Skocz do zawartości


Zdjęcie

Mandriva ONE 2006


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
13 odpowiedzi w tym temacie

#1 ikslawok

ikslawok

    Początkujący

  • 27 postów

Napisano 30 06 2006 - 18:52

Siema. Pytanie bardzo wazne : czy jesli na jednym dysku bede miał win Xp a na drugim linuxa to bede miał mozliwosc przy starcie kompa na wybór systemu z którego chce korzystac ? czy jednak zalecany jest tylko jeden system ? Proszę o odpowiedz :mrgreen:

  • 0

#2 dawid2202

dawid2202

    Początkujący

  • 43 postów

Napisano 30 06 2006 - 19:56

Powinieneś mieć możliwość wyboru z tego co czytalem

  • 0

#3 paul08

paul08

    Początkujący

  • 61 postów

Napisano 30 06 2006 - 20:30

Ja mam 2x Win XP i mam mozliwosc wyboru ktorego systemu chce uzywac :P Ale czy przy Win + Linux bedzize tak samo to nei wiem
  • 0

#4

Napisano 30 06 2006 - 21:44

jak pamietam to przy formacie przy nazywaniu partycji mozna bylo to jakos ustawic.
wystarczylo chyba tylko wgrac na jedna xp nazwac ja a druga linucha i nazwac ja
  • 0

#5 ikslawok

ikslawok

    Początkujący

  • 27 postów

Napisano 01 07 2006 - 08:39

IDE 0
- c:/ win Xp [NTFS]
- d:/ Wesołego dysk [Fat 32]

IDE 1 <
-g:/ [NTFS]
-h:/ [Fat 32] <--- i tu bym chciał linucha ale zanim go zainstaluje musze miec 110% pewnosc ze nic sie nie stanie dziwnkego typu znikająca partycja albo jeszcze gorsze rzeczy o których niewiem :twisted:

Pozatym mam jeszcze pytanko na temat sterowników do graficznej czy wystarczą te z win czy bede musiał zassac ze stronki specialnie pod ten OS co i DirectX i resztą. :mrgreen: przynajmniej cos sie na forum bedzie działo
  • 0

#6 dawid2202

dawid2202

    Początkujący

  • 43 postów

Napisano 01 07 2006 - 10:51

nie znam sie na tym :P ale sądze żę powinieneś poprostu sformatować dysk porobić partycje i zostawić troche miejscam, zainstalować winde, a na tym wolnym miejscu zainstalować i zrobić partycje linucha
  • 0

#7

Napisano 01 07 2006 - 20:38

niby jak robisz np 2 partycje to stery wystarczy wgrac na jedna znaczy sie partycje administratora zazwyczaj jest to C ( znaczy ta ktora bedzie sformatowana i wgrany system jako pierwszy) ale ale jak to bedzie z linuchem to nie wem. teoretycznie powinno dzialac bo chyba stery sa wszystkie takie same jak dla win czy lina
  • 0

#8 SkooRo

SkooRo

    Początkujący

  • 22 postów

Napisano 04 07 2006 - 14:26

Herezja...
1. Mandriva nie jest dobrym systemem linuksopodobnym do nauki pingwina.
2. Zainstaluj Ubuntu, Kubuntu, Debiana,... nie namawiam na hardcore jak Slackware...
3. Linux instaluje się na partycji typu ext2, ext3, ReiserFS... itd. nie utworzysz ich fdiskiem :D pozostaje Partition Magic albo poczytanie MAN-ów do linuksowskich komend odpowiedzialnych za ustalanie partycji.
4. Większość nowych dystrybucji Linuxa jest już zaopatrzona w jako takie instalatory, niektóre nawet w trybie graficznym :*
5. Najczęściej stosowanym i najstabilniejszym układem partycji jest: hda1: system (ext2 lub ext3), hda5: partycja na dane, katalog /home/ czy co tam potrzeba (ext3 lub inny), dodatkowa partycja na plik wymiany "swap".
6. Przy udanej instalacji ostatnim etapem jest zainstalowanie lilo lub GRUBa (bootloadery), lilo jest dla twardzieli i tych co wiedzą co robić :). Grubcio jest już bardziej user-friendly, poza tym nawet w lilo można decydować czy zapisać bootloadera w MBR pierwszego dysku i... stracić tymczasowo możliwość ładowania Windy (do czasu pogrzebania w lilo.config i dodania odpowiedniego wpisu) czy zapisać w katalogu lina, czy wreszcie na dyskietce i z niej startować linuksa.
7. Masz znajomego linukseksperta? Szykuj browce, ołówek i kartkę, tabletki uspakajające oraz na koniec przygotuj członków rodziny na zmiany w Twoim zachowaniu i przedłużającą się nerwowość. Po 3 dniach z linuksem wszystko mija... :D

Siedzę na zmodyfikowanym "by me" slax-slackware z elementami przypadkowej zbieraniny pomysłów z innych dystrybucji.

Sterowniki NIE są TE SAME, większość sterów do popularnych urządzeń zawarta jest w dystrybucji, zalecam wybrać taką z najnowszym jądrem .16.xx, rozwiązuje to kilka problemów sprzętowych. Spod Lina będziesz widziałpartycje Wina FAT 16, FAT 32 (odczyt/zapis) NTFS (odczyt/zapis możliwy ale nie polecany).

W mojej krótkiej historii liniksowca przetestowałem już 5 albo 6 dystrybucji i żadna nie jest idealna, następny format zakończy się ręczną instalką opartą na slackware, może wtedy uda mi się dopracować się sytemu idealnego. Już teraz nie wyobrażam sobie życia bez kilku progsów jak np. AmaroK, niech WinAmp szczeźnie i zgnije w mroku, Open Office/KOffice - niech MSOffice będzie tylko elementem rzadkich koszmarów... <lol>
  • 0

#9 ikslawok

ikslawok

    Początkujący

  • 27 postów

Napisano 04 07 2006 - 15:20

sam to napisałes czy ctrl+c - v ? teraz to ja niewiem nic :shock: wszystko przez monopol MS
  • 0

#10 SkooRo

SkooRo

    Początkujący

  • 22 postów

Napisano 05 07 2006 - 18:35

Jeśli używam ctrl +c i ctrl + v to daję tekst w " " :D He he, no boli głowa boli... przechodziłem przez stadium Basic, Turbobasic, DOS, 3.11, Wokbench 3.1, W95, W98, WMe, W2000, Wxp, Beta Visty więc Linuksa też da się ugyźć. Grunt to luzik i sporo czasu na czytanie manuali, szukanie po Googlach i eksperymenty. Jeśli Twój komp ma dostęp do sieci przez kartę sieciową polecam z uporem maniaka wypróbować Slax, to tylko ok. 190 MB do ściągnięcia, wypalamy płytkę (np. RW) bootujemy i mamy okazję poobcować z linuksem bez obawy o utratę danych z twardziela. Aurox i podobne dystrybucje to kobyły, które ładują się woooooolno i mają z dnia na dzień większe wymagania, Slax rusza na PII 350 Mhz i 128 MB RAMu (na gorszych też pójdzie ale nie polecam ładować KDE). Po odpaleniu krążka, zalogowaniu login: root password: toor wpisujemy komendę "startx" i po chwili mamy przed sobą pulpicik zbliżony wyglądem i ergonomią do Windy. Nie ryzykujemy niczego, wszystko dzieje się w pamięci i w najgorszym wypadku czeka nas restart kompa. W najnowszej wersji Slaxa mamy do dyspozycji podstawowy pakiet aplikacji pod KDE (środowisko graficzne zbliżone do okienek Windy) wystarczy do przejrzenia www, napisania kilku słów w edytorze, posłuchania muzy, obejrzenia filmu itd. SLAX , wersja Standard 192 MB, po wypaleniu płyty i wystartowaniu systemu mozna go spolszczyć tym plikiem .mo - > Polish .
Osobiście nie polecam modyfikacji oryginalnego .iso i dodawania spolszczenia do płyty ponieważ koszmarnie wydłuuuuuuuuża ładowanie systemu :) . Zawsze można odpalić plik spolszczający zapisany wcześniej na kluczu USB, innym CD lub ściągnąć gdy potrzeba te 3.35 MB :D. Udało mi się zrobić wiele rzeczy na tym bootowanym CD, dzięki dodatkowym modułom możemy mieś to czego akurat potrzebujemy np. narzędzia do kompilacji programów (wymagane źródełka kernela i dodatkowe "headers" - są w plikach .mo), aplikacje P2P, Ktorrent (średni), Azureus (wymaga wcześniejszej instalacji modułu javy), narzędzia dla developerów, grafików itd. Z drugiej strony nie opłaca się robić tego na bootowalnym ystemie :P za dużo dociągania/instalowania, żeby robić to co start sytemu... To tyle, bo mi sie nudziło :*
  • 0

#11

Napisano 05 07 2006 - 21:23

no to tyle bo nic nie kumam przynajmniej z pierwszego posta ykoopsa :):D:D:D:D:D:D

  • 0

#12 Zorba_1

Zorba_1

    Początkujący

  • 19 postów

Napisano 07 07 2006 - 18:50

[...] przechodziłem przez stadium Basic, Turbobasic, DOS, 3.11, Wokbench 3.1, W95, W98, WMe, W2000, Wxp, Beta Visty więc Linuksa też da się ugyźć. Grunt to luzik i sporo czasu na czytanie manuali, szukanie po Googlach i eksperymenty. [...]

i łeb do tego :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
8)

  • 0

#13 ikslawok

ikslawok

    Początkujący

  • 27 postów

Napisano 14 08 2006 - 11:22

taa wczoraj zainstalowałem z kumplem Linuxa , cos musielismy zrobic zle (znaczy sie ja musiałem :mrgreen: ) i nie pokazywało dysków , dzisiaj chciałem juz to poprawic na nowo instalując mandrive ale w czasie instalacji (dokładnie w połowie) sie zatrzymywał i po pewnym czasie przerwał (dwa razy próbowałem) niewiem dlaczego tak zrobił :| (moze to przez partycje hda5:/root hda6:/swap hda7:/home (format ext3)
Ykoops jak zalecasz ustawic partycje tak abym mogł widziec dysk i na nim trzymac swoje badziewia
  • 0

#14 paul08

paul08

    Początkujący

  • 61 postów

Napisano 14 08 2006 - 11:27

Ale Ty masz chyba wszystko dobrze ustawione :) Linux potrzebuje 3 partycji: jedna na jadro (ok. 100 mb ext3,ext2), druga na tam inne pliki (cale wolne miejsce :) ext3,ext2) i jedna partycje SWAP. Przynajmniej ja tak mialem :) Bo musze sie pochwalic ze zainstalowalem u siebie Linuxa Red Hat'a 9.0 :P Bardzo przyjemnie sie instaluje, ogolnie chyba latwy w obsludze :) I mozna sobie ustawic nawet jezyk Polski :)

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych