Skocz do zawartości


Zdjęcie

Wyłączanie się kompa - problem z dwoma wynikami temperatury


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 kosmos25

kosmos25

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 06 05 2015 - 19:54

Witam :)

 

Mam następujący problem.

 

Komputer zaczął się wyłączać jakiś czas temu podczas odpalania gier flash i czasami w innych momentach. Obecnie problem przybrał na sile i komputer zaczął wyłączać się w sytuacjach, gdy np.
- ściągało się coś z internetu, a ja jednocześnie surfowałem lub oglądałem film
- podczas oglądania filmów w HD

W końcu, w tych sytuacjach wyłączał się notorycznie. Nie wyłącza się podczas niskiego obciążenia zadaniami, jak np. podczas samego korzystania z internetu. Pomyślałem więc, że coś jest na rzeczy z hardware/przegrzewaniem się i postanowiłem wziąć komputer pod lupę pod tym kątem.

Zainstalowałem programik SpeedFan, który pokazuje m.in. temperaturę poszczególnych części/podzespołów komputera i się okazało, że podczas obciążenia komputera np. filmem w HD rośnie bardzo gwałtownie (kilka, kilkanaście sekund) temperatura w dwóch wynikach, a mianowicie,
REMOTE (wartość skacze z około 40stu parę w bezczynności i 50ciu parę przy małym obciążeniu do 80ciu, 90ciu podczas obciążenia)
oraz
CORE (wartość skacze z około 40stu parę/50ciu parę przy małym obciążeniu do 80ciu, 90ciu podczas obciążenia)
... i wtedy następuje wyłączenie komputera.

CORE to jest jak rozumiem temperatura rdzenia... Ale co znaczy REMOTE?

Komputer jest już dość wiekowy, ale pasta na procesorze była wymieniana jakieś 2-3 miesiące temu. Radiator jest również wyczyszczony z kurzu (ostatnio jakieś 3 tygodnie temu).

Mógłby mi ktoś udzielić odpowiedzi na pytanie co jest grane? Co oznacza wartość REMOTE? I który z podzespołów powinienem wymienić/usprawnić żeby temperatura nie skakała tak szybko i mocno prowadząc do wyłączania się komputera?



  • 0

#2 kosmos25

kosmos25

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 06 05 2015 - 20:37

Zrobiłem również screeny z HW Monitor. Temperatura urosła dosłownie w kilka sekund. Obciążone filmem HD. Nie jest to max obciążenie, bo przy takim wiadomo komp się całkiem wyłącza.

 

bez obciążenia

bez_obci_enia.jpg

 

z obciązeniem

z_obci_eniem.jpg



  • 0

#3 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 06 05 2015 - 22:25

Masz problem z przegrzewającym się CPU. Jaka pasta była zastosowana i jej ilość? Może warto zainwestować w wydajniejsze chłodzenie? Może nie ma wentylacji w obudowie. Speedfan to bardzo nieprecyzyjny program do pomiarów, lepiej zaufać HWMonitor. 


  • 0

#4 kosmos25

kosmos25

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 06 05 2015 - 22:43

Masz problem z przegrzewającym się CPU. Jaka pasta była zastosowana i jej ilość? Może warto zainwestować w wydajniejsze chłodzenie? Może nie ma wentylacji w obudowie. Speedfan to bardzo nieprecyzyjny program do pomiarów, lepiej zaufać HWMonitor. 

 

 

Właśnie zdjąem radiator, zmieniłem pastę (znowu Ceramique 2 Tri-Linear Ceramic Thermal Compound by Arctic Silver, nie wiem czy dobra) i historia bez zmian, jak wcześniej.

 

Włączam film HD - temperatura skacze błyskawicznie i bardzo wysoko w końcu Core#1 w HW Monitor osiąga coś koło 120 stopni (Core#0 niewiele mniej) i komputer się wyłącza.

 

Co może ważne to, to że równie błyskawicznie temperatura spada. Wystarczy, że dam pauzę w odtwarzanym filmie, poczekam chwilę i już jest 40-50 stopni mniej.

 

Kiedyś, przy takim samym chłodzeniu było wszystko ok i nie wyłączał się. A może procek się już swoje "napracował", wszak już swoje lata ma. To mogą być objawy kończenia się procka?

 

W chłodzenie mogę zainwestować, ale cos dziwnie szybko ta temperatura skacze i może będę musiał zainwestować i w chłodzenie i w procka również?


  • 0

#5 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 07 05 2015 - 09:34

Jeśli dobrze kojarzę to hary miał też problem temperatury z podobnym procesorem i skończyło się na wymianie. Może być uszkodzony czujnik temperatury. W procesorach Brisbane częsta wada.


  • 1

#6 kosmos25

kosmos25

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 07 05 2015 - 21:01

Jeśli dobrze kojarzę to hary miał też problem temperatury z podobnym procesorem i skończyło się na wymianie. Może być uszkodzony czujnik temperatury. W procesorach Brisbane częsta wada.

 

 

Brisbane tzn. AMD Athlon 64 Dual Core 4200+ 2.2 GHz? To ten. Ale ze względu na Socket AM2 na płycie nie mam za bardzo wyboru i w razie czego muszę się zdecydować na innego Athlona. Możecie polecić jakiegoś? Czy Athlony z AM2+, AM3 będą pasować do płyty z socket AM2?


  • 0

#7 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 07 05 2015 - 22:26

Możliwe że masz uszkodzony czujnik o czym wspomniał bipiw. A jeśli masz Brisbane to wielce prawdopodobne. Podaj oznaczenia z CPU albo screen z CPU-Z będzie wiadomo. A co do płyty to podaj model chociaż już widzę, aczkolwiek nie obsługuje ona żadnych CPU z AM2+


  • 1

#8 kosmos25

kosmos25

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 07 05 2015 - 23:29

Możliwe że masz uszkodzony czujnik o czym wspomniał bipiw. A jeśli masz Brisbane to wielce prawdopodobne. Podaj oznaczenia z CPU albo screen z CPU-Z będzie wiadomo. A co do płyty to podaj model chociaż już widzę, aczkolwiek nie obsługuje ona żadnych CPU z AM2+

 

 

A jak sprawdzić i podać oznaczenia z CPU/CPU-Z?

 

Płyta to MSI K9N-Ultra 2F. Jaki mógłbym do niej dobrać dobry procesor?


  • 0

#9 kosmos25

kosmos25

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 07 05 2015 - 23:51

Chodzi o taki zrzut z CPU-Z?

 

cpuz.jpg

 

Widzicie coś z tego na temat nieprawidłowości procesora? Bardzo proszę o radę, bo nie wiem czy powinienem zmieniać procka i jeśli tak, to na jaki.


  • 0

#10 kosmos25

kosmos25

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 08 05 2015 - 20:23

Dałem dobry zrzut?

 

Pomożecie jakoś? :)


  • 0

#11 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 08 05 2015 - 23:01

Zrzut dobry. Widać, że seria procesora to Windsor czyli prawdopobieństwo deko mniejsze, ale na elektrodzie widziałem bardzo podobny przypadek gdzie winny był cpu(co nie do końca jednak wyklucza, że tutaj może być coś innego). Najlepiej byłoby sprawdzić na innym procesorze i wtedy dokonać zakupu.



  • 1

#12 kosmos25

kosmos25

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 09 05 2015 - 21:04

Zrzut dobry. Widać, że seria procesora to Windsor czyli prawdopobieństwo deko mniejsze, ale na elektrodzie widziałem bardzo podobny przypadek gdzie winny był cpu(co nie do końca jednak wyklucza, że tutaj może być coś innego). Najlepiej byłoby sprawdzić na innym procesorze i wtedy dokonać zakupu.

 

 

Procesor już zakupiony i czekam aż dojedzie. AMD Athlon 64 X2 6000+ 64 BIT (3.1 Ghz). Dobry wybrałem, jak sądzicie? Mam nadzieję, że ta seria nie jest jakaś wadliwa. W sumie ten mój obecny też się sprawował całkiem parę ładnych lat... aż siad.

 

Przy okazji dokupiłem też trochę lepsze chłodzenie, z dodatkiem elementów miedzianych.

 

To musi być coś z nie tak z prockiem. Chyba właśnie to, co piszecie, znaczy jakiś czujnik temperatury....

 

Wyprowadźcie mnie z błędu jeśli źle piszę, ale mnie się wydaje, że skoki temperatury rdzenia powinny być jakoś rozłożone w czasie w związku z obciążeniem, a nie, że zapuszczam przykładowo film HD i temperatura skacze o 60 stopni w 5 sekund, daję pauzę w filmie i spada o 50 w kolejne 5 sekund... To chyba całkiem dziwne, nienormalne i wadliwe zachowanie się procesora i chyba się nie mylę, co?



Użytkownik kosmos25 edytował ten post 09 05 2015 - 21:05

  • 0

#13 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 09 05 2015 - 21:57

Dopóki nie będzie to sprawdzone to możemy sobie tylko gdybać, ale bardzo możliwe(możliwe jest też że pasta pod tą blachą procesora[nie chodzi o radiator a coś co np w PS nazywa sie IHS] się mocno zestarzała i jej wymiana[chociaż ryzykowna-uszkodzenie proca przy zdejmowaniu] może dać jakiś efekt-jak lubisz eksperymety to próbuj, ale dopiero po sprawdzeniu działania komputera z drugim proc, bo i ten może się okazać dobry). Daj znać jak ma się sytuacja kiedy zamontujesz nowy procesor.


Użytkownik bipiw edytował ten post 09 05 2015 - 21:58

  • 0

#14 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 10 05 2015 - 11:55

A jak sprawdzić i podać oznaczenia z CPU/CPU-Z?

 

Płyta to MSI K9N-Ultra 2F. Jaki mógłbym do niej dobrać dobry procesor?

Na procesorze masz kod który powie ci jaką masz dokładnie wersję rdzenia. Na stronie MSI masz listę procesorów obsługiwanych przez tę płytę. 

Jeżeli nie kupiłeś kolejnego Brisbane to nie powinno być problemu. Sprawdziłeś czy płyta w ogóle obsługuje 6000+? W razie czego zaktualizuj Bios do najnowszego dostępnego


  • 0

#15 kosmos25

kosmos25

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 11 05 2015 - 20:29

Na stronie MSI masz listę procesorów obsługiwanych przez tę płytę. 

Jeżeli nie kupiłeś kolejnego Brisbane to nie powinno być problemu. Sprawdziłeś czy płyta w ogóle obsługuje 6000+? W razie czego zaktualizuj Bios do najnowszego dostępnego

 

 

Chodzi o tę stronę? http://pl.msi.com/support/mb/K9N_Ultra.html#support_support

 

Pokazuje, że 600+ jest obsługiwany przez płytę... ale są różne 600+, Brisbane i Windsor, a jakiego kupiłem tego już nie wiem. :unsure:

 

BIOS jest chyba wgrany najnowszy, bo wgrywałem parę lat temu, a ostatnia aktualizacja BIOSu do płyty jest z 2008 roku.

 

Nic. Czekam na procesor i chłodzenie i dam znać.


  • 0

#16 kosmos25

kosmos25

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 14 05 2015 - 15:41

Chyba jednak procek był walnięty.

 

Wymieniłem na nowy, AMD Athlon 64 X2 6000+ 64 BIT (Brisbane :E ), pasta Arctic Silver 5, dałem nowe lepsze chłodzenie z elementami miedzianymi i komp się nie wyłącza.

 

Obciążony OCCT pokazuje max temp. w stresie 79 stopni Core #1 i 73 stopnie Core #0. Bez stresu coś koło 40stu, 50ciu paru stopni na obu rdzeniach.

 

OCCT.jpg

 

 

To chyba ok wyniki jak na Athlona?


Użytkownik kosmos25 edytował ten post 14 05 2015 - 16:02

  • 1

#17 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 14 05 2015 - 16:41

Jest ok:)


  • 1

#18 kosmos25

kosmos25

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 14 05 2015 - 17:01

Super. Dzięki za pomoc! :)


  • 0

#19 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 15 05 2015 - 12:58

Jeśli masz ochotę to teraz możesz poeksperymentować z tym o czym wcześniej wspomniałem. Zdjęcie IHS(Integrated heat spreader) i wymiana pasty. Tutaj jest nieźle pokazane jak mniej więcej to należy wykonać


  • 0

#20 kosmos25

kosmos25

    Początkujący

  • 12 postów

Napisano 24 05 2015 - 00:38

Oj nie. Tak to już kombinował nie będę. Jeszcze coś zrypię. Na razie wszystko chodzi jak trzeba więc spoko. Jeszcze raz dziękuję za dobre rady i doprowadzenie mojego kompuera do porządku! :)



  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych