Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wybór laptopa na co należy zwrócić uwagę


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 06 07 2012 - 17:20

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze laptopa - lista wskazówek.

Poniżej przygotowałem listę wskazówek przy wyborze laptopa w zależności od zastosowań: multimedia, gry, obróbka obrazu, biznes. Wielu użytkowników rezygnuje z komputera stacjonarnego na rzecz urządzeń mobilnych, jednak decydując się na ten krok musimy znaleźć uniwersalnego laptopa, który spełni nasze wymagania. Każdy komputer stacjonarny posiada tą zaletę, że bardzo łatwo go rozbudować, wymienić najsłabszą część, zakupić nowy monitor. W przypadku laptopa mamy dużo mniejsze możliwości rozbudowy, dlatego zakup laptopa powinien być rozważny i bardziej przemyślany. Zapraszam do artykułu..
 

Każdy laptop powinien mieć:

  • Wbudowaną kamerę oraz mikrofon do wideokonferencji czy rozmowy przez Skype. Możliwość nagrywania w trybie HD jest dodatkowym atutem.
  • Wbudowane głośniki stereo. Dużym atutem jest minisubwoofer(2.1) montowany zazwyczaj pod spodem obudowy, dzięki czemu dźwięk odtwarzany na laptopie ma większą dynamikę.
  • Ergonomiczne rozmieszczenie złącz i chłodzenia. Warto sprawdzić czy rozmieszczenie USB nie będzie przeszkadzało, gdy podłączymy myszkę do laptopa. Chłodzenie laptopa zamontowane z boku i zasysanie powietrza poprzez klawiaturę stanowi dodatkowy atut, szczególnie gdy chcemy korzystać z laptopa nie tylko na biurku.
  • bogactwo złącz - do podłączenia nowoczesnych urządzeń USB 3.0, do telewizora/monitora HDMI, do zewnętrznego dysku twardego e-SATA i firewire.
  • Długotrwałą gwarancję minimum 2 lata. Ponadto sprawdzamy ile martwych pikseli jest dopuszczalnych w ramach gwarancji. Gwarancja "0 martwych pikseli" jest najlepsza dla klienta i daje nam pewność, że matryca nie okaże się wadliwa.
  • Solidne wykonanie - obudowę odporną na porysowanie, brak śladów po wytapianiu, skrzypienia etc. W większych laptopach 15.4 dodatkowa klawiatura numeryczna może okazać się bardzo przydatna. Ponadto dodatkowe przyciski jak regulacja głośności, szybkie wyłączenie wifi etc. stanowią plus. Niektóre laptopy posiadają klawiaturę wodoodporną co może kiedyś uratować życie naszemu sprzętowi.
  • Sieć WIFI - 802.11 g. to minimum choć można już spotkać laptopy 802.11 n. co stanowi dodatkową zaletę. Bluetooth też jest często wbudowane. Dodatkowe łącze IRDA i pilot może okazać się ciekawym gadżetem.
  • Żywotna bateria o czasie pracy minimum 2 godziny. 6-komorowa to standard, ale spotykane są wersje 8 i 12 komorowa, które mają znacznie większą pojemność.
  • System operacyjny - zazwyczaj sprawdza się Windows 7 choć jeszcze można znaleźć w ofercie starsze laptopy z Vistą(tego systemu nikomu nie polecam). Oprogramowanie extra stanowi dodatkowy atut choć najczęściej są to wersje demonstracyjne playera dvd czy antywirusa lub domowe, okrojona wersja pakietu biurowego Microsoft Office. Windows 8 nie cieszy się jeszcze dużą popularnością, ale producenci robią wszystko aby rozwiązania wdrożone w tym systemie zostały użyte - i tak powoli wkraczają na rynek laptopy z dotykowym, a nawet obrotowym ekranem. Do tego multitouch(touchpad), który obsługuje gesty podobnie jak w tabletach. Windows 10 nadal budzi kontrowersje i nie cieszy się popularnością wśród osób lubiących anonimowość(afera z NSA i furtkami dostępowymi do systemu), a to ze względu na połączenie wielu elementów w chmurze, dzięki czemu łatwo o backup.. i przesyłanie wrażliwych danych na serwery Microsoftu. Poza tym jest/był darmowy upgrade dla użytkowników Windows 8/8.1 co już powinno budzić pewne wątpliwości (Microsoft zdecydowanie należy do firm, które cenią swoje oprogramowanie).

Rozpiska parametrów laptopa w zależności od zastosowania:
pre_1341656576__wybor_laptopa_rozpiska.j
(pełny opis znajduje się poniżej, *) kartę graficzną wybieramy z Rankingu, a nie sugerujemy się tylko pamięcią RAM!)


Laptop dla gracza

Zdecydowanie najtrudniejsza konfiguracja i najdroższa. Taki laptop musi być wydajny i pojemny. Nie ma tu miejsca na duże oszczędności na procesorze czy pamięci RAM. Do tego bardzo wiele zależy od odpowiednio dobranej karcie graficznej i nie ma się co łudzić, że wiele z laptopów dostępnych na rynku umożliwi jej wymianę przez łącze MXM.

  • System Operacyjny. Niestety tu jesteśmy skazani na Windows 10, który jako jedyny oferuje dostęp do bibliotek DirectX 12. Wyjątek stanowią karty graficzne starszej generacji, które nie wspierają najnowszego DirectX (np. wspierają max. DirectX 11.), wtedy nie musimy się obawiać zakupu laptopa ze starszym systemem Windows. Oczywiście każdy Windows musi być 64-bitowy.
     
  • Procesor - minimum 4-rdzeniowy. Jego wydajność musi być odpowiednio wysoka w stosunku do wymagań karty graficznej. Zbyt szybki procesor i stosunkowo słaba karta graficzna nie pomoże nam uzyskać odpowiedniej ilości FPS. Wolny procesor i szybka grafika również nie podniesie w pełni skrzydeł, dlatego przed wyborem laptopa warto zadbać o jego odpowiednią konfigurację.
    Procesor zawsze można wymienić, ale chłodzenia już nie, dlatego warto się przyjrzeć kupując tańszy laptop ze słabszym procesorem czy jest on również sprzedawany w wydajniejszej konfiguracji - w wielu wypadkach chłodzenie jest takie same. Procesory dość szybko tanieją, gdy pojawia się ich kolejna seria(zazwyczaj już niekompatybilna z poprzednią platformą). Nie ma sensu brać do platformy gamingowej procesor ze starszej serii Intel Core 2 Duo lub DualCore. Pod względem wydajności i wielozadaniowości starsze procesory co najwyżej próbują dorównać iCore i3 czy i5.
     
  • Pamięć RAM - pamięć w laptopie w grach przestała odgrywać taką rolę od kiedy karty graficzne zostały zaopatrzone w gigantyczną ilość pamięci. Twórcy kart graficznych przewidzieli, że w niedługim czasie ten element stanie się kartą przetargową w wydajności do gier. Obecnie 8 GB DDR4/3 RAM wystarczy do swobodnego korzystania z laptopa i gier. Kupno 16 GB RAM wcale nie przyspieszy nam wczytywania gier, obecnie większe znaczenie ma pamięć karty graficznej do której trafiają tekstury z gier. UWAGA! Sprawdźcie przed zakupem czy wasz laptop posiada dwie kości pamięci RAM czy tylko jedną, funkcja DUAL CHANNEL(dwie kości pamięci, z której jedna służy do odczytu a druga zapisu) przyspiesza ogólny komfort użytkowania komputera.
     
  • Karta graficzna - tu zapraszam do zapoznania się z rankingiem kart graficznych do laptopa. Od niedawna producenci robią nam mętlik w głowie, oferując te same modele z różnymi oznaczeniami, symbolicznie zmieniając ich częstotliwość, a recenzenci próbują usilnie znaleźć różnice w wydajności modeli różniących się od siebie kilkanaście bądź kilkadziesiąt megaherców lub ilością RAM, której słaba karta graficzna nie jest wstanie w pełni wykorzystać. Karty podzieliłem na progi cenowe i jeśli mamy różne laptopy z kartami w jednym progu cenowym to warto się zastanowić, który laptop jest lepszy pod innymi względami niż karta graficzna. Może się okazać, że model laptopa z kartą wydajniejszą o błąd statystyczny będzie kosztował kilkaset złotych więcej. Przy wyborze karty zwracamy uwagę na ilość pamięci RAM wbudowanej w kartę przy czym 3 GB to minimum dla nowoczesnych gier pracujących w rozdzielczości FullHD(1920x1080). Lepiej wybrać z mniejszą pamięcią RAM(minimum 2-4GB!) niż większą, ale słabszą kartą graficzną. Uwaga na marketing kart graficznych 8 GB. Obawiam się, że tylko w testach z wykorzystaniem rozdzielczości 4K jesteśmy wstanie zagospodarować tak dużą pojemność pamięci. Szybka karta graficzna powinna posiadać RAM GDDR5, słabsza GDDR3(do 20% wolniejsze od GDDR5), a najsłabsza GDDR2(która oferuje niewystarczającą przepustowość do nowoczesnych karta graficznych). Jest jeszcze jeden element wpływający na niezbędną ilość pamięci RAM - rozdzielczość ekranu, ale jak chcielibyśmy zagrać w innej rozdzielczości podłączając laptopa np. do telewizora lepiej już mieć ten 1GB pamięci, aby grać w HD. Ponadto zakup słabej karty graficznej z nadzieją, że jej wsparcie najnowszego DirectX 12 przyniesie pozytywne rezultaty to błąd. Lepiej kupić laptop z wydajniejszą grafiką pod DirectX 11 niż słabą z 12.
     
  • Matryca - do grania to minimum 15.4/15.6, ale lepszy efekt uzyskamy na 17 calowej matrycy. Rozdzielczość ekranu powinna być jak najwyższa, minimum Full HD 1920x1080. Niektóre laptopy dysponują większą rozdzielczością, przez co obraz jest jeszcze wyraźniejszy i zawiera więcej detali, lepsze wygładzanie itp. Windows stosuje skalowanie okien dzięki czemu nie ma obawy, że nasza aplikacja uruchomi się w malutkim, niewyraźnym okienku.
    Do gier matryca powinna być błyszcząca z odpowiednim poziomem luminescencji - największego naświetlenia. Matryca z 250-300 Kandeli pozwoli nam dostosować jasność odpowiednią nawet najbardziej mrocznych grach. Matryca poniżej 200 Kandeli mówi się, że świeci słabo - możemy mieć problemy z lokacjami w ciemnościach. Kolejna sprawa to różnica w naświetleniu matrycy w różnych - 25% norma, 50% to już trzeba się zastanowić czy taka matryca sprosta naszym wymaganiom, szczególnie widoczna różnica będzie na statycznych scenach. Technologia wykonania - IPS/MFA najlepsza i najdroższa, różnice opisałem w tym artykule: jaka matryca do komputera. LED czy TFT to jest kwestia gustu, LED jest bardziej ekonomiczny, ale to już zależy od tego co robimy, nie wdając się w szczegóły bez znaczenia, większość nowych laptopów posiada już matryce LEDowe, ale to ze względów marketingowych. Kąty widzenia - ważne, aby były szerokie szczególnie na dużej matrycy, tak aby nie występowały przekłamania kolorów jak tylko nasz wzrok trochę się odsunie od matrycy. Opcja "glare" poprawia jakość odzwierciedlenia kolorów i dynamiki, ale powoduje, że przy świetle dziennym mocno odbija światło. Niektóre z laptopów oferują obsługę obrazu 3D w wbudowanym ekranie, warto jednak sprawdzić tą funkcję przed zakupem.
  • Dysk twardy - obecnie w grę wchodzi wyłącznie, pojemny dysk SSD. Nowej generacji SSD są bardzo szybkie, także nie ma wyraźnych wymagań odnośnie konkretnego modelu SSD. Trudno jednak o dysk SSD o pojemności 1 TB, także pozostaje nam się zapatrzeć w dodatkowy nośnik danych, jak np. wydajny dysk przenośny USB 3.0. Ja na takim dysku przechowuję zdjęcia i filmy, a gry zostawiam tradycyjnie na SSD. Dysk SSD jest nieco mniej wymagający jeśli chodzi o prądożerność oraz zapewnia nam większe bezpieczeństwo danych.
    Nie co starsze konfiguracje posiadają dyski HDD lub SSHD(niewielka ilość pamięci SSD i duża pojemność HDD). W takim wypadku najlepszy byłby dysk o obrotach 7200 na minutę. 5400 obrotów to minimum. Odczyt na poziomie 9ms. to norma, której warto się trzymać. Sprawdzają się konfiguracje dysk SSD i HDD(tzw. dysk twardy). Duży wpływ na wydajność systemu ma Windows postawiony na SSD i gry już na HDD. Takie laptopy z dwoma dyskami nie są dużo droższe od standardowych i zawierają zazwyczaj dysk SSD 32 GB(bez problemu pomieści Windows 7 64-bit) lub 64 GB(Windows 7 + 2 gry, które chcemy aby się szybciej wczytywały). Warto się dowiedzieć przed zakupem czy dany laptop posiada wewnątrz łącze SATA do którego moglibyśmy we własnym zakresie podłączyć dysk SSD. Wiele nowoczesnych laptopów posiada wolne miejsce na mały SSD(bez obudowy) i takie oto łącze.
  • Karta muzyczna - możliwość podłączenia zestawu 5.1 to dodatkowy atut dla którego warto kupić laptopa z nowoczesną wbudowaną kartą muzyczną. Niektóre nowe chipsety oferują sprzętowe wspomaganie dźwięku przestrzennego dzięki czemu oszczędzamy kilka procent mocy procesora. Bardzo łatwo podłączyć zewnętrzną kartę muzyczną, dlatego ten czynnik nie powinien stanowić o zakupie laptopa, a sama jakość generowanego dźwięku to kwestia gustu i oczywiście głośników czy słuchawek podłączonych do laptopa, bo bardzo niewiele z nich może się poszczycić dobrej jakości wbudowanymi głośnikami.
  • Klawiatura i peryferia - nie bez znaczenia jest ilość złącz laptopa, a szczególnie możliwość podłączenia dodatkowego monitora(złącze VGA) czy telewizora(złącze HDMI). Do tego minimum 4 łącza USB, bardzo łatwo je zapełnić gdy podłączymy kolejne urządzenia zewnętrzne, a zakup rozdzielacza może wpłynąć na wydajność urządzeń do niego podłączonych(dzielimy jedno USB na wiele urządzeń, ale przepustowość się nie zmienia). Podsumowując w nowoczesnym laptopie powinno się znaleźć minimum jedno łącze USB 3.0, 3 USB 2.0, czytnik kard, wyjścia VGA lub/i HDMI. Klawiatura wodoodporna nie jest bez znaczenia, także miło się korzystać z klawiatury typu MAC (wyspowej).
  • Bateria - nowsze karty graficzne i procesory są dużo bardziej ekonomiczne w zużyciu prądu niż starszej generacji sprzęt
  • Waga - bez znaczenia, duży laptop z wydajną grafiką i procesorem musi ważyć, taki laptop z pewnością nie nadaje się do trzymania na kolanach szczególnie w trakcie grania kiedy to temperatura obudowy może być wysoka!
  • Głośność - trzeba się dowiedzieć jak pracuje laptop w trybie 2D przy normalnym użytkowaniu, a jak po włączeniu gier. 30-33dB w normalnym użytkowaniu to ledwie słyszalny dla uszu szum, który przy niewielkim podniesieniu do 35dB może okazać się dla niektórych dość słyszalnym. 40dB to już jest głośno i nie da się pracować w takich warunkach, za to grać na słuchawkach czy głośnikach jak najbardziej, powyżej 45 decybeli lepiej poszukać innego laptopa.

Laptop dla grafika

Tutaj nie możemy postępować jak z graczami, bowiem większą rolę sprawiają aplikacje choć wymagające dużej ilości RAM i czasu procesora to jednak mniej chłonne zasobów karty graficznej.

  • Procesor - minimum 2-rdzeniowy, a w przypadku renderowania obrazu 4-rdzeniowy. Jego wydajność musi być odpowiednio wysoka już na samym początku pracy i raczej nie ma tu mowy o wymianie na lepszy. Wolny procesor rzutuje na czas wykonywania operacji na grafice i wydłuża czas pracy.
  • Pamięć RAM - minimum 3-4 GB DDR3 RAM do swobodnej pracy. 4 GB RAM wiąże się z zakupem droższego Windows 7 w wersji 64-bitowej, który jest wstanie obsłużyć tak dużą ilość pamięci RAM.UWAGA! Sprawdźcie przed zakupem czy wasz laptop posiada dwie kości pamięci RAM czy tylko jedną, funkcja DUAL CHANNEL(dwie kości pamięci, z której jedna służy do odczytu a druga zapisu) przyspiesza ogólny komfort użytkowania komputera.



  • Karta graficzna - nowoczesna karta graficzna do CAD/renderowania powinna być z serii dedykowanej do tego typu działań, czyli AMD FirePro bądź nVidia Quadro. Jeśli operujesz na wysokiej jakości teksturach i ich renderowaniu 1 GB pamięci karty graficznej powinien być wystarczający, w przeciwnym wypadku wystarczą słabsze konfiguracje. Wiele programów podaje rekomendowane karty graficzne i trudno tu polecić konkretny model.
  • Matryca - minimum 15.6, ale lepszy efekt uzyskamy na 17 calowej matrycy. Do tego wysoka rozdzielczość ekranu. Wybór matrycy ogranicza się do modeli z IPS/MFA, gdzie odwzorowanie kolorów i głębia ostrości jest najlepsza i najbardziej autentyczna. Matryca powinna być błyszcząca z odpowiednim poziomem luminescencji - największego naświetlenia 200-300 kandeli powinna wystarczyć. Obie matryce oferują dużo lepsze kąty widzenia - także tym aspektem nie warto się zajmować. Warto zwrócić uwagę na rozdzielczość matrycy - te o podwyższonej rozdzielczości(1920x) oferują znacznie więcej przestrzeni, ale też powodują, że tekst jest odrobinę mniej czytelny.
  • Dysk twardy - do wymagających obróbki wysokiej ilości danych koniecznie SSD do tego drugi dość pojemny i szybki HDD. Konfiguracja 64 GB SSD i 320 GB HDD to minimum, a dla osoby co zajmuje się obróbką zdjęć przyda się i większy dysk twardy. SSD z nowym chipsetem sandforce, a HDD o obrotach 5400-7200 na minutę i odczytem na poziomie 9ms(nie więcej).
  • Karta muzyczna - tu już kwestia gustu, niektóre z wbudowanych oferują przyzwoity dźwięk. Zawsze można dokupić kartę muzyczną USB, która sprosta znacznie większym wymaganiom.
  • Klawiatura i peryferia - nie bez znaczenia jest ilość złącz laptopa, a szczególnie możliwość podłączenia dodatkowego monitora(złącze VGA) czy telewizora(złącze HDMI). Do tego minimum 4 łącza USB, bardzo łatwo je zapełnić gdy podłączymy kolejne urządzenia zewnętrzne, a zakup rozdzielacza może wpłynąć na wydajność urządzeń do niego podłączonych(dzielimy jedno USB na wiele urządzeń, ale przepustowość się nie zmienia). Podsumowując w nowoczesnym laptopie powinno się znaleźć minimum jedno łącze USB 3.0, 3 USB 2.0, czytnik kard, wyjścia VGA lub/i HDMI.
  • Bateria - w zależności od zastosowań. Przy pełnym wykorzystaniu mocy procesora praktycznie każda bateria w tej konfiguracji zakończy swój żywot w ciągu 2 godzin(wyjątek stanowi zakup dodatkowej baterii i jej podłączenie przez stację dokującą).
  • Waga - bez znaczenia
  • Głośność - trzeba się dowiedzieć jak pracuje laptop w trybie 2D przy normalnym użytkowaniu, a jak przy wykorzystaniu procesora graficznego. 30-33dB w normalnym użytkowaniu to ledwie słyszalny dla uszu szum, który przy niewielkim podniesieniu do 35dB może okazać się dla niektórych dość słyszalnym. 40dB to już jest głośno i nie da się pracować w takich warunkach, za to grać na słuchawkach czy głośnikach jak najbardziej, powyżej 45 decybeli lepiej poszukać innego laptopa.

Laptop do biura

Tutaj każdy laptop spełnia wymagania techniczne, ale różnice tkwią w szczegółach. Gdy liczy się ergonomia pracy warto zadbać, aby laptop do biura spełniał swoje zadanie.

  • Procesor - praktycznie każdy dostępny na rynku za wyjątkiem pierwszych wersji netbooków i procesorów typu Atom. Do przeglądania Internetu, obsługi pakietu biurowego czy poczty elektronicznej wystarczy procesor taktowany 1.6 Ghz. Procesor dwurdzeniowy spełni swoje zadanie w bardziej wymagających zadaniach, gdy wykonujemy prace na wielu dokumentach, programach równocześnie - wtedy tylko wielowątkowość zostanie odpowiednio spożytkowana.
  • Pamięć RAM - 2-3 GB RAM w laptopie wystarczy do biura(2GB jeśli mamy Windows 7, a 3 GB gdy Windows Vista). Kupno 4 GB RAM obciąży nas kosztami zakupu droższego Windows 7 w wersji 64-bitowej, który jest wstanie obsłużyć tak dużą ilość pamięci RAM. UWAGA! Sprawdźcie przed zakupem czy wasz laptop posiada dwie kości pamięci RAM czy tylko jedną, funkcja DUAL CHANNEL(dwie kości pamięci, z której jedna służy do odczytu a druga zapisu) przyspiesza ogólny komfort użytkowania komputera.
  • Karta graficzna - wystarczy najprostsza nawet wbudowana Intela w wersji GMA HD 4000. Nowe karty Intela posiadają spory zapas mocy, aby móc uruchomić film w HD czy mniej wymagającą grę 3D.
  • Matryca -minimum 13.3 cali, ale lepszy efekt uzyskamy na 15 calowej matrycy. Wybór matrycy ogranicza się w tym wypadku do zakupu takiej, która nie daje efektu smużenia na białym tle(tzw. flickering). Kolory i kąty padania to już kwestia gustu. Do tego powinna być powłoka antyodblaskowa, ale patrząc na laptopa nie było efektu patrzenia w lustro.
  • Dysk twardy - wystarczy jakikolwiek dysk o pojemności 128 GB i więcej.W przypadku bardziej wymagających zadań lub, gdy zależy nam szybkim starcie takiego komputera można się pokusić o dysk hybrydowy - HDD+SSD. Takie rozwiązania oferuje między innymi SONY.
  • Karta muzyczna - bez znaczenia
  • Klawiatura i peryferia - minimum 3 łącza USB, bardzo łatwo je zapełnić gdy podłączymy drukarkę, pendrive etc. Do tego łącze HDMI lub VGA, jeśli chcemy podłączyć projektor czy telewizor do laptopa. Warto zwrócić uwagę na klawiaturę montowaną w laptopie i jej skok. Niektóre klawiatury są niewyważone lub jej klawisze przez co praca może się okazać bardzo irytująca, szczególnie gdy jeden z klawiszy np. trzeba nacisnąć mocniej niż inne. Ponadto warto zwrócić uwagę na gładzik touchpada. Chropowaty czy kratkowany gładzik choć ładnie wygląda jest trudniejszy w opanowaniu.
  • Bateria - ten element omówię szerzej w laptopie multimedialnym, czyli do pracy i rozrywki. W laptopie biurowym, gdzie większość czasu stoi laptop podłączony do źródła zasilania nie ma to tak wielkiego znaczenia.
  • Waga - ten element omówię szerzej w laptopie multimedialnym. Bez znaczenia, jeśli laptop ma stać przez większość czasu na biurku.
  • Głośność - bardzo ważny punkt jeśli zależy nam na ergonomii pracy. Trzeba się dowiedzieć jak pracuje laptop przy normalnym użytkowaniu, a jak w trakcie wykonywania bardziej obciążających zadań. 30-33dB w normalnym użytkowaniu to ledwie słyszalny dla uszu szum, który przy niewielkim podniesieniu do 35dB może okazać się dla niektórych dość irytującym. Nie ma nic gorszego niż laptop pracujący jak suszarka w trakcie pracy.
  • Bezpieczeństwo danych - omówione szerzej w laptopie biznesowym. Do zwykłych zastosowań wystarczy oprogramowanie zabezpieczające dane w locie na przykład na serwerze czy praca w chmurze.

Laptop mobilny

Jaki zakupić laptop do wszystkiego i w dodatku przenośny, aby można było na nim swobodnie pracować w każdym miejscu. Ponadto musi być na tyle wydajny, aby pozwolić od czasu do czasu zagrać w mniej wymagające gry. Jeśli dodać do tego odpowiednią cenę - poszukiwanie idealnego laptopa może stanowić wyzwanie.

  • Procesor - minimum 2-rdzeniowy 1.6 Ghz. Obecnie nie ma znaczenia czy to AMD czy Intel, jeśli oferują podobną cenę i wydajność. Procesor czterordzeniowy może się okazać stratą pieniędzy, przy grafice z klasy średniej do tego tak procesor pobiera znacznie więcej prądu. Do pracy wystarczy laptop ze starszej serii Intel Core 2 Duo lub DualCore. Choć pod względem wydajności i wielozadaniowości starsze procesory co najwyżej próbują dorównać iCore i3 czy i5, ale mogą być cenowo znacznie korzystniejsze. Warto kupić procesor ULV - jest to wyselekcjonowany model pracujący na obniżonym napięciu.
  • Pamięć RAM - 2-3 GB RAM w laptopie powinno wystarczyć (2GB jeśli mamy Windows 7, a 3 GB gdy Windows Vista). Kupno 4 GB RAM obciąży nas kosztami zakupu droższego Windows 7 w wersji 64-bitowej, który jest wstanie obsłużyć tak dużą ilość pamięci RAM.
  • Karta graficzna - w zależności od gier jakie chcielibyśmy uruchamiać teraz czy w przyszłości lepiej posiadać laptopa zaopatrzonego w coś więcej niż wbudowana karta graficzna, z kolei zakup najtańszej nVidii czy AMD wcale nie pozwoli nam zagrać w jakiekolwiek gry, a zwiększy tylko energochłonność laptopa i emisję ciepła. Zapoznaj się z rankingiem kart graficznychi wybierz jakąś ze średniej półki lub niskiej, ale wciąż grywalną. Jeśli nie zależy ci na nowoczesnych grach lub masz ograniczony budżet wystarczy wbudowany w chipset i3, i5 Intel GMA HD np. 4000 najlepiej z pamięcią dedykowaną, który poradzi sobie z takimi tytułami jak Sims 3, Starcraft 2, Resident Evil 5, World of Warcraft, Counter-Strike Source, Half Life 2, Fear 2 czy Left 4 Dead! Co prawda nie na pełnych detalach, ale wciąż na grywalnym poziomie. Wydajność chipu GMA HD 3000 jest obecnie na poziomie GeForce GT 320 i Radeon HD 5470.
  • Matryca - 13.3 cali tzw. dzisiejsze ultrabooki . Wybór matrycy ogranicza się w tym wypadku do zakupu takiej, która nie daje efektu smużenia na białym tle(tzw. flickering). Należy też zwrócić uwagę na kąty widzenia, aby były szerokie i przekłamania obrazu minimalne. Matryca matowa koniecznie dla użytkowników, którzy chcą korzystać z laptopa przy świetle dziennym, w pełnym nasłonecznieniu w przeciwnym wypadku powinna wystarczyć zwykła z odblaskową powłoką. Oczywiście w komputerze domowym, mobilnym obraz w matówce będzie wyraźnie słabszy, a odwzorowania kolorów gorsze - taki efekt niwelują dopiero droższe matryce do laptopów „biznesowych”, o których napisałem niżej.
  • Dysk twardy - jak w komputerze dla gracza. Przy zastosowania stricte biurowych może wystarczyć pojemny SSD 128GB lub hybryda dysk HDD z SSD do przechowywania najczęściej uruchamianych plików i programów. Laptop z dwoma dyskami z pewnością skróci żywotność naszej baterii. Również szybki dysk HDD 7200 skróci żywotność pracy na baterii i dodatkowo stanowi większe zagrożenie dla naszych danych(nie dotyczy konstrukcji biznesowych).
  • Karta muzyczna - tu już kwestia gustu, niektóre z wbudowanych oferują przyzwoity dźwięk. Zawsze można dokupić kartę muzyczną USB, która sprosta znacznie większym wymaganiom.
  • Klawiatura i peryferia - minimum 3 łącza USB, bardzo łatwo je zapełnić gdy podłączymy drukarkę, pendrive etc. Do tego łącze HDMI lub VGA, jeśli chcemy podłączyć projektor czy telewizor do laptopa. Warto zwrócić uwagę na klawiaturę montowaną w laptopie i jej skok. Niektóre klawiatury są niewyważone przez co praca na laptopie może się okazać bardzo irytująca, szczególnie gdy jeden z klawiszy np. trzeba nacisnąć mocniej niż inne. Ponadto warto zwrócić uwagę na gładzik touchpada. Chropowaty czy kratkowany gładzik choć ładnie wygląda jest trudniejszy w opanowaniu. Nowoczesny laptop powinien mieć jeszcze co najmniej jedno łącze USB 3.0 lub eSata.
  • Bateria - tutaj warto zwrócić uwagę na pojemności oferowane przez producenta, który potrafi sprzedawać laptop w tej samej linii w różnych konfiguracjach i czasem słabszą baterią.
  • Waga - przenośna 13.3 powinno ważyć max. 1.8kg z zasilaczem. Często producent oszukuje podając wagę laptopa 1.6 kg, gdy okazuje się że zasilacz waży prawie 600gram. 2 kilogramowy laptop 13.3 z pewnością traci na mobilności i w takiej wadze wolałbym już kupić 14 czy 15 calowy laptop.
  • Głośność - bardzo ważny punkt jeśli zależy nam na ergonomii pracy. Trzeba się dowiedzieć jak pracuje laptop przy normalnym użytkowaniu, a jak w trakcie wykonywania bardziej obciążających zadań. 30-33dB w normalnym użytkowaniu to ledwie słyszalny dla uszu szum, który przy niewielkim podniesieniu do 35dB może okazać się dla niektórych dość irytującym. 40dB to już jest głośno i nie da się pracować w takich warunkach, za to grać na słuchawkach czy głośnikach jak najbardziej, powyżej 45 decybeli lepiej poszukać innego laptopa.
  • Bezpieczeństwo danych - omówione szerzej w laptopie biznesowym. Do zwykłych zastosowań wystarczy oprogramowanie zabezpieczające dane w locie na przykład na serwerze czy praca w chmurze.

Laptop biznesowy

Najtrudniejszy zdecydowanie wybór, jeśli zależy nam na bezpieczeństwie danych, wydajności, ergonomii pracy, prestiżu jaki dodaje nietuzinkowy laptop w nowoczesnej obudowie i cenie, która niestety wcale nie jest wyznacznikiem jakości(jeśli nie zapłacimy więcej niż 10 000zł. za laptopa).

  • Procesor - jego wydajność musi być odpowiednio wysoka w stosunku do wymagań karty graficznej. Czasem producent próbuje przyciągnąć klientów oferując najnowszy procesor w tej konfiguracji, ale jest to często nieuzasadnionym wydatkiem, bo w laptopach biznesowych rzadko montowane są wymagające karty graficzne. Zdecydowanie w przypadku Intela procesor z serii Sandy Bridge(ponad 32 nm skala integracji) czy najnowszego Ivy Bridge(aż 22 nm skala integracji).
  • Pamięć RAM - 4 GB to rozsądne minimum biorąc pod uwagę, że laptop często dzieli RAM ze słabszą kartą graficzną(mniej prądożercą). Do tego Windows 7 koniecznie 64-bit.
  • Karta graficzna - nie ma większego znaczenia dla biznesu karta graficzna, nowe karty Intela HD 4000 wystarczą w zupełności. Jeśli laptop ma służyć czasem do grania mile widziana jest technologia nVidia Optimus, czyli karty hybrydowej przełączanej bez ingerencji użytkownika. Starsze laptopy zawierające dwie karty graficzne wymagają przełączenia trybu pracy.
  • Matryca - 13.3 cali tzw. dzisiejsze ultrabooki . Koniecznie matowa bez żadnych dodatkowych powłok szklanych/ochronnych, które często przynoszą odwrotny efekt do zamierzonego. Do tego w technologii PVA/IPS.
  • Dysk twardy - Pojemny SSD minimum 128GB lub hybryda dysk HDD+SSD(gdzie SSD służy do przechowywania najczęściej uruchamianych plików i programów). Laptop z dwoma dyskami z pewnością skróci żywotność naszej baterii i będzie więcej ważył.
  • Karta muzyczna - trudno coś polecić, najlepiej skorzystać z zewnętrznych kart na USB lub Express Card. Warto też sprawdzić czy laptop nie posiada wysokiej jakości wbudowanych głośników.
  • Klawiatura i peryferia - tutaj nie ma kompromisów, choć w obudowie 13.3 cali trudno zmieścić ich zbyt wiele: 2x USB 3.0, 1x USB 2.0 do tego HDMI lub VGA, 1x Express Card, 1x czytnik pamięci flash. E-Sata stanowi dodatkowy plus dla osób chcących podłączyć dysk zewnętrzny. Model ze stacją dokującą będzie dodatkowym atutem szczególnie w biurze, gdzie nietrudno o mętlik kabli. Na ultrabookach znakomicie sprawdza się klawiatura typu MAC rozmieszczona na całej szerokości laptopa. Niektóre laptopy mają zaimplementowaną technologię WiDi(Wireless Display) do przesyłania bezprzewodowo obrazu i dźwięku między urządzeniami, ale jej wykorzystanie wymaga zakupu specjalnego routera ze złączem HDMI bądź kompozytowym.
  • Bateria - w modelach biznesowych do wyboru mamy pojemność standardową albo podwyższoną, przy czym podwyższona wiąże się z możliwości wystawania poza obudowę, ale wydłużenia pracy laptopa do nawet kilkunastu godzin.
  • Waga - przenośne 13.3 powinno ważyć do 1.8kg z zasilaczem. Często producent oszukuje podając wagę laptopa 1.6 kg, gdy okazuje się że zasilacz waży prawie 600gram. Dobre ultrabooki ważą do 1.4 kg. z mini-zasilaczem 200 gram. Najlepsze ultrabooki pozwalają korzystać z laptopa i ładować baterię bezpośrednio z łącza USB. Ponadto zasilacz podłączany jest magnetycznie, dzięki czemu w razie przypadkowego pociągnięcia za kabel nie uszkodzimy gniazda laptopa lub go zrzucimy. Jest to kopiowane rozwiązanie z Apple, ale warte uwagi.
  • Głośność - idealny ultrabook w trybie luzu powinien nie korzystać wcale z wentylatora. Załączany wentylator powinien pracować cicho w granicy 30 dB przy normalnym użytkowaniu do 35 dB przy pełnym obciążeniu. Głośniejsza praca oznacza wykorzystanie słabszej serii procesora czy pamięci zamiast Ultra-Voltage, mniej wydajnego chłodzenia etc. czego nie powinno mieć miejsca w rozwiązaniach bez kompromisów.
  • Bezpieczeństwo - nie trzeba nikomu przypominać jak warte są dane przechowywane na laptopie firmowym, dlatego nie ma tu miejsca na oszczędności w tej funkcjonalności. Kompletną pomyłką są ultrabooki bez blokady kensingtona, która po przypięciu do biurka etc. uniemożliwi kradzież laptopa pod naszą nieuwagą. Próbą zastąpienia jest blokada softwareowa - Intel anti-theft, która ma na celu zablokowanie laptopa w wypadku jego kradzieży.Ponadto blokada na hasło bez możliwości usunięcie jego poza autoryzowanym serwisem. Ponadto czytnik linii papilarnych oraz sprzętowe wsparcie szyfrowania TPM. W takiej konfiguracji po włączeniu pełnego szyfrowania dysku(FDE) nie stracimy na wydajności, a dane będą bezpieczne, przynajmniej na dłużej. Ponadto zabezpieczenie dysku twardego przed upadkiem - oczywiście w konfiguracji hybryda HDD, bo sam dysk SSD nie da się uszkodzić w trakcie upadku. Solidna obudowa również mile widziana, szczególnie wytrzymała jest z włókna węglowego za który niestety trzeba też odpowiednio więcej zapłacić.
  • Oprogramowanie - Windows 7 64-bit minimum Professional, do tego spotykany jest często Microsoft Office 2010. Możliwość upgrade do Windows 8 nie stanowi tutaj większej zalety o ile laptop nie posiada dotykowego ekranu.


Użytkownik makensis edytował ten post 14 03 2017 - 00:21
aktualizacja

  • 1

#2 Kasia1909

Kasia1909

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 13 08 2020 - 13:26

właśnie jestem na kupnie na pewno będę się sugerować tym poradnikiem :D



  • 0

#3 lbrown

lbrown

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 03 08 2021 - 18:13

Wielkie dzięki za ten krótki, ale rzeczowy poradnik. Przyda mi się ;)


  • 0

#4 Alicja88

Alicja88

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 04 08 2021 - 15:39

Super! Dzięki za podpowiedź. Wybieram właśnie komputer biurowy i mam 3 opcje do rozważenia, więc na pewno skorzystam z Twojej rady :)


  • 0

#5 Rudy1999

Rudy1999

    Początkujący

  • 15 postów

Napisano 26 08 2022 - 09:45

Witam skorzystałem z bardzo przydatnego forum i wpisu. Również chciałbym pomóc wiec jeśli mamy juz dobre lapki to potrzebujemy dobrego łącza internetowego więc polecam firmę którą mam od 3 lat https://airmax.pl/klienci_ind/internet/  Solidna, bezawaryjna i dobre wsparcie BOK Pozdrawiam



  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: laptop z SSD laptop do biura



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych