Skocz do zawartości


Zdjęcie

Pogorszenie się jakości obazu na monitorze - "rendering"


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 MattL9

MattL9

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 28 05 2016 - 12:05

Witam wszystkich forumowiczów!

Temat może wydawać się dziwny, dlatego też opiszę po kolei w czym jest problem. Problem pojawił się około miesiąc Temu (przed majowym weekendem, postanowiłem zrobić format po 2 latach mojego Komputera). I od Tego momentu zaczął się dziać cyrk. Otóż w każdej grze (niezależnie czy to gra nowsza, czy starsza) dalsze obiekty są.. rozmazane, ale im bliżej Tego obiektu - Tym bardziej się poprawia. Czasem można zaobserwować efekt "śnieżenia" (dziwnych kropeczek, albo to z moimi oczami już coś nie tak, sic!). Obiekty w samym "środku" ekranu są Takie jakie powinny być, natomiast na dalszym horyzoncie już one.. dziwne "teksturują", czy też występuje jakby problem z odświeżaniem / renderowaniem się ich, robi się taka "breja, mazia" jakby to ująć. W innych grach występuje także.. dziwny efekt "cienia" pod napisem. Mniej więcej to wygląda tak, iż przechodząc do danej krainy (przykład, World of WarCraft) - wyświetlana jest jej nazwa, pod nazwą krainy występuje Taki "chamski" cień, który jest widoczny, a w niektórych grach jest on przesunięty lekko w prawo o kilka milimetrów. Litery niekiedy potrafią być zniekształcone (przykładowo litera A, boki jej są "zygzakowate", zamiast proste). Widoczne i.. miejscami denerwujące, aczkolwiek staram się na to nie zwracać jakoś.. ale jednak. Dorzucę do Tego jeszcze fakt, iż obiekty / czy też różnego rodzaju rzeczy w grach zamiast przechodzić płynnie - one Tak jakby.. "klatkują", punkt jakiś zamiast być płynny, to zniekształca się nazwa punktu (np. w World of Warships, jak są punkty przejęcia..) i przeskakują tak dziwnie, zamiast iść płynnie. (Wiem że to brzmi dziwnie wszystko to co piszę, ciężko opisać jednak jest.. to coś).

Parametry mego PC;
Płyta główna - A88XM-E35
Procesor - AMD A8 APU 6600k with 8570 graphic
Karta graficzna - MSI Radeon R9 270 2GB OC
Pamięć - x2 4GB CL 11 1600mhz Crucial
Zasilacz - CHIEFTEC GPS-500A8
Monitor - Samsung S22D390H
System - Windows 7 z service pack 1.

Rzecz jasna próbowałem sam rozwiązać Ten problem. Jako iż posiadam zintegrowaną kartę graficzną, postanowiłem ją aktywować (formalnie zintegrowana jest wyłączona w BIOS'ie ze względu na R9 którego mam), niestety problem jest nadal Ten sam.. nawet na zintegrowanej. Wymieniłem kabel HDMI, testowałem nawet VGA i DVI z przejsciem do HDMI - bezskutecznie, problem nadal istnieje. Nawet podłączałem komputer u znajomego pod jego monitorem, bezskutecznie - jest to samo. Na innym monitorze zresztą to samo występuje. ClearType także był konfigurowany, głębia kolorów etc.. wszystko co mogłem sam wymyśleć.

Aczkolwiek jest jeszcze jedna sprawa, chodzi o mojego Radeona. 2 miesiące Temu czyściłem komputer, a niestety nie miałem sprężonego powietrza - tak więc posłużyłem się odkurzaczem. Wyjęłem grafikę, przedmuchałem ją - i niestety za blisko przystawiłem rurę od odkurzacza do wiatraków. I efekt był Taki iż jedno skrzydełko od wiatraka się ułamało. Moja wina, i do Tego się przyznaję. Następnego dnia poszedłem do sklepu, i zarazem serwisu (tam gdzie kupywałem swój PC), i spytałem się o wymianę chłodzenia, nawet byłem skłonny zapłacić za nowe chłodzenie (mimo wysokiej ceny podobnego chłodzenia jakie są w R9), jednak pan serwisant zaproponował mi sklejenie łopatki Tej. Była ułamana na "szczęście" w Takim miejscu, iż bez problemu dało się skleić. Pan serwisant na moich oczach odkręcił ramę z wiatrakami, odchylił i przystąpił do działania, efekt wyszedł fajny.. nie było większego problemu ze sklejeniem jednak. Jednak gdy wszystko skręcił, postanowił przedmuchać to wszystko sprężonym powietrzem, jednak zamiat powietrza polała się woda z Tego, od razu zapytałem go czy to nie uszkodzi mojej karty (jestem laikiem w Tych sprawach, ale jakiekolwiek rzeczy z komputera w kontakcie z wodą?), bo jednak to nie wyglądało za dobrze, to co ujrzałem. Uspokoił mnie jednak mówiac "iż nic się nie stanie", po czym włożył kartę do komputera i.. włączył go, na przynajmniej 2 minuty by zobaczyć czy wystepują drgania, czy obraz jest w porządku. Wszystko wygladało pięknie, bez problemów.. kartę jednak zostawiłem na cały dzień poza komputerem, i nastepnego dnia włożyłem. I wszystko było ok jakoś.

Teraz więc mam dwa pytania. Czy wina Tego obrazu może być powodowana przez płytę główną? Czy może jednak mój Radeon, po "zabiegu w serwisie" nagle zaczyna już odchodzić na tamten świat? Dodam tylko, iż sterowniki do grafiki zarówno nowe (Crimson AMD) jak i starsze Catalyst testowałem, i efekt był Ten sam (jednak z przewagą dla starych Catalystm, które działają jakoś płynniej.. jak i same gry). Chipset do płyty głównej zainstalowany, wszelkie sterowniki do Tego także. Monitor, także - mimo iż wielkiej różnicy to nie daje.
PS; Na grafice, pod spodem pojawiły się dziwne.. białe osady, na samej karcie na górze jakieś plamki.. tylko czemu na zintegrowanej jest podobnie?

Czekam na odpowiedzi, głównie na Te dwa pytania które zadałem. Ale także na sugestię różne. I przepraszam za bujną pisownię, ale starałem się przedstawić mój problem jak mogłem. :)
Pozdrawiam, Mateusz.

PS. Wrzucam dwa screeny
http://ifotos.pl/z/sasnara/<--- szachownica mapy taktycznej.. no cóz, zamiast prostych linii, mam Takie dziwne łamania się.
http://ifotos.pl/z/sasnarq/<--- po lewej stronie, zobaczcie w oddali ocean.. a zobaczcie przy moim okręcie. Tak samo jak okręty przyjacielskie, które nie posiadają Takiej "ostrości" w oddali. A także punkt A który lekko się "przesunął".



  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych