Skocz do zawartości


Zdjęcie

Poradnik dla kupującego dysk


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
10 odpowiedzi w tym temacie

#1 -AssassiN-

-AssassiN-

    Profesjonalista

  • 1 322 postów

Napisano 18 10 2011 - 18:34

W tym artykule napiszę trochę o dyskach twardych,czyli jaki dysk wybrać,na co spoglądać przy zakupie i wiele innych porad.Jak część osób wie to nie tylko procesor i ram odpowiada za szybkość naszego komputera ale bardzo ważną rolę odgrywa dysk.To on zapisuje i wysyła dane do procesora,dlatego warto dokładnie przyjrzeć się ofertom dysków.

Dołączona grafika


1.Jakiego dysku potrzebujesz?
Każdy powinien odpowiedzieć sobie na to pytanie przed zakupem nośnika,ponieważ nie wszystkim jest potrzebny dysk dla profesjonalnych zastosowań.Dla większości użytkowników potrzebny jest dysk do zwykłych zastosowań,jeśli ty też jesteś w tej grupie nie kupuj dysku tylko dla tego żeby pokazać się sąsiadowi:D

2.Na co zwracać uwagę przy zakupie.
Dołączona grafika

Producenci oferują różne rodzaje dysków,ponieważ są osoby które potrzebują nośnika tylko do użytku domowego ale są też firmy dla których potrzeba szybkiego dysku np.serwerownie...

Ważny wpływ na szybkośc dysku ma:
Wielkość dysku: urządzenia 3,5" które są w komputerach stacjonarnych albo 2,5" który są montowane w laptopach
Bufor:pamięć podręczna dysku twardego,wpływa pozytywnie na jego szybkość oraz możliwość przechowywania danych zazwyczaj od 128kb do 64 MB.Czym więcej tym lepiej ale nie jest to do końca regułą.
Interfejs: najbardziej obecnie popularne jest wejście Sata II,lecz także są starsze:PATA,SATA.Najnowszym interfejsem jest SATA III który przybiera na popularności...
Pojemność dysku:obecnie podawana w gigabajtach(GB) i terabajtach(TB) jest to jedna z przyczyn dla której zmieniamy dysk bo chcemy posiadać większe miejsce na gry,filmy,muzykę itd...
Obroty (RPM):jest to prędkość na jakiej kręcą się talerze,najmniejszą prędkością w obecnych dyskach jest 5400 RPM ,średnia prędkość większości dysków to 7200 RPM.Większe firmy oczekują od dysku 10.000 RPM do 15.000 RPM
Talerze:według wielu opinni jeden talerz montowany w dysku jest mniej awaryjny i ma lepszą żywotnośc,lecz wszystko zależy od technologii w jakiej montowany jest dysk,liczba talerzy w nowych dyskach nie przekracza 5.Zalecane są max 2 talerze w dysku.


3.Najpopularniejsze firmy które produkują HDD.

Western Digital
Seagate
Samsung(podobnież produkcja dysków ma być wykupiona przez Seagate)
Hitachi
Maxtor
IBM
Toshiba
Fujitsu
Quantum
NeXuS
Thomson

4.Różnice pomiędzy HDD a SSD

Dołączona grafika

Dyski SSD to technologia która ma zastąpić dyski HDD.Są one szybsze w porównaniu do poprzedników czyli HDD ale także dużo droższe.Na przykład dysk 500gb hdd kosztuje 160zł a dysk 64gb ssd kosztuje 350zł więc jest różnica nieprawdaż.Lecz dyski SSD nie są produkowane do zwykłego użytku czyli kopiowanie zdjęc i innych plików lecz są one używane do programów oraz systemów dzięki czemu komputer będzie działał szybciej nawet o 4 razy.Najlepszą konfiguracją jest aby kupić dysk HDD oraz SSD czyli jeden będzie używany do plików drugi do programów i systemu operacyjnego wtedy nasz komputer będzie jednym słowem "demonem szybkości";>.

Plusy dysków SSD:
- bardzo wysoka wydajność jest nawet 4x szybszy od hdd;
- bezgłośna praca;
- możliwość instalacji w notebooku;
- szybkie otwieranie się aplikacji oraz systemu;
- niska temperatura;
- wytrzymałość na usterki mechaniczne


Wady dysków SSD:
- wysoka cena
- mała pojemność w porównaniu z HDD


5. Jak sprawdzić czy płyta obsłuży dysk?
Dołączona grafika

Najpierw spowinniśmy spojrzeć w jaki interfejs wyposażona jest płyta a w jaki dysk.Dysk SATA pasuje do SATA II jak i również do SATA III różnią się one przepustowością liczonej w Gbit/s.Najlepiej posiadać system Windows XP z Service Pack 2 i wzwyż czyli Windows Vista oraz Windows 7

6.Lepiej kupić dysk o większych obrotach(RPM) czy o większej ilości cache(MB)
Lepiej jest zakupić oczywiście dysk który ma większą prędkość obrotową,ponieważ gdy szybciej kręcą się talerze tym szybciej dysk będzie nam zapisywał i odczytywał dane.

7.Jak wyciszyć pracę dysku?
Jak wiemy ciężko jest wyciszyć pracę głośnego dysku,ale jest parę prostych sposobów a mianowicie:
- zakupienie mat wygłuszających do obudowy;
- kupno specjalnej kieszeni dzięki której wyciszymy dysk;
- zamontowanie specjalnych gumowych wytłumiaczy drgań;

8.Jakiej temperatury nie powinien przekraczać dysk?
Dołączona grafika
Temperatura dysku nie powinna przekraczać 60°C jeśli natomiast tak się dzieje warto dokupić dodatkowe chłodzenie które zmiejszy nam temperaturę o około 15°C wtedy dysk będzie pracował stabilnie i będzie miał większą żywotność.W sklepie morele.net można znaleźć dużo ofert firm zajmujących się tą dziedziną...

9.Polecane dyski wewnętrzne.
Pod tym linkiem znajdziecie listę dysków które są warte swoich pieniędzy.
/FAQ-Polecane-Dyski-Twarde-Wewnetrzne-t47182/

9.Podsumowanie
Pamiętajmy że nie ma dysków bezawaryjnych,dlatego wchodzcie na strony dużych sklepów np.morele.net i tam znajdziecie różne opinie osób które zakupiły dany model.Moim zdaniem do użytku domowego nie ma sensu kupować dysku SSD,który kosztuje 350zł tylko kupić porządnej marki dysk za 250zł który będzie w miarę szybki ale także pojemny.Teraz najlepiej inwestować w dyski minimum 500Gb.Pozdrawiam

Polecamy zakup sprzętu komputerowego w sklepie internetowym Morele.net. Każdy użytkownik forum Tweaks.pl do zamówienia powyżej 1500 zł otrzyma usługę złożenia i testowania zestawu komputerowego za 1 zł oraz wysyłkę gratis. Należy tylko w komentarzu do zamówienia wpisać hasło „tweaks.pl”

Sklep Morele.net działa na rynku komputerowym od 10 lat, oferuje szeroką ofertę (ok. 50 000 tyś. produktów) oraz szybką wysyłkę lub odbiór osobisty towaru w ponad 15 miastach w Polsce. Posiada również rozbudowany Dział Obsługi Klienta



Zakaz kopiowania bez zgody autora
Pozdrawiam -AssassiN-


  • 1

#2 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 18 10 2011 - 19:10

Wszystko OK tylko : Temperatura dysku nie powinna przekraczać 60°C nie 60 a 50 st.Celsjusza, przy 43 st białko się ścina.




Użytkownik brutus3 edytował ten post 18 10 2011 - 19:11

  • 0

#3 -AssassiN-

-AssassiN-

    Profesjonalista

  • 1 322 postów

Napisano 18 10 2011 - 19:17

Pisałem 60 ponieważ tak podają/podawali niektórzy producenci dysków,chociaż 60 stopni to nie możliwe prawie musiałbym go sam czymś podgrzać ;>
  • 0

#4 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 18 10 2011 - 19:57

3.Najpopularniejsze firmy które produkują HDD:
Western Digital
Seagate
Samsung(podobnież produkcja dysków ma być wykupiona przez Seagate)
Hitachi
Maxtor
IBM
Toshiba
Fujitsu
Quantum
NeXuS
Thomson


maszj jakies stare dane:
Maxtor i Samsung zostaly kupiony przez Seagate, Samsung skupil sie podobno na SSD
Hitachi zostalo kupione przez Western Digital
z reszty to juz tylko Toshiba cos produkuje


poza tym brakuje mi info o RAID (zwlaszcza RAID 0) oraz o techonolgii TRIM w SSD, ktora natywnie obslugiwana jest dopiero w Windows 7 (nie wiem jak inne nie-microsoftowe systemy)

ogolnie, moze byc ;>

Użytkownik fernandez edytował ten post 18 10 2011 - 19:58

  • 0

#5 Ymo

Ymo

    Zaawansowany użytkownik

  • 401 postów

Napisano 18 10 2011 - 23:31

IBM to Hitachi na co wskazują nazwy np. DeskStart które występują i tu i tu, do tego Toshiba także używa dysków Hitachi/IBM oczywiście brandowanych.

Według mnie firmy które coś produkują to WD, Segate, Fujitsu, IBM/Hitachi/Toschiba.
I co trzeba przyznać z hurtowni znikają nowe dyski Samsung-a a ich ceny poszły w górę. Co trzeba jednak zauważyć nowe dyski Segate mają kształt ala Samsung. Według informacji które zostały podane publicznie, Segate nie kupił Samsunga tylko w zamian za to że Segate będzie dostarczał dyski do produktów firmy Samsung-a, Samsung sprzedał się okazyjnie.
  • 0

#6 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 19 10 2011 - 08:31

IBM to Hitachi na co wskazują nazwy np. DeskStart które występują i tu i tu, do tego Toshiba także używa dysków Hitachi/IBM oczywiście brandowanych.

Segate nie kupił Samsunga tylko w zamian za to że Segate będzie dostarczał dyski do produktów firmy Samsung-a, Samsung sprzedał się okazyjnie.

"kupil, ale nie kupil" - no prosze Cie

dzial HDD Samsunga zostaly przeniesiony do Seagate, koniec kropka
http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?locale=en-US&name=samsung-seagate-alignment-announce-pr&vgnextoid=d00a78162ab6f210VgnVCM1000001a48090aRCRD

Hitachi i Toshiba to dwie osobne jednostki, produkuja swoje dyski
z reszta Hitachi zostalo zakupione przez WD, jak juz pisalem
http://www.wdc.com/en/company/pressroom/releases.aspx?release=ba433e4b-bff8-4d99-b60f-7f02aa42f444

IBM oczywiscie zostal "wciagniety" przez Hitachi duzo wczesniej
http://www.geek.com/articles/news/hitachi-buys-ibm-hard-drive-division-2002065/
  • 0

#7 Ymo

Ymo

    Zaawansowany użytkownik

  • 401 postów

Napisano 29 10 2011 - 14:35

"kupil, ale nie kupil" - no prosze Cie

Ja się faktycznie chyba, nie czytam. Późno było xD

dzial HDD Samsunga zostaly przeniesiony do Seagate, koniec kropka
http://www.seagate.com/ww/v/index.jsp?locale=en-US&name=samsung-seagate-alignment-announce-pr&vgnextoid=d00a78162ab6f210VgnVCM1000001a48090aRCRD

Z tego linku który dałeś piszę że się jednak sprzedał, nie przeniósł, na dodatek wcale nie tanio.
Cześć w gotówce, część w sprzęcie jaki musi dostarczyć firmie Samsung i tu pytanie jak ten sprzęt będzie się nazywał.

Hitachi i Toshiba to dwie osobne jednostki, produkuja swoje dyski
z reszta Hitachi zostalo zakupione przez WD, jak juz pisalem
http://www.wdc.com/en/company/pressroom/releases.aspx?release=ba433e4b-bff8-4d99-b60f-7f02aa42f444

Jak na osobne jednostki za dużo mają wspólnego. Toshiba produkuje na tyle mało dysków że używa dysków Hitachi i WDC w notebook-ach. Niektóre Hitachi są z nalepką Toshiba mimo że widać między nimi łudzące podobieństwo. Piszę tak bo mam kilka MK5955 które dostały głowice z HTS545050BXA, ale już np. elektronika jest inna, a mimo to chodzą poprawnie.

Tak że trudno coś tu pisać na 100%

IBM oczywiscie zostal "wciagniety" przez Hitachi duzo wczesniej
http://www.geek.com/articles/news/hitachi-buys-ibm-hard-drive-division-2002065/

A mimo to są IBM-y i Hitachi, a nawet są modele zarezerwowane dla jednej nazwy.

Wydaje mi się jednak że dla nas, konsumentów, nie ma to większego znaczenia kto jest aktualnie w posiadaniu czego. Ważniejsze jest to jak się ten produkt sprawdza u nas.

Użytkownik Ymo edytował ten post 29 10 2011 - 14:37

  • 0

#8 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 29 10 2011 - 16:07

Z tego linku który dałeś piszę że się jednak sprzedał, nie przeniósł, na dodatek wcale nie tanio.
Cześć w gotówce, część w sprzęcie jaki musi dostarczyć firmie Samsung i tu pytanie jak ten sprzęt będzie się nazywał.

to ze napisalem, ze "przeniosl" wcale nie oznacza, ze nie za pieniadze - to ustalilem juz wczesniej
byla to odpowiedz na to, jak to napisales, ze Samsung sie okazyjnie sprzedal, bo bedzie dostarczal mu Seagate dyski - nie, jest wrecz odwrotnie, Samsung odsprzedal dzial dyskow, ale Seagate ma zadanie dostarczac im dyski do ich produktow

Jak na osobne jednostki za dużo mają wspólnego. Toshiba produkuje na tyle mało dysków że używa dysków Hitachi i WDC w notebook-ach. Niektóre Hitachi są z nalepką Toshiba mimo że widać między nimi łudzące podobieństwo. Piszę tak bo mam kilka MK5955 które dostały głowice z HTS545050BXA, ale już np. elektronika jest inna, a mimo to chodzą poprawnie.

sam sobie odpowiedzilaes na pytanie - to inne dyski
a czy producenci nie korzystaja czesto z tych samych czesci? dobry przyklad to monitory - ile jest producentow matryc a ile producentow monitorow?

A mimo to są IBM-y i Hitachi, a nawet są modele zarezerwowane dla jednej nazwy.

podaj mi jeden ze wspolczesnych dyskow IBM, to moze zmienie zdanie xD

Wydaje mi się jednak że dla nas, konsumentów, nie ma to większego znaczenia kto jest aktualnie w posiadaniu czego. Ważniejsze jest to jak się ten produkt sprawdza u nas.

a mi sie wydaje, ze bardzo duze ma znaczenie kto co posiada przy wyborze dysku (czy tez innego sprzetu) - co z tego jak sie dowiem juz po zakupie? :/
i podam teraz kolejny przyklad - wszyscy wiedza jakiej jakosci sa zasilacze marki Modecom (podpowiem - sa slabej jakosci), tymczasem taki Modecom wypuscil serie zasilaczy, ktore byly w stanie konkurowac z tymi z wyzszej polki, ale to wiedzieli tylko Ci ktorzy posiadali informacje z kim firma wspolpracowala tworzac te zasilacze inni dlaje mysleli ze to slabe zasilacze
kto wie moze dyski o ktorych pisales byly tworzone na podstawie jakiejs wspolpracy miedzy Hitachi a Toshiba?
  • 0

#9 Ymo

Ymo

    Zaawansowany użytkownik

  • 401 postów

Napisano 29 10 2011 - 17:01

to ze napisalem, ze "przeniosl" wcale nie oznacza, ze nie za pieniadze - to ustalilem juz wczesniej
byla to odpowiedz na to, jak to napisales, ze Samsung sie okazyjnie sprzedal, bo bedzie dostarczal mu Seagate dyski - nie, jest wrecz odwrotnie, Samsung odsprzedal dzial dyskow, ale Seagate ma zadanie dostarczac im dyski do ich produktow

Mnie bardziej ciekawy jak będzie wyglądało dostarczanie dysków Segate dla Samsung-a. Bo jak już pisałem mam kilka nowych dysków firmy Segate które mają charakterystyczny wygląd ala Samsung.

sam sobie odpowiedzilaes na pytanie - to inne dyski
a czy producenci nie korzystaja czesto z tych samych czesci? dobry przyklad to monitory - ile jest producentow matryc a ile producentow monitorow?

Monitor to zły przykład, dyski są tak zróżnicowane że w obrębie jednego modelu, trafiają się tak duże różnice że po wymianie firmware-u dysk przestaje działać. Powodem tego typu sytuacji są właśnie różnice w sprzęcie. Reasumując ta sama głowica w produktach dwóch firm to nie przypadek.

podaj mi jeden ze wspolczesnych dyskow IBM, to moze zmienie zdanie xD

Chyba mnie nie rozumiesz, ja nie chciałem zanegować tego co napisałeś, bo to prawda.
Aktualnie firma która produkuje dyski pod nazwą IBM wytwarza dyski do zastosowań przemysłowych, na naszym rynku nie ma tego wiele ale są: IBM 41Y8226, hitachi nie ma w swojej ofercie takiego dysku. Model jest wypuszczany tylko pod nazwą IBM. Mimo że pracowałem na macierzy która zawierała takowe dyski to nie wiem kto je produkuje. Nie jestem pewien nawet czy to własność Hitachi, IBM czy może Lenovo.

a mi sie wydaje, ze bardzo duze ma znaczenie kto co posiada przy wyborze dysku (czy tez innego sprzetu) - co z tego jak sie dowiem juz po zakupie? :/
i podam teraz kolejny przyklad - wszyscy wiedza jakiej jakosci sa zasilacze marki Modecom (podpowiem - sa slabej jakosci), tymczasem taki Modecom wypuscil serie zasilaczy, ktore byly w stanie konkurowac z tymi z wyzszej polki, ale to wiedzieli tylko Ci ktorzy posiadali informacje z kim firma wspolpracowala tworzac te zasilacze inni dlaje mysleli ze to slabe zasilacze

Kolego porównanie dysku do zasilacza jest kolejnym złym przykładem.
Elektronika na poziomie "lutowania w otwory" czyli taka jaka jest w PSU, jest na bardzo niskim poziomie. Całość ogranicza się do użycia elementów dobrej jakości które się kupuje a nie produkuje i przylutowaniu ich na jakimś przyzwoitym poziomie. Gdybyś był po "elektroniku" i miał w domu sprzęt do wytrawienia PCB możesz sobie stworzyć zasilacz na bazie schematu które są dostępne w sieci. Ewentualnie lekko je przerobisz i dasz mocniejsze elementy, kondensatory dobrej firmy (np.rubycon) najlepiej na 105C, jak będziesz chciał zaszaleć to polimerowe bez elektrolitu i masz super zasilacz.
Ale niestety sprawny dysk twardy potrafi wykonać kilka firm na naszym globie, z tego samego powodu, nie ma tanich chińskich dysków HDD, a np. SSD już są bo brak w nich elementów ruchomych i wszystko gotowe da się kupić.

Dlatego jak ktoś wykupi firmę co robi dyski to musi ją brać całą, i nie ma to specjalnie znaczenia kto jest jej właścicielem. Wyjątkiem ewentualnie może być jakaś zmiana polityki firmy, ale ja podczas 11 lat pracy zawodowej, przemiału dysków na poziomie 50-100 rocznie nie zauważyłem zmiany jakości po fuzjach.


kto wie moze dyski o ktorych pisales byly tworzone na podstawie jakiejs wspolpracy miedzy Hitachi a Toshiba?

Możliwe, ale obawiam się że nawet dla osób śledzących news-y jest to fakt nie do wychwycenia, bo firmy się tym raczej bardzo nie chwalą. Tak jak np. Canon, Nikon i wiele innych nie chwali się że kupuje matryce światło czułe u największego producenta na świecie "Sony", pozostałe firmy to margines.

Użytkownik Ymo edytował ten post 29 10 2011 - 17:13

  • 0

#10 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 29 10 2011 - 21:02

Mnie bardziej ciekawy jak będzie wyglądało dostarczanie dysków Segate dla Samsung-a. Bo jak już pisałem mam kilka nowych dysków firmy Segate które mają charakterystyczny wygląd ala Samsung.

podejrzewam, ze tak samo lub podobnie jak Hitachi dla IBM

Monitor to zły przykład, dyski są tak zróżnicowane że w obrębie jednego modelu, trafiają się tak duże różnice że po wymianie firmware-u dysk przestaje działać. Powodem tego typu sytuacji są właśnie różnice w sprzęcie. Reasumując ta sama głowica w produktach dwóch firm to nie przypadek.

Kolego porównanie dysku do zasilacza jest kolejnym złym przykładem.
Elektronika na poziomie "lutowania w otwory" czyli taka jaka jest w PSU, jest na bardzo niskim poziomie. Całość ogranicza się do użycia elementów dobrej jakości które się kupuje a nie produkuje i przylutowaniu ich na jakimś przyzwoitym poziomie. Gdybyś był po "elektroniku" i miał w domu sprzęt do wytrawienia PCB możesz sobie stworzyć zasilacz na bazie schematu które są dostępne w sieci. Ewentualnie lekko je przerobisz i dasz mocniejsze elementy, kondensatory dobrej firmy (np.rubycon) najlepiej na 105C, jak będziesz chciał zaszaleć to polimerowe bez elektrolitu i masz super zasilacz.
Ale niestety sprawny dysk twardy potrafi wykonać kilka firm na naszym globie, z tego samego powodu, nie ma tanich chińskich dysków HDD, a np. SSD już są bo brak w nich elementów ruchomych i wszystko gotowe da się kupić.

Dlatego jak ktoś wykupi firmę co robi dyski to musi ją brać całą, i nie ma to specjalnie znaczenia kto jest jej właścicielem. Wyjątkiem ewentualnie może być jakaś zmiana polityki firmy, ale ja podczas 11 lat pracy zawodowej, przemiału dysków na poziomie 50-100 rocznie nie zauważyłem zmiany jakości po fuzjach.

miales wiele dyskow pod reka i kazdy rozbierales i sprawdzales co ma w srodku, na dodatek znales kazda czesc na pamiec? jesli tak to zwracam honor i szacun , serio xD
widze, ze rzeczywiscie tymi dyskami sie interesujesz (a penwo nie tlyko nimi) i wiele "przerobiles", bo widac to po szcegolowosci twych wypowiedzi oraz "szerokim" artykule na temat dyskow

wydaje mi sie, ze troche moje slowa zbyt szczegolowo i doslownie potraktowales
doskonale wiem, ze taki dysk jest sobie ciezko "zcustomizowac", jednak pewne mechanizmy moga byc wykorzystywane w roznych firmach, dlaczego nie?

Chyba mnie nie rozumiesz, ja nie chciałem zanegować tego co napisałeś, bo to prawda.
Aktualnie firma która produkuje dyski pod nazwą IBM wytwarza dyski do zastosowań przemysłowych, na naszym rynku nie ma tego wiele ale są: IBM 41Y8226, hitachi nie ma w swojej ofercie takiego dysku. Model jest wypuszczany tylko pod nazwą IBM. Mimo że pracowałem na macierzy która zawierała takowe dyski to nie wiem kto je produkuje. Nie jestem pewien nawet czy to własność Hitachi, IBM czy może Lenovo.

IBM sie podzielil, mozna to znalezc na oficjalnej stornie IBM - czesc sektora HDD "poszla" do Lenovo a czesc do Hitachi (stad powstalo Hitachi GST)

Możliwe, ale obawiam się że nawet dla osób śledzących news-y jest to fakt nie do wychwycenia, bo firmy się tym raczej bardzo nie chwalą. Tak jak np. Canon, Nikon i wiele innych nie chwali się że kupuje matryce światło czułe u największego producenta na świecie "Sony", pozostałe firmy to margines.

tu rzeczywiscie jednak sie z Toba zgodze, ma to wieksze znaczenie w przypadku innych produktow, jednak czesto takie informacje sa zastanwiajace, czy (w tym przypadku np.) beda to bardziej dyski Samsunga czy Seagate, bo ostatnio Samsung wypuscil dosc szybkie dyski, a z kolei Seagate mial pewna serie dyskow bardzo nieudanych ;)
  • 0

#11 Ymo

Ymo

    Zaawansowany użytkownik

  • 401 postów

Napisano 29 10 2011 - 23:17

Ja osobiście byłem wielkim fanem dysków Samsung-a, a że z dyskami Seagate miałem wiecznie problem teraz przerzuciłem się na WDC.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych