Skocz do zawartości


Zdjęcie

Plyta glowna a wentylatory Noctua z PMW


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
5 odpowiedzi w tym temacie

#1 lexcaliber

lexcaliber

    Początkujący

  • 88 postów

Napisano 08 02 2012 - 06:35

WITAM!

Mam takie pytanie ( byc moze ze smieszne ) mianowicie czy po zakupie tych wentylatorow sa one z PWM ( w sumie tez dokladnie nie wiem co to znaczy, cos chyba z automatryczna regulacja obrotow - ) czy na mojej plycie glownej MSI-785 GT-E63 bedzie to funkcjonowalo ???

Wyczytalem gdzies na innnych forach, ze niektore plyty ( czy bios ) blokuja ta mozliwosc ?

http://www.amazon.com/gp/product/B006GD30UC/ref=ox_sc_act_title_1?ie=UTF8&m=A23NVCSO4PYH3S

http://www.amazon.com/gp/product/B006GD3K5C/ref=ox_sc_act_title_2?ie=UTF8&m=A23NVCSO4PYH3S

Użytkownik lexcaliber edytował ten post 08 02 2012 - 06:37

  • 0

#2 Sicknature

Sicknature

    A$AP Rocky - Peso

  • 1 648 postów

Napisano 08 02 2012 - 08:32

Tak to znaczy że jak jest cieplej to wentylator przyspiesza dzieki PWM - czyli autoregulacji obrotów. Tak Twoja płyta ma gniazda FAN z PWM i to zadziała :P

  • 0

#3 lexcaliber

lexcaliber

    Początkujący

  • 88 postów

Napisano 09 02 2012 - 03:17

Wiec tak mam juz w tej chwili podlaczone 2 wentylatory Noctua( od coolera ktory chlodzi procesor ) bezposrednio do plyty glownej i mam tez 2 wentylatory podpiete bezposrednio do molexa w celu chlodzenia wnetrza obudowy( ktore wlasnie chce wymienic na 2x Noctue z PWM ) i ktore zwsze chodza z max predkoscia i karte graficzna GTX460, ktora tez ma swoje chlodzenie ( i prawdopodobnie jest wpieta rowniez bezposrednio pod plyte, gdzie jest regulacja obrotow ---> dam screena zeby blizej przyblizyc sprawe:

Dołączona grafika

Domyslam sie ze:
ZIELONA 4 to temperatura na procesorze
BRAZOWA 5 to jak widac temperatua HDD
CZARNA 6 to temparatura karty graficznej
POMARANCZOWA 7 to obroty wentylatora na karcie graficznej

Prosil bym o wyjasnienie mi nastepujacych rzeczy:
-1- CZERWONA 1 - czego to jest temperatura ?
-2- czy ZOLTA 2 to sa wlasnie te 2 wentylatory podpiete bezposrednio pod molexa, czy tez obroty wentylatorow na chlodzeniu procesora ?
-3- czy NIEBIESKA 3 to te 2 noctua od coolera ktory chlodzi procesor z automatyczna regulacja obrotow ?
-4- co znaczy system fan 100% i procesor 25% ?

I ostatnia najwazniesza rzecz w jaki sposob moge podlaczyc wszytkie te wnetylatory bezposrednio pod plyte glowna ( tam sa tylko dwa wyjscia 3-pinowe i jedno 4-pinowe ) i wszytskie te wyjscie sa juz pozajmowane !

Troszke moze pogmatwalem, ale mam nadzieje ze bedziecie wiedzili o co mi chodzi :P

DZIEKUJE
  • 0

#4 Sicknature

Sicknature

    A$AP Rocky - Peso

  • 1 648 postów

Napisano 09 02 2012 - 10:36

Popraw kolor czcionki bo temat poleci do kosza (czytanie regulaminu forum się kłania)

Czemu uzywacie programów których nie rozumiecie? Aida Extreme ma badziej czytelny interfejs bez zbędnych pól których w PC nie ma :)

Odpowiem ci na ostatnie pytanie:
Bezpośrednio nie możesz bo każdy wentylator winien miec gniazdo FAN a jak nie ma to nie podepniesz go bezpośrednio. Istnieja rozdzielniki na allegro ale wtedy poprawność startu wentylatorów zależy od 2 czynników:
-napięcia startowego jakie daje płyta na tym gnieździe oraz napięcia startowego tych wentylatorów, bo 2 podpięte do przelotki wymagają podwójnego startowego a jak jest ono wysokie to wiekszość płyt nie da rady dostarczyć czego skutkiem jest to że kręci nam się 1 wentylator ( sprawdziłem to na swojej Evo i jest niestety ten problem)

Nie wiem jak to wygląda u ciebie... ale taka przejściówka to raptem kilka zł więc nawet jak nie zadziała i będziesz wentyle musiał wpinać w Molexy to wiele nie stracisz.

PS: wentylator podpięty pod Molexa nie będzie widoczny w żadnym sofcie bo niby jakim cudem? Zasilacz to nie płyta i nie jest z nia podłączony i nie monitoruje prędkości obrotowej. :P Masz pewnośc tylko tego że podpięty pod Molexa pod napięcie 12V będzie zawsze z maksymalnym RPM pracować.
  • 0

#5 lexcaliber

lexcaliber

    Początkujący

  • 88 postów

Napisano 10 02 2012 - 00:33

PS: wentylator podpięty pod Molexa nie będzie widoczny w żadnym sofcie bo niby jakim cudem? Zasilacz to nie płyta i nie jest z nia podłączony i nie monitoruje prędkości obrotowej. :P Masz pewnośc tylko tego że podpięty pod Molexa pod napięcie 12V będzie zawsze z maksymalnym RPM pracować.


OK czyli rozumiem, ze jezeli kupie te wentylatory z PWM i podlacze je do molexa to i tak i tak beda pracowaly na maxa ?
A jak zainstalowac w takim razie ta przejsciowke z Noctua ULTRA NOISE ktora zmniejsza obroty do 1300rpm ( jak ja wtedy podpiac ? )
  • 0

#6 Sicknature

Sicknature

    A$AP Rocky - Peso

  • 1 648 postów

Napisano 13 02 2012 - 10:56

Jak podepniesz pod 12V to na maxa ale jak po 5 V to obroty będą stosunkowo mniejsze. Z tego co wiem wentylatory Noctua nie mają żadnego problemu z pracą na napięciu 5V. Zawsze jednak możesz kupić przelotkę bądź kontroler obrotów.

Wersja R wentylatorów Noctua ma przejściówkę w zestawie więc nic nie musisz dokupywać
http://www.in4.pl/recenzje.htm?rec_id=389

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych