Skocz do zawartości


Zdjęcie

Odmowa uprawnień dostepu


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
3 odpowiedzi w tym temacie

#1 kocus999

kocus999

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 21 05 2013 - 14:41

Witam :)

 

Podobnych tematów już było kilka i tutaj i ogólnie w sieci, ale rozwiązania mojego problemu nie znalazłem, dlatego zwracam się do Was z pytaniem. Sprawa wygląda następująco:

Mam na swoim PC dwa systemy – Windows XP prof. i Windows 7 prof. (na osobnych dyskach twardych). Konieczność posiadania obu systemów wynika z faktu, iż pracuję w wielu programach, które mają różne wymagania. Przyjmijmy założenie, że mam 4 partycje - dwie utworzone pod Windows XP (dysk pierwszy) i dwie pod Windows 7 (dysk drugi) - na każdym dysku jedna partycja jest więc pod system, druga na dane. Problem polega na tym, że gdy pracuję na Windows 7 i potrzebuję coś z drugiego systemu np. z pulpitu konta Windowsa XP, czy też czasami jakieś dane z partycji utworzonej pod Windows XP, wyskakuje mi błąd "Odmowa uprawnień dostępu do folderu". Sęk w tym, że nie mogę przejąć praw (zostać właścicielem) danego folderu z dwóch powodów - po pierwsze jest to czasochłonne przy wielu plikach/folderach (przeklikiwanie się przez wszystkie karty zabezpieczeń itd.), a po drugie (ważniejsze), gdy to zrobię, to pod Windows XP zaczynają być problemy z tymi folderami. Kiedyś pracowałem na Windows 7 i pilnie potrzebowałem pliki z pulpitu konta Windows XP. Przejąłem prawa i wszystko było ok. Ale gdy włączyłem Windowsa XP to mój profil poszedł się paść - został stworzony nowy (o dziwnej nazwie), z nowymi ustawieniami itp., natomiast do starego nie miałem już dostępu - po przeszukaniu internetu i próbie synchronizacji nowego profilu ze starym (tak żeby z powrotem mieć wszystkie ustawienia, pliki, zakładki itp.) nie udało się nic wskórać. Dlatego przejmowanie praw na innym systemie to śliska sprawa. Dodatkowo dodam, że piszę o tym dlatego, ponieważ chciałem wykonać defragmentację partycji systemowej Windowsa XP spod Windows 7 za pomocą programu MyDefrag, ale niestety nie udało się jej wykonać poprawnie, ponieważ część zwykłych plików (np. POJEDYŃCZE obrazki w jakimś folderze) była nieprzesuwalna (po sprawdzenie okazało się, że spod Windows 7 nie mam do nich dostępu - musiałbym je przejąć na własność, a tego nie chce robić).

Dodam jeszcze, że przy zakładaniu kont na Windows 7 i Windows XP nie zaznaczałem żadnych opcji typu, że to mają być konta prywatne itp. Tak samo UAC na Windows 7 mam wyłączony. No i oczywiście mówię od razu, żeby nie było pytań - nie chodzi mi w tym wszystkim o foldery systemowe.

Czy ktoś mógłby mi pomóc w rozwiązaniu problemu? Zależałoby mi na tym, żeby można było swobodnie korzystać ze wszystkich plików na obu systemach (a przynajmniej z danych, które znajdują się na partycjach utworzonych pod dane).

 

Dzięki za wszelką radę i pomoc.

Rafał

 

P.S. Przepraszam, jeśli źle umieściłem temat... proszę jednocześnie o poważne komentarze, a nie wyśmiewanie się itp. - jestem laikiem komputerowym i nie znam się na wszystkim :unsure:



  • 0

#2 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 21 05 2013 - 17:33

Zapoznaj się z tym -> http://windows.microsoft.com/pl-pl/windows-vista/troubleshoot-access-denied-when-opening-files-or-folders



  • 0

#3 kocus999

kocus999

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 21 05 2013 - 17:51

No tak - już to widziałem. Ale jak np. chcę otworzyć plik na Windows 7, który był utworzony pod XP i zapisany na partycji stworzonej pod XP oraz gdy nadam użytkownikowi prawa do edycji tego pliku (chodzi o użytkownika Windows 7), to później jak znowu będę chciał otworzyć ten sam plik, tylko że pod Windows XP, to tym razem to się nie uda - znowu będzie problem z dostępem do pliku (już tak miałem). Poza tym to jest doraźne rozwiązanie - nie chce każdemu z plików z którymi mam taki problem nadawać praw osobno - jest tego za dużo (szczrególnie biorąc pod uwagę sytuację o której pisałem-defragmentacja dysku). Tym bardziej nie rozumiem dlaczego tak jest, skoro nigdy nie ustawiałem na komputerze, żeby jakieś pliki/foldery były prywatne oraz dlaczego to dotyczy TYLKO niektóry plików - np. jednego zdjęcia z pulpitu, folderu z kilkoma filmami itp. Czy jest więc jakiś sposób, żeby np. gdzieś w ustwaieniach systemu zdefiniować, że wszyscy będą mogli mieć dostep do wszystkich plików? Albo coś podobnego?


Użytkownik kocus999 edytował ten post 21 05 2013 - 17:53

  • 0

#4 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 26 05 2013 - 12:22

Bez sensu ułożone stanowisko pracy. Nie prościej ci będzie skorzystać z Wirtualnej maszyny i emulować drugi system operacyjny? Ponadto kontenery VHD(virtual hard disk) możesz połączyć z Windows jak w poradzie. VirtualBox + disk2vhd = wydajna praca.



  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: Windows XP windows 7



Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych