Skocz do zawartości


Zdjęcie

Windows XP, Linux, dysk twardy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 niebieski326

niebieski326

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 20 06 2007 - 14:22

Mam taki problem dysk mam w biosie ustawiony na Large i na Windowsie XP chodzi wszystko ok ale zainstalowałem Linuxa Ubuntu i po ponownym uruchomieniu komputera na ekranie zobaczyłem same cyfry 9, wszedłem do biosu i ustawiłem na Auto - LILO i Linux się ładnie uruchomił, jednak gdy chciałem wejść na windowsa XP to nie dało rady - musiałem usunąć linuxa z LILO i ustawić dysk na Large. O co chodzi?? czy to wina dysku??

  • 0

#2 oskar93

oskar93

    Banned

  • 678 postów

Napisano 24 06 2007 - 19:05

Witam.
Chcialbym zainstalowac dwa sysytemy na swym kompie. Win XP Pro i Linuks Ubuntu 7.04.
Proszę o konkretny poradnik dotyczący instalacji, który najpierw, jak formatowac pod linuksa.
Wiem dokladnie jak zainstalowac XP, ale Ubunciaka dopiero na Live CD meczylem.

--------
Pozdro i z gory dzieki. :D

  • 0

#3 glizdor

glizdor

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 24 06 2007 - 19:15

Instalacja Ubuntu niewiele różni się od instalacji Windowsa. Wrzucasz płytkę, wybierasz opcję instalacji i już... stosujesz się wg tego co pokazuje się na monitorze. Jedyny moment, w którym możesz się zawahać to wybór partycji. Potrzebujesz jedną, główną o formacie plików ext3 i partycję wymiany swap. Partycja główna to wiadomo - tam będzie wszystko. Partycja wymiany musi mieć co najmniej 256 mb.

Ja osobiście instalowałbym najpierw windowsa, później linuxa, chociaż nie odgrywa to żadnej roli.
  • 0

#4 oskar93

oskar93

    Banned

  • 678 postów

Napisano 24 06 2007 - 19:19

A system plikow na jaki bede formatowal wybieram kiedy? Podczas instalacji?
  • 0

#5 glizdor

glizdor

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 24 06 2007 - 21:55

Możesz to oczywiście zrobić wcześniej, jednak podczas instalacji jest możliwość zmiany układu partycji itp.
  • 0

#6 aclen

aclen

    Obserwator

  • 8 postów

Napisano 25 06 2007 - 20:19

proponuje najpierw podzielic sobie dysk na partycje: NTFS/FAT32 (na XP'ka) i ew partycje na dane + 2 partycje na linuksa SWAP oraz / (tu system plikow do wyboru - polecam ReiserFS). Potem instalujesz Windowsa jako pierwszy system na partycji ktora przeznaczyles na to, potem Ubuntu na tej samej partycji BootLoadera (Grub lub Lilo) wrzucasz do MBR'a i wsio - Ubuntu pewnie podmontuje Ci samo wszelkie dyski z system plikow FAT czy NTFS

Pozdrawiam
Aclen 8)
  • 0

#7 fidell_

fidell_

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 12 07 2007 - 20:58

A ja robilem podobnie jak sugeruje aclen tylko ze zamiast tworzyc partycje dla linuxa zostawilem czesc dysku nie podzielona i potem podczas instalacji jest mozliwosc wyboru zeby instalator sam utworzyl partycje na niepodzielonym obszarze dysku (przynajmniej jak instalowalem Mendrive ale w innych chyba tez)
  • 0

#8 SaMaR

SaMaR

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 13 07 2007 - 18:28

Mam taki problem dysk mam w biosie ustawiony na Large i na Windowsie XP chodzi wszystko ok ale zainstalowałem Linuxa Ubuntu i po ponownym uruchomieniu komputera na ekranie zobaczyłem same cyfry 9, wszedłem do biosu i ustawiłem na Auto - LILO i Linux się ładnie uruchomił, jednak gdy chciałem wejść na windowsa XP to nie dało rady - musiałem usunąć linuxa z LILO i ustawić dysk na Large. O co chodzi?? czy to wina dysku??

Prawdopodobnie masz ustawioną partycję Linuxową jako podstawową. Ustaw tą z XP.
  • 0

#9 LeM51

LeM51

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 07 08 2007 - 22:09

Przy instalacji Ubuntu 7.04 - po uprzednim zainstalowaniu Windows - krytycznym momentem jest partycjonowanie dysku: należy wybrać opcję "Ręcznie". Wybranie jakiejkolwiek opcji "Z przewodnikiem" spowoduje usunięcie instalacji Windows.
  • 0

#10 tweak-master

tweak-master

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 17 08 2007 - 01:38

tez miałem z tym problemy
ten loader od ubuntu- GRUB wszystko mi namieszał aż w końcu wywaliłem to i zostałem przy starym dobrym XP :sciana: a od niedawna VISTA
  • 0

#11 Trivelt

Trivelt

    Unix fan

  • 406 postów

Napisano 17 08 2007 - 06:50

LeM51 -> Usunięcie Windowsa można równie dobrze spowodować wybierając ręczne partycjonowanie. Przy zaznaczeniu opcji przewodnika - 'podziel istniejącą partycję i wykorzystaj uwolnione miejsce' mamy możliwość wyboru w jaki sposób podzielimy nasz dysk (ile miejsca przeznaczymy na ubuntu). Usunięcie windowsa powoduje natomiast opcja 'wyczysc caly dysk' co chyba jest oczywiste. Wystarczy umieć czytać ze zrozumieniem a instalator ubuntu każdego przeprowadzi bezproblemowo przez instalację.

tweak-master -> i to był Twój podstawowy błąd. :sciana: Trzeba było wywalić windowsa a zainstalowac lina...

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych