Skocz do zawartości


Zdjęcie

Masz ochotę na nuggatsy z MCDonalds? Słów kilka o MOM


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 12 10 2012 - 13:55

Jak myślisz co jest na zdjęciu? Shake, czy może lody z McDonalds? Nic z tego..

Dołączona grafika
Źródło Bebzol.com

Pokazana papka to nic innego jak mięso oddzielone mechanicznie od kurczaka tzw. MOM. Tak właściwie to nie mięso, ale zmiksowane wszystkie części od kurczaka, w tym mniejsze kości, oczy, skóra, mięśnie, ścięgna etc. Z takiego materiału powstają między innymi serwowane w McDonalds nuggatsy, które wcześniej wymagają dopieszczenia między innymi amoniakiem, który zabije wszystkie ukryte w mięsie bakterie oraz dodatkami poprawiającymi kolor i konsystencje.
Cały art na bebzolu.

Historia MOM sięga czasów tuż po Drugiej Wojnie Światowej, kiedy to szarpiące Europą i Stanami kryzysy zmusiły niejako producentów do zmiany jakości produktów mięsnych, aby tylko utrzymać ceny czy móc je jeszcze zniżyć. Do Polski MOM przybył pod koniec lat 90, kiedy to pewna zachodnia firma zaproponowała polskim producentom mięsa wykorzystanie odpadów do produkcji innych przetworów mięsnych. I tak powstały pierwsze tanie paszteciki, paróweczki, szyneczki które nie wiele miały wspólnego z prawdziwym mięsem, a kwestia egzekwowania prawa do nazwy produktów o określonych składzie procentowym do dziś nie została wyjaśniona. Bakcyl kapitalizmu na dobre zadomowił się na polskim rynku przetworów mięsnych i dziś nikogo nie dziwi pasztet z gęsi, który może zawierać tylko mięso MOM z.. kurczaka lub szynka np. tylko 30% prawdziwego mięsa. Kary za wprowadzenie w błąd konsumenta są tak niskie, że wielu producentom opłaca się oszukiwać, bo 1 kg MOM kosztuje do 2zł.

Szkodliwość MOM jest uzasadniona, ponieważ w papce mięsnej znajduje się ogromna ilość tłuszczu w stosunku do białka oraz zakrzepłej krwi, która jest źródłem wielu bakterii. Ponadto producent, który korzysta z MOM musi do produktu dodać znacznie więcej konserwantów(soli, azotanów, sztucznych substancji) oraz dodatków jak emulgatory i barwniki. Taka żywność w ogóle nie powinna być serwowana dla dzieci i osób starszych, ale w dobie kapitalizmu nie ma mowy na wyższe wartości i tak z MOM powstają paróweczki dla dzieci z bohaterami kreskówek i bajek, a nawet produkty Gerber. Tak sprawa MOM nabrała rozgłosu właśnie poprzez wykorzystywanie tego produktu w obiadkach dla dzieci marki Gerber. Producent szybko przeprosił i zaniechał dalszego wykorzystywania MOM w swoich produktach. Co ciekawe na Zachodzie produkty Gerber nigdy nie posiadały MOM w swoim składzie! Czyżby Polska była rajem dla śmieciowej żywności?

Jak uniknąć MOM w swojej diecie? Wystarczy czytać skład produktów i tam, gdzie mamy na pierwszym miejscu mięso oddzielone mechanicznie od razu wykluczyć z naszego koszyka. MOM na stałe zadomowił się w tanich produktach mięsnych jak pasztety, kotlety na hamburgery, czasem w kiełbasach grillowych, konserwach itp. Druga sprawa to unikajmy fast-foodów nie są one ani tanie, ani zdrowe. Jak widać po takich firmach jak McDonals jakość nie idzie w parze z ceną!!

  • 0

#2 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 12 10 2012 - 19:23

Bardzo lubię sobie pojeść MOMu ;)

Użytkownik Celdur edytował ten post 12 10 2012 - 19:38

  • 0

#3 #plus

#plus

    Uzależniony od forum

  • 1 315 postów

Napisano 12 10 2012 - 20:29

http://www.google.pl/#hl=pl&safe=off&sclient=psy-ab&q=przypadki+zatrucia+mom&oq=przypadki+zatrucia+mom&gs_l=hp.3...1837.4741.0.5309.22.18.0.0.0.0.567.3128.0j9j3j0j1j1.14.0...0.0...1c.1.BgqT3rQ2J8Q&pbx=1&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_qf.&fp=279e54d6e347fdda&bpcl=35277026&biw=1600&bih=791

Nie jest źle B)
  • 0

#4 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 12 10 2012 - 22:42

Raz poszedłem zjeść do MCdonald i mam z tego powodu przykre doświadczenie :D powiem tylko tyle byłem tam pierwszy i ostatni raz.
  • 0

#5 -Highlander-

-Highlander-

    Początkujący

  • 107 postów

Napisano 13 10 2012 - 09:03

Ja w czasach szkolnych na praktykach tworzyłem takie coś też:D Jako technolog żywności haha :D
  • 0

#6 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 13 10 2012 - 12:12

To przykre Tomaszu że tylko jeden raz byłeś w MCD od 1993 roku.
Jak to pojawiło się w PL to jako dziecko bywałem tam bardzo często.
Obecnie czasami też zdarzy mi się zaglądnąć ale wolę Burgera.
Mac smakuje jak papier.

Użytkownik Celdur edytował ten post 13 10 2012 - 12:14

  • 0

#7 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 13 10 2012 - 17:31

To przykre Tomaszu że tylko jeden raz byłeś w MCD od 1993 roku.

Celdur raz tam byłem bo nie przepadam za takimi rzeczami. Jak dla mnie to co tam serwują to jedno wielkie G.... :mad:

Użytkownik Tomasz6688 edytował ten post 13 10 2012 - 18:20

  • 0

#8 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 13 10 2012 - 18:50

@Celdur można się zniechęcić, ja w życiu nie tknę kurczaków z KFC, raz namówiłem się na wielkie pudełko tego świństwa. Skończyło się moim i kumpla zatruciem pokarmowym.
  • 0

#9 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 13 10 2012 - 19:10

Bo jak smażą kurczaki przez cały dzień w jednym "przepalonym oleju" co było nie raz czuć w smaku podczas konsumowania tego G... to nic nowego. Jak MCD i KFC to jedno wielkie bagno.
  • 0

#10 -Highlander-

-Highlander-

    Początkujący

  • 107 postów

Napisano 13 10 2012 - 21:02

Najlepiej samemu upiec kurczaka lub wrzucić na roźno:)
  • 0

#11 Ekspert.Nestlé

Ekspert.Nestlé

    Nowy

  • 1 postów

Napisano 15 10 2012 - 15:52

Makensis, w imieniu marki Gerber i firmy Nestlé pragniemy wyjaśnić, że mięso oddzielane mechanicznie nie jest obecnie wykorzystywane w żadnym produkcie Gerber. Składnik ten, spełniający wszelkie normy żywności dla niemowląt i małych dzieci, wchodził w skład - widniejący na etykiecie - dwóch z naszych monoskładnikowych produktów mięsnych, od momentu wprowadzenia ich na rynek w 2003 roku. Mięso oddzielane mechaniczne było używane jedynie w tych 2 produktach (słoiczki z mięsem z indyka i kurczaka) w celu poprawienia ich tekstury i zawsze było przygotowywane zgodnie z polskimi i europejskimi surowymi standardami żywności dla niemowląt i małych dzieci. Jednak, ze względu na pojawienie się pewnych kontrowersji, które wywołała obecność tego składnika w styczniu 2011 roku wśród naszych niektórych konsumentów, firma postanowiła wycofać go ze składu i na początku ubiegłego roku receptury tych dwóch produktów zostały zmienione.
Ponadto warto podkreślić, że produkty Gerber sprzedawane w Polsce są produkowane głównie z polskich składników według polskich receptur w zakładzie produkcyjnym w Rzeszowie. Wspomniane produkty monoskładnikowe z mięsem z indyka i kurczaka nie były i nie są sprzedawane w krajach Europy Zachodniej bowiem marka Gerber w tych krajach w ogóle nie jest obecna. Natomiast jeżeli produkty Nestlé eksportowane są na różne rynki to firma zawsze stosuje takie same, wysokie standardy w stosunku do tych produktów, bez względu na kraj przeznaczenia.

Ekspert.Nestlé
---
Ekspert.Nestlé, udziela porad i odpowiada na pytania związane z produktami NESTLÉ, a także kwestiami dotyczącymi żywienia. Zapraszam do dyskusji.

  • 0

#12 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 15 10 2012 - 16:34

Bardzo cieszy takie podejście i miejmy nadzieję, że niedługo inne firmy również zdecydują się na ten krok, szczególnie te które są odpowiedzialne za dietę naszych najmłodszych pociech. Cieszy też fakt, że Prawo w Polsce odnośnie zdrowia dziecka również się zmienia w dobrym kierunku i np. w skepikach szkolnych zakazana jest sprzedaż produktów wysokosłonych i bogatych w cukry.
MOM nie jest żywnością kompletnie niezdatną do jedzenia, jest to po prostu produktem drugiej kategorii, tanim, ale niezdrowym w większych ilościach. Dlatego ze względu na swój skład nie powinien on stanowić podstawy naszej codziennej diety,

  • 0

#13 #plus

#plus

    Uzależniony od forum

  • 1 315 postów

Napisano 15 10 2012 - 17:18

Ekspercie Nestle, tak sobie możesz tłumaczyć. Może i MOM nie używacie, ale wasi wierni pracownicy mają zbyt długie jęzory i to i owo zdradzili. Swego czasu miałem dość dobre źródło.

Użytkownik #plus edytował ten post 15 10 2012 - 17:18

  • 0

#14 -Highlander-

-Highlander-

    Początkujący

  • 107 postów

Napisano 15 10 2012 - 18:32

No to dyskusja na maxa:)

Użytkownik -Highlander- edytował ten post 15 10 2012 - 18:43

  • 0

#15 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 27 04 2017 - 01:33

A propos MOM i nuggetsów:

 


  • 0

#16 Qauke

Qauke

    Expert

  • 5 156 postów

Napisano 27 04 2017 - 15:06

Nie tylko w McDonald jak widać w filmie.
  • 0

#17 lampi

lampi

    Początkujący

  • 62 postów

Napisano 27 04 2017 - 18:31

Coś w temacie "Cała prawda o taniej żywności".

 



  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: MOM McDonalds mięso z MacDonalda



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych