Skocz do zawartości


Zdjęcie

Router do Neostrady TP


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
18 odpowiedzi w tym temacie

#1 NiFe

NiFe

    Początkujący

  • 86 postów

Napisano 12 04 2009 - 14:22

Witam!

Niestety kompletnie nie znam się na ruterach i w ogóle na sieciach. W chwili obecnej posiadam komputer PC i laptopa, które chciałbym połączyć. Korzystam z Neostrady TP (1mb/s) z modemem Sagem Fast 800.

1. Zależy mi na tym, żeby w czasie kiedy korzysta jeden komputer z internetu cała moc była przeznaczona na ten, a kiedy oba korzystają, aby dzielił się np. po równo.
2. Również słyszałem o możliwości ściągania na router w czasie kiedy komputery są wyłączone. Czy jest możliwe takie coś i na jakiej zasadzie?
3. Kolejnym aspektem jest to, czy warto jest podłączać komputery bezprzewodowo. Czy nie będzie to przeszkadzało przy grze przez internet, albo przerywało połączenia?
4. Ogólnie, chciałbym wiedzieć co było by warto kupić. Oczywiście nie jest ważny kolor, wielkość itp., jednak co do kwestii pieniędzy, nie wiem ile może to kosztować. Myślę że te 200-250zł się znajdzie, ale proszę żeby to nie były pieniądze wyrzucone w jakieś niepotrzebne bajery.

Na pytania będę się starał szybko odpowiadać.

Pozdrawiam i proszę o pomoc i porady.
Wesołych Świąt :P

EDIT:
A może switch albo Livebox (to za rok dopiero, chyba że dało by się jakoś wymienić)

  • 0

#2 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 12 04 2009 - 18:32

Routery mają wbudowany switch :P, a musisz mieć router bo inaczej neta nie będzie na dwóch kompach. Każdy jeden router z modem ADSL (Aneks A) najlepiej bezprzewodowy - pod takie urządzenie można podpiąć do czterech kompów przewodowo i np. u mnie do 50 bezprzewodowo. Proponuję kompa stacjonarnego połączyć przewodowo, a lapka bezprzewodowo - najwygodniejsza konfiguracja wg. mnie. Co do dzielenia łącza to są routery w których można wymusić podział, ale nie polecam tego - urządzenie dynamicznie dzieli łącze w zależności od wymagań tz. jak jeden komp np. tylko przegląda stronki a drugi ściąga pliki to ten pierwszy zajmuje tylko tyle łącza ile mu potrzeba a drugi może wtedy ściągać szybciej. Ja osobiście używam urządzenia firmy Intellinet ale to jest zwykły router bez modemu. Istnieją routery które mogą ściągać dane - ale to już są albo wyspecjalizowane urządzenia (muszą mieć dysk twardy - albo inny nośnik pamięci) dość drogie. Sposobem na obejście tego jest złożenie taniego PC, bez monitora, a nawet napędów (tylko HDD) można też wykorzystać starszego PC-ta i postawić na nim linuksa, ale tu dochodzi problem konfiguracji itp. Czyli zostaje router np taki

  • 0

#3 NiFe

NiFe

    Początkujący

  • 86 postów

Napisano 12 04 2009 - 20:46

Cóż...

Dziękuję Ci za przybliżenie mi tych kilku kwestii. W takim razie mam teraz pytanie, ile może kosztować dobry router z "modemem ADSL (Aneks A) najlepiej bezprzewodowy", który pozwoli połączyć to wszystko. Chciałbym też wiedzieć co bym do tego potrzebował. Czy coś do karty sieciowej? Ostatnie pytanie wiąże się z prośbą o propozycje jaki router najlepiej wybrać. Dla sprostowania nie potrzebuję tego ściągania, jednak ciekawi mnie czy router pozwoli też utworzyć sieć LAN, lub poprostu połączyć komputery.

Dzięki jeszcze raz Czarcik_s

Pozdrawiam :P

EDIT
Wrzucę tutaj jak znajdę jakiś router który mnie zaciekawi :]
  • 0

#4 swordfish

swordfish

    Początkujący

  • 44 postów

Napisano 13 04 2009 - 11:06

Masz tu propozycje ode mnie : http://yagi.pl/product_info.php/cPath/57/products_id/1166 używałem tego routera i byłem z niego zadowolony, dobra cena no i wyciskałem sporo neostrady. dodatkowo posiada moduł sprawdzający poprawność połączenia z operatorem.

Zapomniałem jeszcze jedno, w razie jakbyś potrzebował szczegółowej pomocy to goście na podanej stronie udzielą ci kompleksowej pomocy w każdej kwestii dotyczącej sieci.
  • 0

#5 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 13 04 2009 - 11:45

Każdy router pozwoli utworzyć sieć LAN. Muszą być tylko spełnione pewne warunki aby kompy się widziały:
1. Taką samą nazwę grupy roboczej.
2. Należeć do tej samej podsieci (to raczej jest spełnione).
3. Włączone w opcjach połączenia sieciowego udostępnianie plików i drukarek.
4. Włączoną usługę zapory windows (sama zapora może być wyłączona, ale usługa musi być włączona).
To tak z grubsza po instalacji jak nic nie jest "mieszane" to reszta powinna być ok.
Co do wyboru routera to musisz wziąć pod uwagę parę rzeczy:
1. Zasięg sieci bezprzewodowej - jeżeli mieszkasz w domku i chcesz np. mieć też dostęp na piętrze do sieci bezprzewodowej to lepszy będzie router z silniejszą anteną: 3dB (większość routerów ma 2dB), a nawet można się pokusić o router z odkręcaną anteną co umożliwi jej wymianę.
2. Obsługiwane standardy a co za tym idzie prędkości - 802.11g/b, 802.11n - ten ostatni jest najszybszy, ale to i w lapku musi być taka karta sieciowa. Do neta wystarczy spokojnie 802.11g ten szybszy tylko przydaje się do wymiany pomiędzy kompami.
Ten router który podałem w linku w poście wyżej, jest niezły, ale również np http://www.komputronik.pl/Sieci/Sieci_bezprzewodowe/Routery_i_modemy_ADSL_Neostrada_Net24_Dialog_itp_/Linksys/katalog,kat,11692/
Ja nie używam routera z modemem to i nie będę doradzał konkretnego modelu.
Pozdrawiam
  • 0

#6 NiFe

NiFe

    Początkujący

  • 86 postów

Napisano 13 04 2009 - 12:49

Dzięki swordfish za propozycję i Tobie Czarcik_s za rozpisanie się na temat LANu. W chwili obecnej zastanawiam się nad dwoma routerami w dość dobrej cenie: http://www.komputronik.pl/Sieci/TP_Link_router_ADSL_Wi_Fi_54Mb/s_TD_W8901G/pelny,id,53077,s,1/, który radził swordfish oraz http://www.komputronik.pl/Sieci/TP_Link_router_ADSL_Wi_Fi_54Mb/s_TD_W8910G/pelny,id,36572/, który chyba bardziej się opłaca patrząc na cenę jak i parametry. Z tego co patrzyłem to ten ostatni spełnia wszystkie warunki co do LANA więc można by połączyć dwa komputery i do tego jest szybszy. MArtwi mnie jednak fakt, czy od dobrym myślę, bo routery różnią się w nazwie przestawieniem dwóch cyferek i często się mylą :P

Kupował bym w Komputroniku bo mieszkam 200m od niego, bo wyjedzie porówniwalnie z kurierem :P
Myślicie że ten W8910G będzie odpowiedni?

Pozdrawiam

EDIT: Aha, a co z promieniowaniem? Jest to w jakiś sposób niebezpieczne i czy wogóle jest wyczuwalne w momencie, kiedy internet włączony jest praktycznie 12/7 ?
EDIT 2: A co do laptopa to tak wyglądają parametry:

Komunikacja bezprzewodowa
Zgodność : Wi-Fi
Obsługa sieci : zintegrowane 802.11b/g
Technologia bezprzewodowa : bezprzewodowa sieć LAN
Technologia bezprzewodowa : Bluetooth?

Komunikacja przewodowa
Topologia : międzynarodowy modem V.92
Szybkość : 56 Kb/s (dane) i 14,4 Kb/s (faks)
Topologia : Ethernet LAN
Szybkość : 10BASE-T/100BASE-TX

Interfejsy
1 x RJ-11
1 x RJ-45
1 x i.LINK? (IEEE 1394)
  • 0

#7 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 13 04 2009 - 17:38

Ten pierwszy ma lepszą antenę, czyli lepszy zasięg, za to drugi ma bardziej rozbudowane zabezpieczenia - przynajmniej tak wynika z opisu.
  • 0

#8 swordfish

swordfish

    Początkujący

  • 44 postów

Napisano 14 04 2009 - 06:44

Te routery są praktycznie takie same a ich główną różnicą jest soft w nich wgrany. Z TP-linka bawiłem się już wieloma sprzętami i odczuwalnie różnią się one niewiele (przede wszystkim to stabilność pracy i udogodnienia). Co do promieniowania jest ono niewielkie takie urządzenie generuje sygnał na poziomie max 350 mw, mógłbyś się przejmować gdyby to było przykładowo 500 mw, tak jak to ma sprzęt 5 GHz. Jeżeli chcesz w większości korzystać z neta to doradzam Ci prędkość 11 mb ( 802.11b) najlepsza tłumienność i zasięg, a co za tym idzie stabilność.
  • 0

#9 NiFe

NiFe

    Początkujący

  • 86 postów

Napisano 14 04 2009 - 11:41

DObra, wszystko rozumiem, ale nurtuje mnie jedno pytanie. Czy nie lepiej kupić ew. tego Liveboxa TP. Może on jest lepszy, a płacę tylko 10zł miesięcznie za niego. Z tego co czytałem to zdania są policzone co do nego.

Zalerzy mi na tej ostatniej opini i nie będę więcej męczył :]

Pozdrawiam
  • 0

#10 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 14 04 2009 - 11:59

To zależy od ciebie. Router kupisz sobie na własność,a Liveboxa tylko "wypożyczysz" z TP i tym samym mocniej się na nią "skażesz". Proponuję przeczytać dokładnie warunki umowy i wszystkie te uwagi "drobnym druczkiem", oraz zastanowić się z czego będziesz tak naprawdę korzystał. Np. ja mam neta z Vectry razem z telewizją cyfrową w której jest obecnie coś ponad 100 programów, a tak naprawdę to sporadycznie oglądam max do 10 - była dobra cena na ten zestaw i dlatego go wziąłem. To jest tak jak ze wszystkim - kuszą nas bajerami itp. ale czy naprawdę z nich korzystamy?
Pozdrawiam
  • 0

#11 swordfish

swordfish

    Początkujący

  • 44 postów

Napisano 14 04 2009 - 12:01

Z livebox`em w TP jest jak z Internet Explorerem Microsoftu, nie chce oczerniać TPsy bo jeszcze mnie pozwą hehe B) ale w życiu nie zaufam ich produktom, kumpel miał livebox`a i kloł na niego w niebogłosy. Często mu się resetował, miał walnięty multuplexing i dodatkowo co wyłączył bezprzewodówkę na nim to ona się włączała i sąsiad mu podpinał się na hama. To według mnie, ale zrobisz tak jak uważasz, szanse 50 na 50 B)

  • 0

#12 NiFe

NiFe

    Początkujący

  • 86 postów

Napisano 14 04 2009 - 17:56

No dobra, dzięki za pomoc. Zdecyduję się na tego TP-Linka drugiego, jednak muszę się zastanoić nad kartą sieciową. Narazie do PC będzie podpięty przewodowo, a do Laptopa bez...

Dzięki jeszcze raz i pozdrawiam

  • 0

#13 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 14 04 2009 - 19:52

I tak zrób do stacjonarnego przewód, lapek bez. Przecież z kompem nie chodzisz bo mieszkaniu, a kartę sieciową to pewnie masz w nim zintegrowaną z płytą, to i kupować nic do niego nie musisz, a lapek będzie mobilny - jak cię przyciśnie to i do wc go zabierzesz... B)
  • 0

#14 Jotgie

Jotgie

    Zorientowany

  • 905 postów

Napisano 14 04 2009 - 20:16

Nie wiem (bo nie znam) jaki to router, ale ja zrobiłem pewien błąd - miałem NEO i router z modemem ADSL. Zmieniłem dostawcę na lokalną kablówkę i co się okazało? Że mój router nie jest także routerem kablowym! Wyłącznie routerem ADSL ze switchem. Musiałem kupić inny i drugi raz wydać kasę. Jeżeli u Ciebie istnieje taka ewentualność, że z czasem możesz skorzystać z kablówki - kup odpowiedni router. Routery takie posiadają dodatkowe, 5 gniazdo, oznaczone napisem internet.

PS. Nie bierz LIVEBOXA! To stary Sagem F@st 3202, wycofany we Francji chyba z 3-4 lata temu!
http://nonsensopedia.wikia.com/wiki/Livebox
  • 0

#15 NiFe

NiFe

    Początkujący

  • 86 postów

Napisano 14 04 2009 - 20:28

Co do routera to nie będę zmieniał na kablówkę. Ale dzięki przemyślę to. Ogólnie z tym stacjonarnym jest problem, bo kabel musi przechodzić przez całe mieszkanie razem i nie było by problemu, gdyby nie to, że musi przejść przez próg drzwi innego pokoju. Żeby go przeprowadzić pod framugami musiał bym mieć taki kabel, żeby rpzejść przez cały drugi pokój. To był największy ból i narazie będzie. Boje się jedynie tego że połączenie będzie słabsze, no ale nie chce się potykać przy wchodzeniu do sypialni o kabel B)

Pozdrawiam
  • 0

#16 Jotgie

Jotgie

    Zorientowany

  • 905 postów

Napisano 14 04 2009 - 20:31

A nie możesz ustawić router przy kompie stacjonarnym a doprowadzić kabel telekom? Jest cieńszy i łatwiej to zrobić (np. za listwami przypodłogowymi).
  • 0

#17 NiFe

NiFe

    Początkujący

  • 86 postów

Napisano 14 04 2009 - 21:05

Tu już nie ma różnicy. Chodziło mi o listwy, a router będzie przy telefonie. Nie mogę rpzeprowadzić pod lostwami bo w jdnym miejscu się nie da tak łątwo :/ Gdyby nie to to już by nie bylo problemu

Pozdrawiam

Edit:

Jotgie, nonsensopedia to nie encyklopedia tylko jaja robione z różnych rzeczy. Patrz podpis: Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru
  • 0

#18 Jotgie

Jotgie

    Zorientowany

  • 905 postów

Napisano 14 04 2009 - 21:17

(...)
Jotgie, nonsensopedia to nie encyklopedia tylko jaja robione z różnych rzeczy. Patrz podpis: Z Nonsensopedii, polskiej encyklopedii humoru


No przecież wiem! A co, myślałeś, że podesłałem lin ka "na poważnie"?!
  • 0

#19 NiFe

NiFe

    Początkujący

  • 86 postów

Napisano 14 04 2009 - 22:31

To sory, myślałem, że taki frajer jesteś B) Wyszło na to że na żartach się nie znam B)

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: Livebox



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych