Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ubuntu 7.04 i 7.05 - błąd krytyczny grub install (hd0)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 ShortyShadow

ShortyShadow

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 08 06 2007 - 18:19

Witam, Pobrałem Ubuntu 7.04 z oficjalnego serwera zgrałem na płytke. Mam 3 partycje c: (10 GB - win xp) d: (10 GB- chciałem na niej zainstalowac linuksa) i e: ( 60 GB- na programy itp.).

Odpalam plytke z ubuntu przechodze do trybu instalacji i w momencie wyboru partycji mam hda0 (10 GB) , hda5( 10 GB), hda6 (60 GB), Wszystkie maja NTFS, wiec ta hda5 zmianiam na ext3 i "/". (nie wiem wlasnie czy tu czasem nie popelniam bledu - nie mam pojecia). Przechodze dalej do instalacji. W 94% postepu instalacji wyskakuje mi błąd (podczas uruchamiania grub install(hd0) : Nie mozna zainstalować GRUB'a w (hd0) . uruchomianie 'grub install (hd0)' nie powiodło się. Błąd krytyczny. Klikam ok i instalacja sie przerywa. Gdy sie konczy i restartuje kompa uruchamia mi sie win xp i jedynym sladem po tym ze instalowalem ubuntu jest zmieniony rodzaj plikow na dystku d: ... Nie moge uruchomic w zaden sposob linuksa. Nie wiem co robic bo to moj pierwszy kontakt z tego typu systemem. Przeszukałem faq ale nie znalazlem odp na dreczonce mnie pytania. Szukalem w , lecz tez nic ciekawego nie znalazlem. Nie wiem czy plyta jest uszkodzona, czy system uszkodzil sie podczas sciagania, czy tez ja popelniam jakis blad. Prosze pomozcie (wytlumaczcie co robie zle). Aha dodam jeszcze ze instaluje w wersji graficznej.

Sciągnąłem nową wersje z zupełnie innego żródła (ubuntu 7.05) i nadal w tym samym miejscu występuje błąd . Jest on identyczny, wiec wydaje mi się, iż nie jest on zależny od płyty (nie jest ona uszkodzona), tylko ja muszę robić gdzies błąd. Może opisze poszczególne etapy instalacji, gdyż nie mam pojęcia gdzie robie źle:

Sciągnąłem i wypaliłem na płytce Ubuntu.
Umieszczam w napędzie restartuje komputer (w biosie zmieniłem boot na cdrom)
uruchamia mi się okno powitalne, wybieram instalacje z interfejsem graficznym
Wybieram jezyk, klawiature, czas lokalny.
W momencie wyboru partycji wybieram partycje hda5 (wcześniej opisałem jakie partycje posiadam)
Ustawiam typ na ext3 i nadaje jej "/"
Wybierma instaluj i wpisuje dane, typu login i pass
Instalacja sie rozpoczyna i w 94% wyskakuje błąd grub install (hd0).
Instalacja sie przerywa i kiedy zrestartuje system nie mam LINUKSA zainstalowanego, automatycznie przełącza mnie do windowsa... Jestem zielony jeśli chodzi o linuksa, dlatego chce go poznać. Przeszukałem różne fora i przeczytałem faq, ale nigdzie nie znalazłem konkretnego wytłumaczenia mojego błędu. Prosze o pomoc.

  • 0

#2 Junglist

Junglist

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 19 10 2007 - 11:51

Mam dokładnie ten sam problem. <_< Pomocy!

  • 0

#3 evans

evans

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 21 10 2007 - 19:05

mam ten sam problem tylko, że mam wersje 7.10. Próbowałem ręcznie instalować z liveCD gruba według znalezionego w sieci HOWTO ale wyskakuje, że albo error 15 i nie może znaleźć pliku stage1 (jak nie jestem na roocie) albo, że nie ma pakietów do instalacji gruba (jak jestem na roocie)...

Ktoś wie co zrobić aby działało?
  • 0

#4 m!naq

m!naq

    Początkujący

  • 52 postów

Napisano 25 10 2007 - 20:59

GRUB jest zazwyczaj instalowany do sektora rozruchowego (MBR) dysku. Może BIOS blokuje możliwość zapisu do tego sektora?

Być może się mylę, ale ewentualne rozwiązanie jest takie:
1. zmniejszyć o ok. 30MB pierwszą partycję dysku (przeważnie na niej znajduje się windowz) względem początku dysku - czyli tak, żeby pierwsze sektory dysku były nie przydzielone do żadnej partycji
2. utworzyć w tym miejscu partycję typu ext3
3. przy instalacji linuxa wybrać opcję, aby na niej instalowany był GRUB (punkt montowania /boot)
Mogą pojawić się problemy z odpaleniem windy, ale fdisk i odpowiednia konfiguracja GRUBa pewnie rozwiąże problem.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych