Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problemy SMART dysku twardego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 Naren

Naren

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 26 01 2008 - 22:56

Witam. Mam problem z dyskiem twardym. A konkretnie z Samsungiem Spin Point SP2504C. Dysk ma 1.5 roku. Podzielony jest na 2 partycje. C - 19.5 Gb i D – 213 Gb. Wczoraj próbowałem zrobić defragmentacje dysków. 2 partycja poszła bez problemów. Z pierwszą był problem. Zatrzymało sie na 61% i za nic w świecie nie chciało iść dalej. System się zawiesił. Po 5 godzinach zrestartowałem komputer.
Zainstalowałem Ontrack data recovery i zrobiłem test Smart. Status Check powiódł się.
Ale już test Quick i Extended, nie powiodły się. Pokazało coś takiego:
Short_Smart.JPG
Ext_Smart.JPG
Szybka diagnostyka pokazała coś takiego:
Quick_Diag.JPG
Długa diagnostyka dysku ogóle się nie powiodła. Wskaźnik postępu stał w miejscu jak by się nic nie skanowało. Komp nie reagował na żadne polecenia. Czekałem 3 godziny i nic komp się zawiesił.
Test Partycji pokazał coś takiego:
Part_c.JPG
Part_D.JPG
Z partycją C z którą były problemy przy defragmentacji są tylko małe kłopoty ale z moja partycją „magazynową” D jest niby już tragicznie, a ona bez problemu się zdefragmentowała.
Nie wiem teraz co robić. Zainstalowałem HD Tune 2.54 i pokazał coś takiego:
HD_Tune.JPG
W testach HD Tune mój dysk zaliczył tylko krótki test bez żadnych czerwonych pól. Wszystko Green. Ale długi test już nie chciał się zakończyć tak samo jak z Ontrackiem. Z tym ze tam zaciął się na jakiś 8%.
Wiec zainstalowałem Speedfan 4.33
Speedfan1.JPG
Tutaj jest niby wszystko ok.

Nie wiem teraz co robić. Niby z dyskiem poza tymi testami i defragmentacją jest wszystko OK. Nie zgrzyta i żadnych dziwnych dźwięków nie wydaje. Pracuje też chyba ogólnie dobrze. Ma temp. 37 stopni zawsze.
No ale niektóre test są nie za bardzo inne OK. Dodam że SMART mam w bios włączony. Zasilacz Modecom feel 2 350 wat. Mój komp ma taki config: Athlon 3500 AM2. 1gb ram w dualu, GeForce 7300GT, wypalara DVD LG. Płyta główna: MSI K9N Ultra, no i ten dysk Samsunga.
Nie wiem może znacie jeszcze jakieś dobre programy którymi można sprawdzić stan dysku. No i w ogóle co mam teraz z tym zrobić? Wiem ze jutro idę do sklepu po CakeBox płytek TDK i wypale wszystko co mam na dysku. Ale co potem? Czy jest z nim ewidentnie cos nie tak na podstawie tych testów?? Bo ja się nie znam aż tak an dyskach. Co teraz zrobić? Sprawdzić jeszcze jakimś programem? Czy może skasować wszystkie dane i oddać do sklepu w którym kupowałem kompa? Czy może będę musiał go sam wysłać do Samsunga? Jak długo może to potrwać bo komp mi jest potrzebny.(sesja się zbliża).
Dodam jeszcze że w kwietniu 2007 robiłem testy Smart i wszystko było OK. Potem w lipcu mi się zasilacz spalił w kompie i wymienili na nowy. Może wtedy dysk się popsuł? Pewnie jakieś przepięcie dostał.
Doradzie co teraz. Z góry bardzo dziękuję.

  • 0

#2 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 26 01 2008 - 23:02

Przeskanuj go jeszcze programem HDD regenerator. Jeśli dysk jest na gwarancji to powinni go wymienić

  • 0

#3 Naren

Naren

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 26 01 2008 - 23:45

OK przeskanuje. Tylko przeczytałem o nim że trzeba najpierw zrobić back-up plików. A ja jutro będę miał płyty. Czy można zrobić tylko skan bez próby naprawiania uszkodzonych sektorów tak żeby tylko dowiedzieć się co jest z dyskiem nie tak? Czy jest uszkodzony? Czy to nie uszkodzi danych na dysku? Bo niby producent zapewnia że nie ale wiadomo... Bo już go ściągnąłem i bym go na noc zapuścił.

PS. Dzięki za szybki odzew.

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: SMART test dysku komunikat SMART



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych