tego nie wykorzysta , ale laik powie mam 8GB ramu !
A mądry powie no i co z tego jak i tak nie wykorzystasz więcej niż 3GB.

Jeśli chodzi o procesory to na niektórych aukcjach widzi się w tytule procesor 10GHz ! To jest kompletna nie prawda bo jak można sumowac rdzenie procesora! , Ale dużo ludzi na to poleci i będzie się chwaliło że ma procesor 10GHz , ludzie sprzedawcy napiszą wszystko aby tylko to sprzedac!

Jak napisał makensis: NIE DAJCIĘ SIĘ ZMANIPULOWAC.



Użytkownik bipiw edytował ten post 19 05 2013 - 12:48

  • 0

#3 trixxx17

trixxx17

    Początkujący

  • 141 postów

Napisano 19 10 2008 - 20:23

Powiem jedno "Święte słowa" - od tego są takie komputerowe fora jak te by pomagać ludziom by nie nabierali się na takie chwyty marketingowe.

Denerwuje mnie to jak ludzie chcą na każdym kroku zrobić kogoś w ch***. Ostatni kumpel podrzuca mi zestaw za 2tys na allegro. Wchodzę a tam kompletny chłam wrzucony Intel 4 rdzeniowy, a reszta jakieś śmiecie. Grafa bodajże 9600GT i podany jeden test w 3D Marku na jakiejś niskiej rozdzielczości i koleś pisze na podstawie tego jednego screena że ta karta mocniejsza jest od 4850. To po prostu śmiech na sali.
  • 1

#4 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 19 10 2008 - 23:33

W tym temacie jak ze wszystkim zresztą, nie mozna generalizować. Faktem jest że dużo sprzetu na allegro jest składana tak aby dobrze wygladał w opisie a nie dobrze działał. Ale można znaleźć również solidne zestawy, na dobrych zasilaczach, madrze poskładane. Poza tym wiele zalezy od ceny - podam taki przykład. Chyba każdy z nas powie że Biedronka nie jest dobrym miejscem do zakupu kompa. A ostatnio widziałem w Biedronce zestaw P2C 2,2GHz, Radeon 2600, 400GB dysk, 3GB ramu, nagrywarka, wszystko w przyzwoicie wygladającej obudowie z grubą blachą, więc podejrzewam że i zasilacz nie był jakiś całkiem szajsowaty. Komputer miał Vistę Home i Offica w wersji domowej. W skład zestawu wchodziły też: monitor 19'', mysz i klawiatura. I teraz najlepsze - całość kosztowała 1699 zł. Wiadomo że żaden z nas raczej by takiego kompa nie kupował, ale jako komp do biura, czy do domu, do zastosowań mulimedialnych, tudzież okazyjnego popykania w jakieś mniej wymagające gierki - świetna sprawa


Jeśli chodzi o płyty to w zestawie za 2,8tys zł widze proc Q9400 a płyte gigabyte P31- S3G za 150zł , oszczędzają jak się da w takim zestawie za tą sumę taka płyta to śmiech na sali.

Zakładając że ktoś nie podkręca to jaką będzie miał korzyść z lepszej płyty? My patrzymy na zakupy z punktu widzenia ludzi którzy lubia w sprzecie grzebać, rozbudowywać, podkręcać itp. Ktoś kto kupuje gotowy zestaw na allegro, raczej takich rzeczy robic nie będzie - dla niego nie jest ważne jaką ma płytę czy pamięć - o ile tylko pracuje bezawaryjnie.
  • 0

#5 jackass

jackass

    Staruszek Jack

  • 8 823 postów

Napisano 20 10 2008 - 22:23

Zgadzam się że teraz jest coraz więcej dobrych zestawów na allegro ale to są raczej zestawy za ponad 3tys zł , ale i tak lepiej złożyc samemu.

Tanie zestawy z allegro nadają się tylko do neta i oglądania filmów.
  • 0

#6 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 21 10 2008 - 00:10

Przecież założyciel wątku napisał wyraźnie, żeby nie dawać się chwytom reklamowym i że to nie prawda że na Allegro to sam szajs jest sprzedawany. Wystarczy wolniej czytać i z zrozumieniem, po prostu w wszelkich super czy hiper marketach komputery traktuje się jak sprzęt RTV lub ADG a nie jak komputer, czyli jego konkretne przeznaczenie. Co innego komputer do gier a co innego do prac domowo-biurowych, a co innego do programowania, a jeszcze co innego do video klipów czy filmów. Owszem można złożyć uniwersalny komputer za powiedzmy 5000 zł ale po co jeśli taki nam nie potrzebny (komputer to nie mebel czy sprzęt RTV czy ADG).
Śmiano się że ja zasilacz iBOX-a zamieniłem na zasilacz marki/firmy Take Me, a pytam się po co mi zasilacz za 200zł (patrz poniżej mój zestaw), skoro mi wystarcza taki a że wśród nich zdarzają się wadliwe egzemplarze, może ale kto to sprawdzi, test. A co jeśli ktoś do testu dostał zasilacz akurat właśnie z wadą i co powie że wszystkie takie są, i po nie kąt ma rację ale czy do końca?, może się zastanówmy.
To samo dotyczy to pamięci RAM po co komu cztery gniazda RAM skoro może wykorzystać tylko dwa (dwa pakiety każdy po 2GB) to wykorzysta trochę ponad 3GB pamięci RAM a reszta nie wykorzystana. To samo z twardym dyskiem jednemu potrzeba 1TB potrzeba innemu wystarczy 80GB. Wszystko sprowadza się do indywidualnych potrzeb, i to dotyczy ceny.
  • 0

#7 MasterX

MasterX

    Początkujący

  • 94 postów

Napisano 21 11 2008 - 02:40

Moim zdaniem ponad połowa komputerów sprzedawanych na allegro skonfigurowana jest właśnie pod klientów marketów, którzy to szukają na aukcji tańszego

pogromcę gigaherców

:D niż ten, którego dostrzegli w marketowej gazetce. Uważam też, że doświadczony sprzedający nie jest pasjonatem wkładania gdzie się da zasilaczy marki mustang bo przecież powinien liczyć się z tym, że prędzej czy później połowa wróci do niego w postaci zwęglonej. Choć zdaje się, że tego gościa co pokazał Webtrax fantazja poniosła daleko :D (kino domowe i wydajna karta graficzna na gigabyte G31). Jednak na allegro kupują chyba ludzie rzadko obeznani i szukają taniego a sprzedawca dba o swój biznes i dostosowuje się do ich potrzeb wystawiając do walki w aukcjach gladiatory, pudziany, monstery to jedne z wielu jakie widziałem szukając ostatnio sprzętu dla siebie. Oczywiście trochę bardziej doświadczony klient wybierze coś rozsądnego ewentualnie poprosi o pewne zmiany, z kolei ten, który siedzi w temacie na bieżąco uda się na forum lub posiadając pewną wiedzę prosto do sklepu internetowego i zamówi pasujące mu podzespoły.
Zauważyłem jeszcze na aukcji takie parcie na ilość kupujących, że gdy ktoś sprzeda 2,3 kompy to nagle kolejnych dziesięć osób kupuje ten sprzęt chociaż dwie strony dalej konkurencja wystawiła już takie same zestawienia w niższych cenach i o dziwo nie ma chętnych do zakupu. Moje wnioski są takie, że to często kupujący kreują specyfikację aukcji i niedługo zrobi się z allegro supermarket śmieci (czyt. nie ważne co byle najtaniej kupić), więc ja sprzedawców nie będę mocno winił za to co się tam dzieje. Ponadto prawie każdy miał jeden czy dwa takie zestawy, które w poszukiwaniach dodałem do obserwowanych aukcji choć na koniec kupiłem w sklepie bo mimo wszystko było taniej i solidniej. Komputerą z allegro nie mówię nie ale też nie ma możliwości abym polecał je komuś z forum :D
  • 0

#8 pc4150

pc4150

    Stały użytkownik

  • 231 postów

Napisano 20 02 2009 - 20:14

Genialny temat wart opatentowania i wżucena na wszystkie możliwe fora komuterowe i strony ciekawe czy gdyby wżucili by to do sklepu na kartce koło kompa to czy ktoś by to kupił :lol: gratuluje makensisowi teraz wiadomo na pewno że zna się chłopak/chłop na żeczy :D
  • 0

#9 Jezierski

Jezierski

    Nie truć na gg.

  • 351 postów

Napisano 23 02 2009 - 03:17

Co tutaj dużo mówić...artykuł bardzo fajny ; D A tak nawiasem to ja na przykład nie rozumiem jak ludzie mogą kupować komputery i ich nie kręcić (tj.nie kręcic procesora itp..)|

Kiedyś komputer dla mnie był czarną magią a teraz bez kręcenia to jakiś taki pusty mi się wydaje ^^. Ostatnio przeszedłem na nową maszyne i mimo to że jest duuużo lepsza od starej to jednak jakoś mnie telepie żeby kręcić....no dla mnie po prostu komp bez over'clocka to nie komputer :lol: Teraz tylko kupie chłodzenie lepsze i jazda ^^
  • 0

#10 Stig

Stig

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 23 02 2009 - 11:29

Jak jak coś kupuje to muszę najpierw się dokształcić, żeby nie robili mnie w bambuko. I tak śmieszą mnie ludzie, którzy pokazują mnie swoje kompy i mówią, że jest dobry bo dał 3000zł i ma fajny kolor. Powinniście sobie przykleić też znaczek: nie kupowaniu oczami. I najważniejsza sprawa- zgadzam się w 300% o zasilaczach no-name- pierwsze lepsze spięcie i płyta główna spalona. W moim bloku znam 3 osoby które miały tanie zasilacze i musiały ponieść tego konsekwencje. To tak jak kupić drogie auto i zamiast porządnego systemu alarmowego zastosować zasuwkę.
  • 0

#11 Jakub566

Jakub566

    Pedobear

  • 897 postów

Napisano 19 04 2009 - 13:05

Artykuł bardzo fajny. Ja ostatnio dokształcam się na temat różnych rzeczach w bardzo prosty sposób, wybieram, szukam i kupuję. Pamiętam jak zanim zacząłem szukać na necie jakiegoś fajnego telewizora 40', bo rodzice chcieli to te wszystkie wejścia i jednostki wydawały mi się takie ciemne. A teraz jak patrzę na to, to nie widzę w tym nic trudnego. Tak samo miałem z komputerem. Jeszcze rok temu myślałem ''jak ja mam sam złożyć kompa?'', ale jak trochę wszedłem w tą dziedzinę i popatrzyłem na to wszystko to wszystko się stało takie łatwe. Zestaw zamówiony złożyłem bez problemów, a teraz komputer chodzi jak burza.

Polecam przeczytać ten artykuł każdemu kto zastanawia się nad kupnem nowego komputera. B)

  • 0

#12 Komputerek34

Komputerek34

    Początkujący

  • 17 postów

Napisano 31 10 2009 - 19:30

Oj ja się raz przejechałam na allegro i podziękowałam temu portalowi raz na zawsze. Jednak często korzystam z oferty sprawdzonych sklepów internetowych, również komputerowych, które proponują konkretny sprzęt z gwarancją i serwisem. Z allegro nie korzystam i nie polecam nikomu.

  • 0

#13 jackass

jackass

    Staruszek Jack

  • 8 823 postów

Napisano 31 10 2009 - 19:33

Chodzi tu nie tylko o allego ale i sklepy . markety itp . Poprostu nie kupuje się gotowców obojętnie jw jakim sklepie.
  • 0

#14 anduvir

anduvir

    Zaawansowany użytkownik

  • 952 postów

Napisano 02 02 2010 - 21:12

Ja powiem teraz coś od siebie :D O ile z większością podzespołów można się połapać to z kartami graficznymi już nie, bo to taki mały komputer w komputerze. W niej trzeba patrzeć na wszystkie cechy nie wspominając już o różnych koncepcjach na Shadery w wykonaiu AMD/ATI i nVidii

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych