Skocz do zawartości


Zdjęcie

Słaba wydajność ogólna komputera


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
38 odpowiedzi w tym temacie

#1 mafioso12

mafioso12

    Początkujący

  • 54 postów

Napisano 03 08 2007 - 16:15

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Posiadam problem ze swoim komputerem, otóż wydaje mi się, że jest on za mało wydajny w grach. Nie znam się zbytnio na sprzęcie komputerowym, dlatego prosze o pomoc specjalistów których na pewno tutaj nie brakuje.

Posiadam komputer: procesor Pentium 4 2Ghz, k. graf. Radeon x1050 128MB 128bit, 1GB DDR, płyta główna Merkury KOB P4X266 NFSX, system Windows XP Home Edition z SP2 - aktualizowany na bieżąco. Zamieszczam raport z everesta który dużo więcej powie o moim komputerze niż ja tutaj zdołam napisać:
http://up.wklej.org/download.php?id=3621f1454cacf995530ea53652ddf8fb

Mam pewien problem z GTA San Andreas. Otóż uważam, że gra powinna działać na moim sprzęcię bardzo dobrze natomiast tak nie jest. Na otwartej przestrzeni gra widocznie zwalnia. Moje ustawienia to: rozdzielczość 1024x768, odległość rysowania obiektów w połowie paska, brak AA, wyłączony Frame limiter, jakość efektów na medium. W internecie przeczytałem, że gra działała lepiej na słabszych kompach z wyższymi ustawieniami grafiki. Zauważyłem także, że pomimo zmiejszania rozdzielczości i odległości rysowania obiektów gra chodziła tak samo.
The Sims 2 także działa kiepsko. Tnie się pomimo zmniejszenia rozdzielczości i ustawienia większości opcji na low.
Pobrałem FRAPS-a aby sprawdzić ilość klatek wyświetlanych na sekundę. W obydwu grach maksymalna ilość klatek/sek wynosiła może 30. Średnio jesto to liczba rzędu 15-20 klatek/sek. Ponadto dodam, że czasami spada ona do poziomu 9 (zarówno w simsach jak i san andreas). W GTA szczególnie to przeszkadza. Gra najbardziej haczy na autstradzie gdzie często dochodzi do wypadków między samochodami a także podczas większych strzelanin.
Trochę mnie to dziwi ponieważ obie gierki są już dość stare (simsy 2004 rok, GTA SA 2005 rok)

Tak samo jest na Catalystach od ATI i na OMEGA-ch (po zainstalowaniu omegów karta jest widziana jako 9600 ale jest to x1050).

Przeprowadziłem defragmentację dysków, wyłączyłem niepotrzebne usługi, wyłączyłem Kompozycję Windows (przełączyłem na wygląd win2000) itd. Nic nie pomogło.

Dorzucam tutaj także wszelkie logi z HiJackThis, SilentRunners oraz Combofixa:
1. HiJackThis: http://up.wklej.org/download.php?id=68053af2923e00204c3ca7c6a3150cf7
2. SilentRunners: http://up.wklej.org/download.php?id=2dace78f80bc92e6d7493423d729448e
3. Combofix: http://up.wklej.org/download.php?id=df7f28ac89ca37bf1abd2f6c184fe1cf

Żadna część komputera nigdy nie była podkręcana. Karta graf. ma na sobie tylko radiator (fabryczne chłodzenie).

Mam nadzieję, że dobrze naprowadziłem Was na mój problem z komputerem. Znawcy sprzętu napewno będą wiedzili co jest nie tak. Być może po prostu mam za słabą płytę główną która spowalnia resztę podzespołów?

Bardzo proszę o pomoc, bo sam już nie wiem co robić.
Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

  • 0

#2 michu123

michu123

    Nowy

  • 3 postów

Napisano 03 08 2007 - 18:58

Tak jak w temacie. Parametry mojego komputera:

Procesor: Intel Core2 Duo E6400 2.13 GHz
Pamięć: Geil 2x1GB
Grafika: NVIDIA GeForce 7900GT
Płyta Główna: Gigabyte Ga-965P-DQ6
System: Win XP Sp2

Komp jest dość mocny (zresztą na początku jego użytkowania spisywał się świetnie, dopiero po pewnym czasie zaczął szwankować). Gry nawet na nie wysokich rozdzielczościach tną się, Filmy Hd 720p tną się, nawet sam potrafi się zawiesić podczas oglądania zdjęć z płyty. Długo także się włącza a czasem gdy chcę go wyłączyć pojawia się błąd bodajże o nazwie dwwin.exe i podpis "Aplikacja nie może zostać otwarta, ponieważ stacja jest właśnie zamykana" czy coś takiego (ten błąd nie zatrzymuje jednak procesu zamykania systemu). Format lub ponowne instalowanie systemu odpada. Proszę o pomoc.

  • 0

#3 oskar93

oskar93

    Banned

  • 678 postów

Napisano 03 08 2007 - 20:11

Witam.
Skanowanie Antyspywarami np. Spybot-Search & Destroy, Ad Aware.
Skanowanie Antywirusem np. Avast!, Kaspersky Anti Virus, Panda 2007.
Defragmentacja dysków.
Czyszczenie rejestru np. RegCleaner, RegSeeker.
Czyszczenie autostartu- |start->uruchom->msconfig->uruchamianie odznaczasz to co nie potrzebne, uwaga uzywaj z rozwaga.
Czyszczenie katalogu Prefetch- |Moj komputer->C:\Windows\Prefetch
Czyszczenie katalogu Temp- |C:\Documents&Settings\nazwa uzytkownika\Ustawienia Lokalne\Temp

Finał.
Napisz czy poskutkowalo.
  • 0

#4 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 04 08 2007 - 00:14

1. Wklikaj w Start->Uruchom, polecenie: dxdiag i sprawdź w ustawieniach graficznych czy pryspieszanie AGP etc. jest włączone
2. Otwórz o budowe i sprawdź czy masz dysk twardy podłączony 80żyłowym kablem, oraz czy jest on tylko podpięty do jednego urządzenia
3. tuning Windows
4. Podczas grania wyłączaj Antywirus, to logiczne że część zasobów komputera zostaje wtedy poświęcona na tą aplikację
5. Skorzystaj z narzedzi Ati Tray Tools, sprawdź ponadto czy twój Radeon nie jest czasem 64bitowym szmelcem marketingowym.

To tyle ile mi przyszło na myśl :banana:
  • 0

#5 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 04 08 2007 - 08:23

Posiadam komputer: procesor Pentium 4 2Ghz, k. graf. Radeon x1050 128MB 128bit, 1GB DDR, płyta główna Merkury KOB P4X266 NFSX, system Windows XP Home Edition z SP2 - aktualizowany na bieżąco.

Wydaje mi się że w twoim wypadku problemem jest karta graficzna. Jest to najsłabsza z kart ati, oparta na radeonie x300, który z kolei jest pochodną stareńkiego radena 9550. Więc wydajnośc jest adekwatna do karty graficznej
  • 0

#6 mafioso12

mafioso12

    Początkujący

  • 54 postów

Napisano 04 08 2007 - 12:22

Skanowałem Spybot-em i Antywirusem (AVG i skaner online Kaspersky) - nic nie znalazły. Wyczyściłem komputer ze wszelkich śmieci - nic nie pomogło.


1. Wklikaj w Start->Uruchom, polecenie: dxdiag i sprawdź w ustawieniach graficznych czy pryspieszanie AGP etc. jest włączone

Mam włączone przyspieszenie

2. Otwórz o budowe i sprawdź czy masz dysk twardy podłączony 80żyłowym kablem, oraz czy jest on tylko podpięty do jednego urządzenia

Mam jeden dysk podpięty na jednej taśmie ( na drugiej jest napęd DVD i nagrywarka)

3. tuning Windows

tego muszę spróbować

4. Podczas grania wyłączaj Antywirus, to logiczne że część zasobów komputera zostaje wtedy poświęcona na tą aplikację

Wyłączałem - nie zauważyłem żadnego przyrostu wydajności

5. Skorzystaj z narzedzi Ati Tray Tools, sprawdź ponadto czy twój Radeon nie jest czasem 64bitowym szmelcem marketingowym.

Karta ma 128bitową szynę pamięci - widać to doskonale w logu z Everesta


Wydaje mi się że w twoim wypadku problemem jest karta graficzna. Jest to najsłabsza z kart ati, oparta na radeonie x300, który z kolei jest pochodną stareńkiego radena 9550. Więc wydajnośc jest adekwatna do karty graficznej


Karta ma porównywalną wydajność z Radeonem 9600 Pro. W 2005 roku nie była to może perełka ale przecież nie ustawiłem High detali, odległośc rysowania obiektów dałem w połowie paska a nie na max.
Pozatym napisałem że ustawiałem wszystkie opcje na low! Rozdzielczość 800x600, odległość rysowania obiektów na minimum, efekty na low i nic to nie dało. Gra nadal nie działa płynnie.

[EDIT]

Tak odpowiedziano mi na pewnym forum:

Według mnie karta graficzna słabiutka i tutaj leży problem.


Hmm... wg, mnie nie koniecznie.
Ja grałem w GTA na Radeonie 9200 SE 128MB/64 - bit.
Konfig gry:
Rozdzielczość 800x600 - 16 bit, odległość rysowania obiektów: maksymalna, brak AA, wyłączony Frame limiter, jakość efektów nie pamiętam, czhyba na medium.
I gra działała... ledwo bo ledwo, ale w 90% grało się płynnie. Jedyne spowolnienia odczuwałem gdy był jakiś dym (palenie gumy, kurz spod opon podczas jazdy po pustyni, czy bieg przez wysoką trawę).
X1050 jest ponad 4 razy wydajniejszy od 9200SE, więc na pewnoe nie powinno być problemow z grą na takich ustaweniach jak opisane.
Karta ta jest wydajniejsza nawet od Radeona 9600 Pro, a na nim juz mój znajomy ustawiał 1024x768 (nie wiem jak AA), i gra działala płynnie w każdej sytuacji.

Pozdrawiam
  • 0

#7 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 04 08 2007 - 14:26

Karta ma porównywalną wydajność z Radeonem 9600 Pro. W 2005 roku nie była to może perełka ale przecież nie ustawiłem High detali, odległośc rysowania obiektów dałem w połowie paska a nie na max.
Pozatym napisałem że ustawiałem wszystkie opcje na low! Rozdzielczość 800x600, odległość rysowania obiektów na minimum, efekty na low i nic to nie dało. Gra nadal nie działa płynnie.

Z tą kartą to nie tak do końca to wygląda. Przejrzałem dokładnie twojego loga i ta karta (nie wiem dlaczego wykrywana jako 9600XT?) ma parametry identyczne jak radeon 9550 - wszystko dokładnie tak samo, łącznie z taktowaniami rdzenia i pamięci. Nie wiem jakim cudem skoro 1050 powinien miec rdzeń taktowany 500MHz ma 250. Na pewno jest to radeon 1050?

Sprawdź jeszcze czy podniesieniu detali graficznych i rozdzielczości jest dużo gorzej. Być może to nie karta a procesor jest "wąskim gardłem".
  • 0

#8 mafioso12

mafioso12

    Początkujący

  • 54 postów

Napisano 04 08 2007 - 16:11

A to nie jest tak, że taktowanie mnoży się razy dwa? Jest to na pewno radeon x1050, po zainstalowaniu Catalystów jest tak nawet wykrywana. Podczas robienia loga zainstalowałem Omegi.

Podczas podnoszenia detali nie ma praktycznie róznicy w płynności - może trochę gorzej jeszcze działa, o ile może być gorzej ;/

Mam jeszcze jedno pytanie. Siora znowu grała dzisiaj w Simsy2, odeszła na chwilę od kompa to postanowiłem sprawdzić czy coś nie zżera zasobów komputera. Proces bezczynności procesora wynosił 97%-98% - natomiast wykorzystywanie pliku stronnicowania było wg mnie zbyt duże bo aż ponad 500MB. Podczas wyłączonej gry liczba utrzymuje się na poziomie 180-200MB. Byc może jest to normalne, ale mi wydało się dziwne. Czekam na waszą opnię

Pozdrawiam
  • 0

#9 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 04 08 2007 - 17:54

Taktowanie pamieci mnozy się razy dwa. Ale to już uwzględniłem, masz też w evereście "rzeczywiste taktowanie" i "efektywne taktowanie". trochę dziwna sprawa, sprawdź jakie masz wyniki w 3d-marku.
Jezeli w miarę wzrostu detali nie ma drastycznego pogorszenia FPS to prawdopodobnie nie karta jest problemem. Byc może procesor jest za słaby do tej gry, albo coś go hamuje. Sprawdź czy mie masz przypadkiem dysku w trybie pio zamiast dma.
  • 0

#10 mafioso12

mafioso12

    Początkujący

  • 54 postów

Napisano 04 08 2007 - 19:49

W 3dmark 03 mam 2314 punktów:

W skład testu wchodziły:
- Game Test 1
- Game Test 2
- Game Test 3
- Game Test 4
- CPU Tests: dwa z dwóch
- Feature tests: pięć z pięciu

Ustawienia:
- Rozdzielczość: 1024x768
- Pixel Processing: brak
- Texture Filtering: Optimal
- Max Anisotropy: 4
- Vertex Shader: Optimal
- Repeat tests: off
- Fixed Framerate: off

Dysk jest ustawiony na tryb Ultra DMA tryb 2

Pozdrawiam
  • 0

#11 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 04 08 2007 - 22:54

Masz dysk w trybie ata-33 zamiast ata-100 - to po części może byc przyczyną słabych wyników. Sprawdź czy masz 80-zyłową taśmę i czy jest dobrze podpieta (zwykle niebieskim do płyty). Jeżeli tak to odinstaluj kanał do którego podpięty jest dysk i zrestartuj komputer.

Wynik w 3dmarku dokładnie na poziomie niekręconego radeona 9550 - czego się można było spodziewać po logu z everesta. Zainstaluj normalne sterowniki ati, najlepiej jakieś nowe, na pewno takie żeby w menagerze urządzeń był X1050 a nie 9600 (1050 to w miarę nowa karta i na starych nie będzie chodzić). Jak zainstalujesz wklej nowego loga, zobaczymy jak wtedy rozpoznaje kartę - byc może te sterowniki są do niczego i zaniżają wydajność.

  • 0

#12 mafioso12

mafioso12

    Początkujący

  • 54 postów

Napisano 05 08 2007 - 08:53

A czym się różni taśma 40-żyłowa od 80-żyłowej. I czy to nie jest tak, że dysk pracuje z taką szybkością na jaką pozwala mu płyta główna?
Wcześniej przy niektórych grach zauważałem, że dysk dławi się w niektórych momentach, ale myślałem, że to normalne przy moim kompie (uważałem, że jest za cieńki). Nie omieszkam sprawdzić tej taśmy - bo szczerze mówiąc, nie wiedziałem, że istnieją dwa rodzaje taśm. Poza tym everest pisze, że ten dysk najszybciej może pracować na UDMA 5! Różnica w wydajności ogromna.

Zainstaluję najnowsze Catalysty (są to chyba 7.6) i zapodam loga tylko z zakładki graficznej - reszta będzie zbędna bo i tak pozostaje bez zmian.

Dziękuję Ci bardzo za pomoc i poświęcanie mi Swojego czasu
Pozdrawiam

[EDIT]
No cóż, znalazłem odpowiedź na pytanie co obsługuje moja płyta główna. Zresztą zacytuję:

This mainboard supports Ultra DMA 33/66/100. To maximize performace, install IDE devices that support UDMA and use 80-pin IDE cables that support UDMA 33/66/100


Sterowniki do chipsetu płyty głównej instalowałem, więc nie jest to tego wina. Tam jest chipset VIA, więc zawsze instaluję stery: VIA 4 in 1

Więc wzrastają szanse, że jest to wina taśmy. No oby tak było.

Pozdrawiam

[EDIT 2]

Daję linka do nowego loga z Everesta, sterowniki Catalyst 7.7
http://up.wklej.org/download.php?id=d58072...c0a27c0518e805e

Zrobiłem jeszcze raz test 3d markiem 03 - niestety po zainstalowaniu Catalystów wydajnośc nie poprawila się ani trochę. Było 2315 punktów ;/

Mam dokładnie taką kartę: http://www.helios-bp.pl/shop/index.php?p17...8bit-tv-dvi-agp
Nie wiem dlaczego taktowanie procesora jest u mnie zaniżone o prawie 100Mhz.

Pozdrawiam po raz kolejny

  • 0

#13 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 05 08 2007 - 11:48

Faktycznie co do karty bez zmian. Problem jest w tym ze kupiłeś karte która ma bardzo niskie standardowe taktowania zarówno rdzenia jak i pamięci (1050 nie mają w specyfikacji określone jakie mają byc pamięci, więc producenci ładują co wlezie, byle taniej). Ta karta niestety nie jest 4x bardziej wydajna niz r9250, w tej chwili jest dokładnie na poziomie wydajności r9550. Może pewnym rozwiązaniem byłoby podkręcenie karty, skoro są 1050 z rdzeniem na 500MHz to myślę że do tylu powinna póść co znacznie zwiększy wydajność.

Co do taśmy 80-zyłowe mają cieńsze kabelki i mają ich 80 jak sama nazwa wskazuje. 40 zyłowe mają kabelki grubsze, tak jak w kablu do flopa
Dołączona grafika
  • 0

#14 mafioso12

mafioso12

    Początkujący

  • 54 postów

Napisano 05 08 2007 - 14:09

No cóż, nigdy nie bawiłem się w podkręcanie - boję się tego ryzyka. Niestety u mnie się nie przelewa i po spaleniu karty nie łatwo będzie wyłuskac kolejne 140zł na chociazby takiego samego Radeona x1050 ;/ , nie mowiąc juz o droższych kartach. zresztą karta tam ma do chłodzenia tylko radiator. Jeśli zamontowano na niej gorsze pamięci - mogą się przegrzewac.

Z kolei patrząc na te kable jestem prawie pewny że mam kable 40żyłowe. Przejdę się do sklepu komputerowego i kupię kable 80żyłowe - bycmoze chociaz to troche poprawi wydajnosc mojego kompa.

Dziękuję Ci bardzo za pomoc. Jeśli będę miał jeszcze jakieś pytania to napiszę w tym temacie
pozdrawiam bardzo serdecznie
  • 0

#15 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 05 08 2007 - 20:47

Do napędów CD moga byc 40 zyłowe, tylko do dysku weź 80. Z podkręcaniem nie powinno byc tak źle, skoro producent chisetu przewiduje dla niego pracę z prędkością 500MHz to nic się nie powinno stać - ale to juz twój wybór.
  • 0

#16 mafioso12

mafioso12

    Początkujący

  • 54 postów

Napisano 07 08 2007 - 17:33

OK kupiłem kabel 80-żyłowy, zamontowałem w kompie. Dysk działa w trybie UDMA tryb 5 - zauważyłem poprawę ale nieznaczną niestety. Nadal podczas jazdy samochodem gra potrafi nieźle przyciąć. Ilość klatek na sekundę teraz wynosi od 15 do 30.

Gierka mocno przycina podczas wyświetlania jakichś efektów, np. dymu, ognia, padającego deszczu (silnej zawieruchy), a także podczas efektu rozmycia (który występuje w godzinach południowych oraz podczas szybkiej jazdy samochodem, motorem).

Niestety k. graficzna ewidentnie nie daje rady, a co jest najdziwniejsze nawet po zmniejszeniu rozdzielczości na 800x600 liczba klatek na sekundę jest taka sama! Przecież ta karta nie jest aż tak zła aby gra działała na niej jak na geforce2 MX - moja wcześniejsza karta. o ile pamiętam w niektórych momentach gra działała nawet lepiej!

Nurek - wspominałeś o podkręcaniu. Coraz bardziej jestem skłonny coś z tym zrobić - może zdecyduję się na podkręcenie. Napisz mi tylko jakiego programu najlepiej użyć i jak to dokładnie zrobić aby ryzyko zniszczenia karty było jak najmniejsze.

Trochę zrobiłem się w konia kupując tą kartę - niestety ;/

Pozdrawiam

[EDIT]

Zapominiałbym, że zrobiłem nawet reinstalację systemu aby wszystko hulało jak trzeba - no ale jak wyszło jest opisane wyżej :rolleyes:
  • 0

#17 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 07 08 2007 - 17:41

Najlepszy bedzie Ati Tray Tools. Jezeli chodzi o podkręcanie to nie jest to jakieś bardzo ryzykowne. Pilnuj tylko temperatury żeby karta się nie przegrzewała, ewentualnie mozesz skombinowac jakiś wiatraczek żeby dmuchał na kartę i będzie ok.
  • 0

#18 mafioso12

mafioso12

    Początkujący

  • 54 postów

Napisano 07 08 2007 - 18:01

Nie mam żadnego czujnika na karcie graficznej, więc jak mam kontrolować temperaturę? Może dla Ciebie są to banalne pytania ale dla takiego laika jak ja wszystko to jest nowością, więc proszę o wyrozumiałość.

PS: Czy niekręcony radeon 9550 miał tak małą wydajność w grach? wydaje mi się to bardzo dziwne.

Pozdrawiam
  • 0

#19 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 07 08 2007 - 18:08

Jak nie ma czujnika to paluchem sprawdzać czy radiator bardzo gorący. Możesz zmontować jakiś nawiew na kartę, cos jak w starych zalmanach:
Dołączona grafika
Coś takiego tylko zeby wiało na kartę. Możesz użyć do tego np. śledzia od obudowy, wywiercić dziurkę i przymocować jakiś wentyl 80mm, wtedy na bank nie przegrzejesz karty.
Co do wydajności - zgadza się, dokładnie tyle miałem na radeonie 9550 bez podkręcania
Na pewno nie masz czujnika? Ściągnij nowego everesta i zobacz czy temperatury nie pokazuje.
  • 0

#20 mafioso12

mafioso12

    Początkujący

  • 54 postów

Napisano 07 08 2007 - 18:39

No aż takim majsterkowiczem nie jestem :rolleyes: .

Obrazek z Everesta Ultimate Edition. Aux to chyba temp. zasilacza. Więc nie mam czujnika na karcie.

Dołączona grafika

Na pewnym forum wyczytałem:

Ja kupiłem Palita Radka 9550 pamięc 3,6ns, jednak omyłkowo przysłali mi 20zł droższego Radeona x1050.
Zegary te same jak w 9550, ale lepsze pamięci bo już BGA 2,8ns, rdzeń od 9600XT, chłodzenie pasywne. Zegary 200 rdzeń / 500 pamięć

Uzyskałem 3996pktów w 3DMark 2003 na zegarach 425 rdzeń / 710 pamięć.

Karta ładnie sie kreci, lecz nawet zastosowanie dodatkowego chłodzenie nie polepsza wyników OC.,

Za niskie napięcie chyba, a w V=MOD sie nie bawie.

Kręć Ati Toolem, zastosuj steerowniki XG Warcat, wyczysc system, powinno byc dobrze.


Czy on ma taką kartę jak ja czy on miał standardowe taktowania wyższe? (200 rdzeń to liczba już pomnożona razy dwa?)

Pozdrawiam

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: wydajność komputera



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych