Skocz do zawartości


Zdjęcie

Seagate 320GB 7200.10


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
9 odpowiedzi w tym temacie

#1 KirkLeeH

KirkLeeH

    Początkujący

  • 106 postów

Napisano 14 03 2009 - 16:26

Witam serdecznie wszystkich forumowiczów. Mam problem związany z moim dyskiem (jak w temacie). Otóż działa on straaasznie wolno (przy wchodzeniu do folderu o wadze około 40GB czekam 20 sekund na jakąkolwiek reakcję). Ogólnie jest po prostu strasznie wolny. Oto wyniki w HdTune:

http://img3.imageshack.us/gal.php?g=bench.png

Wygląda na to że dysk pracuje w trybie Ata. Nie wiem niestety jak to zmienić, nie mogę nic znaleźć w biosie. Czy ktoś ma może jakiś pomysł lub też spotkał się z podobnym problemem? Z góry dziękuję za wszelką pomoc :P

Pozdrawiam.

P.S. Reszta kompa:
Procesor Intel C2D E7200 2.53Ghz
Płyta MSI P7N Platinum nForce750i
Karta graficzna Asus 8800GT 512MB
RAM-y OCZ Platinum 2x1GB 800Mhz Rev.2
Dysk Seagate Baracuda 320GB 7200.10 16MB

  • 0

#2 cosik_ktosik

cosik_ktosik

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 15 03 2009 - 16:17

Dysk jest całkowicie zdrowy. SMART nie wykazuje błędów. Jedynie benchmark wykazuje regularne przerywanie transferu. Prawdopodobnie jakaś aplikacja w tym momencie z niego intensywnie korzysta.

W HD Tune wykonaj skanowanie powierzchni, zakładka Error scan z wyłączoną opcją QuickScan.

Wykonaj optymalizację systemu (w google jest wiele tematów na ten temat):
http://www.searchengines.pl/index.php?show...c=5989&st=0
http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic.php?t=76580

  • 0

#3 KirkLeeH

KirkLeeH

    Początkujący

  • 106 postów

Napisano 15 03 2009 - 22:42

I nie jest problemem to że dysk działa w trybie Ultra ATA/133? Nie powinno być SATA 300 czy coś takiego?

http://img9.imageshack.us/img9/2863/err.png
wynik error scan'u

Wydaje mi się że chodzi o coś więcej niż o optymalizację systemu, to przecież dość szybki dysk, a działa okropnie wolno, czekam 10 sekund aż włączy się Firefox a dbam o porządek na kompie nie gorzej niż ktokolwiek inny. Spróbuję z defragmentacją ale wątpię żeby to było to. Macie może inne pomysły?

Update BIOS'u?
  • 0

#4 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 16 03 2009 - 09:33

Może być. Ale aby dysk był widoczny jak SATA musisz włączyć tryb AHCI w BIOS-ie i niestety przeinstalować windows - jak masz XP to najpierw trzeba przygotować odpowiednio przygotować instalkę - ściągnąć i zintegrować z nią sterowniki od SATA i chipsetu płyty głównej.
Pozdrawiam
  • 0

#5 KirkLeeH

KirkLeeH

    Początkujący

  • 106 postów

Napisano 16 03 2009 - 15:59

A czy fakt że dysk będzie w trybie Sata może znacząco poprawić jego szybkość?
  • 0

#6 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 16 03 2009 - 16:36

Wszystko zależy od płyty głównej i dysku:
Prędkości:
1. Ultra ATA - 133MB/s
2. SATA 1 - 150 MB/s (teoretycznie 1.5GB/s)
2. SATA 2 - 300MB/s (teoretycznie 3GB/s)
3. SATA 3 -750 MB/s (teoretycznie 6GB/s) - w planach

Tak że nawet SATA 1 jest szybsza od trybu ATA133
Płyta twoja obsługuje już SATA 2, dysk podejrzewam że też, tak że przyrost prędkości powinien być widoczny.
Pozdrawiam
  • 0

#7 KirkLeeH

KirkLeeH

    Początkujący

  • 106 postów

Napisano 16 03 2009 - 17:11

Problem polega na tym że nie mam pojęcia jak to zrobić, jak przełączyć dysk w tryb SATA. Przeszukałem BIOS i nic nie znalazłem. Czy ktoś może mi w tym pomóc?
  • 0

#8 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 16 03 2009 - 19:48

W zakładce Integrated Pheripherals->Onboard E-SATA Controller i zdaje się że tu trzeba ustawić AHCI Mode. Z tym że po zmianie tego system nie wstanie - brak odpowiednich sterowników i jedyna rada to przeinstalować system. Czytałem gdzieś wprawdzie o zmianie trybu pracy na AHCI już na zainstalowanym systemie, ale sam autor nie dawał pełnej gwarancji bezproblemowego działania.
Pozdrawiam
  • 0

#9 KirkLeeH

KirkLeeH

    Początkujący

  • 106 postów

Napisano 16 03 2009 - 20:19

Zmieniłem tam gdzie mówiłeś na AHCI, system wstał bez problemu, po starcie w windowsie coś tam się instalowało. W HDTune jest cały czas UDMA6 (Ultra ATA/133) a dysk wciąż chodzi dość wolno choć po defragmentacji jest trochę szybciej.
  • 0

#10 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 16 03 2009 - 21:59

Spróbuj jeszcze w zakładce Integrated Pheripherals->On-Chip ATA Devices->RAID mode ustawić na RAID.
Wspomagam się opisem ściągniętym ze strony MSI i tam w polu RAID są dostępne dwie opcje IDE i RAID stąd moja propozycja. Jakie opcje masz dowyboru przy dyskach w tej zakładce? Chodzi mi o Integrated Pheripherals->On-Chip ATA Devices->SATA1(2,3,4)? Może tu trzeba coś zmienić. To e-sata to zdaje się jest kontroler od dysków które możesz podpiąć z tyłu kompa. Sprawdź jeszcze w Standard CMOS Features->Sata(numer dysku) jak jest ustawione DMA Mode - powinno być na auto, ewentualnie możesz to zmienić na najwyższą dostępną wartość.

PS. Obejrzałem te fotki z HD tune (lepiej późno niż wcale) wygląda że dysk pracuje w trybie SATA 2, ale fakt że jest wolny powyrzucaj śmieci z dysku. zrób defraga, sprawdź jakie masz uruchomione procesy niepokojące są te piki w dół może w tym czasie coś obciąża system? Sprawdź po numerze seryjnym czy nie jest to jakaś feralna seria...
Mój twardziel mimo że chodzi tylko jaka SATA 1(płyta :P ) ma lepsze wyniki.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych