Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zanika sygnał z karty graficznej podczas gier 3D


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 yourqxxl

yourqxxl

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 15 11 2010 - 14:38

Witam

Od dłuższego czasu borykam się z takim problemem:
Podczas grania w gry 3D komputer się zawiesza w taki sposób że najpierw zanika sygnał z karty graficznej - monitor przechodzi w tryb czuwania - a potem całkiem się zawiesza, czasami słychać zacięty dźwięk, kończy się to resetem, w sporadycznych wypadkach muszę wyłączyć zasilanie trzymając kilka sekund wciśnięty power bo po samym resecie komp nie wstaje.

Specyfikacja kompa:
CPU: Phenom 2 965BE (4x3400Mhz - nie kręcony)
GPU: XFX Radeon HD4800
MB: Asrock A770DE+ (AM2+)
PSU: CoolerMaster GX-750W
RAM: 2x1GB Corsair + 2x2GB Patriot DDR2 PC2-6400
HDD: 2x1TB Samsung F3 + 1x750GB Samsung F1

A teraz kilka faktów co już robiłem żeby wykluczyć wszelkie możliwe powody zaistniałego stanu i już nie mam pomysłów:
Problem kiedyś występował również na starszym kompie jak grałem w Neverwinter 2 i sobie darowałem grę bo w innych tego problemu nie zauważyłem.
Potem nadeszły lepsze czasy i po kolei wymieniałem podzespoły:
Athlon X2 4600+ ->Phenom 2 965BE
Radeon HD2600Pro (AGP) -> XFX Radeon HD4800
ALiveDual-eSATA2 ->Asrock A770DE+ (AM2+)
Chieftec 500W - > CoolerMaster GX-750W
RAM: 2x1GB Corsair - > 2x1GB Corsair + 2x2GB Patriot DDR2 PC2-6400
HDD: Seagate 80GB -> 2x1TB Samsung F3 + 1x750GB Samsung F1

Jak widać jedyne co pozostało ze starego kompa to 2x1GB corsair, odrazu zaznaczę że po wyjęciu tych kości problem nadal występuje, testowałem już wszystkie możliwe kombinacje z 1 kością RAM w kazdym slocie czyli 16 kombinacji, to samo.
Dokupiłem chłodzenie na procka, temperatura w stresie max 51 stopni
Zmieniłem chłodzenie na grafice, max temp w stresie 69 stopni (na GPU, jeszcze są podane temp na pamięciach i shaderach ale te są niższe)
Katowałem programem OCCT po 6h non stop obciążenie procka 100% i obciążenie GPU 100%, zero błędów i temperatury jak wyżej.
Odpalam grę na full detalach i czasem 5 min czasem 30min ale zwis i muszę resetować.
Objaw zaobserwowałem na Settlers 7, Aion'ie, Crysisie, Spellforce 2, Wiedźminie, Starcraft 2, przy emulacji PS2 na PCSX2 a nawet na benchmarku z FinalFantasy XIV ale podejrzewam że w innych byłoby to samo.
Gdy ustawię na minimalne ustawienia a zwłaszcza zmniejszę rozdzielczość z 1920x1200 na powiedzmy 1200x700 to problem występuje dużo rzadziej, czasem można pograć nawet kilka godzin.
Jak gra oferuje pracę w oknie to też zmniejsza to częstotliwość występowania zwisów pod warunkiem że nie rozciągnę okna na pełny ekran.
Generalnie wygląda to tak jakby karta graficzna nie dawała rady ale jednak obciążenie GPU w większości przypadków nie przekracza 50% i jest jeszcze spory zapas mocy na karcie a poza tym przy katowaniu OCCT karta sztucznie obciążana jest na 100% a jednak problem nie występuje.
Już mi ręce opadają bo nie wiem co może być sprawcą problemu :)
A granie w niższych detalach i z obniżoną rozdzielczością to rozwiązanie które mnie nie zadowala bo nie po to modernizowałem kompa żeby grać na takich detalach jak przed modernizacją.
Proszę o konstruktywne porady.

Użytkownik Celdur edytował ten post 15 11 2010 - 15:33

  • 0

#2 blankfield

blankfield

    Początkujący

  • 13 postów

Napisano 22 12 2010 - 18:08

Witam

Od dłuższego czasu borykam się z takim problemem:
Podczas grania w gry 3D komputer się zawiesza w taki sposób że najpierw zanika sygnał z karty graficznej - monitor przechodzi w tryb czuwania - a potem całkiem się zawiesza, czasami słychać zacięty dźwięk, kończy się to resetem, w sporadycznych wypadkach muszę wyłączyć zasilanie trzymając kilka sekund wciśnięty power bo po samym resecie komp nie wstaje.

Specyfikacja kompa:
CPU: Phenom 2 965BE (4x3400Mhz - nie kręcony)
GPU: XFX Radeon HD4800
MB: Asrock A770DE+ (AM2+)
PSU: CoolerMaster GX-750W
RAM: 2x1GB Corsair + 2x2GB Patriot DDR2 PC2-6400
HDD: 2x1TB Samsung F3 + 1x750GB Samsung F1

A teraz kilka faktów co już robiłem żeby wykluczyć wszelkie możliwe powody zaistniałego stanu i już nie mam pomysłów:
Problem kiedyś występował również na starszym kompie jak grałem w Neverwinter 2 i sobie darowałem grę bo w innych tego problemu nie zauważyłem.
Potem nadeszły lepsze czasy i po kolei wymieniałem podzespoły:
Athlon X2 4600+ ->Phenom 2 965BE
Radeon HD2600Pro (AGP) -> XFX Radeon HD4800
ALiveDual-eSATA2 ->Asrock A770DE+ (AM2+)
Chieftec 500W - > CoolerMaster GX-750W
RAM: 2x1GB Corsair - > 2x1GB Corsair + 2x2GB Patriot DDR2 PC2-6400
HDD: Seagate 80GB -> 2x1TB Samsung F3 + 1x750GB Samsung F1

Jak widać jedyne co pozostało ze starego kompa to 2x1GB corsair, odrazu zaznaczę że po wyjęciu tych kości problem nadal występuje, testowałem już wszystkie możliwe kombinacje z 1 kością RAM w kazdym slocie czyli 16 kombinacji, to samo.
Dokupiłem chłodzenie na procka, temperatura w stresie max 51 stopni
Zmieniłem chłodzenie na grafice, max temp w stresie 69 stopni (na GPU, jeszcze są podane temp na pamięciach i shaderach ale te są niższe)
Katowałem programem OCCT po 6h non stop obciążenie procka 100% i obciążenie GPU 100%, zero błędów i temperatury jak wyżej.
Odpalam grę na full detalach i czasem 5 min czasem 30min ale zwis i muszę resetować.
Objaw zaobserwowałem na Settlers 7, Aion'ie, Crysisie, Spellforce 2, Wiedźminie, Starcraft 2, przy emulacji PS2 na PCSX2 a nawet na benchmarku z FinalFantasy XIV ale podejrzewam że w innych byłoby to samo.
Gdy ustawię na minimalne ustawienia a zwłaszcza zmniejszę rozdzielczość z 1920x1200 na powiedzmy 1200x700 to problem występuje dużo rzadziej, czasem można pograć nawet kilka godzin.
Jak gra oferuje pracę w oknie to też zmniejsza to częstotliwość występowania zwisów pod warunkiem że nie rozciągnę okna na pełny ekran.
Generalnie wygląda to tak jakby karta graficzna nie dawała rady ale jednak obciążenie GPU w większości przypadków nie przekracza 50% i jest jeszcze spory zapas mocy na karcie a poza tym przy katowaniu OCCT karta sztucznie obciążana jest na 100% a jednak problem nie występuje.
Już mi ręce opadają bo nie wiem co może być sprawcą problemu :P
A granie w niższych detalach i z obniżoną rozdzielczością to rozwiązanie które mnie nie zadowala bo nie po to modernizowałem kompa żeby grać na takich detalach jak przed modernizacją.
Proszę o konstruktywne porady.



Taki ładny zestaw a tu Asrock, ja bym podmienił tą płytę w pierwszej kolejności.

[uwaga=cabana]
Patrz na daty.
[/uwaga]

Użytkownik cabana edytował ten post 22 12 2010 - 21:11

  • 0

#3 Helloween_PL

Helloween_PL

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 22 12 2010 - 18:17

Ja bym stawiał, że coś nie tak jest z kartą graficzną. Miałem Asusa HD4850 i "katowanie" karty programem FurMark też nie wskazywało błędów ale po odpaleniu jakiejś bardziej wymagającej gry miałem taki sam objaw jak ty. Po wymianie karty na nową wszystko wróciło do normy.

Użytkownik Helloween_PL edytował ten post 22 12 2010 - 18:18

  • 0

#4 tojo25

tojo25

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 12 01 2011 - 18:27

może zasiłek nie daje rady

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: Radeon X700



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych