Skocz do zawartości


Zdjęcie

Poradnik o pamięci - czyli co, jak i dlaczego


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 johnywoo

johnywoo

    Początkujący

  • 25 postów

Napisano 24 01 2015 - 03:23

Witajcie, jestem nowym użytkownikiem tego forum. Zajrzałem tutaj przypadkowo podczas przeglądania for internetowych. A więc zaczynajmy !

1. Czym są pamięci RAM ?

Jest to tzw. pamięć operacyjna w której programy typu: (Windows/Linux , przeglądarki, gry, komunikatory, dokumenty i inne) przechowują pliki, do których procesor ma szybki dostęp, znacznie szybszy niż w wypadku dysku stałego - dysku twardego talerzowego (zwykłego dysku). Ogólnie, im pamięci więcej, tym aplikację się szybciej wczytują, możemy robić więcej rzeczy jednocześnie i nie czekać na doładowywanie się dokumentów już otwartych (używając alt-tab). Dlatego też na stan obecny, optymalną ilością wyrażoną w gigabajtach jest 6-8 Gigabajtów pamięci. System Windows zwykle zajmuję 2 gigową przestrzeń, pozostałe zasoby mogą być przeznaczone na inne działania.

Jako ciekawostkę dodam, że obecnie idziemy w kierunku masowej pamięci flash - dyskom SSD. Są one znacznie szybsze on normalnych i potrafią dać "kopa" nawet starym komputerom, zalecam ich kupno jeśli ma on służyć jako komputer biurowy (bardzo szybkie otwieranie dokumentów) jak i stacja projektowa (programy typu CAD/CAM). Dzięki nim zaoszczędzimy minuty jeśli nie godziny czasu przeznaczonego na czekanie, co przełoży się na komfort i jakość pracy. Koszt około 150-200 zł za 120Giga, oszczędności w nową stację można przeznaczyć na premię ;).

2. Słowniczek pojęć!

Pojemność pamięci: Najważniejszy i najbardziej istotny parametr który bierzemy pod uwagę. Im więcej tym lepiej. Obecny standard to 4 Giga w jednej kości (w przyszłości prawdopodobnie 8). Im jest jej więcej tym lepiej (jak już wyżej pisałem do zwykłych zadań wystarczy nam od 6 do 8 giga pamięci, do projektowania - CAD/CAM zalecam nawet do 16 Giga).

Częstotliwość (taktowanie): Im jest wyższe tym lepiej, często wyższe taktowanie pociąga za sobą znaczny wzrost opóźnienia - timingów. Obecnym standardem jest 1600 MHz. Zależność naszego taktowania jest powiązana z procesorem jak i płytą główną. Płyta główna posiada wbudowane kontrolery pamięci - Dostęp do pamięci RAM w komputerze realizuję się poprzez kontroler pamięci - a procesor wydaję im instrukcję w czasie. Dlatego też zawszę sprawdzamy nasze pamięci pod tym kątem - im chcemy szybsze taktowania tym lepszy procesor i płyta główna będzie nam potrzebna. Zwykle bez problemu możemy je "podkręcać" w celu uzyskania lepszych efektów.

Opóźnienia (timingi): O wydajności pamięci RAM w dużym stopniu decydują również opóźnienia (timingi), czyli zakresy czasów trwania poszczególnych cykli pracy. Niższe opóźnienia oznaczają szybszy dostęp do pamięci RAM[/size]

Zestawy dwu, trzy i czterokanałowe: Większość obecnych platform (płyt głównych), posiada obsługę dwukanałową pamięci. Czyli do kontrolera pamięci napływają dane z dwóch modułów jednocześnie, jest to niezależne od ilości ich posiadania - jeśli posiadamy 4 moduły i obsadzimy 4 gniazda da nam to dwie osobno współpracujące kanały. Wyjątkami są dwie wydajne platformy Intela: LGA 1366 oraz LGA 2011. Platforma LGA 1366 posiada trzykanałowy kontroler pamięci, a LGA 2011 – czterokanałowy kontroler pamięci. Na czterokanałowym kontrolerze pamięci i pamięciach RAM pracujących z taktowaniem 2133MHz możliwe jest uzyskanie przepustowości rzędu 50GB/s.[/size]

Do zobrazowania zależności międzi częstotliwością i opóźnieniami należy pomyśleć po "chłopsku":
Mamy rurę z jakąś cieczą (wodą,sokiem, czymkolwiek), przepustowość to objętość wody przepływająca na sekundę a opóźnienia to długość tej rury do miejsca przeznaczenia. Natomiast częstotliwość - ile razy na sekundę ta ciecz zdąży nam przepłynąć - można porównać to do prędkości :)

Radiator:
Jak wiadomo, urządzenia elektroniczne generują ciepło, które trzeba jakoś odprowadzić. Do tego właśnie służą te elementy. Zwykle jest to miedziana bądź też aluminiowa nakładka umieszczona na modułach.

Rodzaje pamięci:

DDR1: Korzystały z nich następujące procesory: Pentium IV, Athlon, Duron, Sempron.

pre_1422200981__ddr1.jpg

Obecnie mamy dwa często używane rodzaje pamięci RAM DIMM

DDR 2: Stare pamięci operacyjne o niskiej częstotliwości działania (do 800 MHz) i niskim czasie dostępu - CL5. Zasilane są z gniazda napięciem 1.8V. Pojemność ograniczona do 512 megabajtów (0.5 giga).Procesory które je obsługują: Intel Core i7, Intel Core i5 Intel Core i3 Intel Core 2 Quad Intel Core 2 Duo AMD Phenom II, AMD Athlon II

pre_1422196426__ddr2.jpg

DDR 3: Nowsze pamięci, obecnie szeroko dostępne. Częstotliwość działania, od 1333 MHz do nawet 3000 MHz, czasy dostępowe wahają się od CL 8 do cl 11. Napięcie na gniazdach oscyluję w granicach 1.5V. Pojemność od 1 Giga do maksymalnie 8 Giga.Procesory które je obsługują : Pentium IV, Pentium D, Intel Core 2, Athlon 64 AM2, Sempron AM2, Intel Atom.

pre_1422196436__ddr3.jpg

Główną zaletą DDR3 w stosunku do DDR2 jest cena, o ponad połowę tańsze pamięci są właśnie DDR3!

oraz nowość

DDR 4: Najnowsze kości, ceny porównywalne do DDR3, niestety inne podzespoły bazowe (płyty główne/procesory) są tak drogie że nie opłaca nam się ich obecnie kupować. Mają jednak niezaprzeczalną zaletę, pracują w trybie quad-channel. Czyli cztery moduły tworzą jedną "rurę".

Gniazdo pamięci:

Jest to miejsce w które wkładamy nasze kości ram. Wygląda ono tak, kolory oznaczają nasze sloty w które wkładamy pamięci, jeśli włożymy kości w dwa jednakowe sloty to będą one pracowały w dual-channel.

pre_1422059764__ram570.jpg


3. Jakie pamięci dobrać ? Od czego to zależy?

Wszystko zależy od naszej płyty głównej i wbudowanych na nim gniazd pamięci. W gniazda typu DDR2 nie wciśniemy DDR3 i na odwrót. Czym się różnią? Głębokością wcięcia zależy generacji RAM.
Jak widzimy, nie da rady fizycznie ich pomylić, bo nie będą nam pasowały do gniazd. Z wikipedii:
573px-Desktop_DDR_Memory_Comparison.svg.



Dlatego też przed zakupem sprawdzajmy specyfikację płyty głównej, wpisując jej nazwę w googlach.


Przechodząc do meritum, jakie pamięci wybieramy?

Jak najszybsze! Im mniejsze opóźnienie i wyższe taktowanie tym lepiej. Dodatkowo sprawdzamy ile mamy slotów na kości RAM jak i rodzaj systemu operacyjnego ! Windows 7 w wersji 32 bitowej obsługuję do 6 Giga, natomiast w wersji 64 bitowej do 32 Giga.

Dla poszczególnych zastosowań (subiektywnie):

DDR2, do biura:

Najlepiej 800 MHz, wątpię by były dostępne niższe taktowania. Fabryki przestają już je produkować (jeśli w ogóle nadal je produkują). Najlepiej 4 kości pamięci, co da nam 4x 512 mega, czyli 2 Giga pamięci operacyjnej. Mało, ale znośnie jeśli używamy starszych wersji Windows (np. XP).

DDR3, do biura:

Jeśli surfujemy po internecie i jednocześnie korzystamy z przeglądarki (lubimy mieć wiele kart otwartych jednocześnie z kilkoma dokumentami w tle), polecam nawet do 4 Giga pamięci. Czyli standard 1x4 Giga (cena 2x2 Giga jest często większa cena od pojedynczej kości 1x4 o kila złotych) z częstotliwością 1333MHz i CL9. Nie opłaca nam się kupować szybszych. Wszystkie obecnie sprzedawane płyty główne obsługują tą częstotliwość.

DDR3, projektowanie, gry:
W tym wypadku, im więcej tym lepiej.

Do gier wystarczy nam 8 Giga. Sprawdzamy możliwości naszej płyty głównej i procesora pod kątem częstotliwości na której chcemy pracować. Obecnie płyty główne bez tzw. overlockingu obsługują do 1600 MHz w standardzie. Do średnio-niskich detali wystarczy nam 1600MHz z CL8, im więcej chcemy wycisnąć tym wyższe taktowania. Do typowo gamingowych pc'tów polecam taktowania od 1600MHz i więcej. Zwykle 2x4 Giga 2133MHz to standard (opóźnienia wzrastają do CL10). np. klik.

Do projektowania w CAD/CAM lub innym programie potrzebne nam będą większe zasoby. Standardowo polecę 16 Giga ramu (czyli 4x4) lub nawet 32 (czyli 4x8) z jak najwyższym taktowaniem i jak najniższym opóźnieniem, dodatkowo procesor z duża ilością rdzeni który umożliwi nam ich obsługę (obecnie intel Hasswel i5 oraz i7 są bezkonkurencyjne). Przedziały taktowań podobne jak dla gamingowych pc'tów - można powiedzieć że od 1600 Mhz do 2400 MHz - wyżej się nam nie opłaca.

Wszystkie płyty główne, niezależnie od procesora, obsługują pamięci ram - DDR jest standardem niezależnie czy mamy procesor intela czy też amd.
Dokupując pamięć DDR lub SDR do swojego komputera najlepiej kupić identyczną kość o takich samych parametrach i takiej samej firmy. Wtedy też będziemy na 100% pewni, że kości będą razem współpracowały. W przypadku problemów ze znalezieniem pamięci takich jak nasze, polecam pamięci Kingstone lub GoodRam, są to jedne z najmniej konfliktowych kości.
Warto też pamiętać że wszystkie pamięci należy dostosować do najwolniejszego modułu (w MHz, np do 1 kości 533 MHz możemy kupić 1 kość 800 MHz ale będzie ona pracowała z częstotliwością wolniejszej).

Przykład:
Mamy w komputerze pamięć 512MB 333MHz - chcemy dokupić 1024MB 800MHz. W takim wypadku nowa kość dostosuje się do starej i obydwie będą pracowały z częstotliwością 333MHz

Do każdego rodzaju komputera, jako przyspieszenia ładowania się systemu i innych rzeczy, polecam dyski SSD. Cena od 150zł i więcej zależnie od wielkości.

Kilka stron z polecanymi rzeczami:
Strona klik , na której to co miesiąc mamy różnego zestawy komputerowe w różnym zakresie cenowym, monitory jak i myszki/klawiatury.
Kolejną ciekawą stroną jest: https://www.tweaks.pl/testy-recenzje-dyskow-twardych-ssd-przenosnych/ lub klik

4.Jak zidentyfikować pamięć w swoim komputerze?

Do identyfikacji pamięci w komputerze możemy użyć programu CPUiZ ze strony: http://www.cpuid.com/softwares/cpu-z.html

Krok po kroku:
- pobieramy program z podanego wyżej linku
- instalujemy go na naszym komputerze,
- przechodzimy do zakładki “Memory”gdzie w polu “Type” odczytujemy rodzaj posiadanych przez nas pamięci RAM (np w tym wypadku jest to DDR3), jak i ich taktowanie w MHz/opóźnienie (CL)[/size]
pre_1422196369__screen_1.jpgpre_1422196375__screen2.jpg




- w zakładce “SPD” możemy sprawdzić ile modułów posiadamy oraz jak są one duże,aby to zrobić wybieramy “Slot#1”
(ich ilość odpowiada slotom na naszej płycie głównej) i uzyskujemy szczegółowe dane na temat naszej pamięci, najważniejsze oznaczenie - przez kogo została wyprodukowana i jaki jest jej numer produkcyjny (rodzaj)

pre_1422196383__screen3.jpg
- działamy tak samo z kolejnymi slotami
W przypadku gdy wszystkie “Sloty” są zajęte oznacza to że aby zwiększyć ilość pamięci w komputerze/laptopie musimy wymienić posiadane przez nas kości na pojemniejsze oczywiście o identycznym typie i częstotliwości pracy.

Częste błędy w wyborze pamięci:
- zbyt duży moduł nierozpoznawalny przez płytę główną (czasami wystarczy zaktualizować bios, niestety nie zawsze to pomaga)
- przekroczenie dopuszczalnej ilości pamięci w komputerze (moduły nie zostają w pełni obsłużone przez płytę główną/procesor)
- wybór pamięci o zbyt wysokim taktowaniu (tutaj w obecnych czasach pamięci automatycznie już dostosowują swoją prędkość do możliwości płyty)
- łączenie na starszych typach płyt głównych kości DDR2 z DDR3 i DDR1 z DDR2, niestety nie współdziałają
-Czasami zdarza się że występują różnego rodzaju błędy, pojawiają się blue screeny jak i komputer sam nam się nam wyłącza. Powodem mogą być właśnie pamięci RAM - jeśli są one różnych firm i mają ustawione różne częstotliwości. Jak wcześniej już wspominałem, zaleca się stosowanie tych samych kości w celu uniknięcia problemu, jak i ustawianie wszystkich na te same parametry, nawet napięciowe, w biosie.


5.Diagnostyka Pamięci Ram.
Aby móc samemu zdiagnozować czy bluescreeny są wynikiem "padniętych" pamięci, możemy posłużyć się popularnym programem memtest86.
Co należy uczynić by móc z niego korzystać?:
- wejść na stronę: http://www.memtest86.com/download.htm[memtest86.com]
- pobrać z powyższego linku program odpowiednio:
ten link dla bootowalnego pendrivu , a ten dla płyty → http://www.memtest86.com/downloads/memtest86-iso.zip
następnie http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1218591.html wypalić program na cd/dvd bądź przygotować bootowalny pendrive - rozpakowując nasz folder zip o nazwie usb.zip, instalujemy z pliku exe stosując się do poleceń.
- wyłączamy komputer
- wyjmujemy pamięci RAM, zostawiając tylko jedną sztukę w jednym slocie
- włączamy komputer i ustawiamy bootowanie z USB bądź też z napędu odczytującego nasze CD/DVD
(jak ustawić bootowanie ? patrz ten poradnik: )
- skanujemy pamięć Ram, najlepiej kilka razy z rzędu, po kilka godzin (3-4 powinny wystarczyć). Trzeba pamiętać o wymianie, po tym czasie, pamięci na kolejną sztukę.
- jeśli nic nam się nie wyświetliło na czerwono (nie pojawiły się błędy) to pytamy forumowiczów o rady.

Jeśli macie jakieś pytania, piszczcie śmiało do mnie na prywatną wiadomość.

Użytkownik pawel315 edytował ten post 25 01 2015 - 18:38

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych