Skocz do zawartości


Zdjęcie

Zakupy w tradycyjny sposób


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 Dexter

Dexter

    Nowy

  • 0 postów

Napisano 29 04 2007 - 14:00

Chciałbym przedstawić pewien projekt.
Wraz z grupą kilku osób chcemy stworzyć serwis internetowy, który ułatwia robienie zakupów w tradycyjny sposób. Będzie to najogólniej ujmując katalog produktów dostępnych w zwykłych sklepach, tworzony przede wszystkim przez właścicieli sklepów i ich konsumentów. Poza katalogiem produktów chcemy stworzyć miejsce, w którym będzie można swobodnie porozmawiać o zakupach, skomentować, opisać udane (bądź nieudane) zakupy, wystawić opinie sklepom.

Najkrócej można powiedzieć, że chcemy odpowiedzieć na pytanie „Gdzie kupić?”. Bardzo istotną kwestią jest też to, że korzystanie z serwisu będzie całkowicie bezpłatne. Każdy będzie mógł dodać produkt, sklep czy opinię i w ten sposób pomóc innym w dokonaniu „właściwego zakupu”. Projekt przewiduje zastosowanie wielu nowatorskich i bardzo ciekawych rozwiązań, jednak aby jak najlepiej spełniał swoje zadania, przygotowaliśmy stronę projektu (www.gdzie-kupic.pl), na której znaleźć można ankietę, do której wypełnienia zachęcamy. Wyniki ankiety pozwolą nam określić potrzeby użytkowników Internetu, ponieważ doskonale zdajemy sobie sprawę, że zdanie studentów informatyki nie musi pokrywać się z potrzebami zwykłych ludzi.

Projekt jest otwarty, chętnie podejmiemy współpracę z osobami zainteresowanymi zakupami, projektowaniem serwisów internetowych i w ogóle wszystkimi, którzy mają ochotę zrobić coś ciekawego.

Nie chcę, aby ten post traktowany był jako reklama, ponieważ my na tym nie zarabiamy, ani nikomu nie płacimy. Robimy to, bo uważamy, że jest potrzebne. Jeśli wy też tak uważacie (lub przeciwnie) podejmijcie dyskusję (albo wypełnijcie ankietę ;)). Każda opinia jest cenna.

  • 0

#2 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 29 04 2007 - 15:08

Obiektywnie rzecz ujmując będzie to kupa roboty i nie zawsze opłacalne, a co najważniejsze w pewnych dziedzinach już przestarzałe, bo spójżcie większość sklepów komputerowych zawiera już swój cennik internetowy - od tego są serwisy skapiec.pl i ceneo.pl.. macie więc asortyment z innych dziedzin, dajmy na to kosmetykę - jak kobieta będzie sprawdzać cenę kremu u siebie w mieście.. nie mówiąc już jak wejdzie na tą stronę. Pomysł może się sprawdzić tylko na stronach lokalnych np. miasto Białystok, strona lokalna powiązana z waszą i asortyment ze sklepów lokalnych, ale jakich i skąd brać kadre co bedzie aktualizowała ceny?

  • 0

#3 Dexter

Dexter

    Nowy

  • 0 postów

Napisano 29 04 2007 - 15:41

Oczywiście przekonanie ludzi do pomysłu jest najtrudniejsze. Kluczem jest stworzenie społeczności "Zakupowiczów". Ludzi, którzy będą dyskutowali o zakupach. Teraz kto może wchodzić w skład takiej społeczności. Po pierwsze konsumenci. Wiem, że jest całkiem sporo ludzi (już na tym etapie analizy wyników z ankiety można to stwierdzić), którzy lubią robić zakupy, co więcej lubią o tym mówić. Ci właśnie ludzie mogliby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Po drugie ważnym elementem są właściele i pracownicy sklepów. Spotkałem się wiele razy z sytuacją taką, że w sklepie jest ktoś taki jak kierownik zmiany, który w zasadzie nic nie robi, poza obserwowaniem innych pracowników. W tym czasie mógłby przcież dodawać informacje o nowych produktach w sklepie - myślę, że właściciele sklepów nie mieliby nic przeciwko, w końcu kto zrezygnuje z darmowej reklamy?
Jeśli chodzi o zasięg serwisu - oczywiście będzie to po części jakby wiele serwisów dla różnych miast. Bo np. czy może mieszkańca Warszawy obchodzić to, gdzie kupić śrubokręt w Krakowie? Pewnie nie, nie licząc nielicznych przypadków. Jednak lokalny charakter serwisu ma więcej plusów niż minusów - oczywiście będziemy musieli nawiązać kontakt z ludźmi, którzy będą chcieli z nami współpracować w innych miastach - ale to wszystko jest do zrobienia. Gdyby ten projekt nie był taki trudny, nie byłby też tak ciekawy.

Acha - jeszcze odnośnie wymienionych przez Ciebie serwisów. Serwisy te zbierają tylko dane ze sklepów internetowych, a jednak większość zakupów i tak odbywa się w tradycyjnych sklepach. Oczywiście zgodzę się z tym, że niektóre obszary rynku są przesycone i ciężko będzie w nie wejść. Ale czy wiele osób zdecydowałoby się na zakup odzieży przez internet? Ja wolałbym pójść i przymierzyć, ale nie koniecznie chciałbym marnowąć mnóstwo czasu na przejście wielu sklepów - wolałbym znaleźć coś ciekawego w internecie. No i jeszcze jedna sprawa. Niekiedy potrzebujemy doknać zakupu "od ręki". Np. jeden z moich znajomych chciał kupić śrubokręt w Krakowie. Pomyślał sobie, że pójdzie do Galerii Krakowskiej, bo tam jest wszystko. Niestety przeliczył się, zmarnował dwie godziny, a śrubokrętu nie kupił. Gdyby mógł sprawdzić sobie w internecie gdzie kupić taki sprzęt na pewno nie żałowałby, że zmarnował mnóstwo czasu.
  • 0

#4 Trivelt

Trivelt

    Unix fan

  • 406 postów

Napisano 29 04 2007 - 17:58

Witam,


Projekt ciekawy, aczkolwiek jak już wspomniał Makensis na pewno nie jest łatwy do wykonania, jednak trzymam za jego powodzenie kciuki ;) Co do samej witryny ogólnie ładna, logo dobrze się komponuje. Pod względem technicznym z tego co widzę Joomla Professional Work.
  • 0

#5 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 29 04 2007 - 20:01

Jeśli chodzi o zasięg serwisu - oczywiście będzie to po części jakby wiele serwisów dla różnych miast. Bo np. czy może mieszkańca Warszawy obchodzić to, gdzie kupić śrubokręt w Krakowie? Pewnie nie, nie licząc nielicznych przypadków. Jednak lokalny charakter serwisu ma więcej plusów niż minusów - oczywiście będziemy musieli nawiązać kontakt z ludźmi, którzy będą chcieli z nami współpracować w innych miastach - ale to wszystko jest do zrobienia. Gdyby ten projekt nie był taki trudny, nie byłby też tak ciekawy.
Acha - jeszcze odnośnie wymienionych przez Ciebie serwisów. Serwisy te zbierają tylko dane ze sklepów internetowych, a jednak większość zakupów i tak odbywa się w tradycyjnych sklepach. Oczywiście zgodzę się z tym, że niektóre obszary rynku są przesycone i ciężko będzie w nie wejść. Ale czy wiele osób zdecydowałoby się na zakup odzieży przez internet? Ja wolałbym pójść i przymierzyć, ale nie koniecznie chciałbym marnowąć mnóstwo czasu na przejście wielu sklepów - wolałbym znaleźć coś ciekawego w internecie. No i jeszcze jedna sprawa. Niekiedy potrzebujemy doknać zakupu "od ręki".



Nie chce prorokować, ale projekt uważam za martwy
primo serwisy od lokalnych zakupów to ..także Allegro - skala twoich działań znów kurczowo maleje o miasta wojewódzkie i gminne(?), asortyment - też maleje, bo na Allegro można coś kupić znacznie taniej niż w sklepie i odebrać osobiście. Jesli patrzeć z perspektywy małego miasta to lepiej przejść się od sklepu do sklepu niż w internecie szukać.
Powiesz pewnie, że w miastach wojewódzkich jest za dużo dzielnic i Kupujący może mieć problem z lokalizacją takiego sprzydawcy więc uprzedze Cię, że przy zakupie poprzez twój panel też może mieć kłopoty jeśli np. nie ograniczycie się w szczegółowości do dzielnic.. a z tym się wiążą kolejne kwoty.
Poza tym uważam, że odpowiedzialność osób wstukujących ceny może być nikła, zauważ że Ceneo i Skapiec do sprawdzania cen wykorzystuje pracowników, a nie sklep podsyła wybrakowane cenniki...
  • 0

#6 Dexter

Dexter

    Nowy

  • 0 postów

Napisano 29 04 2007 - 20:22

Zapewniam Cię, że projekt nie jest martwy.
Zdaję sobię sprawę z tego, że będzie dość trudno namówić ludzi do dodawania produktów. Oczywiście problemem jest to, że nie jesteśmy wielką firmą, tylko grupą zapaleńców, których nie stać na reklamy w telewizji, czy na popularnych portalach. Jednak w ramach projektu przygotowujemy kilka (jak to nazwaliśmy) "hitów", które zachęcą ludzi do odwiedzania naszej strony i uczestniczenia w jej tworzeniu. Nie chcę teraz mówić co to będzie, bo stracimy element zaskoczenia.

Poza tym ja nie oczekuję, że sklep wstawi na stronę swój cennik. Jak już pisałem wcześniej ma to być "katalog produktów" a nie sklep. My chcemy dać ludziom możliwość obejrzenia produktów w inerncie - w jednym miejscu, możliwość przeczytania i zostawienia komentarzy i w końcu zasięgnięcia opinii fachowców. Odnośnie porównania do allegro - są rzeczy, których ja osobiście nie kupiłbym przez internet (odzież, buty, meble) i tymi kategoriami produktów zajmiemy się w pierwszej kolejności.

I jeszcze jedna rzecz. Są ludzie (myślę, że między nimi jest Makensis, choć mogę się mylić), którzy twierdzą, że nie da się namówić "zwykłych ludzi", tzn. nie właścicieli ani pracowników sklepów do bezinteresownego dodawania produktów. Otóż zwróć uwagę na fenomen społeczności. Dlaczego ty jako jeden z bardzo wielu ludzi na forum odpowiadasz na pytania innych? Dlaczego aktywnie uczestniczysz w życiu forum, mimo, że nikt Ci za to nie płaci (może się mylę)? Uwierz mi (mogę podepszeć się już wynikami ankiety na tą chwilę), że jest na prawdę sporo ludzi interesujących się zakupami.

Przytoczę jeszcze jedną historię. Jechałem kiedyś autobusem miejskim, a w nim siedziały trzy młode dziewczyny, oglądające katalog z butami. I teraz odpowiedz mi na pytanie, czy one nie chciałyby oglądać butów przez internet? Czym różnią się zdjęcia w katalogu od zdjęć na monitorze? I w końcu dlaczego nie mieć tego wszystkiego w jednym miejscu?
  • 0

#7 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1 812 postów

Napisano 07 05 2007 - 16:17

No to ja tego nie ocenię, a poproszę o takie rzeczy:

ogólne statystyki strony:
wejścia unikatowe:
zarejestrowani:
pr:
ilość sklepów w waszym katalogu:


Jeżeli mi to podasz będe bardzo wdzięczny :)
  • 0

#8 Trivelt

Trivelt

    Unix fan

  • 406 postów

Napisano 07 05 2007 - 19:51

No to ja tego nie ocenię, a poproszę o takie rzeczy:

ogólne statystyki strony:
wejścia unikatowe:
zarejestrowani:
pr:
ilość sklepów w waszym katalogu:


Jeżeli mi to podasz będe bardzo wdzięczny :)



Chciałbym przedstawić pewien projekt.
Wraz z grupą kilku osób chcemy stworzyć serwis internetowy......


Tutaj chodzi o ocenę projektu, pomysłu, a nie witryny, bo nie zostałą jeszcze ona zrealizowana w pełni.
  • 0

#9 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1 812 postów

Napisano 07 05 2007 - 20:41

Mój błąd... niedoczytałem się :)
Projekt jest jednak ciekawy, ale nie wiem czy w kilka osób dacie rade..
  • 0

#10 Dexter

Dexter

    Nowy

  • 0 postów

Napisano 07 05 2007 - 21:16

Jak powiedział Informatyk jest to pomysł na stworzenie portalu. Mogę co najwyżej powiedzieć, że jesteśmy mile zaskoczeni zainteresowaniem stroną projektu. Dziennie mamy ok. 40 odwiedzin, w tym momencie strona projektu jest już na prawdę wysoko w google, mimo tego, że nie staraliśmy się jej pozycjonować w jakikolwiek sposób. Znajdują się nawet chętni do wypełniania ankiety , a nad samym projektem pracujemy dość intensywnie - oczywiście w miarę naszych możliwości. Sesja się zbliża - kolokwia, zaliczenia, ale staramy się przeć do przodu.
Jeśli chodzi o ilość osób pracujących nad projektem, powiem tak. Aby stworzyć serwis z informatycznego punktu widzenia to mamy na prawdę wystarczająco kompeteny zespół i ten etap na pewno przebrniemy bez większych problemów. Jednak jak podkreślałem to już w pierwszym poście projekt jest otwarty i w zasadzie każdy, kto chce się dołączyć ma taką możliwość (ostatnio dołączyły dwie osoby w tym pierwsza dziewczyna :)). Jeśli natomiast mowa o wypromowaniu serwisu - bez kasy jest to zadanie wybitnie trudne, ale myślę, że jesteśmy na tyle zmotywowani, żeby doprowadzić to do końca. Aby zachęcić do korzystania z serwisu przygotowujemy równolegle kilka - jak to nazwaliśmy - "hitów" i przynam, że zdecydowana większość naszego zespołu jest zainteresowana ich wytwarzaniem, a nie "zadaniami nieinformatycznymi", jak np. odpowiadanie na posty na forach :)
Ja jednak uważam, że zbieranie opinii użytkowników internetu jest cenne. Może się zdażyć, że nie zauważymy jakiegoś problemu, który może zaistnieć.

Sprawa druga:
Rzeczywiście popełniłem błąd w poście - sorry i dzięki za poprawienie.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych