Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z instalacją Windows 98 na starszym komputerze


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 vees

vees

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 09 09 2007 - 09:53

Witam, na starszym komputerze typu PIII 400Mhz ze 128 SDRAM mam zainstalować znajomemu Windows 98. Wszystko z początku ładnie, władam dyskietkę i płytę, formatuję dysk, i wpisuję "setup". Coś tam się ładuje.... ładuje.. przez jakiś czas aż do momentu kiedy pisze Startowanie Windows 98 (czy jakoś tak), pod tym pisze coś o grafice - z tym że zdanie nie jest dokończone, tak jakby urwane... I dalej już nic się nie dzieje. Co mnoże być tego powodem? Już próbowałem chyba 10 razy ponawiać...

  • 0

#2 konrad18

konrad18

    Zaawansowany użytkownik

  • 548 postów

Napisano 09 09 2007 - 11:16

Prawdopodobnie płyta od windowsa jest porysowana,kiedyś miałem coś podobnego i komp stał tak kilka dni.Aż załatwiłem sobie drugiego windowsa

  • 0

#3 vees

vees

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 09 09 2007 - 12:12

Choć płyta nie wygląda na porysowaną - sprawdzę to! :wink:
  • 0

#4 szulcu

szulcu

    Początkujący

  • 52 postów

Napisano 09 09 2007 - 14:32

System jest oryginalny? Zapewne płyta została źle wypalona... Na jakiej płycie wypaliłeś? :rolleyes:
  • 0

#5 vees

vees

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 09 09 2007 - 15:03

Tak płyta jest oryginalna, tylko jak wiadomo trochę stara...
  • 0

#6 Marix125

Marix125

    Starszy:

  • 1 394 postów

Napisano 09 09 2007 - 15:07

Jeśli jest oryginalna masz prawo sobie zrobić jej kopię. Przekopiuj ją na inną płytkę i sprawdź czy bez problem się dalej instaluje :rolleyes:
  • 0

#7 sklsk

sklsk

    Stały użytkownik

  • 232 postów

Napisano 09 09 2007 - 15:17

Marix - głupota MIcrosoftu
zgodnie z umową licencyjną i zajmowanym stanowiskiem przez microsoft - nie możesz wykonać kopii płyty instalacyjnej, nie możesz również instalować systemu z takowej płyty ale...
możesz takową płytę posiadać. :rolleyes:

jak z łapią w trakcie instalacji , jest to karalne, ale jak zainstalujesz i położysz na półce to już nie.
to jest win 98 czy 98se
  • 0

#8 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 09 09 2007 - 16:39

Marix - głupota MIcrosoftu
zgodnie z umową licencyjną i zajmowanym stanowiskiem przez microsoft - nie możesz wykonać kopii płyty instalacyjnej, nie możesz również instalować systemu z takowej płyty ale...
możesz takową płytę posiadać. :rolleyes:

jak z łapią w trakcie instalacji , jest to karalne, ale jak zainstalujesz i położysz na półce to już nie.
to jest win 98 czy 98se


A zgodnie z polskim prawem masz mozliwość wykonania kopii nośnika. Ustawa jest ważniejsza niż regulamin MS więc mogą się pocałować.
  • 0

#9 sklsk

sklsk

    Stały użytkownik

  • 232 postów

Napisano 09 09 2007 - 17:09

nie chcę robi offtopa ale na innym forum był ten temat wałkowany.
polskie prawo zezwala jeśli umowa licencyjna nie zabrania.
jesli nie zgadzasz się z umową microsoftu w ogóle nie powinieneś instalować oprogramowania.
i następna głupota microsoftu - by zapoznać się z umową musisz rozpakować opakowanie, a rozpakowanie produktu potwierdza akceptację umowy
  • 0

#10 Marix125

Marix125

    Starszy:

  • 1 394 postów

Napisano 09 09 2007 - 21:21

Skąd masz takie bzdurne informacje ? Kupując system nie płacisz za nośnik, a za nalepkę licencyjną. Masz pełne prawo zrobić sobie kopię płyty, która oczywiście będzie z oryginalnym numerem seryjnym, który zakupiłeś wraz z płytą instalacyjną jak i całym zestawem.
  • 0

#11 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 09 09 2007 - 21:39

Skąd masz takie bzdurne informacje ? Kupując system nie płacisz za nośnik, a za nalepkę licencyjną. Masz pełne prawo zrobić sobie kopię płyty, która oczywiście będzie z oryginalnym numerem seryjnym, który zakupiłeś wraz z płytą instalacyjną jak i całym zestawem.


Niekoniecznie. W wersji box nie masz naklejki licencyjnej i co w takim wypadku? Za co płacisz? Nośnik jest jednym z potwierdzeń oryginalności systemu i za niego również się płaci.

Ja spotkałem sie z opiniami (również gdzieś na forum, przy okazji dyskusji o legalnosci) ze licencji jest zapis że nie możesz kopiować nośnika, w prawie jest że możesz, a ze prawo polskie jest ponad zapisami licencyjnymi więc ono ma w tym przypadku zastosowanie. Pewnie interpretacji jest kilka więc tu się nie ma co sprzeczać.

Wracając do tematu: spróbuj przegrać pliki instalacyjne na dysk (folder win98) i z niego odpal instalkę.

  • 0

#12 sklsk

sklsk

    Stały użytkownik

  • 232 postów

Napisano 09 09 2007 - 21:43

możemy na ten temat porozmawiać ale chyba nie tutaj,
rozmowę można przenieść do oddzielnego wątku i nie zaśmiecajmy tutaj

  • 0

#13 Marix125

Marix125

    Starszy:

  • 1 394 postów

Napisano 10 09 2007 - 15:37

Niekoniecznie. W wersji box nie masz naklejki licencyjnej i co w takim wypadku? Za co płacisz? Nośnik jest jednym z potwierdzeń oryginalności systemu i za niego również się płaci.

Mowa tutaj o OEM, więc nie wiem co BOX ma do rzeczy.
  • 0

#14 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 10 09 2007 - 19:44

Mowa tutaj o OEM, więc nie wiem co BOX ma do rzeczy.

Nigdzie nie było powiedziane że chodzi o wersję OEM więc skąd takie wnioski?

Nawet w wypadku oem-owych systemów potwierdzeniem legalności jest 1.naklejka licencyjna 2.nosnik 3.faktura zakupu
  • 0

#15 sklsk

sklsk

    Stały użytkownik

  • 232 postów

Napisano 10 09 2007 - 21:22

by ukrócić dyskusję i jednocześnie sprostować moją wypowiedź:

od wejścia sp2 jest w umowie zapis zezwalający na tworzenie jednej kopii zapasowej krążka

1.6 Kopia zapasowa. LICENCJOBIORCA MOŻE
SPORZĄDZIĆ JEDNĄ KOPIĘ ZAPASOWĄ
OPROGRAMOWANIA. LICENCJOBIORCA MOŻE
SPORZĄDZIĆ JEDNĄ (1) KOPIĘ ZAPASOWĄ, KTÓRA
MOŻE BYĆ UŻYWANA JEDYNIE W CELACH
ARCHIWIZACJI I DO PONOWNEGO INSTALOWANIA


co do legitymowania się legalnością wystarczają 3 z 4 oznak legalności, (za ekspertem microsoftu forum idg)
wspomniana już naklejka (najważniejsza), faktura, krążek i książeczka oem,

i tu jest następny próg postawiony przez microsoft, w przypadku uszkodzenia płyty, możemy starać się otrzymać nowy egzemplarz od microsoftu, jeśli jednak microsoft już nie posiada płyt (mój przypadek z win2000) to nie mogę go legalnie w żaden sposób nabyć czy wypożyczyć, wszystkie sposoby nabycia samego krążka (oryginał, kopia) jest niezgodne z licencją i sama instalacja jest już nielegalna. za to sam system postawiony z takiej płyty jest cały czas legalny :rolleyes:

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych