Skocz do zawartości


Zdjęcie

Oculus ready do 4kg


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
11 odpowiedzi w tym temacie

#1 Andron1kus

Andron1kus

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 22 02 2016 - 15:52

Witajcie!

mam niestandardową sprawę wymagającą dużo kreatywności i większej wiedzy niż moja.

Otóż chcę złożyć (z tego co wiem gotowego znaleźć się nie da - chyba, że i tu się mylę) desktop, który pociągnie VR. Najważniejszym komponentem takiego zestawu jest oczywiście grafika - ponoć nie niższa niż gtx 970. Nie byłoby w tym nic trudnego gdyby nie to, że maksymalna waga takiego desktopa nie może przekroczyć 4kg. Ludzie z firmy będą z nimi dużo biegali po prezentacjach, muszą być maksymalnie mobilni. Z drugiej strony prezentacje muszą dobrze wypaść, nie można więc stosować pół środków - fpsy nie mogą spadać poniżej 60. Najlepiej nie tylko na Oculusie DK2 o rozdzielczości full HD (960x1080 na oko) ale też na CV1 czyli powyżej 2k (1080x 1200 na oko). No i teraz pytanie czy jest to wykonalne. Inne komponenty są mniej ważne - procesor średniej klasy (wydaje mi się, że i5 ale możliwe, że już i3 by pociągnęło), 8gb ramu styknie a takie rzeczy jak dysk czy porty to już kwestia bardzo mało istotna. Wszystko musi być podciągnięte pod GPU.

Zastanawia mnie bardzo dlaczego jest tak ogromna różnica między Alienwarem Alpha a desktopami z logiem Oculus ready czy Nightbladeami MSI. Alpha byłaby idealnym rozwiązaniem - znośne możliwości, bardzo kompaktowa i waży 1.8kg. Problemem jest grafika, która z tego co wyczytałem odpowiada gtxowi 860M. Nie mniej jednak po niej nie ma długo długo nic i jeżeli chce się coś właśnie z gtxem 970 lub lepszym to wkracza X51 R3 Alienware'a czy ROGi Asusa. Problem w tym, że to już waga 5.5kg i w górę. Nie wspominając o Nightbladeach gdzie nawet te "najmniejsze" w 10L obudowach ważą po 8kg. Ja rozumiem, że do grafiki trzeba dołożyć chłodzenie ale jakim cudem różnica wynosi prawie 4 kg?

Laptopy odpadają ze względu na koszt i karty M, mające sporo gorsze osiągi niż ich desktopowe odpowiedniki.

No i teraz pytanie czy to co piszę w ogóle trzyma się kupy i jak ten problem rozwiązać? Wydaje mi się, że z gotowych zestawów nie ma nic co mogłoby pomóc ale może da się samemu złożyć jakiegoś lekkiego barebone'a? Z tym, że tu nawet nie wiem od jakiej obudowy zacząć. Co myślicie? Każda pomoc przy weryfikacji założeń czy rzuceniu jakiegoś builda z uzasadnieniem będzie na wagę złota.

Z góry dzięki i pozdrawiam!
Andron1kus



  • 0

#2 Ationx

Ationx

    Zaawansowany użytkownik

  • 840 postów

Napisano 22 02 2016 - 16:33

Łoo panie... GTX 970 i cały zestaw ma ważyć maksymalnie 4 kilo? Sama karta waży z kilogram jeśli nie półtora (zależnie od konkretnego modelu), porządny zasilacz to też z 2 kilo, a gdzie reszta? Nie mówiąc już o tym, że GTX 970 to karta, która swoje z gniazdka wciągnie i gdzieś to ciepło wydmuchać musi, a porządna obudowa do takiej karty to minimum 4-5 kilo.

 

Podsumowując - jak dla mnie się nie da.



  • 0

#3 Andron1kus

Andron1kus

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 22 02 2016 - 22:05

Nie no nie uwierzę, że nie ma obudów lżejszych niż 4-5kg. Sam znalazłem np taką:

http://www.morele.net/obudowa-silentiumpc-brutus-q20-usb-3-0-czarna-spc111-697463/

 

to 2.5kg więc dalej dużo ale już lepiej. Jak nie ma nic lżejszego to może jakieś patenty z pogranicza czarnej magi? Pt laptop z zewnętrzna karta graficzna, drukowanie obudowy czy jakiś taki motyw jak przystawka do PS4 dzięki, której konsola (!) będzie ciągnęła tytuły AAA w VR. Nie uwierzę, że nie da się czegoś wykombinować. Dawać chłopaki pomocy! Stawiam piwo :) Budżet może być nawet do 7k, ważne żeby do tej wagi się jak najbardziej zbliżyć


  • 0

#4 Macsch15

Macsch15

    Profesjonalista

  • 3 705 postów

Napisano 23 02 2016 - 01:08

Oglądałeś jakieś laptopy z GTX 980M? Ma bardzo zbliżoną wydajność do "normalnego" GTX 980.

http://allegro.pl/laptop-asus-g751jy-i7-quad-ips-512ssd-gtx980m-4gb-i5991118362.html


  • 0

#5 Ationx

Ationx

    Zaawansowany użytkownik

  • 840 postów

Napisano 23 02 2016 - 11:32

@Andron1kus

Tylko wpychanie GTX 970 (który jak już zaznaczyłem swoje z gniazdka pobierze i gdzieś to ciepło musi wywalić) do takiej malutkiej obudowy to niezbyt dobry pomysł. Poza tym nawet jakbyś to wcisnął do tej obudowy to licz z kilogram na kartę, 2 kilo zasilacz to już masz 5.5 kilograma. Do tego płyta, dysk, chłodzenie procesora itp. Poniżej 6-7 kilogramów sensownie się nie zejdzie jak dla mnie.


  • 0

#6 Andron1kus

Andron1kus

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 25 02 2016 - 15:34

Ciężki temat :) No nic dzięki chłopaki za weryfikację, jakby wam coś jeszcze przyszło do głowy to podrzućcie proszę. Napiszcie mi jeszcze tylko jaka wg waszej wiedzy jest najlżejsza obudowa i zasilacz z dostępnych na rynku? Może coś w swoich poszukiwaniach przegapiłem


  • 0

#7 Ationx

Ationx

    Zaawansowany użytkownik

  • 840 postów

Napisano 25 02 2016 - 16:14

Masz mocno dziwne wymagania. Nikt składając stacjonarki nie patrzy na to ile co waży. Jeśli już ktoś zwraca uwagę na to ile waży obudowa i zasilacz to raczej w drugą stronę - im cięższe tym lepiej, bo wtedy można się spodziewać lepszej jakości ;)

 

Ja mam dla Ciebie inny pomysł. Weź zafunduj pracownikom jakiś karnet na siłownię czy coś. Przecież co to jest 10 kilo... Poćwiczą trochę to będą te 10-kilowe skrzyneczki targać i nawet nie zauważą. Dla Ciebie łatwiejsze rozwiązanie problemu, dla pracowników też zaleta :D


Użytkownik Ationx edytował ten post 25 02 2016 - 16:17

  • 0

#8 Andron1kus

Andron1kus

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 29 03 2016 - 15:25

Siema!

Nadal walczę więc podbijam temat.

Jedynym sposobem na rozwiązanie problemu (oprócz karnetu na siłkę :)) jest wywalenie wszystkiego co nie jest niezbędne. Trochę jak w pearl harbor z wymianą karabinów na kije od mioteł :) Najłatwiej da się pozbyć obudowy, która sporo waży - złożymy sześcian z poliwenglanowych rurek. Drugim tematem jest zasilacz i tu już nie mam wystarczającej wiedzy.

Biorąc pod uwagę, że im cięższy tym lepszy ile można zejść z wagi i z mocy zasilania żeby komp z gtx970 nie spłoną a działał? Standardowe 500W takie jak corsair cx ważą ok. 2kg + ale są też takie po 1.5kg:

http://www.komputronik.pl/product/192412/Sprzet_komputerowy_/Podzespoly/Antec_VP_PC_500W.html

w tym przypadku się nie martwię. Są też takie z wagą 1kg, które byłyby super rozwiązaniem kwestia czy zainstalowane złącza są wystarczające i jakie jest ryzyko:

http://www.tecnoware.com/Power-Fusion/Products/TECNOWARE-POWER-FUSION/PC-POWER-SUPPLY/FREE-SILENT/FREE-SILENT-500W-12-CM-PSU_1544.html

czy

http://www.modchip.it/shop/detail.asp?lng=EN&sku=8770

hitem jest 680g; świeżutki, za 3 dyszki, prosto z Mumbaiu :D

http://www.amazon.in/Enter-E-500A-Computer-Power-Supply/dp/B00H428Y9G#productDetails

500W wystarczy? Wg. benchmarka GTX970 pod obciążeniem ciągnie 285W. Nie wiem natomiast jakim danym ufać z prockiem. Najniższy zalecany do VRu procek czyli i5 4590 wg Intela ciągnie max 84W. Na testach jednak dobija do 150W -> http://www.xbitlabs.com/articles/cpu/display/intel-haswell-refresh_6.htmlCo myślicie? Znacie może jakieś inne godne uwagi, lekkie zasilacze?

Trzecią rzeczą, w której widzę potencjał na oszczędzenie kilku g jest płyta główna. Jak najbardziej oszczędna i kompaktowa. Tylko z wpięciem pod grafikę, 8gb ramu, twardziela, kartę sieciową (wifi) i z jak najmniejszą ilością wyjść/wejść. Potrzebne nam jest hdmi, 2x usb 3.0, usb 2.0 i wejście + wyjście audio. Warto się w to bawić? Jesteście w stanie polecić jakąś małą płytę główną z minimalną ilością gadzetów?

Dziwny temat wiem ale ważny :) Dzięki z góry za pomoc!


  • 0

#9 Ationx

Ationx

    Zaawansowany użytkownik

  • 840 postów

Napisano 29 03 2016 - 16:11

Wszystkie zasilacze poniżej tego Anteca VP-PC 500W co podałeś to niestety ryzykowna kupa ;)

 

Co do poboru mocy przez procesor to to co widzisz w testach jest poborem mocy całego zestawu z tym procesorem, a nie samego procesora. No i TDP (84W) to nie jest ilość pobieranego prądu, choć akurat jest on często zbliżony do tej wartości.


  • 0

#10 Andron1kus

Andron1kus

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 29 03 2016 - 18:12

To jak określić ten pobór? Chodzi o to czy stosować zasilacz 500W czy można próbować walczyć z mniejszym? Kupa to wiem ale w skali od 0 - zwykla kupa do 10 - kackupa po kebabie to jakbyś te 2 ocenił? Ten Mumbai to jako ciekawostkę wrzuciłem :)

 

A gdyby z zasilacza np tego Anteca próbować wyciągnąć blachy? Myślisz, że jest to jakaś opcja?


  • 0

#11 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 30 03 2016 - 09:47

A o BHP kiedyś kolega słyszał?



  • 0

#12 Ationx

Ationx

    Zaawansowany użytkownik

  • 840 postów

Napisano 30 03 2016 - 10:30

Zestaw z GTX 970 w grach potrafi wciągnąć okolice 350W, także do zasilania pasuje mieć coś co ma te chociaż 400W na linii 12V, a czy on będzie miał 400 czy 500W na plakietce to już bez znaczenia.

 

Te zasilacze to zwyczajnie mocne kupy. Z GTX 970 mogą mieć niezłe problemy. Ogólnie ja cały czas trzymam się wersji, że bierzesz się za coś, co przy obecnej technice jest niewykonalne. Może gdyby się rozejrzeć za jakimiś gotowymi rozwiązaniami poszczególnych producentów typu MSI, Asus itp to coś by się prędzej wykminiło, ale wtedy znów koszty znacząco urosną. Ostatnio widziałem skrzynki MSI Nightblade, mocne sprzęty itp nastawione na miniaturyzm, ale to i tak wszystko ma po te 6-7 kilo minimum jeśli tam ma być mocna karta i do tego kosztuje majątek.

 

Wyciąganie blach z zasilacza to już w ogóle przemilczę...



Użytkownik Ationx edytował ten post 30 03 2016 - 10:30

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych