Skocz do zawartości


Zdjęcie

Linux na początek


  • Zamknięty Temat jest zamknięty
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 michu552

michu552

    Początkujący

  • 44 postów

Napisano 01 06 2009 - 19:06

Siemacie, mam taką sprawe czy mogł by ktos mi napisac instrukcje instalacji i podać link do jakiejc wersji Linuxa dla początkującego, słyszałem ze Ubuntu jest miłe...

  • 0

#2 Macsch15

Macsch15

    Profesjonalista

  • 3 705 postów

Napisano 01 06 2009 - 19:09

Fakt.
Ubuntu 9.04 PL

A instrukcji nie trzeba , bo jest wszytko dobrze wytłumaczone (PL) podczas instalacji.

Tylko pamiętaj że linux korzysta z innego systemu plików niż windows , więc musisz zrobić całkowicie oddzielną partycję.
PS:Podczas instalacji polecam wybór systemu ext3

  • 0

#3 michu552

michu552

    Początkujący

  • 44 postów

Napisano 01 06 2009 - 19:14

Ubuntu zainstaluje na oddzielnym dysku a o co chodzi i z tym ext3 bo za bardzo nie wiem o co chodzi...?
  • 0

#4 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 01 06 2009 - 19:30

Przed instalacją Linux-a, proponuję kupić takie czasopismo Easy Linux lub podobne mają zazwyczaj dołączoną płytę lub płyty instalacyjne systemu a w czasopiśmie krok po kroku jest opisana instalacja oraz jakie mogą wystąpić błędy i co należy w tym wypadku zrobić. Cena takiego czasopisma to od 30zł do 50zł w zależności od systemu i od objętości czasopisma, Easy Linux Ubuntu X.xx więcej jak 35zł nie kosztuje.
  • 0

#5 michu552

michu552

    Początkujący

  • 44 postów

Napisano 01 06 2009 - 19:40

Mam kolejne pytanie, czy przy stracie komputera będę miał wybór systemów Linux czy Win?
  • 0

#6 Macsch15

Macsch15

    Profesjonalista

  • 3 705 postów

Napisano 01 06 2009 - 20:37

o co chodzi i z tym ext3 bo za bardzo nie wiem o co chodzi...?


Tak jak w windowsie masz NTFS czy FAT tak w linuxie masz ext3 itp...
  • 0

#7 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 01 06 2009 - 21:41

Tak jest taki podprogram który wczytuje się na początku o ile mnie pamięć nie myli jest to Grub-er tak brzmi nazwa tego programu scalonego z Linux-em i on jako pierwszy jest instalowany i on pierwszy jest odczytywany potem masz wybór jaki system chcesz uruchomić.
  • 0

#8 eunstachy

eunstachy

    Zaawansowany użytkownik

  • 512 postów

Napisano 01 06 2009 - 22:38

Drogi Brutusie, to jest GRUB :sciana:

Ja natomiast polecam system ext4. Używam go i jest wszystko ok. Znacznie przyśpieszył bootowanie linuksa.
Pamiętaj, żeby podczas instalacji punkt montowania partycji systemowej wybrać "/".
  • 0

#9 webtrax

webtrax

    Stały użytkownik

  • 180 postów

Napisano 01 06 2009 - 22:59

może być również zamiast GRUB-a LILO
  • 0

#10 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 01 06 2009 - 23:14

Czyli pomyłka w pisowni zamiast wszystkie dużymi literami, ale nazwa ta sama zgadza się Grub czy GRUB na początek dla mało wtajemniczonego w Linux-a jest to mało znacząca informacja. :sciana: Można go skojarzyć z grubym.
  • 0

#11 Macsch15

Macsch15

    Profesjonalista

  • 3 705 postów

Napisano 01 06 2009 - 23:43

PS: Jak masz więcej niż 1GB ramu nie musisz robić partycji SWAP
A co to jest swap ?
Cytat :

Swap - plik wymiany
Plik wykorzystywany przez Windows jako pamięć wirtualna, zwykle ma rozszerzenie .swp Umożliwia obejście ograniczeń stawianych przez niedobór pamięci RAM. Standardowo wielkość pliku wymiany jest ustalana dynamicznie przez system operacyjny - rośnie i maleje w miarę potrzeby. Przy ręcznym ustawianiu wielkości pliku wymiany należy ustawić prawie dwa razy więcej pamięci wirtualnej niż pamięci RAM. W wypadku komputerów z minimum 512 MB można wyłączyć pamięć wirtualną. Nazwa plik wymiany wzięła się stąd, że informacje, które nie mieszczą się w pamięci RAM komputera, a nie są aktualnie potrzebne, zostają tymczasowo wysłane do pliku wymiany. Kiedy nadal występuje niedobór pamięci, do pliku wymiany przesyłane są również dane wykorzystywane do działania aplikacji. Dzięki temu można uruchamiać aplikacje potrzebujące znacznie więcej pamięci operacyjnej niż zainstalowano. Odczytywanie danych znajdujących się w pliku wymiany trwa jednak wielokrotnie dłużej niż informacji zapisanych w pamięci RAM - tak więc wykorzystywanie pliku wymiany spowalnia działanie komputera.


Prawie identycznie jest ze swapem na linuxie :sciana:

  • 0

#12 eunstachy

eunstachy

    Zaawansowany użytkownik

  • 512 postów

Napisano 01 06 2009 - 23:47

Dokładnie, ja mam 2 GB ramu i ani razu mój linuks nie użył SWAP. Więc nie trzeba go robić, jeśli ma się sporo ramu.

  • 0

#13 Lord Thid

Lord Thid

    Początkujący

  • 27 postów

Napisano 02 06 2009 - 09:05

akurat swap jest potrzebny i nalezy go robic, swap jest wykorzystywany chocby przy hibernacji.
Tez posiadam 2GB ramu i swap jest u mnie w ciaglym uzyciu na poziomie 10-20%
  • 0

#14 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 02 06 2009 - 09:28

Zgadzam się z kolegą wyżej, zwłaszcza że wiele programów po instalacji/rozpakowaniu zajmują powiedzmy 100MB ale w momencie ich uruchomienia ilość pamięci potrzebnej do działania programu wzrasta nawet o 100%. Czyli zawsze liczy się że jeśli program ma wielkość powiedzmy 100MB to do tego należy doliczyć tyle samo (Oczywiście nie zawsze taka proporcja dodatkowej pamięci jest potrzebna). Ale jeśli chcemy aby praca komputera odbywała się płynnie bez zbędnych zawieszeń (oczekiwanie na zakończenie innego programu i zwolnienie pamięci RAM). To musimy wyznaczyć na dysku twardym dodatkowy obszar pod pamięć wirtualną zastępującą niedobór w wielkości pamięci RAM (zasada pracy jest prawie ta sama tylko że informacja jest przetwarzana na płycie dysku twardego). Dlatego w systemie Windows są używane programy do optymalizacji czyli czyszczenia pamięci RAM jak i pamięci wirtualnej, by zawsze po zakończeniu jednej operacji inny program miał do dyspozycji wolną dla siebie pamięć.
Przeważnie programy już mają uwzględnioną odpowiednią wolną przestrzeń w wielkości pliku/programu ale z reguły nie zawsze jest to wystarczająca ilość wolnej przestrzeni do przeprowadzenie wszelkich operacji przez program.
Nawet jeśli Hibernację masz wyłączoną SWAP musi być inaczej możesz mieć wcześniej czy później problem z prawidłową pracą programu komputera.
  • 0

#15 bastet

bastet

    Początkujący

  • 16 postów

Napisano 12 07 2009 - 17:11

Do wyboru masz Ubuntu ze środowiskiem graficznym Gnome i Kubuntu - wersja ze środowiskiem KDE.
Generalnie kwestia gustu, Gnome jest wyraźnie "lżejsze". Warto obejrzeć screenshoty przez decyzją
  • 0

#16 kamil855

kamil855

    Nowy

  • 4 postów

Napisano 11 06 2012 - 22:56

Witam
Wpiąłem sie do tego tematu, ponieważ jestem początkującym użytkownikiem linuksa 12.04 lts i zaczynam uczyć sie pisania skryptów. Rzuciłem sobie wyzwanie napisania skryptu tworzącego raport w pliku tekstowym o konfiguracji sieciowej sprzętu zawierający ilosc interfejsów sieciowych, adresow ip, serwerów dns i bramy domyślnej. Mógłby mi ktoś pomóc w rozwikłaniu tego zagadnienia?
  • 0

#17 Ymo

Ymo

    Zaawansowany użytkownik

  • 401 postów

Napisano 11 06 2012 - 23:54

Raczej nie bardzo, proszę nowy temat i lepszy opis.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych