Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nowy dysk i seria niefortunnych zdarzeń


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 lukas91

lukas91

    Początkujący

  • 51 postów

Napisano 20 03 2010 - 15:47

Jako że mój zabytkowy WD 40gb znacznie spowalniał pracę komputera (system wczytywał się ponad 5 minut), postanowiłem zainwestować parę groszy w jakiś używany 80gb z allegro. Znalazłem takowego Samsunga i zamówiłem.

Po włożeniu dysku okazało się, że komputer go nie akceptuje. Potem brat gdzieś wyczytał na nalepce, że ów dysk nie może działać samodzielnie (pierwsze słyszę o czymś takim). Musiałem znów zamontować hałaśliwego rupiecia, na szczęście udało się na nowym dysku zainstalować system, stary WD posłużył za rupieciarnie.

Na początku wszystko było ok, komputer działał jak nowy, jednak już po pewnym czasie, przy instalacji dużej gry komputer zawiesił się, zauważyłem, że lampka kontrolna dysku twardego świeci intensywnym, nieprzerwanym światłem. System nie chciał się z powrotem załadować, pomyślałem że może "samo się naprawi". Następnego dnia rzeczywiście, wszystko było ok, do czasu...

Po chwili przeglądania sieci komputer znów się zawiesił, a w dysku wyraźnie coś tykało, jakby wciąż się resetował. Teraz system nie chciał się załadować przez brak jakiegoś pliku, co oczywiście oznacza brak połączenia z dyskiem.

Pomyślałem, że to coś z napięciem. Otworzyłem więc skrzynkę i zamieniłem kabel zasilający na zapasowy, nie podłączony do niczego. Torując sobie drogę w plątaninie kabli musiałem na chwile wyjąć przejściówkę z IDE na SATA, która obsługiwała nagrywarkę. Po zamknięciu skrzynki wszystko było już ok, poza jednym - system przestał wykrywać stację dysków! Jakby tego było mało lampka dysku twardego wciąż świeci bez przerwy.

Od tej pory próbowałem wszystkich możliwych kombinacji podłączenia zasilania i tasiemek, lecz nic nie skutkowało, cd-rom jakby przepadł (zasilanie jest w porządku, otwiera się i zamyka).

Pomyślałem, że uszkodziłem przejściówkę, ale stara nagrywarka na interfejsie IDE, którą podłączyłem dla sprawdzenia również nie została wykryta!

Sprawdziłem nowy dysk wzdłuż i wszerz przy użyciu programu HD Tune, ale wszystko jest w porządku. Dlaczego system nie wykrywa Cd-Romu? Dlaczego któryś z dysków wydaje się bez przerwy intensywnie pracować?

  • 0

#2 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 20 03 2010 - 16:05

Konkretnie jaki dysk, interfejs Sata/ide, ile jest podpiętych i w które miejsca na taśmie? Jak ustawione są zworki? Dlaczego nagrywarka jest na przejściówce? To są konkretne informacje, a nie czy dysk jest stary/nowy/piszczący/charczący.
Dużo pytań "dlaczego?" a żadnych konkretów.

  • 0

#3 lukas91

lukas91

    Początkujący

  • 51 postów

Napisano 20 03 2010 - 16:12

Oba dyski na interfejsie IDE. Podpięte są dwa, stary końcem taśmy, nowy środkiem. Nie mam pojęcia, co to są zworki. Nagrywarka jest na przejściówce, ponieważ działa na interfejsie SATA, którego moja płyta główna (Shuttle AV49V(N)) nie obsługuje.

Dysk nie jest ani stary, ani nowy, ani piszczący, ani charczący :P

Użytkownik lukas91 edytował ten post 20 03 2010 - 16:12

  • 0

#4 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 20 03 2010 - 16:27

To jest jeden z przykładów co to są zworki konfiguracyjne dysków, więcej masz chociażby TU
Pamiętaj o pierwszej zasadzie: dysk systemowy zawsze powinien być ustawiony jako "master" i wpięty na końcu taśmy.

Użytkownik geronimoo edytował ten post 20 03 2010 - 16:29

  • 0

#5 lukas91

lukas91

    Początkujący

  • 51 postów

Napisano 20 03 2010 - 17:23

Podpiąłem nowy dysk z systemem końcem taśmy. Rozumiem, że zworki to wtyczki z kolorowymi kablami wychodzące z zasilacza. Wychodzą niego 2 takowe, każdy po 3 wejścia. Jeden mniejszą wtyczką podłączony jest to przejściówki SATA.

Jedna z wtyczek podłączona musi być do karty graficznej. Jak powinno wyglądać poprawne podłączenie dysków twardych?
  • 0

#6 izaw

izaw

    Początkujący

  • 97 postów

Napisano 20 03 2010 - 18:11

geronimoo dał ci rysunek. Zworki to zworki nie kabelki. Lewa część rysunku!
  • 0

#7 lukas91

lukas91

    Początkujący

  • 51 postów

Napisano 20 03 2010 - 18:14

Aaaa... te wejścia są puste. Nic do nich nie było podłączone nawet wtedy, gdy wszystko działało.
  • 0

#8 izaw

izaw

    Początkujący

  • 97 postów

Napisano 20 03 2010 - 18:46

A obejrzałeś rysunek? Trochę uwagi! Bez zworek to dysk jest jaki? A gdy są dwa takie same to ?
  • 0

#9 lukas91

lukas91

    Początkujący

  • 51 postów

Napisano 20 03 2010 - 18:50

Obejrzałem i porównałem do dysków. Są wejścia na zworki, ale nie są podłączone i nigdy nie były.
  • 0

#10 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 20 03 2010 - 19:10

Bo i tak może być, wszystko rozbija się o to jakie to dyski, są takie które bez zworek są ustawione w tryb CSL i poprawna konfiguracja opiera się na wpięciu w odpowiednie gniazdo na taśmie, więc jeśli nie podasz nazwy (symbolu) to się nie dowiemy.

Użytkownik geronimoo edytował ten post 20 03 2010 - 19:11

  • 0

#11 lukas91

lukas91

    Początkujący

  • 51 postów

Napisano 20 03 2010 - 19:53

A jak mogę sprawdzić nazwę (symbol)?

  • 0

#12 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 20 03 2010 - 20:10

Symbol jest zawsze na nalepce na dysku zazwyczaj w przypadku dysków WD jest to przykładowo "WD800JD" w przypadku samsungów jest to np. HD160JJ, albo jeśli dyski w systemie są widoczne to takie rzeczy podają programy diagnostyczne, HDTune, HDTach, lub nawet everest w menu "magazyn" -> "dyski fizyczne".

Użytkownik geronimoo edytował ten post 20 03 2010 - 20:11

  • 0

#13 lukas91

lukas91

    Początkujący

  • 51 postów

Napisano 20 03 2010 - 20:28

To są dane z HDTune:

Dołączona grafika
  • 0

#14 geronimoo

geronimoo

    Uzależniony od forum

  • 1 457 postów

Napisano 20 03 2010 - 21:39

Więc tak jeśli w samsungu nie masz założonej żadnej zworki to dysk jest w konfiguracji "slave" i powinien być wpięty w środkowe gniazdo na taśmie, z wd jest problem bo strona nie podaje konkretnie ile pinów posiada ten dysk może być 6,9 lub 10 dopiero gdy to będzie wiadomo mogę podpowiedzieć gdzie/jak i czy trzeba zworkę ustawić.

Użytkownik geronimoo edytował ten post 21 03 2010 - 00:31

  • 0

#15 lukas91

lukas91

    Początkujący

  • 51 postów

Napisano 20 03 2010 - 23:16

Przestawiłem tasiemki. Komputer był kupiony jako zestaw i nigdy do WD żadna zworka nie była podpięta.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych