Skocz do zawartości


Zdjęcie

Nie wiem co jest z napędem


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 Sivy1983

Sivy1983

    Początkujący

  • 35 postów

Napisano 15 04 2009 - 11:13

Witajcie.
Ostatnio coś z napędem mi się pokiełbasiło. Nie dość że jego tempo transferu z płyty na dysk spadło kilka krotnie to jeszcze podczas jego pracy komputer tak jakby był pod max obciążeniem. W czasie gdy ten napęd pracuje nie można nic robić, bo nawet myszka poklatkowo skacze, wcześnie wszystko działało jak burza. Kiedy chciałem obejrzeć film na DVD to zacinał sie dźwięk i film przerywał. W drugim napędzie tego problemu nie mam. Normalnie coś się kopiuje lub instaluje, a ja mogę dalej pracować. Filmy działają bez problemu. Tylko że drugi to nagrywarka więc jest cholernie głośny i korzystam z niego tylko w czasie nagrywania płyt, rzadko w innych celach.
Już sam nie wiem czy mam wymienić napęd czy coś się poprzestawiało.
Pozdro.

  • 0

#2 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 15 04 2009 - 11:43

Przetestuj dysk każdym z tych programów, ktoś ci wtedy pomoże, ale już widać że albo taśma w przypadku złącza IDE, lub dysk pada. Zwłaszcza że piszesz że wydaje nie normalne dźwięki.
Program do testu dysku , Program do monitoringu dysku , Program do diagnozy dysku.

  • 0

#3 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 15 04 2009 - 12:53

Model napędu i płyty głównej, sposób podpięcia napędu. Sprawdź czy UDMA jest dla napędu włączone: Panel Sterowania->System->Sprzęt->Menedżer urządzeń->Kontrolery IDE ATA/ATAPI wg fotki:
UDMA.JPG
W ostatnim okienku Powinno być UDMA - tryb zależny od napędu. Tak da się sprawdzić tylko dla chipsetów Intela.
Sprawdź taśmę. Możesz usunąć również wszystkie te kontrolery IDE ATA/ATAPI i zrobić restart - system sam je doda - tylko że po takiej operacji jeżeli miałeś litery dysków przypisane po swojemu to może ci pozmieniać. Czy instalowałeś jakiś napęd wirtualny - np. Daemontools?
Jak wiesz jak to przeczyść napęd, mógł się zabrudzić.
Pozdrawiam

PS. Brutus3 kolega ma kłopoty z napędem zgaduję że DVD a nie z dyskiem...
  • 0

#4 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 15 04 2009 - 16:12

Dobrze zgadłeś, ale kolega tak napisał że po drugim razie i twojej uwadze, doszedłem do takiego wniosku że to nagrywarka. Jak autor ma Nero to w Nero toolkit są podprogramy do sprawdzenia nagrywarki. Ale i tak jak rzęzi to do wymiany nie opłaca się jej naprawiać chyba że dla samo zadowolenia.
  • 0

#5 swordfish

swordfish

    Początkujący

  • 44 postów

Napisano 18 04 2009 - 09:18

Rzeczywiście sprawdź sobie dysk programem diagnostycznym np HD Tune, w tym przypadku najlepiej random accsess. Co do nagrywarki to wymień sobie Firmware`a na nowszy, oraz ściągnij sobie najnowszą wersje sterownika ACPI. Powinno wtedy pomóc

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych