Skocz do zawartości


Zdjęcie

Problem z dyskiem SATA podczas instalacji


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
31 odpowiedzi w tym temacie

#1 lukasss89

lukasss89

    Początkujący

  • 23 postów

Napisano 19 06 2008 - 14:43

Witam! Kupiłem dysk SAMSUNG 750GB/7200rpm/32M SATA. Wcześniej korzystałem z ATA. Kiedy włożyłem płytę z Windowsem XP do napędu i uruchomiłem rozruch wszystko było ok. Wcisnąłem Enter aby dokonać formatowania, potem F8 aby się zgodzić z licencją i kiedy miała się pojawić w dolnym ekranie partycja do zrobienia, zamiast jej pisało [w stacji nie ma żadnego dysku] :/ Ale i tak kliknąłem [D] aby utworzyć partycję to wyskoczył mi niebieski ekran z napisem [aby uniknąć uszkodzenia komputera program się wyłączył...coś w tym stylu]. Nie wiem co mam zrobić. Moja płyta główna to ASRock K8Upgrade-1689, a bios to AMIBIOS ASRock K8Upgrade-1689 BIOS P1.30. Poza tym w biosie jak podłączę mój stary dysk ATA to pisze jaki jest to rodzaj dysku, a jak podłączę ten SATA to pisze [no detected] Może to być wina tego że dysk ma przepustowość 3GB/S, a płyta główna przystosowana jest do 1.5GB/S??? Czy poprostu jak się podłączy to będzie mniejsza przepustowość??? PROSZĘ POMÓŻCIE!Dołączona grafika

  • 0

#2 Mironov

Mironov

    Stały użytkownik

  • 256 postów

Napisano 19 06 2008 - 15:24

musisz załątwic sobie sterowniki do Sata wgrać je na dyskietke i podczas instalacji (wciskasz F6 - bedziesz mial napisane "jesli chcesz wgrac sterowniki sata albo raid" - cos w tym stylu dyskietka musi byc wtedy w stacji) wtedy bedziesz miał widoczny dysk.


http://www.asrock.com/mb/download.asp?Model=K8Upgrade-1689 - znalazłem Ci sterowniki do SATA do Twojej płyty, jak byś nie miał na Cd ze sterami do niej,
pozdrawiam

  • 0

#3 lukasss89

lukasss89

    Początkujący

  • 23 postów

Napisano 19 06 2008 - 15:37

Właśnie to już wgrałem bo miałem te stery na płycie CD od płyty głównej. Wgrałem na dyskietkę i podczas rozruchy wcisnąłem F6. Miałem do wyboru 4 kombinacje no i chyba wybrałem właściwą pod mój sprzęt. Ale nadal jak chcę sformatować dysk to jak jest wybór partycji to pisze że nie ma żadnego dysku:/ I jak klikam formatuj to pojawia się niebieski ekran z ostrzeżeniem o zepsuciu komputera:/ Czytałem że trzeba jeszcze coś w Biosie przestawić i że trzeba wyłączyć AHCI ale ja nic takiego w biosie nie mam. I jeszcze dodam że mam AMD Sempron 3100+ to może od tego zależy? Mogę jeszcze dołączyć scerny mojego biosu. Bo nie wiem co mam robić żeby uruchomić ten dysk:/
  • 0

#4 Mironov

Mironov

    Stały użytkownik

  • 256 postów

Napisano 19 06 2008 - 15:51

ale chyba czy na :P pewno? podejrzewam ze musisz jeszcze w biosie obsługe Sata właczyc jesli nie włączona, poszukaj i ustaw na "enabled"
  • 0

#5 lukasss89

lukasss89

    Początkujący

  • 23 postów

Napisano 19 06 2008 - 21:45

Hehe…No na pewno odpowiednią opcje wybrałem pod Windows XP, który mam zainstalowany, a inne opcje to były pod Windows NT i 2000 :)
No właśnie w tym problem bo nie wiem gdzie tą obsługę SATA mam włączyć.

A jeżeli mam płytę główną pod SATA 1.5GB/S, a dysk ma przepustowość 3GB/S to w niczym nie przeszkadza??? Czy po prostu jak podłączę dysk to ta przepustowość będzie taka jak na płycie???
  • 0

#6 Mironov

Mironov

    Stały użytkownik

  • 256 postów

Napisano 19 06 2008 - 22:12

przestaw zworke na dysku na Sata 1 - przepustowość 1,5Gb/s . A jesli chodzi o ustawienie biosa to może włacz RAID. U mnie jest tak w biosie: Main->IDE Configuration->Configuration SATA->Configuration SATA i mam ustawione jako IDE. Pokombinuj...
  • 0

#7 lukasss89

lukasss89

    Początkujący

  • 23 postów

Napisano 19 06 2008 - 22:54

Hmmm...zworke...

mam coś takiego [_________::__] < te cztery kropki to są te zworki, więc w jakiej pozycji mam ustawić je???
  • 0

#8 Mironov

Mironov

    Stały użytkownik

  • 256 postów

Napisano 19 06 2008 - 22:58

a nie masz podpisane co do czego? a teraz zworka jest na dysku? Bo nie jestem prorokiem i nie wiem gdzie jest SATA1 :)
  • 0

#9 lukasss89

lukasss89

    Początkujący

  • 23 postów

Napisano 19 06 2008 - 23:52

No właśnie nie są podpisane, a dysk zakupiłem bez zworki. Czyli mam gołe 4 pręciki:)[

Pierwszy scern Biosu to zakładki dostępne w opcjach Advenced:

Drugi scern to opcja w Advenced IDE Configuration czyli jak sądze informacje o HDD
Przy tym screnie gdzie pisze Primary IDE Master [SAMSUNG] to jak podłącze dysk SATA to pisze [Not detected]
  • 0

#10 Mironov

Mironov

    Stały użytkownik

  • 256 postów

Napisano 20 06 2008 - 08:14

no nie dziwne ze pisze "not detected" bo to jest złącze ATA (IDE). Teraz nie mogę zobaczyć screenów. Na tym komp. ich nie otworze. Dopiero po 16 będę u siebie to zobaczę. Chyba że ktoś wcześniej Ci pomoże :) poszukaj jeszcze na necie o tym dysku, może będzie gdzie podpiąć zworkę...ja bym to zrobił metoda prób i błędów :(
  • 0

#11 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 20 06 2008 - 14:05

Jeszcze jak możesz to ustaw onBoard SATA controller na ENABLE.
I zobacz jakie masz opcje przy IDE controller. To chyba nie powinno być ustawione na both.
Anyway, sprawdź te dwie opcje.

  • 0

#12 Mironov

Mironov

    Stały użytkownik

  • 256 postów

Napisano 20 06 2008 - 14:37

Przy IDE ustawione jest dobrze. Both oznacza aktywne kanały master i slave.

  • 0

#13 lukasss89

lukasss89

    Początkujący

  • 23 postów

Napisano 20 06 2008 - 19:08

Ok, wieczorem przestawię na [enabled] kiedy wrócę do domu i zobaczę co będzie :)
  • 0

#14 lukasss89

lukasss89

    Początkujący

  • 23 postów

Napisano 21 06 2008 - 18:28

Ustawiłem OnBoard SATA controller na [Enabled], a właściwie sam komputer ustawił jak podłączyłem dysk SATA, ale cóż...nic to nie pomogło.
Po podłączeniu HDD Bios wyglądał tak:
http://img58.imageshack.us/my.php?image=bios16ax1.jpg
Hmm...co do zworek...przekręcałem je metodą prób i błędów i nic dalej nie wykrywa HDD, a w jednej pozycji to pokazało się takie coś:
http://img58.imageshack.us/img58/7412/bios17qk8.jpg
Ale jak biorę menu Boot to widzi nazwę dysku: [IDE:SAMSUNG HD753LJ]
http://img58.imageshack.us/img58/8985/bios18ob7.jpg
Ale czemu czyta go jako IDE??? Przecierz IDE to HDD ATA??? Tak???
No i jak uruchamiam rozruch Windowsa XP to też widzi HDD, ale jak przychodzi do formatu to nie wykrywa dysku :)
http://upload.revolucja.pl/9929306.jpg.html
Aha jeszcze w menu Advanced jest podmenu Advanced PCI/PnP Settings i jest tam opcja PCI IDE BusMaster [Enabled]
Jest to dobrze ustawione???
http://img162.imageshack.us/img162/8889/bios20xe0.jpg

HEEELP ME!Dołączona grafika
  • 0

#15 Mironov

Mironov

    Stały użytkownik

  • 256 postów

Napisano 22 06 2008 - 00:26

w biosie wydaje się być wszystko ok. Spróbuj może zgrać na dyskietkę sterowniki ze strony producenta (zakładam oczywiście że nie zapomniałeś o dyskietce przy instalacji) I zostaje jeszcze sprawa zworki i SATA I. Ale dysk pokazał się w biosie, więc przy dobrych sterownikach do SATA i przy instalce musi się pokazać. Możesz jeszcze skontaktować sie ze sklepem gdzie kupiłeś dysk bo dziwi mnie ze nie masz jakiejś instrukcji jak podłączyć żeby pracował w Sata I. Powinni znać towar, który sprzedają :turned: Mam nadzieje, że szybko się z tym uporasz.
  • 0

#16 lukasss89

lukasss89

    Początkujący

  • 23 postów

Napisano 22 06 2008 - 19:18

Ehh...W sklepie oni sami nie wiedzą, albo nie chcą powiedzieć bo mówią żebym przyniósł komputer i dysk, a oni podłączą, ale za 50 zł :turned: Na dyskietkę zgrałem i przy rozruchu wcisnęłem F6 ale prześle scren czy na pewno dobre ustawienie wybrałem :(
http://zapodaj.net/88345195.jpg.html
Tutaj wybrałem pierwszą opcje: ALi SATA RAID Controller <M5289, Windows XP/Server 2003>
Dobrze czy nie?
Przypomne jaki mam sprzęt:
AMD Sempron 3100+
Windows XP SP2
Nivida GeForce FX 5200
1GB RAM

Ale nadal mnie trapi ten IDE:SAMSUNG HD753LJ??? Czemu pisze przy dysku SATA IDE???

Wpadłem na pomysł że zobacze ustawienia HDD SATA w moim laptopie HP Pavilion, ale tam jest bios Phoenix :(

A co do instukcji to po prostu żal...Pisze oczywiście po ENG żeby nieżucać dyskiem :) , nie polewać wodą :P , a co do zworek to jest opis ale jest 8 pręcików i to są ustawienia pod ATA, a ja mam 4 zworki :(
  • 0

#17 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 22 06 2008 - 20:51

Witam; to jest tak kupiłeś dysk a w cenie sprzedający musi uwzględnić montaż dysku, a tobie każą płacić 50zł.
Na dodatek kupując nagrywarkę należało, pójść z komputerem do sklepu a tak teraz o oni ci liczą jak byś nagrywarkę kupił gdzieś indziej. A ku przestrodze innym jak nie wiecie jak instaluje się dyski nagrywarki itp. rzeczy należy korzystać przy zakupie z pomocy tych co sprzedają ostatecznie to oni biorą kasę, a nie udawać że wszystko się wie, a potem są problemy.
Ja na pewno tak postąpię, dlatego szykuj 50zł i niech ci zainstalują, bo jeszcze komputer zepsujesz.
  • 0

#18 Mironov

Mironov

    Stały użytkownik

  • 256 postów

Napisano 22 06 2008 - 22:06

dobrą opcje wybrałeś...
instrukcja instalacji ze strony Twojej płyty
Install driver during Windows XP installation   0. After you unpack driver, please copy files under subdirectory      SATA50XX to the root directory of floppy diskette (called driver      diskette).      Therefore, in root directory of floppy diskette you will see:      (1) Files "disk1" and "txtsetup.oem",      (2) Directory "win98_me", "win_nt", "win_2000", "win_xp" and related          driver files in each directory.      (please refer to "Driver File List" as below)   1. Booting from CD-ROM, when the Windows XP Setup blue screen      appear and prompt user to Press F6 if you need to install third      party SCSI or RAID driver, please press F6 key:   2. The setup program will continue, later when the setup program      prompts user to specify additional adapters, please press S      Key.   3. Then the setup program will prompt user to insert the driver      diskette. Please insert the driver diskette, then press ENTER       to continue;   4. The follow-up window will list out the installation choices,       please select ALi ALi SATA/RAID Controller for Windows XP       and press ENTER to continue;   5. The follow-up window will list out the devices to be installed,      in which selected ALi controller(s) should be included;   6. Repeat step 2, but select ALi ATA/RAID Controller at step 5;      If both controllers are installed, go to next step;   7  If users want to install other devices, please operate at this time.       If all devices have been successfully installed, please go to next       step.   8. Press ENTER to continue Windows XP setup.

jeszcze może pozostać kwestia zworki...poproś może jakiegoś znajomego co zna sie na tym żeby pomógł Ci podłaczyć. Na pewno będzie mu łatwiej jak będzie miał sprzęt przed sobą niż tak na odległość...


Hmm...co do zworek...przekręcałem je metodą prób i błędów i nic dalej nie wykrywa HDD, a w jednej pozycji to pokazało się takie coś:
http://img58.imageshack.us/img58/7412/bios17qk8.jpg


jeśli tylko przy jednej "konfiguracji zworki" to możliwe, ze to jest właśnie ta :turned: ale dla pewności i bezpieczeństwa poproś kogoś na miejscu o pomoc
  • 0

#19 lukasss89

lukasss89

    Początkujący

  • 23 postów

Napisano 22 06 2008 - 23:01

Witam; to jest tak kupiłeś dysk a w cenie sprzedający musi uwzględnić montaż dysku, a tobie każą płacić 50zł.
Na dodatek kupując nagrywarkę należało, pójść z komputerem do sklepu a tak teraz o oni ci liczą jak byś nagrywarkę kupił gdzieś indziej. A ku przestrodze innym jak nie wiecie jak instaluje się dyski nagrywarki itp. rzeczy należy korzystać przy zakupie z pomocy tych co sprzedają ostatecznie to oni biorą kasę, a nie udawać że wszystko się wie, a potem są problemy.
Ja na pewno tak postąpię, dlatego szykuj 50zł i niech ci zainstalują, bo jeszcze komputer zepsujesz.

Skąd miełem wiedzieć, że będe miał problemy z zainstalowaniem HDD SATA! Zawsze podłączałem dyski ATA i to różnych firm i mi działały! Nie jestem jasnowidzem. Gdybym wiedział, że się przewróce to bym się położył. A co do napędów, optyczny jest napewno łatwiej podłaczyć niż dysk twardy.
Jak nie będę miał pomysłu jak HDD podłączyć to go zaniose do serwisu :turned:

Mironov to co w końcu mam jeszcze zrobić? Bios niby w porządku ustawiony (w każdym bądź razie jako tako widzi dysk), sterowniki wgrane (czy jeszcze coś trzeba wgrać?), a co do zworek, to ta co mówisz jest właściwie podłączona? Ale jak ja tak podłączę to nie mogę rozruchu uruchomić, czyli niby czemu jest dobrze ustawiona?

Chyba nikt mi tu ze znajomych nie pomoże z SATA, bo albo mają ATA albo cały zestaw ze sklepu!
  • 0

#20 Mironov

Mironov

    Stały użytkownik

  • 256 postów

Napisano 23 06 2008 - 16:49

niby wszystko jest ok, ale dysk nie działa. Powtarzam się, ale nie daje spokoju mi sprawa tej zworki Dołączona grafika Wszystkie dyski, z którymi miałem do czynienia miały oznaczone jak ja podłączyć, żeby pracowały na 1,5Gb. A tu taki problem. A może zworka jest nie potrzebna. Proszę kogoś kto ma dysk Samsunga na SATA I (w imieniu lukasss89 :confused: ) o informacje jak poradził sobie z tym. Szukałeś na necie coś o tym dysku? Sam już nie wiem co Ci doradzić...może stery skopane na dyskietce...kombinuj, poproś kogoś o pomoc i razem próbujcie...co 2 głowy to nie jedna

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych