Skocz do zawartości


Zdjęcie

Spadki fps w grach (fps)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 koszula4

koszula4

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 31 03 2013 - 15:39

Witam, posiadam problem w grach typu fps, dotyczy on spadków fps.
Zacznę od opisania problemu w counter strike 1.6 bo to jest najważniejsze.
Kilka lat temu miałem starszy komputer, grałem w csa przez 3 lata na stałych 100 fps, po czasie zmieniłem internet i windowsa na 7, wtedy pojawiły się spadki fps. Pomyślałem, że to wina komputera więc kupiłem nowy (mam go już ponad rok) i od samego początku jak go kupiłem mam spadki identyczne jak na starym kompie.

Co do tych fps, są one tak, że mam 100 i np jak się respimy spada mi do powiedzmy 20 i tak się waha od 100 do 20,
na otwartych przestrzeniach, jak ktoś wyjdzie zza ściany, jak jest dużo tekstur i detali (chyba dobrze to nazwałem).
Co jest jeszcze w tym dziwnego, włączę kompa z rana jak całą noc był wyłączony, spadki mam po około godzinie, i do
puki nie zresetuje komputera będę je miał cały czas, po resecie kompa spadki mam już po 10-20 minutach.

Stary komp:

KOMPUTER STACJONARNY (PC)
3.5GB ram,
amd anthalon 64 x2 dual core 3800 2GHz

Win xp

Internet 2.5mb/s netia
Geforce 250 gts


TEN CO MAM TERAZ:

KOMPUTER STACJONARNY (PC)

AMD FX™-4100 Quad-Core Processor 3.60 GHz
Posiadam Windows 7 64 bit
AMD Radeon HD 6700 Series
Internet netia 10-20mb/s ( router, wczesniej był modem )
8gb ram
Steam , cs 1.6 oryginalny

Ważne: Kolega ma IDENTYCZNY komputer i nie ma żadnych problemów

Co mniej więcej było robione w tym kierunku:
-setki configów do csa
-różne windowsy (xp różne wersje, 7 różne wersje)
-ustawienia grafiki ustawiałem na wydajnosc/jakość
-czyściłem kompa z kurzu, karte graficzną i zasilacz osobno też czyściłem
-priorytet hl.exe ustawiałem, procesy tak samo
-ustawiałem zgodności z innymi windowsami hl.exe
-sterowniki instalowane z płyty, z internetu aktualizowane (Nie mogę znaleść starej wersji, może ktoś pomoże?)
-podłączałęm kompa pod telewizor
-pasty termoprewodzące na chłodzeniu karty na 99% w porządku
-resetowanie biosa poprzez wyjęcie bateri
-czyszczenie kompa programami typu ccleaner
dalej niestety nie pamiętam

A co do spadków w innych grasz to już w skrócie napisze.
Battlefield 3 - zresetuje kompa, odpale bfa to mam stałe 100-100 fps, po około 10 min mam już 25-35 przez cały czas.
Minecraft - ciągłe wahania fpsów 15-80
League of Legends - przeważnie stałe 60, ale przy większych akcjach zdarzaja się spadki

Wykonałem pare testów bo na jednym forum mnie o to poprosili ale nie uzyskałem odpowiedzi co do nich.
wynik z 3dmark - AMD Radeon HD 6790 video card benchmark result - AMD FX-4100,MSI 760GM-P23(FX) (MS-7641) score: 6573 3DMarks
wynik z cinebench - http://www.bankfotek...ge/1447218.jpeg
wynik z furmark - http://img843.images...09/furmarkn.png
wynik z hdtune - http://www.bankfotek...ge/1447219.jpeg

Z góry przepraszam za takie rozpisanie się, ale walcze z tym od ponad 2 lat i nikt nie potrafi pomóc a dużo robiłem w tym kierunku, licze na was i czekam na jakiekolwiek informacje, pomysły.

Użytkownik koszula4 edytował ten post 31 03 2013 - 15:47

  • 0

#2 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 31 03 2013 - 19:09

Wrzuć screena z temperaturami podzespołów z HWMonitor(bez obciążenia i z ->np w momencie kiedy nastąpi wspomniany spadek FPS ), screena z zakładki Health z programu HDTune oraz sprawdź(jak już będą te spadki) wykorzystanie pamięci w menadżerze zadań. Pasowałoby pomonitorować też stan procesora(nowe funkcje jak EIST i C1E potrafią obniżać mnożnik jeżeli obciążenie jest niewysokie->może coś się dzieje w momencie skoku zapotrzebowania na większe obliczenia). Nie podałeś jeszcze jaką masz płytę główną.

Użytkownik bipiw edytował ten post 31 03 2013 - 19:11

  • 0

#3 koszula4

koszula4

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 31 03 2013 - 21:14

komp był włączony od rana, teraz go wyłączyłem na pół godziny, i jak pochodził z 5 min zrobiłem 1 ssa
Dołączona grafika

tutaj ss przed wyłączeniem kompa (czyt. wyżej), wbiłem w csa i spadki oczywiście były + użycie procesora (w bf3 użycie jest w 80-100%)
Dołączona grafika

tutaj ss z hdtune
Dołączona grafika

moja płyta głowna to - MSI / model 760GM-p23(fx) (ms-7641)
A co do monitorowania stanu procesora jakim programem jest to możliwe (jakiś łatwy w obsłudze).

@edit: chciałem Cię jeszcze zapytać, w 1 poście co wrzuciłem testy, sa one w porządku czy nie bardzo?

Użytkownik koszula4 edytował ten post 31 03 2013 - 21:16

  • 0

#4 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 31 03 2013 - 21:43

Hym. 200C na procku? czy ja dobrze widzę.

http://www.elektroda...pic2200581.html Witam! miałem dokładnie ten sam problem przy tej samej konfiguracji kompa. Problem w błednym odczycie temperatury przez programy testujace np coretemp, speedfan, hwmonitor itp. kilku ich uzylem do diagnozy. po czym zainstalowalem msi control center pobrany ze stony producenta plyty. i okazalo sie ze temperatura procesora w tym programie jest o dokladnie 7-8 stoni wyzsza niz pokazuja ww programy. takze plyta glowna ma zabezpiecznie po przekroczeniu temp max tego procka czyli 70(63 stonie w coretemp hwmonitor) ogrania mnoznik o polowe i wyslwietla temp 255 stopni. wyczyscilem radiator i nalozylem nowa dobra paste termoprzeaodzaca i temp. spadla w stresie bez podkrecania do max 49 stoni w control center a w coretemp do max 41. pozdrawiam


Także coś Ci się tam grzeje za mocno i ogranicza moc. Sprawdź doleganie radiatora(na procesorze) skoro piszesz, że już jest czyszczony. Może nowa pastę tam daj. A może opłaci się zainwestować trochę w nieboksowe chłodzenie.

edit: te testy co wrzuciłeś wcześniej dotyczą samej wydajności(nie ukazują ewentualnych problemów chyba, że właśnie widać je po słabszym wyniku, ale tylko wróżka z takich danych powie co jest źle).

Użytkownik bipiw edytował ten post 01 04 2013 - 00:58

  • 0

#5 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 01 04 2013 - 00:11

Poprosimy lepiej screen z programu OCCT + Power Supply test, może być pół godziny test (zmieniasz dowolnie czas w minutach) i klikasz ON. Po tym czasie utworzą się wykresy i wkleisz spakowane na forum lub jako zdjęcie.
  • 0

#6 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 01 04 2013 - 11:05

Hym. 200C na procku? czy ja dobrze widzę.


Także coś Ci się tam grzeje za mocno i ogranicza moc. Sprawdź doleganie radiatora(na procesorze) skoro piszesz, że już jest czyszczony. Może nowa pastę tam daj. A może opłaci się zainwestować trochę w nieboksowe chłodzenie.

edit: te testy co wrzuciłeś wcześniej dotyczą samej wydajności(nie ukazują ewentualnych problemów chyba, że właśnie widać je po słabszym wyniku, ale tylko wróżka z takich danych powie co jest źle).


@bipiw nie sądzisz że przy takiej temperaturze procka miał by już dawno po komputerze? wydaje mi się że będziesz musiał zrobić aktualizację BIOS (jeżeli się na tym nie znasz, to nie zabieraj się za to sam) kolejną sprawa sprawdź czy nie masz uwalonego czujnika na procesorze. Najlepiej zrób to odwrotnie sprawdź na początek czujnik, jeżeli nadal będzie pokazywał tak wysoką temperaturę, to ewentualnie zrób aktualizację BIOS w 99% przypadków pomaga.

spin rety count - W tym wypadku aż wartość Current tego parametru spadnie do 97. Narazie nie ma powodów do obaw.
P. S. Ważne dane należy trzymać w dwóch niezależnych kopiach.
  • 0

#7 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 01 04 2013 - 11:31

@Qauke nie przeczytałeś mojego cytatu. Te procki tak mają że przy temperaturze 70 C zaczynają pokazywać 200C i obniżają mnożnik żeby nic się nie spaliło. Przy 200C realnych to by mu ognień z obudowy buchał :P
  • 0

#8 koszula4

koszula4

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 01 04 2013 - 11:54

Także coś Ci się tam grzeje za mocno i ogranicza moc. Sprawdź doleganie radiatora(na procesorze) skoro piszesz, że już jest czyszczony. Może nowa pastę tam daj. A może opłaci się zainwestować trochę w nieboksowe chłodzenie.

Tutaj mam watpliwości, sprawdziłem w google i było napisane, że żeby sprawdzić dolegania radiatora na procesorze trzeba doknąć palcami czy radiator jest ciepły, jeśli tak to jest w porządku. Radiator na procesorze to jest to - Dołączona grafika ? A więc jest ciepły (oczywiście sprawdzałem po odłączeniu kompa od prądu.

Poprosimy lepiej screen z programu OCCT + Power Supply test, może być pół godziny test (zmieniasz dowolnie czas w minutach) i klikasz ON. Po tym czasie utworzą się wykresy i wkleisz spakowane na forum lub jako zdjęcie.

occt monitor.rar - Speedy Share - upload your files here

kolejną sprawa sprawdź czy nie masz uwalonego czujnika na procesorze. Najlepiej zrób to odwrotnie sprawdź na początek czujnik, jeżeli nadal będzie pokazywał tak wysoką temperaturę

Właściwie nie wiem jak wygląda taki czujnik temperatury, sprawdziłem w google w grafice i wiele się nie dowiedziałem.
Mogę zrobić zdjęcia kompa w środku żebyś miał lepszy wgląd na to gdzie taki czujnik u mnie może się znajdować.

wydaje mi się że będziesz musiał zrobić aktualizację BIOS (jeżeli się na tym nie znasz, to nie zabieraj się za to sam)

Nie znam się na tym, już na jednym forum mi to zaproponowali lecz napisali to samo co ty.
Co do aktualizaji bios, to w ten weekend co będzie bądź następny, kolega powinien wrócić na weekend do miasta to jak coś on mógłby zaktualizować biosa, jest informatykiem to się na tym zna.

Użytkownik koszula4 edytował ten post 01 04 2013 - 11:56

  • 0

#9 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 03 04 2013 - 06:47

Biorąc pod uwagę życiowe doświadczenie-jeśli aktualizacja BIOS`u do najnowszej wersji nic nie da-będzie to wadliwy czujnik temperatury, wtedy oddaj płytę najlepiej do serwisu,o ile płyta główna posiada jeszcze gwarancję.

Użytkownik Qauke edytował ten post 03 04 2013 - 06:47

  • 0

#10 koszula4

koszula4

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 03 04 2013 - 09:44

Myślałem nad gwarancją, ale bede musiał poszukać faktury co na razie jest niemożliwe, poza tym kupiłem kompa w Kielcach gdzie mam jakieś 50/60km to też nie wiem kiedy będę miał możliwość pojechania tam, ale na gwarancje raczej oddam (o ile żadnych plomb czy coś nie zerwałem przy rozbieraniu kompa).
Jeszcze jedno pytanie mam do Ciebie, możliwe sa tego typu spadki przez to, że może być coś nie tak z prądem? Jakieś skoki napięcia czy coś?
Bo w starym kompie spaliły mi się jakieś czujniki na płycie głównej i w naprawie powiedzieli, że mogę mieć jakieś skoki napięcia, a w tym kompie zasilacz tak jak by się posypał.
A co do spadków, nadal liczę na jakieś propozycje, może się uda coś z tym zrobić. Za dwa dni dam chyba ważną informacje, teraz o tym nie bede pisał bo jeszcze nie jest to pewne.
Czekam i oczywiście bardzo dziękuję tym którzy się starają mi pomóc. :)
  • 0

#11 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 03 04 2013 - 10:50

Jeszcze jedno pytanie mam do Ciebie, możliwe sa tego typu spadki przez to, że może być coś nie tak z prądem? Jakieś skoki napięcia czy coś?
Bo w starym kompie spaliły mi się jakieś czujniki na płycie głównej i w naprawie powiedzieli, że mogę mieć jakieś skoki napięcia, a w tym kompie zasilacz tak jak by się posypał.


Możliwe, wysyłaj płytę na serwis..dopóki masz ją jeszcze na gwarancji.

  • 0

#12 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 03 04 2013 - 12:08

A to czemu ten wadliwy czujnik dobrze pokazuje temperaturę(w idlu pokazywał normalne wartości) i dopiero później wyskoczyło te 200(przy obciążaniu)?

Użytkownik bipiw edytował ten post 03 04 2013 - 12:09

  • 0

#13 koszula4

koszula4

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 04 04 2013 - 15:29

bipiw 1 ss jest po włączeniu kompa jak odpoczął pół godziny, drugi ss jest jak chodził od rana i wieczorem zrobiłem przy włączonym csie origin i firefox co z resztą widać na ss.
  • 0

#14 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 04 04 2013 - 15:42

No wszystko rozumiem, ale zepsuty czujnik pokazywałby dziwne temperatury bez względu na to czy komputer odpoczywał czy nie.
  • 0

#15 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 14 04 2013 - 15:38

Occt wykazał iż napięcie na linii 12V ma trochę ponad 9V co jest wręcz absurdalną wartością i komputer nie będzie stabilny przy takim napięciu. Do sprawdzenia napięcia multimetrem (zwykły typowy miernik wystarczy). Podaj przy okazji model i moc zasilacza.
Płyta jest ogólnie licha i bałbym sie do niej wstawiać procesory Phenom/FX max jakiś Athlon. Poza tym to jest budżetowa MSI które to były i są awaryjne jeśli chodzi o platformę AM3/AM3+
Sądzę że może tu pomóc jedynie gwarancja (o ile jeszcze jest ważna) z prośbą wymiany płyty na solidną z chipsetem 970 oraz zasilacz jeśli obecnie jest jakaś imitacja (nie wiem co oni tam włożyli). Nie wspominam o tym śmiesznym chłodzeniu na procesorze, kawałeczek aluminium jak kiedyś dawali do Sempronów.
Jeśli gwarancja minęła to zapewne nie obejdzie się bez kosztów (oszczędności na PC mszczą się dwukrotnie) i zajdzie potrzeba wymiany płyty, zasilacza i może chłodzenia.

Użytkownik viris33 edytował ten post 14 04 2013 - 15:39

  • 1

#16 koszula4

koszula4

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 18 04 2013 - 13:36

nie mogłem wcześniej odpisać ale problem cały czas istnieje
a więc tak co do zasilacza
ZASILACZ: ( spisałem prawie wszystko )
500W Power Supply
Highlander
AC ~ 230v
50Hz
Model : TRZ - 503

Do sprawdzenia napięcia multimetrem (zwykły typowy miernik wystarczy).

przy prądzie wolę się nie bawić, zastanawiałem się już nad wezwaniem elektryka żeby sprawdził czy z prądem wszystko w porządku, tylko problem w tym, że staram cały czas przekonać mame na tą wizyte. A jak mi się uda to co dokładnie elektryk ma sprawdzić?

Płyta głowna : MSI, model : 760GM-P23(FX) (MS-7641) 3.0

Sądzę że może tu pomóc jedynie gwarancja (o ile jeszcze jest ważna) z prośbą wymiany płyty na solidną z chipsetem 970 oraz zasilacz jeśli obecnie jest jakaś imitacja (nie wiem co oni tam włożyli).

Gwarancja na papierku aktualna, ale nie wiem czy będzie w ogole aktualna, ponieważ rozbierałem zasilacz i karte graficzną, ale pląb nigdzie nie widziałem.
Lecz wracając do gwarancji zastanawiałem się i chyba spróbuje tylko nie wiem kiedy to nastąpi, bo komputer kupiony w całkiem innym mieście.

Dodam ważną rzecz.
Kolega ma laptopa z toshiby oryginalny windows i miał stałe 100 fps, coś mu się zrypało z windowsem, inny kolega wgrał mu windowsa pirata, ściągnął csa z neta i ma teraz podobne spadki do moich.
Więc co do tego wymienie jakie mam przypuszczenia
- Miał stare sterowniki, teraz nowe, wina tego?
- Wina windowsa, że ma pirata? możliwe, że jakiś niestabilny? Ja u siebie miałem chyba wszystkie wersje windowsów i na każdym mam spadki.
Wracając do sterowników, w 1 poście pisałem o tym, że nie mogę znaleźć starej wersji sterowników do karty graf, pomógłby ktoś?
  • 0

#17 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 20 04 2013 - 00:12

ZASILACZ: ( spisałem prawie wszystko )
500W Power Supply
Highlander
AC ~ 230v
50Hz
Model : TRZ - 503

To coś na śmietnik się nadaje... Sądzę że w tym leży twój problem, jeśli narobił więcej szkód to może się nie skończyć na samej wymianie zasilacza na markowy.

Elektryków nie potrzeba do dotknięcia miernikiem dwóch kabelków. 12V cie przecież nie zabije.

Użytkownik viris33 edytował ten post 20 04 2013 - 00:12

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: spadki fps w grach CS 1.6 Counter Strike 1.6 Minecraft



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych