Skocz do zawartości


Zdjęcie

Podkręcanie procesora Pentium Pentium Dual-Core E2140 o ponad 1 GHz.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 niepokornyj

niepokornyj

    Początkujący

  • 62 postów

Napisano 24 02 2008 - 15:53

Witam chciałbym zaprezentować artykuł dotyczący tego, w jaki sposób można podkręcić procesor Pentium Dual-Core E2140 kosztujący ok. 250 zł do 2,6 GHz czyli częstotliwości odpowiadającej procesorowi Core 2 Duo E6750, kosztującego ok. 700 zł.
Wydaje mi się ze zainteresuje to nie jednego użytkownika owego procesora.
Jednak przed przystąpieniem do overclockingu należy pamiętać o następujących rzeczach:
Nowsze procesory Intela mają zablokowany mnożnik, dlatego podkręcamy je przed podniesieniem taktowania zegara szyny FSB.
Najtańsze procesory serie: Pentium Dual Core E2xxx, Core 2 Duo E4xxx pracuja na szynie 200MHz, szybsze typu: Core 2 Duo E6xxx na szynie 266MHz natomiast najmocniejsze: Core 2 Duo E6x50 na 333 MHz. Dla ostatnich 2 typów procesorów wymienionych wyżej ważne jest, aby płyty główne na których one pracują mogły pracować na podniesionym taktowaniu szyny FSB 350-400MHz. Aktualnie obsługują to prawie wszystkie płyty główne. Tańsze procesory takie jak mój nie wymagają az takich płyt głównych.
Ja będę podkręcał procesor na markowej płycie z możliwością ręcznego podkręcania częstotliwości magistrali mianowicie ASUS P5B-E Plus z chipsetem Intel P965.
Kolejna rzeczą, jaka trzeba zrobić przed podkręcaniem Jas nałożenie pasty termoprzewodzącej na powierzchnie procesora w calu lepszego odprowadzania ciepła. Ze względu na to ze procesory Intela nie emitują dużej ilości ociepla nie trzeba wymieniać zestawu chłodzącego.
Zabieramy się do pracy:

Najpierw podkręcimy procesor w systemie operacyjnym.

1. Wykorzystamy oprogramowanie dostarczone prze producenta wraz z płyta główna: AI Suite.

2. Po instalacji programu klikamy na ikonę Advanced (ikona z obrazkiem klucza do śrub).

3. W kolejnym oknie w zakładce Memory zmieniamy częstotliwość pamięci operacyjnej na 667 MHz.

4. W zakładce CPU można zmienić częstotliwość szyny, zmieniamy ja na 266MHz.(każdy procesor Intela z szyna 200 MHz na dobrej płycie głównej będzie przy takim ustawieniu pracował stabilnie).

5. Zatwierdzamy zmiany Apply i czekamy na restart.

6. WAZNE jest, aby sprawdzić stabilność PC po takim podkręceniu:

7. Ze strony www.sp2004.fre3.com/beta/beta2.htm pobieramy aplikacje Orthos.

8. Po rozpakowaniu aplikacji i jej uruchomieniu klikamy na start (obciąży ona komp.).

9. Cały czas obserwuj temp procesora w programie AI Suit, jeśli nie przekroczy 60-65 st C i komp. się nie zawiesi wszystko jest ok.

10. Uruchom program AI Suite i kliknij.

11. W nowo otwartym oknie kliknij środkową ikonę ustawień zaawansowanych.

12. W zakładce zwiększ wartość np. do 280 MHz, po czym zatwierdź nowe ustawienia przyciskiem Apply i wykonaj test stabilności.

13. Jeśli wszystko przebiegło pomyślnie, ponownie zwiększ częstotliwość FSB o 5–10 MHz.

14. Kiedy Orthos przestanie działać, oznacza to, że osiągnąłeś koniec możliwości procesora
– praca z wyższym zegarem będzie już powodowała problemy (szczególnie przy dużym
obciążeniu procesora).

Dalsze podkręcanie w biosie.

1. Wchodzimy do biosu.

2. W Biosie przejdź do zakładki Advanced i ustaw pole AI Tubing na Manual.

3. Zwiększ wartość CPU Frequency (ja zwiększyłem z 325 do 333MHz).

4. Skontroluj częstotliwość pamięci DRAM Frequency czy nie przekroczyła domyślnych ustawień producenta (ja mam moduły DDR2 800 i ustawiłem je na 667MHz).

5. Zwiększ napięcie procesora CPU VCore Voltage na 1.40V

6. Zapisz ustawienia i wyjdź z BIOS-u.

7. Zbadaj komputer programem Orthos, jeśli komp. się nie zawiesi i program tez to powtarzaj powyższe czynności Az do zbyt wysokiej temperatury lub zawieszenia kompa.

No to by było na tyle dodam tylko, że, ze swojego kompa wycisnąłem 2880MHz (FSB 360 MHz) dalsze podkręcanie prowadziło do nikąd można było tylko uszkodzić kompa bez dodatkowego chłodzenia.

Mam nadzieje ze ten artykuł się komus przydal. Pozdrawiam:)



Użytkownik bipiw edytował ten post 20 05 2013 - 22:01

  • 0

#2 Net

Net

    Początkujący

  • 43 postów

Napisano 26 02 2008 - 19:21

Poradnik ladny :P ale nie w tym dziale i sie na nim nie zarabia :D jak juz to jak zaoszczedzic 400 zl :D

  • 0

#3 niepokornyj

niepokornyj

    Początkujący

  • 62 postów

Napisano 26 02 2008 - 20:17

Zeczywiście pomyliłem działy sorki :D dzięki za sprostowanie :D
  • 0

#4 Gość_Tobix_*

Gość_Tobix_*

Napisano 26 02 2008 - 21:43

przydaloby sie napisac zeby ustawic na sztywno szyne pci, pcie . w takich programach to sie raczej nie da zrobic
  • 0

#5 Killaz

Killaz

    Profesjonalista

  • 2 300 postów

Napisano 26 02 2008 - 23:18

E6750 kosztuje ok. 700zł? Coś Ci się pomyliło...
 


Użytkownik bipiw edytował ten post 20 05 2013 - 21:59

  • 0

#6 niepokornyj

niepokornyj

    Początkujący

  • 62 postów

Napisano 26 02 2008 - 23:54

http://www.ceneo.pl/660616

.....a nawet więcej w niektórych przypadkach..... :D

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: ASUS P5B-E



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych