Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z instalacją XP na starszym kompie z dyskiem SATA


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 warder

warder

    Nowy

  • 2 postów

Napisano 28 12 2012 - 16:45

Chciałem przywrócić do życia swój stary komputer, bo tak tylko stoi i się kurzy, jednak nie mogę przejść procesu instalacji XP.
Sprzęt:
Procesor: Intel Core 2 Duo 2400 MHz (4 x 600)
Grafika: Gigabyte NVIDIA GeForce 8600 GTS (256 MB)
Pamięć: 2x1GB DDR2 Geil
Dysk: SAMSUNG HD080HJ SATA 80GB

Każda próba instalacji kończy się bluescreenem z błędem: 0x0000007B. Próbowałem na różnych dyskach SATA które mam w domu i zawsze jest to samo. Wyjmowałem i wkładałem od nowa wszystkie podzespoły (procek, ramy itp.)
Próbowałem zmieniać ustawienia w BIOSIE:
1. SATA RAID/AHCI Mode
2. SATA Port0-3 Native Mode
3. Onboard SATA/IDE CTRL mode
jednak to też nic nie dało.

Gdy włoże prastary dysk 4GB ATA z WinXP to o dziwo system działa i wykrywa normalnie drugi dysk SATA. Jednak długo nie da się wytrzymać, bo odgłosy wydobywające się z tego dysku przypominają te, które można usłyszeć w gabinecie dentystycznym.. ;/

  • 0

#2 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 02 01 2013 - 23:49

1. SATA RAID/AHCI Mode
przed instalacją ustaw na compatibility. Po wgraniu sterowników do chipsetu możesz przestawić spowrotem żeby działało AHCI(oczywiście jak nic nie pomyliłem:).

Użytkownik bipiw edytował ten post 02 01 2013 - 23:53

  • 0

#3 @mashcharlie

@mashcharlie

    Początkujący

  • 17 postów

Napisano 14 01 2013 - 16:46

1. SATA RAID/AHCI Mode
przed instalacją ustaw na compatibility. Po wgraniu sterowników do chipsetu możesz przestawić spowrotem żeby działało AHCI(oczywiście jak nic nie pomyliłem:).

wtedy sys podczas uruchamiania wywali BSOD'a. Na jakim zostal trybie ustawiony na takim jedziesz do konca - nic z tym juz nie zrobisz.
To tak jak bys gotowal zupe i ja zjadl, a potem kazali by Ci nastepna jesc widelcem ;P

Sadze, ze lepiej jest tryb ustawic w tryb IDE i miec plyte ze sterownikami sata. Inaczej byloby z 7demka, ale to chyba nie ta bajka ;}

Użytkownik @mashcharlie edytował ten post 14 01 2013 - 16:46

  • 0

#4 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 14 01 2013 - 20:18

Włączenie trybu AHCI i NCQ dla dysku SATA Przyspieszanie, Przyspieszanie Tweaks.plTweaks.pl
bo następna 'zupa' to drugie danie?

Użytkownik bipiw edytował ten post 14 01 2013 - 20:49

  • 0

#5 100nka

100nka

    Stały użytkownik

  • 194 postów

Napisano 30 01 2013 - 16:59

taaa nie napisaleś jaka płyta główna ... jesli Gigabyte to jest to znany problem. Przy instalacji XP trzeba często podać sterowniki do Chipsetu podczas ładowania płytki (klawisz F6), albo zintegrować sterowniki w instalkę przy pomocy programu nLite. Na mojej P.G. GA-33m trzebab było wyłączyć obsługę USB myszy i klawiatury aby dało sie zainstalować. Na szczęście miałem moją starą ukochaną klawiaturę A4Tech KB-6 IVORY :) Polecam kazdemu kto jest wnerwiony tym nieustannym zmienianiem klawiszy na klawiaturach (shift, enter, backspace)

Użytkownik 100nka edytował ten post 30 01 2013 - 17:00

  • 0

#6 miciugo

miciugo

    Początkujący

  • 56 postów

Napisano 01 02 2013 - 00:28

http://pl.wikipedia.org/wiki/Advanced_Host_Controller_Interface

Microsoft Windows XP wymaga dodatkowego sterownika (podanego na przykład z osobnej dyskietki podczas instalacji systemu przy włączonym AHCI). Niepoprawny sterownik lub jego brak może zakończyć się błędem "0x7B BSOD STOP error".



  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: 0x0000007b



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych