Skocz do zawartości


Zdjęcie

Którą wersje Visty wybrać?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
20 odpowiedzi w tym temacie

#1 jakubgorz

jakubgorz

    Stały użytkownik

  • 251 postów

Napisano 10 06 2008 - 21:04

Właśnie zastanawiałem się, jaki kupić system operacyjny do nowego komputera. Podjąłem decyzje, że to będzie Windows Vista, tylko, która? Jest ich wiele i nie wiem, co wybrać w sklepie doradzili mi Home Premium 64bit, że niby nie dużo droższa od Home Basic, a lepsza. Jakie jest wasze zdanie, na która będzie najlepiej pasować do podanego niżej sprzętu?

A oto podzespoły nowej maszyny:
Intel Core2Duo E8200
Foxconn P35A-S
8800gts Gigabyte
2x2Gb RAMu Goodram
Seagate 250GB 16MB
Chieftec 450W

Mam jeszcze jedno pytanie, czy jest możliwość połączenia dwóch komputerów( jeden pod Linuksem, drugi pod Vistą) tak abym mógł widzieć dane z tego pierwszego na tym drugim(i odwrotnie) i mieć na obu komputerach niezależny Internet?

  • 0

#2 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 10 06 2008 - 21:39

Oczywiście, że Home Premium 64-bit, inne nie będą Ci do niczego potrzebne. U mnie sprawuje się genialnie, a zużycie pamięci RAM mam tylko na 27% podczas korzystania z netu etc. Podczas grania dochodzi do 50%. Ogólnie właśnie tą polecam.

  • 0

#3 jakubgorz

jakubgorz

    Stały użytkownik

  • 251 postów

Napisano 10 06 2008 - 22:16

Oczywiście, że Home Premium 64-bit, inne nie będą Ci do niczego potrzebne. U mnie sprawuje się genialnie, a zużycie pamięci RAM mam tylko na 27% podczas korzystania z netu etc. Podczas grania dochodzi do 50%. Ogólnie właśnie tą polecam.


Dzięki za odpowiedź, chyba się zdecyduje właśnie na tą. A czy mógłby mi ktoś powiedzieć czym różni się Home basic od premium i od droższych wersji. I ponawiam swoje drugie pytanie odnośnie połączenia kompów z linuksem i Vistą.
  • 0

#4 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 10 06 2008 - 22:24

Vista Basic nie ma w sobie prawie nic, więc sobie ja odpuść. To jak dawny XP Home. Pozostałe ver. Visty mają po prostu więcej narzędzi itd..Potrafią też zjeść o wiele więcej ramu. Taka Ultimate dla przykładu je 1,5GB na dzień dobry. Weź HP 64 i się już nie zastanawiaj, bo nie ma nad czym.
  • 0

#5 Weksel

Weksel

    Intel inside

  • 646 postów

Napisano 10 06 2008 - 22:28

Jak zrobisz siec to będziesz widział po linksem windowsowe partyce. Partycji linuxowych nie będziesz natomiast widział po windowsem, takie to już windowsy ułomne, Ponoć są jakieś programy po winde umożliwiające widoczność partycji linuxowych, ale ja się w to nie bawiłem. Jeśli chodzi o sieć to powinno iść bez problemów (poza tą widocznością partycji).
  • 0

#6 jakubgorz

jakubgorz

    Stały użytkownik

  • 251 postów

Napisano 10 06 2008 - 22:34

Vista Basic nie ma w sobie prawie nic, więc sobie ja odpuść. To jak dawny XP Home. Pozostałe ver. Visty mają po prostu więcej narzędzi itd..


Czyli wersja premium nie jest pozbawiona żadnych potrzebnych w codziennym użytkowaniu narzędzi. Jeśli w sklepie poradzili mi wziąć Home Premium i ty też ją polecasz to się na nią zdecyduje. Ale co z tym połączeniem Visty z którymś Linuksem? Uparłem się na tego linuksa, bo chce mieć legalne systemy, anie mam zbyt dużo kasy i słyszałem że linuks świetnie się sprawdza do przeglądania internetu i zadań biurowych.
  • 0

#7 Weksel

Weksel

    Intel inside

  • 646 postów

Napisano 10 06 2008 - 22:36

słyszałem że linuks świetnie się sprawdza do przeglądania internetu i zadań biurowych.


Oj nie tylko... zdziwiłbyś się co linux potrafi ;-)
http://pl.youtube.com/watch?v=xC5uEe5OzNQ

ja na swoim ubuntu odpala nawet gierki pod wingroze :confused:

A co do sieci linux - vista -> patrz mój poprzedni post
  • 0

#8 jakubgorz

jakubgorz

    Stały użytkownik

  • 251 postów

Napisano 10 06 2008 - 22:45

A którą dystrybucje linuxa możecie mi polecić na początek przygody z tym systemem?
  • 0

#9 Weksel

Weksel

    Intel inside

  • 646 postów

Napisano 10 06 2008 - 22:49

Testowałem trzy:

PCLinuxOS - na początek odradzam
Mandriva 08 Spring - jak chcesz zamulać kompa to proszę bardzo :confused:
Ubuntu - może nie jest najprostsza, bo to po prostu nowy debian, ale na pewno ma najlepszy support i najwięcej na jej temat jest w sieci bo dużo osób używa ubuntu.

Tak więc polecam Ci ubuntu. Na dobry początek możesz sobie ją po prostu odpalić z płyty cd i sprawdzić jak działa
www.ubuntu.pl - tutaj masz stronkę ;-)

Aha i jak chcesz korzystać z linuxa to musisz mieć dużo cierpliwości - ja dwa dni walczyłem, że zmienić odświeżanie po zainstalowaniu sterowników nvidii - w końcu najprostsze rozwiązanie stało się najskuteczniejszym.

na stronie ubuntu masz też taki link "start z ubuntu" są tak wszystkie potrzebne informacje dla początkującego. W razie problemów piszesz na forum ubuntu.
  • 0

#10 jakubgorz

jakubgorz

    Stały użytkownik

  • 251 postów

Napisano 10 06 2008 - 22:55

Testowałem trzy:

PCLinuxOS - na początek odradzam
Mandriva 08 Spring - jak chcesz zamulać kompa to proszę bardzo tongue.gif
Ubuntu - może nie jest najprostsza, bo to po prostu nowy debian, ale na pewno ma najlepszy support i najwięcej na jej temat jest w sieci bo dużo osób używa ubuntu.

Tak więc polecam Ci ubuntu. Na dobry początek możesz sobie ją po prostu odpalić z płyty cd i sprawdzić jak działa
www.ubuntu.pl - tutaj masz stronkę ;-)

Aha i jak chcesz korzystać z linuxa to musisz mieć dużo cierpliwości - ja dwa dni walczyłem, że zmienić odświeżanie po zainstalowaniu sterowników nvidii - w końcu najprostsze rozwiązanie stało się najskuteczniejszym.


Dzięki za rady, filmik wygląda imponująco, ale też bardzo skomplikowanie, no cóż powalcze troche z tym systemem mam nadzieje że mi się spodoba, mam w końcu całe dwa miesiące na to :confused: . A i możecie mi powiedzieć bliżej jak połączyć dwa kompy z różnymi systemami, potrzebny pewnie jakiś specjalny kabel,a do neta to router czy tak????
  • 0

#11 Weksel

Weksel

    Intel inside

  • 646 postów

Napisano 10 06 2008 - 22:57

Dwa kompy po prostu kablem krosowym (skrętką). A jak z netem, to najlepiej poprzez router.

  • 0

#12 jakubgorz

jakubgorz

    Stały użytkownik

  • 251 postów

Napisano 10 06 2008 - 23:01

Zacząłem już ściągać Ubuntu 8.04PL Hoża Hawajka nie moge się doczekać kiedy wypróbuje.

Czy o taki kabel chodzi???

  • 0

#13 Weksel

Weksel

    Intel inside

  • 646 postów

Napisano 10 06 2008 - 23:05

Zacząłem już ściągać Ubuntu 8.04PL Hoża Hawajka nie moge się doczekać kiedy wypróbuje.

Czy o taki kabel chodzi???


Tak, o taki. Ale jak łączysz kompy poprzez router to wtedy używasz kabla sieciowego (prostego). Skrętki używasz tylko przy bezpośrednim połączeniu dwóch kompów.
  • 0

#14 jakubgorz

jakubgorz

    Stały użytkownik

  • 251 postów

Napisano 10 06 2008 - 23:12

Ale jak łączysz kompy poprzez router to wtedy używasz kabla sieciowego (prostego).


Już skumałem? Ale czy dzieki temu kabelkowi będe miał w pierwszym komputerze dostęp do danych zapisanych za drugim? czy on tylko da mi niezależny internet?
  • 0

#15 Weksel

Weksel

    Intel inside

  • 646 postów

Napisano 10 06 2008 - 23:20

Takiego jak podałem w linku do allegro, tak? Ale czy dzieki temu kabelkowi będe miał w pierwszym komputerze dostęp do danych zapisanych za drugim? czy on tylko da mi niezależny internet?


Jeszcze raz:
to jest kabel prosty - używasz go do połączenia routera z komputerem.
http://www.allegro.pl/item373396825_kabel_..._ethernet_.html

a to jest skrętka używasz jej do połączenia kompa z kompem (bez żadnego routera pomiędzy nimi):
http://www.allegro.pl/item377742427_kabel_...isnet_5x1m.html

A to, żeby dwa kompy siebie widziały to już zależy tylko i wyłącznie od konfiguracji systemów.
Jeśli chodzi o sprzęt to tylko musisz dobrze dobrać kable.
Jak masz router który łączy się z netem, to podłączasz jednym kablem PROSTYM! do niego kompa, a potem drugim kablem też PROSTYM! drugiego kompa (do routera oczywiście).
A jak masz modem na jednym kompie (np. ADSL) to łączysz kompa (z modemem adsl) kablem KROSOWYM z drugim kompem i w systemie na pierwszym kompie udostępniasz polączenie sieciowe.

[EDIT]
to o co pytasz później - wszystko zależy od konfiguracji sieci na systemach.
  • 0

#16 jakubgorz

jakubgorz

    Stały użytkownik

  • 251 postów

Napisano 11 06 2008 - 08:24

Jeszcze raz:
to jest kabel prosty - używasz go do połączenia routera z komputerem.
http://www.allegro.pl/item373396825_kabel_..._ethernet_.html

a to jest skrętka używasz jej do połączenia kompa z kompem (bez żadnego routera pomiędzy nimi):
http://www.allegro.pl/item377742427_kabel_...isnet_5x1m.html

A to, żeby dwa kompy siebie widziały to już zależy tylko i wyłącznie od konfiguracji systemów.
Jeśli chodzi o sprzęt to tylko musisz dobrze dobrać kable.
Jak masz router który łączy się z netem, to podłączasz jednym kablem PROSTYM! do niego kompa, a potem drugim kablem też PROSTYM! drugiego kompa (do routera oczywiście).
A jak masz modem na jednym kompie (np. ADSL) to łączysz kompa (z modemem adsl) kablem KROSOWYM z drugim kompem i w systemie na pierwszym kompie udostępniasz polączenie sieciowe.

[EDIT]
to o co pytasz później - wszystko zależy od konfiguracji sieci na systemach.


Dzięki za wyczerpujący post, teraz chyba już wszystko zrozumiałem. A do konfiguracji sieci potrzebuje jakiegoś programu czy coś?
Czy tylko router i kabel prosty, bądź kabel krossowy ale w tedy już bez router? Dobrze zrozumiałem?
  • 0

#17 Weksel

Weksel

    Intel inside

  • 646 postów

Napisano 11 06 2008 - 10:50

Dzięki za wyczerpujący post, teraz chyba już wszystko zrozumiałem. A do konfiguracji sieci potrzebuje jakiegoś programu czy coś?
Czy tylko router i kabel prosty, bądź kabel krossowy ale w tedy już bez router? Dobrze zrozumiałem?


Jak program :confused: wszystko w systemach konfigurujesz ;-)
  • 0

#18 jakubgorz

jakubgorz

    Stały użytkownik

  • 251 postów

Napisano 11 06 2008 - 13:38

Jak program tongue.gif wszystko w systemach konfigurujesz ;-)


No to już chyba wiem wszystko. Dziękuje wszystkim za pomoc. pozdro :confused:
  • 0

#19 Kuki

Kuki

    Stały użytkownik

  • 179 postów

Napisano 16 06 2008 - 17:51

@Weksel
wiesz może jak nazywa sie dystrybucja linuxa przedstawiona w tym filmiku ?? Pozdrawiam
  • 0

#20 Weksel

Weksel

    Intel inside

  • 646 postów

Napisano 17 06 2008 - 21:25

@Weksel
wiesz może jak nazywa sie dystrybucja linuxa przedstawiona w tym filmiku ?? Pozdrawiam


Ubuntu - z berylem.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych