Skocz do zawartości


NaviExpert – Nawigacja bez korków! Na Twój Telefon Komórkowy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 Gość_Wojtex16_*

Gość_Wojtex16_*

Napisano 25 05 2008 - 14:23

Strona domowa producenta NaviExpert: www.naviexpert.pl

Co to jest NaviExpert (skrót NE)?
NaviExpert jest program nawigacji dla telefonów komórkowych posiadających, obsługę aplikacji JAVA, kolorowy wyświetlacz i posiadających bluetooth. Jest nawigacją On-Line, która pobiera najnowsze mapy i punkty POI z serwera.

Jak to działa?
Najpierw nasz GPS określa położenie, gdzie się znajdujemy (dokładnie to określa współrzędne geograficzne). Po ustaleniu pozycji, program łączy się z serwerem NE (wykorzystuje połączenie GPRS), pobiera nam mapę sąsiedztwa lub trasę i pokazuje nam gdzie jesteśmy, w zależności co potrzebujemy.

Wymagania programu NE:
-Telefon musi być na liście telefonów, dostępnych na stronie http://get.naviexpert.pl .
-Potrzebujemy odbiornika Bluetooth obsługującego GPS (mogę polecić: Nokia LD-3W, LD-4W, ew. coś tańszego Pentagram Pathfinder P3101, P3104), jeśli telefon już posiada wbudowany to odbiornik Bluetooth GPS nie jest nam potrzebny.
-Musimy wykupić licencję do tego programu (ceny licencji dostępne są na stronie NE).

Co używałem?
Do testów użyłem telefonu Nokia N95-1 (posiada wbudowany odbiornik GPS) i najnowszą wersję programu NE 3.0.2 . Dodam że używam NE już ponad pół roku i sobie chwalę.

Pierwsze wrażenia po uruchomieniu programu:
Po ściągnięciu i zainstalowaniu programu, po jego uruchomieniu, program nas pyta czy posiadamy już konto na serwerze, możemy je utworzyć jeśli nie posiadamy konta. Po jego utworzeniu i zalogowaniu się programu przechodzimy test dźwiękowy. Potem mamy jego główne menu.
Mamy do wyboru:
-Nawiguj ? Jeśli chcemy jechać na jakąś ulice, bądź do miasta to tu mamy różne opcje, można też również ułożyć jakąś trasę.
-Mapa ? tutaj mamy możliwość przeglądania mapy, czy szukania jakiegoś adresu.
-Moje punkty ? tu jest opcja, dzięki temu możemy zapisywać adresy znajomych, sklepów itp., dzęki temu jak planujemy trasę to nie trzeba wpisywać nowych adresów.
-Narzędzia ? opcje ustawień programu.
-Pomoc ? w sumie nie ma tam nic ciekawego.
-Zakończ ? wyłączanie programu.

Więcej nie będę opisywał, bo wszystko mamy w instrukcji obsługi, która jest do ściągnięcia ze strony producenta.

Wrażenia użytkowania programu:
Program jest prosty w obsłudze, miły dla oka, ale wymaga jednak przyzwyczajenia, bo możliwości jest naprawdę dużo. Jest to aplikacja JAVA, więc nie chodzi bardzo szybko, ale nie ma co narzekać, nie jest tak źle.
Jeśli chodzi o mapy to jest pokrycie, dla mnie b. dobre (dla ciekawości, program korzysta z map Imagis i Navteq), są nawet drogi w małych wsiach, ale często bez nazwy ulicy. Zdarzyło mi się, że brakowało ronda czy drogi w danym miejscu, ale to jednak nie wina programu tylko firmy, która udostępnia mapy. Mapy nie są w jakiejś super jakości, dlatego żeby mniej zżerało nam pakietu GPRS.
Pomyślane jest to jeśli wykupimy, abonament na stronie producenta czy za pomocą SMS, to po zakupie abonament aktywuje się dopiero wtedy kiedy zaczniemy przeglądać mapę lub wyznaczać trasę (czyli kupuje abonament 24h w poniedziałek, a w piątek ją aktywuje jadąc w trasę).

Korzystanie nawigacji w samochodzie, ustalanie trasy:
Telefon zawsze podczas nawigacji trzymam na uchwycie samochodowym , ustalanie trasy jest bardzo proste, wystarczy że określamy adres lub zapisany mój punkt, ewentualnie najbliższą stację benzynową gdzie chcemy jechać, czekamy jak pobierze nam trasę i można jechać tak jak nas prowadzi.

Jeśli chodzi o nawigację do celu to program prowadzi bez problemów, komunikaty: ?Za 500 metrów lewo?, ?Za 100 metrów fotoradar? itp. są czyste i wyraźne oraz w odpowiednim momencie czyli nie są ostrzegane za późno czy za wcześnie. Komunikaty są na tyle dobre, że możemy jechać na słuch, nie patrząc w ekran, a co w czasie jazdy jest istotne (jeśli są jakieś wątpliwości to zawsze można zerknąć na ekran telefonu). Mamy możliwość zgłaszania na drodze: fotoradarów, częstych kontroli drogowych czy niebezpiecznych miejsc (mamy nawet procentowo pokazaną liczbę zgłoszeń).
Jeśli zjedziemy z trasy to automatycznie program pobiera nam nową trasę. Podczas jazdy na ekranie widzimy trasę, nazwę ulicy po której jedziemy, prędkość km/h, kilometry do następnego manewru i do celu/końca trasy oraz czas do końca celu/trasy (nie należy się tym sugerować, gdyż czas zależy od prędkości jazdy). Jest też możliwość ustawienia drogi podczas jazdy w trybie 2D i jak 3D. Jeśli mamy kilka punktów na trasie, to jest możliwość ustawienia kilka punktów pośrednich.
Dzięki fotoradarom, udało mi się uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, dzięki temu nie zapłaciłem za mandat, a przede wszystkim nie uzbierałem punktów karnych.
Jeśli chodzi o omijanie korków w tej nawigacji (działa tylko w abonamencie Premium), to szczerze mówiąc, że to nawet działa, zamiast stać na światłach w korku czy jechać przez centrum Warszawy to nas omija bocznymi drogami. Może się zdarzyć, że nie ominie nam korka i jeśli spotka nas korek, to zawsze mamy opcję ?Omiń korek??, gdzie podajemy ilość KM korka, po czym ściąga nam trasę, dzięki temu można korek gdzieś bokiem ominąć (chociaż nie zawsze to jest możliwe, tam gdzie nie ma bocznej drogi to wtedy nam nie ustali objazdu). Zawsze mnie prowadziło do celu. Czasami zdarza się, że NE prowadzi nas jakimiś bocznymi drogami przez pole, ale taki jest urok tych nawigacji GPS w PL, nie rozpoznają dróg utwardzonych od tych polnych.

Opłaty GPRS:
Tym nie ma co się przejmować o opłaty GPRS, są to właściwie grosze. Dużo danych wcale nie pobiera np. Ustalając trasę z Katowic do Warszawy, pobiera nam około razem 135kB, z Rzeszowa do Szczecina dla ciekawości to pobiera 253kB, więc w sumie to nic. Niektórzy operatorzy umożliwiają wykupienie pakietu czyli za 10MB płacimy tam np. 7zł itp. . Ja mam akurat tel. na abonament i jeszcze nie zdarzyło mi się, żebym przekroczył ileś pakietów darmowych, które są w abonamencie.

Jaka jest różnica między Naviexpert, a zwykłą nawigacją?
W NE nie musimy co jakiś czas ściągać, nowszych map i punktów POI i map, co NE ściąga je automatycznie w porównaniu do zwykłej nawigacji. Telefon zajmuje zdecydowanie mniej miejsca niż zwykła nawigacja. W NE użytkownicy sami mogą zgłaszać fotoradary itp. , dzięki temu zawsze mamy aktualną bazę fotoradarów, w porównaniu ze zwykłą, gdzie trzeba co jakiś czas ściągać nowe punkty do zwykłej nawigacji za pomocą komputera. NE omija nam korki, a zwykła nawigacja prowadzi nas często głównymi, gdzie często są korki.
Zaś w zwykłej nawigacji mamy ładniejsze mapy i niektóre mają budynki 3D, ale dla mnie to tylko zbędna rzecz, nawigacja ma dobrze prowadzić do celu, a nie ładnie wyglądać. Zwykła nawigacja trochę szybciej ustala trasę w porównaniu do NE, gdzie musi pobierać trasę w serwera, a to trochę jednak trwa.
NE będzie miał problem z pobraniem mapy/trasy w miejscach, gdzie nie ma zasięgu (chociaż ja nie spotkałem się jeszcze z takim problemem), w porównaniu do zwykłej nawigacji. W zwykła nawigacja kosztuje, mówię oczywiście o takiej dobrej jakości, kosztuje około 700zł, nawet więcej, na dodatek często bez PL map.
Są oczywiście takie za 500zł np. TomTom czy Route66, ale pokrycie polski to jest sporo do życzenia, bo są to często nawigacje zagranicznych producentów (polskie nawigacje mają najlepsze pokrycie w PL).

Zalety i wady NaviExpert:
1. Zalety:
-Zawsze najnowsza baza map i punktów POI
-Możliwość zgłaszania fotoradarów, częstych kontroli drogowych, niebezpiecznych miejsc
-Omija korki, dzięki temu można naprawdę zaoszczędzić sporo czasu
-Działa praktycznie z każdym nowym telefonem
-Mało zajmuje w pamięci telefonu czy na karcie pamięci
-Mało pobiera danych GPRS
-Mały koszt licencji w porównaniu do zwykłej nawigacji
-Idealny dla osób, które nie podróżują często
-Na stronie producenta, można zgłaszać nowe punkty POI (fotoradary itp.), bez użycia telefonu
2. Wady:
-Trochę wolne pobieranie map z serwera, przez co po zjechaniu trasy w mieście można przejechać kilka krzyżowań, zanim pobierze i ustali nową trasę (UWAGA: w wersji 4.0 ten błąd został poprawiony)
-Nie można przeglądać map i wyznaczać trasy w miejscach, gdzie nie ma zasięgu
-Rozmawiając przez telefon, nie mamy nawigacji (oczywiście NE działa w tle, ale nie wydaje dźwięków) przez co można przypadkowo zjechać z trasy
-Nie można zmienić lektora, jest tylko głos kobiecy

Podsumowanie:
Moim zdaniem NE, jest to produkt strzał w 10, dlatego, że liczba telefonów na rynku rośnie, a w telefonie zawsze nawigacja się przyda. Dobry jest pomysł z pobieraniem map/punktów POI, dzięki temu zawsze mamy, aktualne mapy itp. , doskonała jest funkcja omijania korków, dzięki temu zaoszczędzimy mnóstwo czasu. Tania licencja zakupu, idealna dla osób, które dużo nie podróżują, a chcą tanią nawigacje i płacą zdecydowanie mniej (abonament na 24h kosztuje 4zł, więc to jest mało).
Ja mogę jak najbardziej polecić NE, używam już kilka miesięcy i chwalę sobie.

Screeny programu NaviExpert:
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika


Z związku pojawieniem się nowej wersji 4, która ma się ukazać nie długo. Zamieszcze oczywiście jakie zmiany w porównaniu do wersji 3.x i zrzuty ekranu programu.

//EDIT:
Właśnie pojawiła się Finalna wersja programu NE, a dokładnie odznaczona numerem 4.0

Zmiany jakie zauważyłem w porównaniu do starszej wersji (czyli 3.x):
-wreszcie mamy szybsze przeliczanie trasy
-pojawiły się strzałki, które pokazują jaki będzie następny manewr
-pojawił się kompas pokazujący północ/południe
-lepsze przeliczanie trasy i omijanie korków
-wyświetlanie odcinków omijania remontów
-mamy możliwość ustalania trasy po za granicami kraju
-lepszy wygląd programu
-mamy wybór mapy czyli nowszy wygląd albo wygląd z wersji 3.x
-została dodana opcja aktualizacji programu dzięki temu możemy za pomocą telefonu ściągać aktualizację

Zrzuty ekranu wersji NaviExpert 4.0:
Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika Dołączona grafika

Prezentacja programu NE w wersji 4.0:
http://pl.youtube.com/watch?v=7QkZR49yPlI
http://pl.youtube.com/watch?v=n2LJr7RCCfs

Test jest mojego autorstwa i nie zezwalam na opublikowaniu tego testu, bez mojej zgody na innej stronie niż na forum.tweaks.pl .

Jeśli masz jakieś pytania to śmiało pytaj w tym temacie xD

Pozdrawiam,
Wojtex16

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych