Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowy komputer


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
15 odpowiedzi w tym temacie

#1 Scofield

Scofield

    Początkujący

  • 57 postów

Napisano 11 08 2007 - 09:11

Witam :P

Panowie i Panie eksperci…
Zamierzam kupić nowego kompa i już na wstępie mam 3 sprzeczności…
Wydajny, ale cichy, i możliwie najbardziej ekonomicznie… (choć z pewnych rzeczy nie zrezygnuję :rolleyes:)
Chcę np. w ciszy i spokoju odpalić Gothica 3 na full detail i co by chodził piknie…

Konkrety:
CPU - AMD Athlon 64 X2 3600+ BOX Brisbane (Socket AM2, 65W) – bo ponoć super się podkręca…
MOB - Gigabyte M57SLI-S4, nForce 570 SLI, DualDDR2-800, SATA2, RAID, FW, SLI, GBLAN, ATX
RAM - DDR2 2048MB 800MHz OCZ Platinum rev 2.0 (2x1024MB, DualDDR2, CL4)
GPU - GeForce 8600GTS Gigabyte 256MB, DDR3, HDTV, 2xDVI, PCI-E, Silent Pipe III - bo cisza…
HDD - WD 320GB, SATA/300, 16MB (WD3200YS) Raid Edition
PSU - Zasilacz do obudowy ATX 400W be quiet Straight Power E5-400W
Skrzynka - ModeCom Iron Silver (bez zasilacza)
Nagrywarka - LG GSA-H54L DVDąR 18x, DVDąRW 12x, CD-RW 32x, DVD+R DL 10x, DVD-RAM, LightScribe, OEM


Niektóre firmy uważam za sprawdzone - dlatego Gigabyte czy WD, inne stanowią klasę dla siebie - dlatego OCZ, potem ta cisza, a co do nagrywarki LG to nie mam innego pomysłu i właściwiej wiedzy…

W sumie mieszczę się w 2500 zł z tym wszystkim. Grafę może bym kupił GF8800, ale bez wiatraczka ceny są kosmiczne. Dlatego wybrałem najbardziej wypasiony GF8600 z pasywnym chłodzeniem. Najwięcej wątpliwości mam co do procka i sposobu jego podkręcania. Nie wiem czy wziąść wyższy model i nie podkręcać (co by było cicho). No i jakaś dobrze zaprojektowana pod kątem odprowadzania ciepła, skrzynka z USB z przodu lub po lewej stronie...

Oczekuję na opinie…
Pozdrawiam

Scofield

  • 0

#2 Marix125

Marix125

    Starszy:

  • 1 394 postów

Napisano 11 08 2007 - 10:23

Core 2 Duo E4300 i Gigabyte GA 965-S3 i będzie OK.

  • 0

#3 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 11 08 2007 - 10:48

Wyciszanie połączone z podkręcaniem to droga sprawa - mam nadzieję że sobie zdajesz z tego sprawę ;-)

Poponowałbym cos takiego
Procesor [775] Procesor Intel Core Duo E2160 1.8GHz 1MB 1 295.00
Chłodzenie procesora Cooler na procesor Scythe SCINF-1000 Infinity (754/939/940/AM2/478/775) 1 155.00
Płyta główna [INT][775] Płyta EVGA nForce n650i Ultra 122-CK-NF66-T1 1 340.00
Pamięć Pamięć DDR2 2x1GB PC6400 800MHz Goodram GR800D264L5/2GDC 1 279.00
Karta grafiki [PCIE] Karta GeForce 8800GTS Gigabyte 320MB Fansink GV-NX88S320H-B-RH 1 1018.00
Dysk twardy [SATA2] Dysk Samsung 320GB 7200 16MB HD321KJ 1 250.00
Nagrywarka CD/DVD Nagrywarka DVDR LG Multi GSA-H54L OEM Black 1 107.00
Wartość sprzętu brutto 2444.00

Intel będzie lepszym wyborem jeżli myślisz o oc - podkręca się bezproblemowo, dodatkowo jest wydajniejszy od athlonów. Z oc amd jest w tej chwili taki kłopot że ciezko dorwać dobrą płytę do tego. Na nf4 w zasadzie już nic nie ma (jak jest to drogo albo się do oc srednio nadaje), seria 5xx to porażka, moze z wyjatkiem 590, ale to już drogo

Kartę wybrałeś tragiczną pod wzgledem stosunku cena/wydajnośc. 8600GTS jest zupełnie nieopłacalny - jest moze ze 15-20% szybszy od zwykłego GT a prawie dwa razy droższy. Jak masz kasę to bierz 8800GTS, jak chłodzenie będzie za głośne to zmienisz na: http://www.cooling.pl/thermalright-hr03-ir...odukt,2051.html, albo jak nie masz na 8800 to bierz pasywnego 8600GT (MSI albo Gigabyte) - nie ma sensu wyrzucać kasy na 8600GTS.
Aha i w gothica na pewno nie zagrasz na full na 8600GT/GTS

Jezeli zalezy ci na ciszy to zdecydowanie dysk samsunga ew. hitachi

W zestawie nie dałem zasilacza i obudowy. Bezkonkurencyjny pod względem ciszy jest http://zenfist.pl/pID/1486.htm dodatkowo ma odpinane kable. Jak nie to ciś z seasoniców, np http://zenfist.pl/pID/1563.htm

Co do obudowy: zalezy ile chcesz kasy przeznaczyć. Fajne budy ma antec, np. nsk 6000 którego posiadam chdzi już po 250 zł w apollo http://www.cooling.pl/antec-nsk6000eu,produkt,1718.html i jest bardzo fajną budką. Zastanów się tez nad sonatą - za 475 zł masz porzadną budę i zasilacz 500W http://www.cooling.pl/antec-sonata-iii-500...odukt,2092.html (daje linki do cooling bo są zdjęcia, ceny z apollo). Do modecoma prawdopodobnie nie wejdzie ci większe chłodzenie.

Co do podkręcania procka - podkrecony wydzieli tyle ciepła co wyższy model na stocku dlatego lepiej brac tani i podkręcać - głośniej nie będzie.

Co do firm które stanowią klase "samą w sobie" - na pewno nie powiedziałbym że to gigabyte albo WD. Klase to ma Antec, Thermalright. Ogólnie każda firma ma lepsze i gorsze modele wszystkiego, dlatego nie sugerowałbym się tak bardzo firmą bo możesz się niemile rozczarować.
  • 0

#4 Scofield

Scofield

    Początkujący

  • 57 postów

Napisano 11 08 2007 - 12:20

Dzięki za super wyczerpującą odpowiedź :rolleyes:
W sumie zmieniłeś mój światopogląd w paru kwestiach, ale mówiąc poważnie pomogłeś w rozwianiu istniejących wątpliwości. Co do płyty głównej to czytałem, że cudo i się zgadzam. Coś ten giguś zaproponowany przez Marix125 budzi moje wątpliwości. A co powiesz o procesorze? Nie lepiej Core 2 Duo E4300? W sumie serce boli, że będę musiał zdradzić AMD :P :(

Jak masz kasę to bierz 8800GTS, jak chłodzenie będzie za głośne to zmienisz na: http://www.cooling.pl/thermalright-hr03-ir...odukt,2051.html

GeFroce 8800 Gigusia jak najbardziej bym kupił, ale to oznacza zapotrzebowanie na większy zasilacz, itd. I tu pytanie: na pewno to alternatywne chłodzonko pasywne poradzi sobie z 8800 GTS? Bo jak nic bym je kupował. W sumie jak szaleć to szaleć z 3000zł mogę wydać. Ale chodzi mi o porządny cichy sprzęt, którego tak naprawdę nie chciałbym podkręcać. Najwyżej delikatnie, co by nie grzeszyć jazdą bez OC :(
I ten zasilacz... 400W nie wystarczy? Na komputroniku ten http://www.komputronik.pl/Zasilacze_do_obudow/ATX_high_end/Be_quiet/Straight_Power/Zasilacz_Be_quiet_Straight_Power_BQT_E5_400W/pelny,id,34694/ jest bardzo chwalony, chociaż się przy nim nie upieram...
Ale dlaczego Goodram? Mam wspierać polski przemysł? B)
No i ten Samsung. Jakoś nie mam przekonania do napędów tej marki. A ponoć Caviar w tej wersji Raid Edition jest naprawdę cichy... Nagrywarkę mi proponowano Pioneer DVD+/-RW DVR-212 bulk (Serial ATA). Warto?
No nic, jeśli można prosić jeszcze o kilka słów to będę wdzięczny.

Co do firm które stanowią klase "samą w sobie" - na pewno nie powiedziałbym że to gigabyte albo WD.

Tu miałem na myśli tylko OCZ, o Gigabyte i WD pisałem, że są sprawdzone i dodałbym, że można je uznawać za renomowane.
  • 0

#5 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 11 08 2007 - 13:25

Jeżeli chodzi o procesor różnica jest w cache. Jak starczy kasy możesz wziąć e4300 ale nie jest to priorytet. Jeden i drugi powinien pójśc na ok 2,8-3GHz bez większych problemów a do chłodzenia wystarczy Ninja/Infinity z wiatrakiem na 800 obr/min. I tyle dla tych procesorów to nie jest żaden wyczyn. jak nie chcesz extreme podkręcania do dasz na 2,4 a to się równa athlonowi 6000+.

Chłodzenie na grafę jak najbardziej da radę. Widziałem jakis test (chyba na frazpc, ale nie jestem pewien) i juz w pasywie było lepsze od standardowego. Jak się dołozyło wolnoobrotowy wiatrak to już całkiem wypas. Jest też wersja Plus do GTX-ów tak że sprawdź najpierw kompatybilność jakbyś kupował.

Zasilacz proponowałem ze względu na cisze a nie moc Na http://www.silentpcreview.com/ jest uznawany za najcichszy, a to chyba najbardziej uznany portal o wyciszaniu komputerów. Tam są sami zboczeńcy na tym punkcie więc jak mówią że coś jest ciche to jest ;-). 400W spokojnie wystarczy tak że jak chcesz to bierz seasonica - jest równie cichy

Goodram - bo tanie i dobre. Jak chcesz to bierz inne ale IMHO nie warto. Zeby puscić procesor na 3GHz wystarczyłyby ci najtańsze 667, więc nie widzę sensu kupowania drogich pamięci. Rożnice między pamięciami są przy ekstremalnym podkręcaniu.

Samsung również jest na czele cichych dysków, do tego mało się grzeje. Sam mam trzy samsungi i jestem z nich jak najbardziej zadowolony. Może kiedyś mieli nienajlepszą opinię, ale teraz robią bardzo dobre dyski. Tu pisałem o samsungu: /Jaki-wybrać-dys...0-GB-t9384/.

Nagrywarki LG nie są złe, nie będę się wypowiadał o pioneerze bo go nie znam.

Tu miałem na myśli tylko OCZ, o Gigabyte i WD pisałem, że są sprawdzone i dodałbym, że można je uznawać za renomowane.

Faktycznie, źle Cię zrozumiałem.
  • 0

#6 Scofield

Scofield

    Początkujący

  • 57 postów

Napisano 12 08 2007 - 00:02

Dzięki jeszcze raz...

Normalnie drugi dzień urlopu siędzę i szukam i czytam i kombinuję, aż mam dosyć po prostu...
Najbardziej rozwaliła mnie obudowa... Uparłem się na cichy zasialcz i w sumie zdecydowałem się na ten Seasonic S12, ale znaleźć do tego dobrą obudowę i zmieścić się razem w około 400 zł to MASAKRA :( Normalnie nie ma nic co by miało, jakiś wygląd, wykonanie, USB na przedzie u góry, i jeszcze było nowoczesnym rozwiązaniem zapewniającym dobre odprowadzanie ciepła i te 20 cm szerokości. Jak już coś lepszego cudem się trafi to kosztuje min 200/250 zł. Co daje razem 5 stówek. To za tyle rzeczywiście można kupić tego Antka (moim zdanie fajnie wyglądającego) z przyszłościowym zasilaczem bo 500W, ponoć cichego, no i będącego klasą dla siebie. Fajne te zamykania na kluczyk (jak widzę). Ale czy otwieranie tej klapki jest funkcjonalne? Ehhhh

Na razie wymodziłem coś takiego:
Zasilacz - Seasonic S12 II - 380W za 240 zł
Obudowa - Thermaltake Swing Black za 232 zł (Link do tego wynalazku...)


Może ktoś ma jakąś dobrą alternatywę, co do obudowy?

No i reszta zestawu:
CPU - Intel Pentium E2160 1.80 GHz BOX (LGA775, FSB 800, 1MB, 64-bit) - 304 zł
MOB - EVGA nForce 650i Ultra Mainboard [122-CK-NF66-T1] - 360 zł
RAM - DDR2 2048MB 800MHz OCZ Platinum rev 2.0 (2x1024MB, DualDDR2, CL4) - 364 zł
GPU - GeForce 8800GTS Gigabyte 320MB, DDR3, HDTV, 2xDVI, PCI-E - 1015 zł
HDD - Samsung 320 GB, SATA II 300, 16MB, NCQ - 259 zł
DVD - Pioneer DVD+/-RW DVR-212 bulk (Serial ATA) - 150 zł


Razem wychodzi: 2450 + 470 pudło = 2920 zł :rolleyes:

Poczytałem i zdecydowałem się jednak na dysk Samsunga, do LG zastrzeżeń nie mam (do dziś korzystam), ale jaki kawał taśmy nie będzie mi się walał po obudowie :P Na procku na razie orginalny BOX cooler. A co do chłodzenia pasywnego na grafie to też poczekam z tym jakiś czas. Jak coś to kupię to dedykowane cudo do 8800 GTS i GTX za 200 zł. Tylko nie wiem jak to całe fabryczne żelastwo ściągnąć z grafiki. I co z grzaniem pamięci na grafie? Oj za dużo kasy to wyszło. A miało być 2 i pół tysiaka.

No nic, czas spać w końcu... :(
  • 0

#7 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 12 08 2007 - 09:38

LG na sata
http://www.apollo.pl/store/show_detail/15/32606 (40 zł do przodu :-))

Widzę że wybrałeś pamięci OCZ. Szczerze mówiąc to do podkręcenia procka na 3GHz wystarczą w tym przypadku najzwyklejsze 667, 800 MHz to w tym przypadku już "wypas". Pamięci podkręcane nie będą, więc indentycznie będą się sprawowały w tym przypadku Goodramy, Kingstony, Geile czy OCZ. A skoro nie widać różnicy to po co przepłacać? Oszczędzasz na pamięciach stówkę, dokładasz 40 zł z nagrywarki masz na Ninje na procka - bo na boxsie cicho nie będzie. Ale się nie upieram, twój wybór.

Parę tanich i uważam że sensownych budek
http://zenfist.pl/pID/1342.htm
http://zenfist.pl/pID/378.htm
http://zenfist.pl/pID/1562.htm
http://zenfist.pl/pID/1321.htm
http://zenfist.pl/pID/424.htm
Niestety w cenie poniżej 200 zł cieżko cokolwiek znaleźć

Znalazłem ten test hr-3
http://www.frazpc.pl/artykuly/530/G80/alte...RIGHT/HR03/PLUS
  • 0

#8 Scofield

Scofield

    Początkujący

  • 57 postów

Napisano 12 08 2007 - 21:47

Muszę przyznać, że naprawdę warto się zarejestrować na tym forum i popytać... :P
Oczywiście, równie miło posłuchać fachowych porad. Dzięki Nurek !

Podjąłem w końcu decyzję co do obudowy i reszty...
Co prawda mam jeszcze małe wątpliwości, ale o tym za chwilę...

Aktualne zestawionko z wiadomej strony:
CPU - Intel Pentium E2160 1.80 GHz BOX (LGA775, FSB 800, 1MB, 64-bit) - 295 zł
Cooler na CPU Scythe SCINF-1000 Infinity (754/939/940/AM2/478/775) - 155 zł
MOB - EVGA nForce 650i Ultra Mainboard [122-CK-NF66-T1] - 340 zł
RAM - DDR2 2048MB 800MHz OCZ Platinum (2x1024MB, DualDDR2, CL4) - 340 zł

GPU - GeForce 8800GTS Gigabyte 320MB, DDR3, HDTV, 2xDVI, PCI-E - 1015zł
HDD - Samsung 320 GB, SATA II 300, 16MB, NCQ - 250 zł
DVD - DVDR LG Multi GSA-H30N SATA OEM Black - 110 zł

Obudowa - Antec Sonata III z PSU EarthWatts 500W - 499 zł

Zaznaczone na czerwono kupię w innym sklepie gdzie jest dostępna obudowa i grafa jest tańsza...

Razem wychodzi: 3004 zł

Co do obudowy to chcę ją kupić na długo i dlatego taka decyzja. W sumie to sam zasilacz do tej obudowy kosztuje z 370 zł. Jak coś to go sprzedam i kupię sobie inny, ale myślę, że się będzie sprawował. Poziom hałasu ok. 20dB to praktycznie rewelacja. Z resztą też jest rekomendowany przez silentpcreview.com. Chłodzenie na grafę, jak wspominałem, za jakiś miesiąc.

Jedynie mam jeszcze 2 wątpliwości:
1. Co do płyty EVGA nForce 650i Ultra. W prawdzie czytałem recenzje nieszczędzące achów i ochów, ale czy można tu mówić o takiej niezawodności i żywotności jak w przypadku Gigabyte? Czy są może inne godne uwagi płyty na 650i, których zakup watro rozważyć? Czy może jednak coś na P35?
2. Procesor? Patrzyłem trochę na testy i tak bardzo rewelacyjne te E2160 nie są. A tak sobie myślę, że jak ma być porządny zestaw, to ma być. W końcu po to się zarabia, żeby wydawać :( Dlatego wolę wziąć coś z serii E4xxx. W sumie te 100 zł chyba warto przeboleć. A E4300 lub E4400 w niektórych sklepach można mieć już za ok. 400 zł. Tylko E4300 jest coraz ciężej dostać. Wzięcie E4400 w podobnej cenie nie robi różnicy?

Uff prawie koniec tych wyborów... :rolleyes:
  • 0

#9 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 13 08 2007 - 12:08

Co do prcesora: http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2906 wielkich róznic nie ma, ale tak jak mówisz 100 zł to nie majątek. To twoja kasa i sam zdecyduj czy warto. E4400 to jeszcze lepszy wybór, tylko znowu parę złotych więcej.

Evga ma dwie wersje - premium i basic http://www.egielda.com.pl/?str=art&id=2521-11 brałbym ta drozszą ze wzgledu na wzmacniane kondensatory i dozywotnią gwarancję. Co do trwałości - jest gwarancja, na razie nie słychac żeby były jakieś padliwe (w przeciwieństwie np. do Asusa P5N-E SLI). Z godnych polecenia płyta to może jeszcze MSI P6N-SLI (sam posiadam i jestem zadowolony, ale na dzień dzisiejszy brałbym chyba jednak EVGA), niedawno na labie był fajny teścik http://pclab.pl/art27517.html.

Obudowa bardzo fajna i moim zdaniem świetny wybór - masz markową obudowę i świetny zasilacz za niewielką kasę.
  • 0

#10 Scofield

Scofield

    Początkujący

  • 57 postów

Napisano 15 08 2007 - 16:45

Koniec, końców zamówione...
Niestety z tego co się naszukałem i dowiedziałem to płytka EVGA na 650i w wersji A1 jest w Polsce praktycznie nieosiągalna. Niejaki znak.pl to ma w ofercie za kupę kasy, ale jak gdzieś czytałem... Ktoś kto ją tam zamówił użył wielu niecenzuralnych słów na temat realizacji tego zamówienia i próby wciśnięcia mu na koniec wersi T1. W rezultacie pozamawaiałem w 3 sklepach, tak żeby było tanio i dostępne od ręki. Mam nadzieję że do weekendu przyjdzie wszystko. Najśmieszniejsze, że cenowo dołożyłem 800 zł w stosunku do planowanych wydatków, ale za to mam nadzieję być w pełni usatysfakcjonowany :sciana:

Zestaw będzie wyglądał następująco:
CPU - Intel Core2 Duo E4400 2,0GHz (S775) BOX - 405,00 zł
MOBO - EVGA nForce 650i Ultra Mainboard [122-CK-NF66-T1] - 320,00 zł
RAM - OCZ Technology 2x 1GB DDR2 800MHz Platinium Rev2 CL4-4-4-15 - 364,00 zł
GPU - GeForce 8800 GTS Gigabyte 320MB TV & 2x DVI (PCI-E) - 990,00 zł
HDD - Samsung SpinPoint T166 320 GB (SATA II, 16MB cache, NCQ) - 259,00 zł
DVDR - LG SuperMulti DVD+/-RW GSA-H62N oem black (Serial ATA) - 112,00 zł
CASE - Antec Sonata III (500W) - 499,00 zł
PSU - Zasilacz Antec EarthWatts 500 (razem z obudową) - 0 zł
Chłodzenie CPU - Scythe Mugen (:P Infinity) - 159,00 zł
Chłodzenie GPU - Thermalright HR-03 Plus - 199,00 zł

Razem: 3 307,00 zł

Praktycznie miałbym jeszcze tylko jedno pytanko co do wentylatora na Thermalright HR-03 Plus. Producent proponuje coś od 80mm do 92mm, a ja myślałem nawet o 120 mm. Na razie nie wiem jak to się w rezultacie uda zamontować, ale prosiłbym o podpowiedź. Co do cichych, dobrych wentylatorków za rozsądną cenę :P Jakaś autoregulacja obrotów? Żeby to fajnie i cicho działało Dołączona grafika
  • 0

#11 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 15 08 2007 - 18:19

Widze że jednak zdecydowałeś się wziąć całość za jednym razem. Tak jak pisałem na początku - wyciszanie to droga sprawa - niestety.
Co do wentylatora - świetny byłby fander 92mm - cichutki, z potencjometrem - niestety na razie nie są nigdzie dostępne. Są tylko 120mm http://zenfist.pl/cP/125_114_115/fander.html. Podobno pod koniec wakacji będą. Mozna by spróbować Papstów z promocji zenfista http://zenfist.pl/pID/363.htm podobno są dosyć ciche, jak nie to niewielka strata.
Automatyczna kontrola obrotów to nie jest najlepszy pomysł. Najczęściej takie wynalazki nie są dobrze wyregulowane i się rozpędzają kiedy nie powinny. Lepszym rozwiązaniem jest ręczne ustawienie obrotów jak w fanderze, albo jakiś fanmate, ewentualnie podpięcie wentylatora pod 5/7V

  • 0

#12 Scofield

Scofield

    Początkujący

  • 57 postów

Napisano 18 08 2007 - 21:30

No i mam za swoje :P
Chciałem kupić wszystko najtaniej to dostałem z jednego sklepu płytę główną EVGA bez książeczki i części kabli (dodatkowego 4xUSB i RS-232). A do tego płyta nosiła oznaki montażu i zawiera "cudowną kartkę" z informacją, że nie botuje lub wyłącza się po kilku minutach. Oczywiście uciszyłem się ogromnie zwłaszcza, że wszystkie części dotarły i miałem w weekend składać nową maszynę... :P

Ale jak to mówią nie ma tego złego... ;)
Zakup tej EVGA mimo wielu pochlebnych opinii, dobrej ceny, itd. Nie napawał mnie optymizmem. Najbardziej obawiałem się jej bezawaryjności i tzw. długowieczności. W każdym razie stwierdziłem "pal licho" wszyscy kupują jak leci, a mi się ma akurat zepsuć... W każdym razie inne paczki wszystko ok, a z firmy x (na razie nie wymieniam nazwy bo ładnie się zachowali, przeprosili, proponowali różne opcje rozwiązania sytuacji) otwieram karton i patrzę:
1. Procek cacy... - jaki miał być...
2. Otwieram grafę... - normalnie CUDO, nawet opakowanie, aż grzech rozmontowywać to całe chłodzenie.
3. Płyta... - nie zauważyłem, że nie musiałem przecinać naklejki, ale czegoś mi zaczęło brakować i nagle ta karta... :)
Tyle historii (nie mam co robić to siedzę i piszę - na "Antka" się już napatrzyłem :)) Myślę sobie później po dokładnym obejrzeniu tej płytki, a trochę ich w łapkach miałem. Rewelacji to tu specjalnej nie widzę... Kurna, mogłem wziąć Gigabyte... Przez ostatnich parę lat złego słowa nie można o tej firmie powiedzieć... A kondensatorki na pewno lepsze... No to wrzuciłem coś o płytach i 650i w google. I znalazłem czegom szukał...

Recenzja 4 płyt na 650i Ultra - artykuł jeszcze ciepły bo wcześniej go nie widziałem...

Po przeczytaniu decyzja - dopłacam do Gigabyte i biorę jak mają zamiast EVGA. A jak nie to niech oddają kasę... Okazało się, że mają i mi zarezerwowali. A EVGA odsyłam kurierem na ich koszt i czekam na dostawę... :) Jak już będzie wszystko poskładane, to wrzucę jakieś fotki :) Może się kto zainteresuje...

Ostatecznie tak to jednak wyszło:
CPU - Intel Core2 Duo E4400 2,0GHz (S775) BOX - 405,00 zł
MOBO - Gigabyte GA-N650SLI-DS4 - 400,00 zł
RAM - OCZ Technology 2x 1GB DDR2 800MHz Platinium Rev2 CL4-4-4-15 - 364,00 zł
GPU - GeForce 8800 GTS Gigabyte 320MB TV & 2x DVI (PCI-E) - 990,00 zł
HDD - Samsung SpinPoint T166 320 GB (SATA II, 16MB cache, NCQ) - 259,00 zł
DVDR - LG SuperMulti DVD+/-RW GSA-H62N oem black (Serial ATA) - 112,00 zł
CASE - Antec Sonata III (500W) - 499,00 zł
PSU - Zasilacz Antec EarthWatts 500 (razem z obudową) - 0 zł
Chłodzenie CPU - Scythe Mugen ( Infinity) - 159,00 zł
Chłodzenie GPU - Thermalright HR-03 Plus - 199,00 zł
Wentylator GPU - Wentylator Fander FX120-W 120mm - 39 zł

Razem: 3426 zł - niezłe przekroczenie budżetu :sciana:

Fander na razie na HR-03 Plus, a potem na wymianę z oryginalnym coolerem Antca w obudowie...

  • 0

#13 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 19 08 2007 - 10:00

Testom na benchmarku to jakoś bardzo bym nie wierzył. Tak się składa że ten portal to "propagandowa tuba" komputronika i czasem wypuszczają różne kwiatki - chociaż nie twierdze że jest tak zawsze. No ale chociażby to http://www.benchmark.pl/artykuly/recenzje/...C/strona-2.html - bal, bla, bla, typowa reklama, a bzdury tam czasem takie że strach.

Co do testu zastanawia mnie zdanie "Jeśli chodzi o wrażenia z odsłuchu, można powiedzieć że dla wszystkich kodeków jakość dźwięku jest zbliżona." - przecież asus ma tragiczny dźwięk, nie spotkałem testu w którym byłoby inaczej - naprawdę tego nie zauwazyli?
Inna sprawa "Potraktujcie to jednak jako luźne postrzeżenia, bo nie muszę chyba dodawać, że dwa tygodnie testów - i to po jednym egzemplarzu - to za mało aby wypowiedzieć się na temat wytrzymałości i awaryjności płyt. " - benchmark i komputronik to przecież jedno i to samo. Jakoś nie wierzę że w komputroniku nie wiedzą ile płyt wraca im na gwarancję - a tu udają "głupich".
Dlaczego wygrała Gigabyte - bo to największy producent, który jest w stanie dostarczyć odpowiednio dużo płyt. Bez sensu byłoby promować np. MSI, którego producent jest w stanie dostarczyć znacznie mniej, więc sprzeda sie też mniej i kasa bedzie mniejsza.

Oczywiście nie twierdzę że nie moge się mylić. Może jest tak jak napisałem powyżej a może nie. Tego niestety się nie dowiemy. Jednak wiele razy obiektywność benchmarka była co najmniej dyskusyjna, dlatego testy z tego portalu traktuje z dużą podejrzliwością i zawsze staram się szukac ich potwierdzenia jeszcze w innych źródłach.

Oczywiście nie twierdze że płyta Gigabyte jest zła - wręcz przeciwnie. Na pewno nie jest wyborem gorszym od EVGA. Zresztą chipset 650i jest na tyle udany, że właściwie, jezeli producent płyty nie zawali czegoś z jakością, to dostaniemy bardzo dobry produkt. Łatwo zauważyć że w zasadzie wszystkie płyty na tym chipsecie są udane, co nawyżej mogą mieć problemy awaryjnością.
  • 0

#14 Scofield

Scofield

    Początkujący

  • 57 postów

Napisano 19 08 2007 - 21:50

Oczywiście znów praktycznie w całości się z Tobą zgadzam :sciana:

Co do benchmark.pl to oczywiście, że zdaję sobie sprawę z powiązania z komputronikiem i tego, że tak właśnie mogą wyglądać te recenzje. W każdym razie żeby się nie rozpisywać w poprzednim poście, nie napisałem o tym, że przede wszystkim przemawia do mnie platforma na chipsecie 650i.

1. Po pierwsze np. niesamowicie pełna zachwytu recenzja na pclab dotycząca płyty EVGA w sumie chyba przede wszystkim wynika z zastosowania na tej płycie właśnie tego chipsetu. A już wcześniej mocno się zastanawiałem nad Gigabyte, bo jak mówię od dawna mam zaufanie do tego producenta i mam trochę informacji z dobrych źródeł na temat małej awaryjności płyt Gigabyte. Dlatego pytałem: "Czy są może inne godne uwagi płyty na 650i, których zakup watro rozważyć?"
2. Drugi powód to te wzmocnione kondensatorki. Nie wiem czy to się wiąże z bliskością Elektrowni Bełchatów, ale zarówno w Bełchatowie jak i okolicach problem puchnięcia kondensatorów na płytach jest naprawdę częsty. Dlatego też tyle szukałem EVGA w wersji A1.
3. I wreszcie ta cena :P W związku z tym, że już tyle dołożyłem, mówię: a niech tam, nie będę dokładał jeszcze 8 dych do płyty. Ale jakoś zaistniała sytuacja spowodowała, że zmieniłem zdanie :P EVGA to dla mnie jednak jeszcze zbyt duża nowość na rynku... Zobaczymy jakie będzie z awaryjnością tych płyt...
  • 0

#15 Scofield

Scofield

    Początkujący

  • 57 postów

Napisano 30 08 2007 - 19:02

No i w końcu dojechało.
W PC Projekt trochę mnie wkurzyli bo uszkodzoną płytę dostali z powrotem we wtorek, a nowa miała być zarezerwowana i niezwłocznie odesłana. Okazało się jednak, że wysłali dopiero w czwartek po tym jak ich męczyłem o nr listu... Bo zastanawiałem się już czemu w czwartek jej jeszcze nie ma. Ale na szczęście doszła w piątek i w weekend zawalczyłem...

Dobra tam :) Ogólnie zestawik śmiga nawet i na 3Ghz - pięknie się działa FSB na unlinked. Procek jednak nie bardzo chciał ruszyć bez ręcznego podniesienia VCore. A automat przydzielał napięcia z kosmosu. Ogólnie w biosie ustawiłem napięcie na 1,390V, ale CPUZ pokazuje, że jest 1,344V Także płyta chyba sporo zaniża i dlatego nie chciała mi startować przy niższych napięciach. Póki co działam na 2666 Mhz i chyba tak zostanie. Co do cichości to słychać, ale nie wiem co :( Najprędzej chyba oryginalny cooler do grafiki bo jeszcze nie zdejmowałem referencyjnego chłodzenia. Drugie co, to nie najcichszy wentyl fabryczny Antec'a... Ogólnie wymyśliłem wstawić w jego miejsce Fandera, a na grafę jednak kupić coś mniejszego...

I tu jeszcze za chwilę mam ze 2 pytanka. Nie bardzo coś mi pasuje temp. na procku przy pełnym obciążeniu 2 rdzeni dochodzi nawet do 55 stopni. W spoczynku około 30 stopni. Wydaje mi się, że troszkę pasta Arctic Ceremique przyschła czy coś bo ciężko ją było rozprowadzić, a i montaż coolera na dziwne zaczepy nie pozwala na dobre "przyklejenie" wentylatora do procka. Dlatego upatrzyłem sobie pastkę zarówno do grafiki jak i na podmianę do procka z firmy Zalman o nazwie ZM-STG1. Link do tego cuda: ZM-STG1 Myślę, że warto tu naprawdę warto i nie ma o co pytać.

A prosiłbym o poradę jaki wiatrak 92mm wpakować na GPU i czy da się to jakoś regulować z automatu? Np. podłączyć do tego złącza zasilania oryginalnego coolera GPU? A jak nie to coś niesłyszalnego, co przy stałych obrotach poradzi sobie z chłodzeniem w każdej sytuacji. Nigdzie nie mogę znaleźć mniejszego Fandera, ale z tego co namierzyłem i wydaje się słuszne to znalazłem:
Scythe Kaze-Jyu 92/100mm
Qoltec ChillFan
Tacens Aura Ice 92

A i jeszcze czy warto wrzucić coś na przód do wciągania powietrza do obudowy? Otwory montażowe są tak w 1/3 odległości od frontu, za dyskami...
  • 0

#16 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 02 09 2007 - 10:20

Temperatura na procku normalna, sam mam podobną, nawet parę stopni większą w stresie. Po paście jakiś rewelacji bym się nie spodziewał, 2-3 stopnie w dół, w porywach może do 5.

Co do wiatraka na gpu to może http://allegro.pl/item231086120__noisebloc...ylko_17db_.html. Z podłączeniem do oryginalnego zalisilania może byc problem - prawdopodobnie trzeba by zmienic wtyczkę. Jak nie to jakiś fan-mate załatwi sprawę ewentualnej regulacji

Przód mozesz sobie darowac, chyba że chcesz konkretnie schłodzić dysk. Jak nie to to nie ma sensu, do budy powietrze zawsze się dostanie, a wiatrak mniej to zawsze ciszej

PS. czytałes to: http://forum.pclab.pl/t274189.html

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych