Skocz do zawartości


Zdjęcie

Niewidoczny dysk twardy pod USB


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Silkmaster

Silkmaster

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 18 03 2014 - 15:55

Witam. Mam problem z dyskiem. Nigdzie go nie widać. Zacznę od możliwej przyczyny. Sprzedawałem komputer z dwoma dyskami: SSD i właśnie tym HDD. Musiałem te dyski sformatować,by nabywca nie posiadł moich danych. Do formatowania użyłem oprogramowania secure erase. Zawsze nim formatowałem SSD, ale nigdy jeszcze HDD. No więc SSD się sformatował dość szybko. Następny miał być HDD. Uruchomiłem formatowanie ( a raczej zerowanie, czy coś takiego) i pech chciał, że podczas formatowania wyłączyli mi prąd w domu. Jak juz został podłączony, to dysk jakby zniknął. Nie było go widać w Mój komputer, ale zaś w menadżerze dysków był widoczny jako nieprzydzielone miejsce. Chciałem sprawdzić co z nim było nie tak. Czytałem na forach różne przyczyny itp. Ściągałem kilka programów, ale niektóre go w ogóle nie widziały, a inne zaś tak, tylko że nic nie dało się nimi z nim zrobić. Jeden program bodajże Active Killdisk ukazał informację w stylu MBR defected czy coś w tym stylu. No więc pomyślałem sobie, że spróbuję to jakoś naprawić. Dodam, że juz kiedyś naprawiłem 2 dyski, które miały problem z tym MBR. Chciałem spróbować zrobić to oprogramowaniem, którym go formatowałem. Szukałem jakichś opcji i znalazłem coś, co nazywało się chyba remove MBR i nie wiedzieć czemu ( zapewne myślałem, że będzie łatwiej na nowo je ustawić czy coś) użyłem tej funkcji ( usuwanie trwało pare sekund) i zobaczyłem rezultaty. Niestety były gorsze niż przed zabiegiem. Teraz dysku nie widać w żadnym programie, w mój komputer czy zarządzaniu dyskami. Jedyną nadzieję znalazłem w menadżerze urządzeń, gdzie jak ( a własnie. aktualnie dysk jest podłączony przez kieszeń USB, bo kompa sprzedałem i nie mam gdzie indziej jak go podłączyć) wejdę w kontrolery uniwersalnej magistrali szeregowej to tam w ostatniej linijce jest URZĄDZENIE PAMIĘCI MASOWEJ USB. Jak odłącze dysk to nazwa ta zamienia się na URZĄDZENIE KOMPOZYTOWE USB, a jak znowu podłączę to jest jak wcześniej: URZĄDZENIE PAMIĘCI MASOWEJ USB. 

Dokładna nazwa dysku to: seagate barracuda 500gb (st500dm002). 

AKtualnie Pracuję na laptopie z podpiętym tym dyskiem. 

 

I teraz zasadnicze pytanie: Czy da się to jakoś naprawić? Co by trzeba było zrobić? Byłbym wam bardzo wdzięczny za wszelką pomoc. 

 

Pozdrawiam. 



  • 0

#2 dale918918

dale918918

    Początkujący

  • 128 postów

Napisano 18 03 2014 - 15:58

A gdzie jest firma i model laptopa ???? Nie ma po co tu wchodzić ...

Użytkownik Qauke edytował ten post 18 03 2014 - 17:51
specu na co Ci model laptopa? jak ewidentnie jest tu problem tylko po stronie dysku!

  • 0

#3 Silkmaster

Silkmaster

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 18 03 2014 - 16:16

Nie wiem czy to w ogóle takie ważne, ale proszę: Acer Aspire 5820TG


Użytkownik Silkmaster edytował ten post 18 03 2014 - 16:18

  • 0

#4 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 18 03 2014 - 18:21

Pobierz G-parted wypal program na płycie i ponownie sformatuj ten dysk. Daj znać czy pomogło.

Użytkownik Qauke edytował ten post 18 03 2014 - 18:33

  • 0

#5 Silkmaster

Silkmaster

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 18 03 2014 - 21:02

Niestety nie wykazało tego dysku: http://oi59.tinypic.com/1t3jaq.jpg


  • 0

#6 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 18 03 2014 - 21:47

Jedyne co mi przyszło do głowy to można by było sprawdzić transil i rezystor zerowy w tym HDD o ile jest tam rezystor, a nie zworka :P
  • 0

#7 Silkmaster

Silkmaster

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 18 03 2014 - 21:54

Szkoda, że żadnego z tych pojęć nie rozumiem xD


A tak na marginesie, to jedno oprogramowanie dało radę wykazać ten dysk na liście dysków i to z dokładną nazwą modelu. Było to seatools od seagate. Lecz nic niestety z tych narzędzi zawartych w oprogramowaniu nie pomogło.

Użytkownik Qauke edytował ten post 18 03 2014 - 22:03
proszę używać funkcji "edytuj"

  • 0

#8 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 18 03 2014 - 22:01

Powiedz mi jeszcze jedna rzecz po podłączeniu tego HDD dysk startuje? Słychać prace mechanizmów sterujacych?
  • 0

#9 Silkmaster

Silkmaster

    Obserwator

  • 7 postów

Napisano 18 03 2014 - 22:06

Jak go podłącze to się włącza i słychać to bardzo dobrze. Dodatkowo w kieszeni jest dioda , która też święci, czyli działa. Jedyne czego nie słychać to takiego skrobania po talerzach (czy coś takiego) xD



  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych