Skocz do zawartości


Mini test Nokii E51


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Gość_Vojt007_*

Gość_Vojt007_*

Napisano 21 06 2008 - 23:15

Witajcie,
Po dwóch tygodniach użytkowania E51 postanowiłem ją w końcu zrecenzować.

Pierwsze wrażenie:
Nokie E51 otrzymujemy w eleganckim i ładnym pudełku. Po otworzeniu ukazuje nam się w/w telefon, a oprócz tego:
- lekka, ale szybciutka ładowarka, niestety z cienkim bolcem. Dlaczego "niestety" - wyjaśnie później.
- bateria BP - 6MT
- zestaw słuchawkowy HS-47
- kabel USB
- płyta CD
- karta gwarancyjna
- szybki start
- instrukcja obsługi
- szmateczka do wycierania
Czegóż chcieć wiecej? :(

Pierwsze uruchomienie:
Telefon włącza się jak na symbianowca szybko, bo zajmuje mu to 19 sekund. Dla porównania, mojej poprzedniczce zajmowąło to 29 sekund (6630). Taki wynik zawdzięczamy ARMowi 11, który pracuje z taktowaniem 369 mhz oraz 64 MB ramu. :) Takie bebechy są w flagowym modelu Nokii, czyli w N95. Po uruchomieniu się telefonu zaskoczył mnie wyświetlacz. Bardzo wyraźny oraz dobrze oddający kolory. Można się było tego spodziwać, bo to nie pierwszy taki wyświetlacz Nokii. Ma niestety też pewną wade. Mianowicie nie jest zbyt duży, bo tylko 2' cala. Przeglądanie internetu nie jest dobrym pomysłem na tak małym wyświetlaczu, ale dzięki temu zachowane zostały rozsądne wymiary telefonu.

Wymiary i obudowa:
Telefon jest wąski, cienki, ale za to dość długi. Myslę, że Nokia chciała zachować charakerystyczną linię, którą zapoczątkował model 6310i.
Metalowa obwódka wokół telefonu wygląda bardzo elegancko, choć w wersji czarnej nie wyróżnia się tak, jak w wersji white. Klapka od baterii również wykonana jest z lekkiego metalu (?), która ani śmie drgnąć. Szczerze powiedziawszy jestem na tym punkcie wyczulony po 6630. :(
Plastikowa szybka dookoła wyświetlacza, również ładnie wygląda niestety, pod prawym soft keyem lekko się ugina. Wiele użytkowników skarży się na to, więc tutaj Nokia lekko dała ciała.
Teraz troszkę o przyciskach. Soft keye na pierwszy kontakt są bardzo nie wygodne i małe. Jeszcze uginająca się szybka wyświetlacza powoduje, że boisz się w ogóle dotknąć tych przycików - to pierwsze wrażenie, ale po paru minutach osfojenia się z nimi jest wszystko ok. Wystarczy tylko znaleźć na nie sposób. :(
Pod klawiszami wyboru znajdują się klawisze: menu, które ewoluowało w domek (dla mnie nie zbyt korzystna zmiana), kalendarz, kontakty oraz E-mail. Wszystkie te klawisze możemy dowolnie skonfigurować, naturalnie oprócz 'menu'. xD
Manipulator jest dobrze wyprofilowany i wystaje ponad wszystkie przyciski. Środkowy jest duży i nie sprawia najmniejszych problemów. :)
Oprócz tego mamy jeszcze czerwoną i zieloną słuchawkę, a między mini klawisz usuwania. Ołówek zmeinił się #. Po boku z prawej strony znjdują się klawisze głośniej/ciszej oraz klawisz wiciszania podczas rozmowy. Z lewej strony mamy skrót do dyktafonu. Spartaczone soft keye rekompenują nam klawisze numeryczne. Są duże, wyraźne i intuicyjne. Sms'y pisze się bardzo sprawnie i szybko. :)

Multimedia:
Na pewno aparat nie zachwyca, ale jak każdy wie, ten telefon nie jest do tego stworzony. Najbardziej przeszkadza mi wizjer, który jest na połowe ekranu. Zdjęcia są również tak samo małe. Zaletą natomiast tego aparatu są filmiki, nagrywane w rozdzielczości 320x240 px i 15 fps. Filmiki nie mają już charakterystycznych zacinek, co miało miejsce np. w 6630 i pochodne.
Nie wiem jak oceniać muzyke z głośnika, bo szczerze - nie znam się na tym, albo jestem już głuchy. :P Mogę powiedzieć tyle, że gra podobnie jak 6630 z tą różnicą, iż trochę głośniej. Niestety głośnik jest umiejscowiony z tyłu (nad aparatem) przez co nadchodzące połączenia są solidnie zgłuszane. :turned:

Łączność:
To na pewno wielka zaleta E51.Mamy tu podczerwień, Bluetooth A2DP, mini USB, WLAN oraz Voip. Komunikacja z PC jest wzorowa. Zgranie 5 MB piosenki trwa jakies 20 sek. Dla porónania, klucz bluetooth robi to w 5 minut. Zgrywanie zdjęć to czysta przyjemność. Wystarczy podłączyć telefon, kliknąć dwa razy na odpowiednie polecania i już mamy zdjęcia na naszym piecu. Sieci WLAN są wyszukiwane b. dobrze, ale jak już trafił mi się darmowy hotspot, po pary minutach surfowania połącxzenie zostało przerwane. Nie wiem z czego to wynikało. Może właściciel sieci zapomniał zabezpieczyć...

Porty:
Wkońcu odejście od pop-portu, zastosowanie mini usb, jack'a 2,5 mm oraz wejścia ładowarki. Do jack'a nie ma zastrzeżeń. Leży pewnie i stabilnie. Mini USB tego trochę brakuje, bo kabelek troszkę rusza się na boki. Na szczęście nie wypada sam. G
Z gniazdem ładowania też nie ma problemów. Bolec wchodzi pewnie i głęboko, przez co nie ma mowy o samoczynnych wylatywaniu bolca z gniazda.

No i Symbian 9.2: :)
Najnowsza wersja systemu Symbian działa sprawnie, nie łapie zwiech, a jego praca jest praktycznie nie zauważalna. Jak pisałem na początku zawdzięczamy to szybkiemu procesorowi oraz pamięci ram. To nie jedyna zaleta najnowszego systemu. Seryjnie mamy w końcu automatyczną blokadę klawiatury, tapety są ustawiane na cały ekran i nie ma już białych pikseli dookoła tapety. Polskie znaki już nie zjadają cennych znaków naszego sms'a. Myślę, że są to znaczne poprawki w stosunku do wersji 9.1.

Podsumowanie:
Telefon stworzony dla tych, którzy oczekują stylu, dobrego wyświetlacza, solidnej obudowy oraz nie zauważalnej pracy Symbiana. Poza małą wadą uginającej się szybki wyświetlacza oraz nie stabilnym portem ładowarki, telefon ma same plusy. Dzięki temu, iż jest on oferowany u wszystkich operatorów, ceny są aż za niskie jak na takie możliwości. Sam mogę powiedzieć, że kupiłem na allegro nówke za 510 zł. Taniej się już nie da jak, za taki sprzęt.

+ Symbian 9.2
+ ARM11 369 MHZ i 64 MB ram
+ wyświetlacz 16 mln kolorów, 320x240 px
+ jack 2,5 mm, mini usb
+ bateria
+ WLAN
+ pakiet biurowy
+ zawartość pudełka

- nie wygodne soft key'e
- niedopracowane boczne klawisze

Ocena: 9+/10

Jesli coś mi się przypomni to jeszcze uzupełnie. W razie możliwości dodam również zdjęcia robione telefonem.

Masz pytania co do telefonu? - Pisz! Chętnie odpowiem. :)

Użytkownik qauke edytował ten post 06 06 2012 - 08:53
przenoszę do odpowiedniego działu

  • 0

#2 Gość_unitraxxx_*

Gość_unitraxxx_*

Napisano 22 06 2008 - 11:13

Świetna recenzja wyjaśniła mi wiele wątpliwości jakie miałem
, dodaj jednak zdjęcia telefonu swojego by była lepsza,

czekam na zdjęcia z aparatu tego telefonu , by porównać je jakościowo z tymi z k750/k800

Pozdrawiam

  • 0

#3 cropp

cropp

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 25 10 2008 - 11:30

nokia.jpg

czyli generalnie polecasz? też mi sie podba i mysle o zakupie. Mam juz nawet na oku pare okazji :)
  • 0

#4 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1 812 postów

Napisano 25 10 2008 - 14:23

Dodaj zdjęcie telefonu
Zdjęcia z telefonu

Jakie całość ma wymiary.?
Trochę mały wyświetlacz.. szkoda..
A jak to jest z kartami pamięci, bo nie zauważyłem jakoś
  • 0

#5 Gość_Vojt007_*

Gość_Vojt007_*

Napisano 25 10 2008 - 17:46

czyli generalnie polecasz? też mi sie podba i mysle o zakupie. Mam juz nawet na oku pare okazji :)

Zależy komu. Generalnie jestem zadowolony, choć jest pare niedoróbek w obudowie (np. lekko uginając się szybka nad prawym Soft keyem). Polecam przed kupnem konkrentego modelu wpierw wziąć go w łape i zobaczyć jak lezy w dłoni, bo wady i zalety mozna poczytac w kazdym tescie, ale osobiste odczucia i wygoda beda dla kazdego inne.

Dodaj zdjęcie telefonu
Zdjęcia z telefonu

Jakie całość ma wymiary.?
Trochę mały wyświetlacz.. szkoda..
A jak to jest z kartami pamięci, bo nie zauważyłem jakoś

http://www.mgsm.pl/katalog/nokia/e51/zdjecia/ - zdjecia (nie moje)

http://www.gsmarena.com/nokia_e51-2106.php - specyfikacja
  • 0

#6 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1 812 postów

Napisano 25 10 2008 - 19:01

Trochę rozmazane te fotki wychodzą ;(
  • 0

#7 Gość_Vojt007_*

Gość_Vojt007_*

Napisano 25 10 2008 - 19:59

A czegoś sie spodziewał po Nokiiz 2 mpix o zerowej funkcjonalności aparatu? ;(
  • 0

#8 Ziele

Ziele

    Biblioteka Zielińskiego

  • 1 812 postów

Napisano 26 10 2008 - 14:03

Ogólnie telefon prezentował się dość dobrze więc liczyłem, że fotki również będą wychodzić na dobrym poziomie ;(
  • 0

#9 motyx

motyx

    Zaawansowany użytkownik

  • 571 postów

Napisano 26 10 2008 - 14:30

ten telefon jest telefonem biznesowym, więc producent postawił bardziej na bajery typu kalendarze, przypomnienia itp... Aparat w tym telefonie jest tylko po to żeby był. Bez AF, więc zdjęcia nie będą wychodziły ostro. Gdyby któryś z producentów wypuścł telefon z super aparatem, dobrze wyglądający, poręczny i wygodny, a przy tym z masą funkcji to byłby tylko zyst z tego modelu. SE ma Serię K (teraz to już jest seria C), która odpowiada za zdjęcia; Seria W jest od dobrego odtwarzania muzyki; seria P jest biznesowa; seria J to podstawowe telefony do SMS i dzwonienia; seria F (narazie w dorobru tylko jeden telefon) odpowiada za dobre granie na telefonie. Resztę serii SE pominę gdyż są po to żeby były. Takie pośrednie modele.
W Nokii Seria "N" odpowiada za multimedia. Niektóre modele lepiej cykają fotki, inne muzykę lepiej odtwarzają. Jednak wszystkie modele tej serii ce[beeep]ą się sporymi gabarytami. Wyjątkiem jest N76, która jest w miarę płaska, lecz szeroka i na jedno wychodzi. Seria "E" to telefony biznesowe. Ce[beeep]ą się dobrym wyglądem, zgrabnością i wytrzymałą baterią. Funkcje jakie te telefony posiadają są skierowane w stronę biznesu a nie względem multimediów. Nokiowskie telefony XM (XpressMusic) tak naprawde tylko wyglądają na muzyczne, bo nie grają zbyt dobrze. Seria SuperNova została posiada w swojej ofercie telefony które lepiej wyglądają niż są funkcjonalne, krótko mówiąc - dla kobiet.
Motorolę omówię krótko.
Seria E- telefony muzyczne
Seria K, L, U- telefony stylowe, dobrze wyglądające
Seria V - telefony z klapką. Od czasów V3 też są cienkie i do tego dobrze wyglądają
Seria Z - telefony stworzone do oglądania filmów. (jak na 2" monitorku można filmy oglądać??!). Potrafią wyświetlić 30 kl/s.
Seria W- telefony pośrednie. Do wysyłanie SMS i dzwonienia.
Seria A i dopiero wchodząca w życie Q - telefony biznesowe.
Serię F tworzą telefony dosyć nietypowe.


No i wymieniłem ważniejsze serie ważniejszych producentów. Samsunga pominąłem bo dopiero od niedawna wypuszcza jakieś konkretniejsze telefony (od czasów g800i).

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych