Skocz do zawartości


Zdjęcie

Podkręcanie cpu a ram


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 TurboTapczan

TurboTapczan

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 26 11 2013 - 11:40

Witam posiadam taki zestaw:

 

-Asus P5KR

-Intel e8400

-Zasilacz OCZ 550w

-6gb ram ddr 800 (3x2gb goodram)

 

(wczesniej posiadałem e5200 i q8200s)

 

Ogólnie nie mam większych problemów z podkręcaniem procesora(jaki i tych poprzednich) ale dopóki nie podkręca się ram.  Mam jakieś słabe kości bo ledwo podniesie się im kilka mhz-ów a już komp się nie uruchamia. Teraz jestem w trakcie wymiany procesora na jakiegoś quada, qx-a lub xeona (szukam modelu do 400pln) i chciałbym

się dowiedzieć jak obliczyć ile będę mógł podkręcić procesor bez zmiany taktowania ramu ? obecnie w e8400 jest to nie wiele bo procek z fabrycznych 3ghz podszedł do 3.6, w e5200 podchodził z tego co pamiętam z 2.5ghz do @ 3.75 czy coś w tym stylu, szedłby pewnie dalej bo się nawet nie grzał ale wtedy już podkręcał się ram i komp nie startował. Pozdrawiam

 



  • 0

#2 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 26 11 2013 - 14:15

A czy pamięci w BIOSie ustawiasz sam czy zezwalasz rzecyz to robiła płyta główna. Bo jeśli to drugi to jest to podstawowy błąd przy overcklocking poprzez główną magistralę
 
Jeśli pamięci masz słabe to ustaw timinig, częstotliwość (opcjonlanie napięcie) manualnie wg domyślnych ustawień (SPD) producenta. Następnie zmień podzielnik pamięci tak, żeby pamięci były niżej taktowane.
Timingi  zwykle są podowane 4 główne i te tylko ustawiaj:
CAS# Latency
RAS# to CAS# Delay
RAS# Precharge
RAS# Activate Time
 
Strzelam, że będą to 5-5-5-15 i takie własnie ustaw.
A potem DRAM Frequency o oczko niżej czyli  DDR2-667.
 
Lepiej mieć wyżej taktowanego CPU i niżej taktowane pamięci niż odwrotnie ;)

  • 1

#3 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 26 11 2013 - 19:58

Ram się dużo nie podkręci a już na pewno nie goodramy... Obniż im mnożnik na x3.33 /333/667MHz bo kości to 400/800Mhz. Wtedy wyżej pójdzie FSB. Jak przekroczą 800MHz to możesz podbić napięcie dla RAM.



  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych