Skocz do zawartości


Zdjęcie

Rozbudowa Toshiba Satelite L30-134


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 pawel7488

pawel7488

    Początkujący

  • 72 postów

Napisano 08 02 2014 - 02:33

Witam wszystkich.

Tak jak już w temacie zapisałem chciałbym co nieco rozbudować swojego starego laptopa Toshiba Satelite L30-134 ( http://www.toshiba.eu/discontinued-products/satellite-l30-134/ ).

 

Wydajność mojego laptopa ostatnio mnie żenuje. Nawet filmiki na YT zaczęły mi się przycinać... Wydaje mi się że to wina m.in. procesora, a gdzieś wyczytałem, że mógłbym go wymienić nawet na dwurdzeniowego. Dodatkowo chciałbym dokupić 1gb ramu. W tej chwili mam 1gb DDR2 667 mhz.

 

I teraz pytanie do Was. Jakiego szukać procesora? Jaką pamięć wybrać? Znalazłem taką oto stronkę z procesorami które odpowiadają specyfiką mojemu Intel Celeron M 410

http://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Celeron_M/410.html

 

Które z tych procesorów pasowałyby do mojego lapka i które są najwydajniejsze? Może coś można jeszcze dorzucić do tej listy procesorów? Czy w ogóle się opłaca rozbudowywać ten staroć? Z tego co patrzyłem za około 100 PLN mógłbym znacznie poprawić jego parametry (ram i proc), ale czy skok wydajności będzie wyczuwalny?.Laptop służy mi jedynie do internetu i pakietu office.

 

Jeżeli chodzi o płytę główną laptopa to chyba jest to jakiś no name bo nie mogę na niej znależć oznaczenia.

 

Z góry wielkie dzięki za podpowiedzi.

 

 

 



  • 0

#2 kuba_kubi

kuba_kubi

    Zaawansowany użytkownik

  • 807 postów

Napisano 08 02 2014 - 11:58

wszystko zalezy co obsluguje twoja plyta musisz znalesc jej oznaczenia i zobaczyc jakie sa mozliwosc jej rozbudowy, jesli chodz o ram to napewno dodatkowe 1gb troche poprawi sytuacje ale pomyslal bym jeszcze jesli chcesz zainwestowac nad dyskiem ssd np http://www.morele.net/dysk-ssd-a-data-s596-turbo-as596tb-32gm-c-331214/ lub wiekszym co rowniez poprawi jego prace.



  • 1

#3 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 08 02 2014 - 13:16

Podaj typ chipsetu płyty głównej. Obstawiam że nic lepszego niż Celeron/Pentium M tam nie zatrybi. Ram max 2GB więc możesz kupić SoDimm 2x1GB 667MHz.

 

Dysk SSD to wartość całego tego laptopa więc wątpię aby się to opłacało.


Użytkownik viris33 edytował ten post 08 02 2014 - 13:16

  • 1

#4 pawel7488

pawel7488

    Początkujący

  • 72 postów

Napisano 08 02 2014 - 13:29

Tak jak już wcześniej pisałem płyta główna to jakiś no name, ale udało mi się ustalić typ chipsetu. JEst to ATI Xpress 200M. Znalazłem przy okazji jeszcze ciekawą nieoficjalną instrukcję serwisową:

https://sites.google.com/site/l30tipstricks/home/nieoficjalna/ToshibaSatelliteL30.zip?attredirects=0

 

Nie wiem kiedy dokładnie została ona stworzona. Możliwe, że się coś pozmieniało, że może jeszcze jakieś nowsze obsługuje procki.

Jak ktoś z ciekawości sprawdzi tą instrukcję to znajdzie informację, że mój lapek obsłuży nawet Intela C2D T5200 (533 mHz). Wcześniej nie widziałem tej instrukcji dlatego napisałem na forum. Chyba jeszcze się skontaktuję z autorem instrukcji. Może coś ciekawego mi napisze.

 

Odnośnie dysku SSD to viris33 ma rację- nie opłaca mi się teraz go kupować. Możliwe że moja rozbudowa mi posłuży tylko na kilka miesięcy, bo zamierzam sobie w końcu coś nowego kupić.

 

A teraz jeszcze do Was pytanie. Czy po ewentualnej instalacji procka C2D T5200 (533 mHz) różnica w wydajności będzie zauważalna? Jak jeszcze dokupię 1gb ramu to windows 7 mi pójdzie? W tej chwili cały czas na win xp pracuję, a wolałbym to zmienić.

 

Dzięki za zainteresowanie tematem


  • 0

#5 kuba_kubi

kuba_kubi

    Zaawansowany użytkownik

  • 807 postów

Napisano 08 02 2014 - 14:33

teoretycznie tak aczkolwiek dysk ssd jak pisalem mozesz wziasc wiekszy i zamontowac do nowego kompa co rowniez poprawi jego paramerty, z dyskiem zawsze jest co zrobic z prockiem juz gorzej ...


  • 0

#6 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 08 02 2014 - 15:32

Co mówi CPU-Z na temat płyty i chispetu ? X200M to raczej zintegrowane GPU niż chipset. Jak masz teraz intela to powinno być coś w ten deseń - intel 945GM.

Albo podaj typ gniazda/socketu, PGA479 tam jest ? To jest laptop bodajże z 2005r więc wątpię aby obsługiwał C2D które wyszły rok później.

Max to chyba Celeron M520.


Użytkownik viris33 edytował ten post 08 02 2014 - 15:39

  • 1

#7 pawel7488

pawel7488

    Początkujący

  • 72 postów

Napisano 08 02 2014 - 16:50

W tej chwili mam całkowicie rozkręconego laptopa w celu przeczyszczenia, więc za bardzo nie mam jak sprawdzić w CPU-Z informacji na temat tej płyty głównej.

Tak się właśnie jej przyglądam i małym drukiem znalazłem takie oznaczenie płyty: Intel da0bl3mb6f0 Rev:F

Odnośnie chipsetu to na różnych stronkach piszą, że jest to właśnie ATI Radeon Xpress 200M. Szkoda, że producent laptopa nie zawiera takiej informacji na oficjalnej stronie.

 

Jeżeli chodzi o socket to na płycie jest napisane: mPGA478MT

A sprawdzaliście tą nieoficjalną instrukcję serwisową mojego laptopa? Tam koleś robił testy właśnie na C2D i załączał zrzuty mi.in z CPU-Z. Napisałem do niego maila. Może odpisze...

 

Podobno oficjalnie płyta powinna obsługiwać tylko: Celeron, Celeron M, Pentium M, Pentium 4.

 

Tu znalazłem taką ciekawostkę odnośnie tego socketu:

http://www.cpu-world.com/Sockets/Socket%20M%20%28mPGA478MT%29.html

 

Z tego artykułu wynika, że socket mPGA478MT obsłuży jeszcze szybsze C2D od tego co podałem.


Użytkownik pawel7488 edytował ten post 08 02 2014 - 16:59

  • 0

#8 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 08 02 2014 - 18:57

Na gniazdo Socket M można włożyć ale co na to chipset ? Jak chcesz możesz zaryzykować z C2D T7xxx. Niby teoretycznie powinny działać ale chipset ATi i Intel C2D to wybuchowa mieszanka.


  • 0

#9 pawel7488

pawel7488

    Początkujący

  • 72 postów

Napisano 08 02 2014 - 19:18

Właśnie otrzymałem maila od autora wspominanej przeze mnie nieoficjalnej instrukcji serwisowej Toshiby Satelite L30-134. Nie spodziewałem się że w ogóle dostanę odpowiedź :) jednak jeszcze można liczyć na ludzi :)

 

W skrócie mail zawierał poniższe sugestie i fakty:

- osoba ta przez kilka lat miała w swojej Toshibie Satelite L30-134 procesor Intel C2D T5200 (533 mHz). Procesor działał bez żadnych zarzutów i przede wszystkim stabilnie

- płyta nie pociągnie CPU z FSB szybszym od 533 mHz

- nie trzeba zmieniać chłodzenia ani zasilacza

- poprawę wydajności przyniesie również zmiana dysku z SATA1 5400RPM na SATA2 7200RPM

- najlepsza wersja biosu to przedostatnia (ustawienia chłodzenia są najwydajniejsze przy C2D T5200).

 

I teraz jeszcze jedno pytanie do Was. Czy znając powyższe informacje można zweryfikować czy coś szybszego pójdzie od C2D T5200 na mojej Toshibie Satelite L30-134?


  • 0

#10 Torad_eu

Torad_eu

    Początkujący

  • 36 postów

Napisano 11 02 2014 - 18:35

Rozbudowa tak czy inaczej moim zdaniem mija się z celem,mozesz zwiększyć moc i wydajność,jednak na jak długo? Pół roku,8 miesięcy? Potem padnie i problem będzie jeszcze większy,więc nie warto.


  • 0

#11 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 16 02 2014 - 20:38

@Torad_eu - ostatnią wypowiedzią utwierdziłeś mnie w przekonaniu, że tylko zablokowanie konta na forum jest słusznym rozwiązaniem na prezentowany przez ciebie poziom merytoryczny.

 

Do użytkownika - przed zabawą w podmianę procesora, dokonaj upgrade BIOS-u do najnowszej wersji zamieszczonej przez producenta. Na innym forum ktoś się wypowiedział, że z sukcesem upgradeował podobny laptop: "I have a Toshiba Satellite L30-10x now working with a Intel Core 2 Duo 5300 (1,73 Mhz fsb 533Mhz).". Także szukaj procesora z max 533Mhz FSB i pamiętaj, że też taktowanie też nie może być za wysokie, bo będzie ci się przegrzewał. Do montażu użyj pasty srebrnej, inna może pogorszyć stopień oddania ciepła przez procesor.



  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych