Skocz do zawartości


Zdjęcie

Roczny mod kompa :) buda + WC + 0 dB (dużo fotek!)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 foxwq1

foxwq1

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 26 11 2007 - 01:09

Postanowiłem sobie kiedyś tam zrobić obudowę która:
Byłaby niepowtarzalna (bardzo podobała mi się przeźroczysta :-P )
Była bardzo cicha - najlepiej by nie było wiatraków (to ze względu na dwójkę moich dzieci, które sypiały w pokoju z komputerem). Zabrałem się więc do pracy ponad rok temu i zrobiłem obudowę całkowicie z pleksi z chłodzeniem wodnym w środku i z w pełni sterowanymi ręcznie 4 wentylatorami.
Oto efekty pracy + krótkie opisy.

Tak prezentuje się moja buda w świetle nocnym przy włączonym komputerze. Wysokość jej to 70 cm. Nadmieniam ze podświetlenie można regulować (o czym później). Widać tam: od góry: regulator obrotów wiatraków(COOLDRIVE 4), napęd CD, kieszeń na dysk HDD, rezerwuar własnej produkcji z pompką, stacje FDD, i czytnik kart..

Dołączona grafika


Poniżej na zielono podświetlony wiatrak 120 mm dmucha na HDD umieszczone na własnej produkcji konstrukcji z aluminium

Dołączona grafika


Jeszcze raz widok budy. Te na czerwono podświetlone wiatraki to chłodzenie nagrzewnicy do WC (oczywiście można sterować obrotami)

Dołączona grafika


Dwa zielone wiatraki 80 mm umieszczone na boki obudowy połączone są szeregowo po to by pracowały niesłyszalnie :-P )

Dołączona grafika


Widok z drugiej strony: widać wgłębi srebrny zasilacz TRACER 500W (ze wszystkimi rodzajami wyjść zasilających –tak na przyszłość :) ). Czerwony pasek nad rezerwuarem to efekt działania diody HDD. Została ona umieszczona w pleksi o grubości 10 mm dając taki właśnie efekt

Dołączona grafika


Tutaj widać ze można by jeszcze porządek z kablami zrobić :)

Dołączona grafika


A to czerwone poniżej to 4 wiatraki 120 mm pomiędzy które umieszczono aluminiową nagrzewnicę od golfa. Wentylują one właśnie ją działając w jednym z trzech stanów (wyłączone, na 5 V (prawie niesłyszalne) i na 12 V (normalna praca).
Nadmienie że gdy się je całkowicie wyłączy, przy tego rodzaju WC temperatura podniosła mi się o 4 stopnie Celsjusza w porównaniu z włączonymi przy bardzo ostrym OC kompa (o czym na końcu tego dzieła)

Dołączona grafika


Jeszcze dwa nocne widoki budy:

Dołączona grafika


Dołączona grafika


A tak widać komputerek w blasku dnia z zasilaniem wyłączonym (muszę zdecydowanie poukładać w środku kable)

Dołączona grafika


Tutaj widać troszkę konstrukcje rezerwuaru. Jest tak zrobiony by w razie czegokolwiek można było wyciągnąć pompkę lub poprzez odpowiednik odpowietrzyć lub dolać płynu do układu (choć nie ma takiej potrzeby bo wszystko oczywiście szczelne jest)

Dołączona grafika


A tu już włączamy zasialnie i podświetlenie ładnie się prezentuje

Dołączona grafika

Z tyłu kompa jest wszystko (dodam ze płyta główna to Abit AN7 śmiem pisać ze najlepsza pod socjet A, bo poza overclocking’iem WSZYSTKIEGO, tak wszystkiego, ma 8 USB, Optyczne wyjścia audio, seryjny port IEEE). Jest też modem karta TV, Grafa to gf 6200 z odblokowanymi 4 kotokami ;( .

Dołączona grafika
Widok nagrzewnicy i 4 wiatraków w dzień

Dołączona grafika


A tutaj tył rezerwuaru na płyn chłodniczy. Wszystko na króćcach NK12 (lub 10 już sami nie wiem). Aha pompka położona jest na gąbce - eliminuje to w zupełności jej drgania i robi całkowicie niesłyszalną.

Dołączona grafika

Zasilacz ma wiatrak 160 mm. Do tego jego moc – 500W i marka Tracer robią go bardzo cichym. Pod nim umieszczony został specjalny 80 mm wiatrak do chłodzenia PWM na płycie głównej. Dodatkowo do stabilizatorów napięcia dokleiłem jeszcze kupione w sklepie radiatorki, co pozwala i obniżyć ich temperaturę przy ostrym OC do maksymalnie 34 stopni. Normalnie bez OC i wentylatora ich temperatura to 56-59 st. Ja mam teraz 34 st w stresie.

Dołączona grafika


A to piękny Cooldrive 4. Już takich nie robią. Można w płynny sposób regulować obrotami 4 wentylatorów. Ma jeszcze podświetlenie w chyba 7 kolorach.

Dołączona grafika


A to jeszcze raz widok na mój statyw na HDD. Można tam umieścić 4 HDD i ładnie na nie wieje duży wentylator

Dołączona grafika


Te dwa włączniki na środku poniższej fotki to:
Pierwszy- 3stopniowy regulator oświetlenia (OFF, ON-5V i ON-12V)
Drugi – 3 stopniowy regulator obrotów 4 wentylatorów przy nagrzewnicy WC (OFF, ON-5V i ON-12V).
trzeba by też wydmuchać śmieci

Dołączona grafika

Teraz kilka słów o OC:
Na mobilnym Bartonie 2800+ który pracuje standardowo z częstotliwością 2100 MHz ja przy wyłączonych wszystkich wentylatorach pracuje na 2600 MHz. Dla mnie to dużo.Temperatura pracy na procku wynosi wtedy 34 st a w 3 godzinnym stresie 43 stopnie i nie rośnie dalej. Powiem nawet że uruchamia się wszystko przy 2800 MHz. Wstaje Windows i można pracować, lecz po pewnym czasie trzeba włączyć wentylatory przy nagrzewnicy na 5V ponieważ grzeje się woda w układzie. 2800 MHz to maksymalna wartość jaka jest możliwa na tej płycie głównej.

Co o tym sądzicie? Może jakieś zmiany? Chcę całość lub tylko obudowę sprzedać – robiłem ją tak długo że się już w inne miejsce z kompem przeniosłem a jego wysokość nie pozwala mi go włożyć do mojego biurka.

  • 0

#2 ryba1983

ryba1983

    Zaawansowany użytkownik

  • 677 postów

Napisano 26 11 2007 - 03:17

Dobra robota,naprawdę mi się podoba zapewne włożyłeś w to kupę czasu i pieniędzy.Nic bym nie zmieniał po za tym żeby zrobić coś z tymi kablami bo jest ich trochę dużo ale zdaję sobie sprawę że będzie ciężko je gdzieś pochować ponieważ jest przeźroczysta.A tak mniej więcej na ile ją wyceniasz?(samą obudowę)

  • 0

#3 krzyhoo

krzyhoo

    Admin

  • 1 039 postów

Napisano 31 12 2007 - 02:55

oczywiście muszę mieć jakieś ale xD
1. tracer robi badziewne zasilacze
2. dla tego dysku było by zdrowiej gdyby był całkiem poziomo i bez tego chłodzenia z przodu, bo najlepsza temperatura dla dysku (przy niej powstaje też najmniej błędów) to około 40 stopni :P
3. w którym miejscu ta płyta ma 8 USB? xD ja widzę 4 i 2 na śledziu :D
Ale ogólnie to bardzo fajna robota, za rok- dwa gdy będę zmieniał kompa to też o czymś takim pomyśle (ale do 60cm), tylko muszę ukraść golfa xD albo zatopię go w akwarium :P
  • 0

#4 adam364

adam364

    Stały użytkownik

  • 295 postów

Napisano 31 12 2007 - 15:19

na ile wyceniasz obudowe?
  • 0

#5 stanley020

stanley020

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 12 02 2008 - 22:14

kolega przysłał mi link do tego właśnie tematu i... i może będę bardzo niemiły ale nie podoba mi się całkowicie już tłumacze dlaczego po pierwsze jak już wspomniał któryś z przedmówców dysk powinien być w poziomie żeby nie podziało się coś złego z nim, po drugie plątanina kabli wygląda gorzej niż źle i nie sądzę by dało się nad nią zapanować, kolejna rzecz która kłuje oczy to ilość kostek które są całkowicie zbędne po to człowiek wymyślił lutownice żeby nie stosować połączeń rozłącznych tam gdzie nie są potrzebne, a jeśli już tak bardzo nie lubisz lutownicy to choć szybkozłącza komputerowe, po drugie proponuje postawić na jeden system chłodzący albo WC albo chłodzenie powietrzem, jeśli już stosujesz takie rozwiązanie to warto by było przemyśleć jak rozmieścić wiatraki żeby dobrze przewietrzały obudowę a nie ładnie świeciły, kolejna sprawa którą chciałbym poruszyć to wszystkie możliwe połączenia mechaniczne oraz własne inwencje autora np podstawki na dyski twarde wyglądają jakby robione były toporem na niedźwiedzia, śledzie na wkrętach z gwintem metrycznym, można było o wiele ładniej wykonać wszystkie połączenia,samo podświetlenie też nie wygląda rewelacyjnie za dużo kolorów za dużo punktów świetlnych(ale to już co kto lubi). po mimo całej mojej krytyki, jestem pełen podziwu dla autora modyfikacji za całokształt pracy jaką włożył w obudowę, i mam nadzieje że każdy następny Twój projekt będzie lepszy od poprzedniego pozdrawiam

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych