Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ogromne problemy z wydajnością, drobne ze stabilnością


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 Paprykk

Paprykk

    Początkujący

  • 10 postów

Napisano 19 05 2010 - 15:53

Witam,

Chcialbym sie dzis zwrocic do Was z prosba o pomoc. Na poczatek przedstawie moj sprzet, a potem opisze problemy, ktore mnie trapia.

Plyta Glowna: Gigabyte G33M-S2
Procesor: Intel Core 2 Quad Q6600 4x 2,4GHz
Karta Graficzna: ASUS ATI Radeon HD 4650 1024MB DDR2 PCIe
Karta Dzwiekowa: Zintegrowana
Zasilacz: ENLIGHT GPS-350AB C 350W (tak, wiem, do wymiany)

Co do problemu - od pewnego czasu moj komputer sie resetuje, jest to zupelnie losowe, niezaleznie od tego co robie (chociaz przewaznie dzieje sie to po dlugotrwalym obciazaniu procesora duza iloscia instrukcji). Np. wczoraj reset nastapil po tym jak wylaczylem przegladarke (Opera 10.5), w tle w tym czasie chodzilo GG, Football Manager 2010 (gra) oraz CoreTemp (wskazujacy 58*C na 1. rdzeniu i pare stopni mniej na pozostalych). To jest problem ze stabilnoscia. Jakies sugestie, co moze byc nie tak? Dodam, iz wczoraj testowalem sprzet 3D Mark Vintage, co do wynikow to za chwile, ale procesor byl obciazony i nic zlego sie nie stalo. Przy resetowaniu sie caly system wstrzymuje prace, przez okolo 1-2 sekundy wyswietla sie ladny, pelen kolorow obraz (RAM? testowalem RAM i nie wykrylo bledow), a po chwili resetuje.

Kolejny problem to wydajnosc. w 3DMarku mialem 4-9FPS przy testowaniu GPU (WTF?), a przy testowaniu procesora niektore testy wyszly katastrofalnie. Ogolnie rzecz biorac wynik oscylowal w okolicach 11k. Nie mam pojecia co moze byc tutaj przyczyna. Karta Graf. jest zupelnie nowa, kupiona 1,5 tygodnia temu.

Jeszcze jedna rzecz, ktora budzi moje obawy to temperatura procesora, ktora w IDLE wynosi od 33*C do 40*C w zaleznosci od rdzenia (z tym, ze 1. oraz 4. rdzen sa najcieplejsze). Nie mam pojecia co moze byc tutaj problemem, taka temperatura utrzymuje sie juz od dluzszego czasu, tydzien temu zdjalem procesor i zalozylem z powrotem (oczywiscie smarujac pasta) jednak zero efektow.

Główne pytania to rzecz jasna:
Jakie moga byc przyczyny powyzszych zachowan/sytuacji oraz jakie testy moga pomoc w wykryciu tychze przyczyn?

Z gory dziekuje za wszelka udzielona pomoc, sugestie itp.

P.S.

Nie widzialem potrzeby zakladania nowego tematu, wie ktos dlaczego gmail nie dziala na operze 10.5? Tj. w ogole nie wczytuje strony, jakby nawet jej nie pobieral. Dodam, ze czyscilem ciasteczka, ale nic nie pomoglo. Na innych przegladarkach dziala normalnie.

P.S. 2

Czytalem, ze przyczyna resetowania sie komputera moga byc nagle spadki napiecia, czego nie wytrzymuja slabsze zasilacze. Rozumiem, ze to moze byc powod, ale czy mozna droga eliminacji sprawdzic pozostale przyczyny, ktore nie wymagaja kupna nowego zasilacza?

Użytkownik Paprykk edytował ten post 19 05 2010 - 15:53

  • 0

#2 anduvir

anduvir

    Zaawansowany użytkownik

  • 952 postów

Napisano 19 05 2010 - 18:56

Co do wyników GPU w 3DMark'u Vantage to bym się nie dziwił gdyż ta karta to szrot i to z pamięciami DDR2 zupełnie jej nie dobrałeś do procka...
Jeśli chodzi o stabilność procka to przetestuj go programem OCCT przez 1h i na Boga zmień ten zasilacz, bo Ci całego kompa zjara, weź coś takiego: http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=142&products_id=12335

  • 0

#3 Paprykk

Paprykk

    Początkujący

  • 10 postów

Napisano 19 05 2010 - 19:13

Co do wyników GPU w 3DMark'u Vantage to bym się nie dziwił gdyż ta karta to szrot i to z pamięciami DDR2 zupełnie jej nie dobrałeś do procka...
Jeśli chodzi o stabilność procka to przetestuj go programem OCCT przez 1h i na Boga zmień ten zasilacz, bo Ci całego kompa zjara, weź coś takiego: http://www.esc.pl/product_info.php?cPath=142&products_id=12335


Tak, wiem, karte kupowalem na szybko, bo byla mi niezwykle potrzebna (poprzednia padla, chyba ze starosci), a i budzet nie byl zbyt wysoki, lepsza mi raczej niepotrzebna, bynajmniej na razie, Football Manager daje rade, a w inne gry czasu pograc nie mam. Zasilacz i owszem, do wymiany. Sprobuje jeszcze przelozyc RAM'y, odkurzyc sloty, moze tutaj jest problem. Pozniej wrzuce OCCT na godzinke i dam znac w sprawie wynikow.
  • 0

#4 sw29l

sw29l

    Charlie Don't Surf !

  • 1 958 postów

Napisano 19 05 2010 - 20:02

problemem może być i zasilacz, i słaba sekcja zasilania procesorów Quad na płycie głównej. Zdecydowanie wymiana zasilacza na stabilne 420-450W + manualne ustawienie napięć w biosie
  • 0

#5 Paprykk

Paprykk

    Początkujący

  • 10 postów

Napisano 19 05 2010 - 20:30

problemem może być i zasilacz, i słaba sekcja zasilania procesorów Quad na płycie głównej. Zdecydowanie wymiana zasilacza na stabilne 420-450W + manualne ustawienie napięć w biosie


Wlasnie przegladalem napiecia w BIOS i dopadla mnie zagwostka, w BIOSie CPU VCore ustawione jest na 1.275, natomiast gdy sprawdzam napiecie CPU-Z to waha sie ono od 1.136 do 1.184, czy tak powinno byc? Dodam, ze przy tych zdarzeniach nie zmienia sie mnoznik procesora. Z fizyki nie jestem asem, ale z tego co pamietam zmienne napiecie nie wplywa pozytywnie na prace elementow elektronicznych, hmm.

Odnosnie karty graficznej, czy karty graficzne rowniez maja opcje dynamicznej zmiany taktowania? Pytam, poniewaz CPU-Z pokazuje mi 165MHz na zegarze i 400MHz na pamieci, przez co zwatpilem totalnie.

@EDIT

Co do pracy komputera, wyjalem dwie kosci RAM taktowane na 667MHz zostawiajac 2 kosci taktowane na 800MHz (wszystko bylo 'wkladane' z mysla o x64, ale skoro mam x86 to 4GB wystarczy spokojnie), plynnosc operacji wydaje sie byc lepsza, a i komputer pracuje ciszej i wydac by sie moglo - stabilniej.

Co do zasilacza, jezeli to zasilacz to czy jest mozliwosc zmniejszenia ryzyka do momentu zakupu nowego?

Użytkownik Paprykk edytował ten post 19 05 2010 - 20:40

  • 0

#6 anduvir

anduvir

    Zaawansowany użytkownik

  • 952 postów

Napisano 19 05 2010 - 20:38

Niektóre to mają, ale raczej te hi-end'owe. Nie wiem jak jest w przypadku twojej. Jeśli chodzi o napięcia to Vdrop powstał po to żeby nie spalić procesora zbyt wysokim napięciem dlatego ono spada. Zawsze możesz to wyłączyć, ale nie polecam. Co do mnożnika to jeśli miałeś mnożnik 9 to obciążony był, a jeśli 6 to nie. Zawsze jest też opcja, że masz wyłączoną funkcję SpeedStep.
  • 0

#7 Paprykk

Paprykk

    Początkujący

  • 10 postów

Napisano 19 05 2010 - 21:01

Niektóre to mają, ale raczej te hi-end'owe. Nie wiem jak jest w przypadku twojej. Jeśli chodzi o napięcia to Vdrop powstał po to żeby nie spalić procesora zbyt wysokim napięciem dlatego ono spada. Zawsze możesz to wyłączyć, ale nie polecam. Co do mnożnika to jeśli miałeś mnożnik 9 to obciążony był, a jeśli 6 to nie. Zawsze jest też opcja, że masz wyłączoną funkcję SpeedStep.


Tak, na temat procesora wiem, ze posiada technologie SpeedStep - to akurat mi nie przeszkadza, jest wlaczone, czestotliwosc zmienia sie dynamicznie. Co do karty, widocznie rowniez posiada taka opcje. Jezeli napiecie celowo sie zmienia to niech lepiej tak pozostanie, takie wahania nie sa ogromne, zapewne struktury CPU sa przystosowane do tego typu wydarzen.

Odnosnie zasilacza to mam takie trzy pozycje:
http://www.komputertu.pl/zasilaczchieftecgps450aa101aatx450watt-p-28092.html
http://www.komputertu.pl/zasilaczatx460wcoolermaster12cmfan-p-58391.html
http://www.komputertu.pl/zasilaczatx550wtracerhighlandersilent-p-58387.html

Dwie pierwsze firmy obily mi sie o uszy, natomiast o tej ostatniej nie slyszalem, ktorys z nich jest godny polecenia?
  • 0

#8 anduvir

anduvir

    Zaawansowany użytkownik

  • 952 postów

Napisano 19 05 2010 - 21:13

Najlepiej nr 2 lub ten, który podałem B)
  • 0

#9 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 19 05 2010 - 21:48

Jeśli chodzi o napięcia to Vdrop powstał po to żeby nie spalić procesora zbyt wysokim napięciem dlatego ono spada

Jasny gwint jak można takie bzdury pisać. B)
  • 0

#10 Paprykk

Paprykk

    Początkujący

  • 10 postów

Napisano 19 05 2010 - 22:14

Wrzucilem OCCT na godzinke, test bez bledow, max. temp 66*C na najcieplejszym rdzeniu.

To jak w koncu z tym napieciem jest? Coz, tutaj jest stan monitoringu w IDLE, zdziwilo mnie napiecie w zielonej ramce, tak powinno byc?

Załączone miniatury

  • test.jpg

  • 0

#11 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 19 05 2010 - 22:19

No ciut przymałe.. Powinieneś tam mieć 12V ew. z haczykiem.
Wygląda jakby zasilacz nie trzymał tego napięcia, albo po prostu błąd.
Skoro Ci 1h wytrzymał przy takim..

Użytkownik Celdur edytował ten post 19 05 2010 - 22:24

  • 0

#12 fernandez

fernandez

    150% normy

  • 1 866 postów

Napisano 19 05 2010 - 22:37

Wrzucilem OCCT na godzinke, test bez bledow, max. temp 66*C na najcieplejszym rdzeniu.

To jak w koncu z tym napieciem jest? Coz, tutaj jest stan monitoringu w IDLE, zdziwilo mnie napiecie w zielonej ramce, tak powinno byc?

przy takim napieciu by Ci komputer nie wystartowal nawet

a to jest kolejny dowod na to ze software'owe metody pomiaru czegokolwiek nie koniecznie musza byc prawdziwe

dlatego mozesz miec na roznych programach (w tym takze BIOS) mozesz miec rozbieznosci w pomiarach - tutaj tylko miernik prawde Ci powie

osobiscie nie jestem przekonany do programu OCCT, nie ma to jak stary dobry Prime95, ktory odpowiednio ustawiony bardziej obciaza RAM lub Procesor

  • 0

#13 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 19 05 2010 - 22:46

Nic tak nie obciąża procka jak Lynx lub intel burn test.
  • 0

#14 Paprykk

Paprykk

    Początkujący

  • 10 postów

Napisano 19 05 2010 - 22:48

No ciut przymałe.. Powinieneś tam mieć 12V ew. z haczykiem.
Wygląda jakby zasilacz nie trzymał tego napięcia, albo po prostu błąd.
Skoro Ci 1h wytrzymał przy takim..


Coz, male sprostowanie, zreszta pisalem juz to, owe napiecie jest w IDLE. W czasie pracy procesora wahalo sie od 12V do 13.2V bodajze, zreszta tutaj wykres wyprodukowany przez OCCT, prosze.

EEEeee, gdzie sie zapisuja logi z OCCT? Bo nie moge znalezc...
  • 0

#15 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 19 05 2010 - 22:52

Zobacz na mojego screena.. Także mam w IDLE.
Nie możesz mieć na 12V 3V.
Logi są w katalogu Dokumenty/CCCT.

Użytkownik Celdur edytował ten post 19 05 2010 - 22:54

  • 0

#16 Paprykk

Paprykk

    Początkujący

  • 10 postów

Napisano 19 05 2010 - 23:04

przy takim napieciu by Ci komputer nie wystartowal nawet

a to jest kolejny dowod na to ze software'owe metody pomiaru czegokolwiek nie koniecznie musza byc prawdziwe

dlatego mozesz miec na roznych programach (w tym takze BIOS) mozesz miec rozbieznosci w pomiarach - tutaj tylko miernik prawde Ci powie

osobiscie nie jestem przekonany do programu OCCT, nie ma to jak stary dobry Prime95, ktory odpowiednio ustawiony bardziej obciaza RAM lub Procesor


Czym wiec moge zmierzyc napiecia? Poza fizycznym miernikiem rzecz jasna. Moze czujnik jest po prostu uszkodzony?


Zobacz na mojego screena.. Także mam w IDLE.
Nie możesz mieć na 12V 3V.
Logi są w katalogu Dokumenty/CCCT.


No widzisz, nie moge, a mam. Hehe B) j.w. moze czujnik padl.

Fotke zalaczam z pomiaru z V12. Na V5 mam 4.95, stale, niezmienne, to chyba nie jest zle. Na V3.3 jest 3.33-3.35.

Załączone miniatury

  • 2010-05-19-21h07-Volt12.png

  • 0

#17 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 19 05 2010 - 23:16

Faktycznie w IDLE CI spada 12V.. Cuda nad cudami B)
Może masz mądrą płytę albo zasilacz.. heh
Ja mam zawsze tyle ile być powinno.. Nie ważne czy stress czy Idle.
Obecnie tego nie rozumiem, więc już nie będę nabijał przemyśleń.

Użytkownik Celdur edytował ten post 19 05 2010 - 23:18

  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: wydajność komputera niestabilność komputera



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych