Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z komputerem i pamięcią RAM


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 skopek01

skopek01

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 14 01 2011 - 15:40

Witam,

Problem polega na tym, iż komputer przy włożeniu pamięci 2GBx2 800Mhz Dual Channel, po minucie się zawiesza i wyskakują bluescreen’y. Ale to tylko koniuszek kłopotów, cała historia poniżej.

Proszę o pomoc w rozwiązaniu tego problemu.

Początkowa specyfikacja komputera:

Płyta: Gigabyte GA-M57SLI-S4 nVidia nForce 570 SLI rev. 1.0 BIOS ver. F3
Procesor: AMD Athlon 64 X2 3800+ BOX (Socket AM2, 65W)
Pamięć: Kingston DDR2 2x1GB 667MHz CL5
Grafika: GeForce 8600 GT Gigabyte 256MB HDTV & DVI (PCI-E)
Dysk: Seagate 250 GB Barracuda 7200.10 (16MB, Serial ATA II, zapis prostopadły)
Napęd: LG SuperMulti DVD+/-RW GSA-H42N bulk black, FDD 1.44MB 3.5" - black
Obudowa: Logic B6 czarna 350W PFC z zasilaczem MODECOM
System: Windows XP Home SP3

Zaczęło się od tego, iż postanowiłem zmodernizować komputer, dodam, iż długo zastanawiałem się również czy mój zasilacz pociągnie więcej, ale nie chciałem i nie mogłem w niego inwestować.
Zaplanowałem zakup używanego procka Phenom X4 9500, karty Asus HD5670 1GB DDR5, Pamięci 2x2GB 800Mhz Dual.
W związku z tym, iż przeczytałem, że aby zamontować na mojej płycie Phenoma X4 zaktualizowałem BIOS. W związku z tym, iż naczytałem się na stronie Gigabyte jaki mają fajny program, użyłem do tego @BIOS. Na początku nie chciał się wgrać, ale dowiedziałem się, że muszę wyłączyć AntiVira i poszło.

Od tego zaczęły się problemy, czyli bluescreen z tego co pamiętam z informacją nt. błędów na dysku. Poza tym komputer uruchamiał się raz na około 20-30 razy zatrzymując się na ekranie wyboru systemu lub odzyskiwania systemu. Po paru resetach w celu włączenia komputera uruchamiało się sprawdzanie dysku i były wykrywane błędy. Do tego szalał napęd optyczny, który kiedy próbowało się go otwierać wychodził na 1 cm i zamykał się samoczynnie. Jak już udało się uruchomić system to działał naprawdę dobrze i stabilnie, bez problemów.

Zrobiłem ponownie update BIOSU ale już z poziomu DOS. Jednak sytuacja powtarzała się

W związku z tym, iż planowałem zainstalować 4GB Ram uznałem, że czas na przesiadkę na system 64 bit i zainstalowałem Windows 7. Przy okazji sformatowałem dysk i utworzyłem nowe partycje.

Po tej operacji sprzęt wyglądał tak:

Płyta: Gigabyte GA-M57SLI-S4 nVidia nForce 570 SLI rev. 1.0 BIOS ver. F14
Procesor: AMD Athlon 64 X2 3800+ BOX (Socket AM2, 65W)
Pamięć: Kingston DDR2 2x1GB 667MHz CL5
Grafika: GeForce 8600 GT Gigabyte 256MB HDTV & DVI (PCI-E)
Dysk: Seagate 250 GB Barracuda 7200.10 (16MB, Serial ATA II, zapis prostopadły)
Napęd: LG SuperMulti DVD+/-RW GSA-H42N bulk black, FDD 1.44MB 3.5" - black
Obudowa: Logic B6 czarna 350W PFC z zasilaczem MODECOM
System: Windows 7 Ultimate 64bit

Po tej operacji wszystko wyglądało wporządku, do czasu zmiany kości RAM. Zakupiłem używane kości 2x2GB Aeneon AET860UD00-25D 800Mhz CL5.

Po tej operacji BIOS widział 4GB Ramu, ale potem albo Windows nie chciał ruszyć, albo jak ruszył to się zwieszał po około 30 sek. i wywalał blue screeny, znowu nt. dysku a czasem pamięci. Sprawdziłem więc kości MemTestem i stwierdziłem, że jedna, która była 2 Banku 1 jest ok, ale druga, która była w Banku 2 wywalała błędy i po chwili MemTest się zawieszał. Uznałem, że wszystko przez kość i z jedną kością komputer śmigał bardzo sprawnie.

Po tej operacji sprzęt:
Płyta: Gigabyte GA-M57SLI-S4 nVidia nForce 570 SLI rev. 1.0 BIOS ver. F14
Procesor: AMD Athlon 64 X2 3800+ BOX (Socket AM2, 65W)
Pamięć: Aeneon AET860UD00-25D 800Mhz CL5 najpierw 2x2GB potem zostały 2GB
Grafika: GeForce 8600 GT Gigabyte 256MB HDTV & DVI (PCI-E)
Dysk: Seagate 250 GB Barracuda 7200.10 (16MB, Serial ATA II, zapis prostopadły)
Napęd: LG SuperMulti DVD+/-RW GSA-H42N bulk black, FDD 1.44MB 3.5" - black
Obudowa: Logic B6 czarna 350W PFC z zasilaczem MODECOM
System: Windows 7 Ultimate 64bit

Potem zakupiłem sprzęt do upgrade’a: używant procek AMD Phenom X4 9500, nowa Asus hd5670 1GB DDR5 i stwierdziłem, że chcę mieć jednak 4GB Ramu więc dokupiłem Patriot 2x2GB 800MHz DDR2 Non-ECC CL5 DIMM z RADIATOREM Dual Kit (PSD24G800KH) - Bank 1 i 2. Zamontowałem wszystko bardzo uważnie i było tak:

Płyta: Gigabyte GA-M57SLI-S4 nVidia nForce 570 SLI rev. 1.0 BIOS ver. F14
Procesor: AMD Phenom X4 9500
Pamięć: Patriot 2x2GB 800MHz DDR2 Non-ECC CL5 DIMM z RADIATOREM Dual Kit (PSD24G800KH)
Grafika: Asus hd5670 1GB DDR5
Dysk: Seagate 250 GB Barracuda 7200.10 (16MB, Serial ATA II, zapis prostopadły)
Napęd: LG SuperMulti DVD+/-RW GSA-H42N bulk black, FDD 1.44MB 3.5" - black
Obudowa: Logic B6 czarna 350W PFC z zasilaczem MODECOM
System: Windows 7 Ultimate 64bit

Po tej operacji problemy są takie: komputer przy włączaniu się przed piskiem głośniczka robi cyk-cyk jakby sprawdzał jakiś sprzęt ale u mnie robi to jakieś 8 razy, jakby nie mógł pójść dalej i potem uruchamia się jakby na nowo (zwalniają wiatraki), pika i uruchamia się, odpala się Windows, ale po minucie system się wiesza wyskakuje bluescreen z informacją o pamięci i tak w kółko. Przekładałem
pamięci do różnych BANKów ale nic to nie dało. Po wyjęciu jednej pamięci i zostawieniu tej w Bank 1 komputer znowu źle się uruchamia, ale Windows działa ok., nie wiesza się, z tym że w Biosie i Windowsie, Pamięci widnieją jako UNGANGED i 800Mhz, ale Windows widzi je jako 400Mhz, zmiany w Biosie nic nie dają.

Ponownie zaktualizowałem BIOSA przez DOS, próbowałem ustawień bezpiecznych w Biosie, wyjąłem bateryjkę na 5 minut, ale ciągle to samo (komputer przy włączaniu się przed piskiem głośniczka robi cyk-cyk jakby sprawdzał jakiś sprzęt ale u mnie robi to jakieś 8 razy, jakby nie mógł pójść dalej i potem uruchamia się jakby na nowo (zwalniają wiatraki), pika i uruchamia się) i podobnie przy wyłączaniu cyka parę razy i dopiero się wyłącza. Pamięci w Bios widnieją jako Unganged i 800 Mhz, ale w Win jako 400 Mhz.

Czy ktoś może mi pomóc, po pierwsze z działaniem 2 pamięci x 2GB na 800 Mhz, po drugie z prawidłowym odpalaniu się kompa i zamykaniem.

Czekam na wasze sugestie.

Pozdrawiam,

Maciej

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych