Skocz do zawartości


Zdjęcie

Komputer, Rozsądek i Cenna


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
8 odpowiedzi w tym temacie

#1 Rushifua

Rushifua

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 05 01 2008 - 14:20

Może mam doświadczenie w składaniu kompów, które wymyślił ktoś inny, ale zawsze nasuwało mi się, że mam troszeczkę za małą wiedzę pod względem komponowaniu kompów, zawsze wiele do życzenia pozostawało u mnie chłodzenie komputera, ale dziś chciałbym podzielić się z wami moją wiedzą na temat podzespołów.

"Pamiętaj że oszczędzać można na cukierkach i kinie, ale nigdy na sprzęcie RTV, AGD, Samochodach i Komputerach"- Słowa człowieka, który jako pierwszy zatrudnił mnie do składnia kompów. "Oszczędzać" - dopiero po roku pracy z nim dowiedziałem się co miał na myśli, chodzi oto aby najnowsze technologie wykorzystać w taki sposób, aby zaoszczędzić np, teraz kiedy nie masz kasy, a kiedy wpadną ci fundusze dokupić części które są ci potrzebne, ale zrobić to tak aby cześci już zakupione nie poszły na zmarnowanie.


Płyty Główne:
Moim zdaniem najważniejsza część od niej właśnie zależy OC, stabilność Komputera jak i jego żywot. Pod względem producentów, a na naszym rynku, wbrew mniemaniu, że jesteśmy krajem III Świata pod tym względem. Mamy bardzo wielu, na wystawienie przed szereg, moim zdaniem zasługują trzy firmy Asus, prawie idealna cenna do jakości, wykonania i użyteczności. Gigabyte, płyty mają bardzo dobre, może czasami nie wysokich lotów, ale trzeba im przyznać że modele z średniej i wysokiej pułki są bardzo dobre. To są główni producenci na Chipsecie Intela. Co z chipsetem nVIDIa, tutaj najlepszą, marką pozostanie EVGA. Asusu i Gigabyte też produkują płyty z chipsetami nVIDIA, ale w porównaniu do EVGA, nie mogą się równać.

Procesory:
Wszyscy mówią że AMD/ATI, dlaej trzyma fason, ale INTEL już wyprzedza konkurencje o głowę. AMD/ATI pozostaje w tyle, ale nie przez jakość swych produktów (do co ponie których można mieć zastrzeżenia, ale INTEL też swego czasu wypuścił szmire w postaci PENTIUM III i IV), ale głównie pod względem braku reklam i jakiegoś zangażowania, wypuszczają produkty, które nie są pokazywane. Ja jednak, jestem zatwardziałym fanem Intela, a więc informacje o płytach głównych, które zawarłem wyżej tyczą się tej firmy co AMD/ATI nie wypowiadam się, bo jakoś ta firma nigdy nieprzypadła mi do gustu. (Akurat musiałem trafić na szmirowaty procesor tej firmy, co spowodowało, że jakoś nie polubiłem tej marki. Może nie było winny producenta ani produktu, ale mi się trafiły dwa naprawdę błędne procesory).

Pamięć RAM:
Tu mamy już naprawdę ostrą konkurencje. Najlepsi Gell, Kingston, Patriot, czy OCZ. Dla fanów OC, polecam Gell, Patriota i OCZ, dla kogoś kto chcę w miarę tanie RAMy Kingston jest idealny i nie trzeba się przy nim bawić. Dla kogoś, kto niechcę martwić się o RAMy proponuje OCZ, jak chce podkręca je jak niechcę to nie. OCZ to już firma dla wymagającego użytkownika, który chcę pracować na celujących ramach.

Dysk Twardy:
Tu sprawa też ma wiele do powiedzenie konkurencja. Niegdyś niepodzielnie żądził Segata ze swoimi dyskami Baracuda, dziś już trudno powiedzieć, ponieważ każda firma prezentuje wysokim poziom (nie mówię tu o firmach z marginesu.) Chociaż ja osobiście pozostaje przy tej marce.

Karty Graficzne:
GeForce
Tu niema naprawdę wielkiej różnicy, poza wystającym przed szereg EVGA, która jest w pewnym sensie czescią nVIDia, a kto bedzie lepiej wiedział o tej technologi jak firma współpracująca z nVIDIA, twórcami całości techn ologi i chipsetów i bedzie wiedziała jak ją wykorzystać. Zazwyczaj producenci płyt głównych, są także producentami kart graficznych. Dobrze jest jak dobiera się płytę główną i kartę graficzną tego samego producenta.
Radeony
Tu niestety moja wiedza jest nikła i nie chcę aby fani tych kart poczuli się urażeni, dlatego to pomine chwilą milczenia nie wiedzy.

Karty Muzyczne:
Tu niepodzielnie rządzi jedna firma i nadaje bieg rzeczą CREATIV, naprawdę potężne karty dla użytkowników, którzy wiedzą co biorą w łapska. Carty stabilne bez problemowe, naprawdę warte swej cenny (choć czasem przereklamowane i nie warte, zwłaszcza tańsze modele).

Głośniki:
Choć Logitech chciał zamotać na tym rynku to i tak CREATIV rządzi dalej ze swoimi głośnikami GigaWorks i Inspire

Klawiatury i Myszki:
To już kwestia gustu przyzwyczajeń i dodatkowych opci, ja akurat przepadam za firmą Logitech ale także pracowałem na AuTech, które też są dobre.

Drukarki:
HP, prezentowało fason i prezentuje chociaż inni go gonią, co ma wpływ na niskie cenny niektórych sprzętów HP.

Zaslacze:
Tu można wyróżnić dwa terminy OCz i Chiftec, które są bardzo dobre droższy OCz, jest troszkę bardziej stabilny i cichszy. Chiftec tańszy, ale nie znaczy gorszy.


Teraz pomyślmy o składniu kompów, wyjaśniłem wam moje sentymenty więc teraz przejdźmy do składani kompów.
Zadajmy sobie trzy pytania:
1.Do czego będzie nam służył komp?
2.Ile mamy kasy w portfelu?
3.Czy w przyszłości chcemy zaoszczędzić na dokupowaniu podzespołów, czy teraz kupić podzespoły tańsze i wymienić je na drozsze?

ODP:
ad1.
I- Jako komputer centrum budowania grafiki, muzytki (zastosowanie studia muzyczne, studia graficzne)
II- Jako centrum multimedialne i rozrywkowe
III- Do obsługi biura.

ad2.
I-Dużo
II-Średnio
III-Mało

Ad3.
I-Chcę teraz zaoszczędzić na sprzecie i dokupić drogie części potem wyrzucając stare (nie do kosza ale np. na Allegro)
II-Chcę zaoszczędzić na sprzęcie ale tak aby później można byłoby go wykorzystać.
III-Nie oszczedzam na niczym.

Przedstawie wam teraz dwie wersje komputerów.
I Wersja (Mój Komp)
Odpowiedzi 1-II, 2-II, 3II
A więc konfiguracja mojego kompa:
Płyta Główna 1xEVGA nForce 680i SLI Mainboard Basic [122-CK-NF68-T1]
Procesor 1xIntel Core2 Duo E4600 2.40 GHz BOX (LGA775, 64bit)
Pamięć Ram 1xOCZ Technology 2x 1GB DDR2 800MHz Gold Dual CL5
Dysk Twardy 1xSeagate ST3160815AS 160GB sATA II 8MB
Karta Graficzna 1xGeForce 8600 GT EVGA 256MB (DDR2) HDTV & DVI (PCI-E)
Napęd Optyczny 1xLite-ON Super AllWrite DVD+/-RW DH-20A4P bulk black + soft
Obudowa 1xObudowa RAIDMAX Sirius Black
Zasilacz 1xZasilacz OCZ GameXStream 600W SLI
Głośniki 1xCreative Inspire T7900 7.1 BOX
Klawiatura 1xLogitech G15 Keyboard
Myszka 1xLogitech G9 Laser Mouse
Drukarka 1xHP DeskJet F4180
Karta Graficzna II 2xGeForce 8800 GTX EVGA 768MB TV & 2x DVI (PCI-E)
Karta Dźwiękowa 1xCreative Sound Blaster X-Fi Platinium Fatal1ty Champion Series
Napęd Optyczny II 1xLG Combo (Blu-ray + HD-DVD) GGW-H20L BOX black
Monitor 22" 1xSamsung SyncMaster 225MW telewizor LCD
Wybrałem technologie Chipsetów SLI 680i, czyli pod INTELA, postanowiłem zaoszczędzić trochę na procesorze, a kupić lepszą płytę główną, która umożliwi mi dobre OC. Na pamięci ram nieszczedziłe wysiłku aby znależć jak najlepszą ale też żeby nie łamała cenną. Technologia SLI 680 pozwoli mi podłączyć wszystkie 3 karty graficzne na płycie co daje mi możliwość kupienia na razie tańszej karty aby potem dorzucić dwie bardzo dobre karty. Muzyka akurat gram na gitarze i możliowś podłączenia gitary do kompa to oszczędność 1000 zł na piec do gitary Sythetycznej, a tu ie można ruszyć bez dobrego Creativa, a panel na przodzie wieży sprawi że komp będzie bardzie funkcjonalny. Co do Obudowy i komponetów widocznych to jest to kwestia gustu funkcjonalności i pieniędzy, jeden powie to kicz i snobizm drugi oceni że łe super ja też tak chcę. Każdy sam musi się zapytać czy chcę wieże za 150 zł, czy za 5000 zł

II zestaw
ODp: 1-I, 2-I, 3-III
1xEVGA nForce 680i SLI Mainboard BlackPearl [122-CK-NF68-AR]
1xIntel Core2 Quad Extreme QX6850 3,00 GHz (S775) BOX
1xGeIL Dual Ultra 2x 2GB DDR2 800 MHz
1xSeagate 1 TB Barracuda ES (32MB, Serial ATA II)
3xGeForce 8GeForce 8800 Ultra EVGA 768MB TV & 2x DVI (PCI-E) BlackPearl
1xCreative Sound Blaster X-Fi Elite PRO
1xLG Combo (Blu-ray + HD-DVD) GGW-H20L BOX black
1xAntec Performance One P182
1xZasilacz OCZ GameXStream 1010W SLI
1xCreative GigaWorks 7.1 S750 THX retail
1xLogitech G15 Keyboard
1xLogitech G9 Laser Mouse
2x30" Apple Cinema Display Flat Panel HD
1xHP OfficeJet Pro L7780
1xMicrosoft Windows XP Professional PL BOX

Tu już mamy zestaw dla ludzi, którzy nie liczą się z pieniędzmi, którzy mają kasę i chcą już coś co przez najbliższe 10 latek.


Tak naprawdę każdy sam musi się zastanowić nadtym ile ma kasy, ale szczerze nie istnieje oszczedzanie na sprzęcie, bo coś się kiedyś wam odbije bokiem.

  • 0

#2 Jotgie

Jotgie

    Zorientowany

  • 905 postów

Napisano 05 01 2008 - 14:37

Hm, ciekawy ... artykuł raczej, nie post.

Jeżeli chodzi o zasilacze, to chyba jednak jako te z górnej półki należy wspomnieć także o Be-Quiet Straight Power.

PS. Tak nawiaskiem dodam, że niedawno modernizowałem kompa i trochę mnie śmieszą reklamy kompów za np. kompletny zestaw 1900 zł i to z drukarką, gdyż ja za tylko: płytę główną (nie pamiętam jaką?), procesor (C2D 6420), pamięci (2x1 GB DualCh Kingston 800) i zasilacz (właśnie Be-Quiet Straight Power 550W) zapłaciłem 1900 zł... i wcale nie uważam, że mam "super sprzęt".

  • 0

#3 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 05 01 2008 - 16:55

Dla mnie raczej bez sensu. Porady to zestaw ogólników z których tak naprawde niewiele wynika. Wychwalanie jednaj marki jest bez sensu, bo każda firma ma lepsze i gorsze modele.

W pierwszym zestawie jest chodćby "wspaniała" karta EVGA na ddr2 - co to ma byc - do gier się nie nadaje, do innych rzeczy wystarczy integra. Inne błędy to droga płyta głowna (po co, do oc bedzie równie dobra płyta za 300-350 zł, rozumiem ze do SLI ale jak ktos nie będzie potrzebował?), mały dysk, droga pamięc (jaką przewagę beda miały te OCZ nad np. kingstonami 800Mhz za 130zł?), zasilacz który pociagnąłby 3 takie zestawy - ogólnie dla mnie bez sensu

Jest jeszcze drugi zestaw za kilkanascie tysiecy złotych. Naprawde uważasz że posłuży 10 lat? Zerknij na to: http://www.benchmark.pl/r.php?file=http://...I/strona-1.html - ten zestaw kosztował coś ok 15 tyś zł (albo nawet więcej) 3 lata temu - a co jest wart dzisiaj? Za 1500 zł mozna poskładac wydajniejszy sprzet. Gdyby gośc kupił kompa za 4tys, za rok-dwa sprzedał za 2tys, dołożył i kupił znowu za 4tyś itd. miałby przez ten cały czas kompa "na czasie" i jeszcze sporo kasy w kieszeni. A tak wydał kupe kasy i ma w tej chwili starego szrota.
Tak wiec twóje temat powinien nazywac się komputer i cena, bo z rozsądkiem nie ma to za wiele wspólnego
  • 0

#4 Rushifua

Rushifua

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 05 01 2008 - 19:13

Codo I zestawu jestem fanem SLI, a płyty EVGa, są pod tym względem najlepsze, może masz i racje ale jak zachowa się plyta i jak bedzie działać wszystko zależy tylko i wyłącznie od modelu płyty głównej. Pamięć Ocz która w poznaniu kosztuje 160 zł, uważasz zę 2 GB ram za 160 zł to cenna porażająca??
Co do drugiego sprzetu, widzę że nie jesteś z nowinkami, znajdźmi system operacyjny, któr w pełni wykorzystuje dwa rdzenie (Vista nie wykorzystuje ich w pełni), a co dopiero 4 rdzenie, komputer dla tej osoby, która zajmuje się grafiką komputerową, będzie jej slużył przez dłuższy czas.
  • 0

#5 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 05 01 2008 - 23:21

Codo I zestawu jestem fanem SLI, a płyty EVGa, są pod tym względem najlepsze, może masz i racje ale jak zachowa się plyta i jak bedzie działać wszystko zależy tylko i wyłącznie od modelu płyty głównej.

Owszem moze i jesteś fanem SLI, ale nie kazdy nim jest tak jak ty. Powiem więcej większośc ludzi (w tym ja) uważa że to ma raczej mały sens - z reguły za cenę dwóch słabszych kart mozna spokojnie kupic jedną równie mocna lub mocniejszą (poza najsilniejszymi kartami, bo wiadomo że 2xGTX bedzie nie do przebicia bo nie ma mocniejszej karty)

Pamięć Ocz która w poznaniu kosztuje 160 zł, uważasz zę 2 GB ram za 160 zł to cenna porażająca??

Faktycznie nie sprawdziłem ceny.

Co do drugiego sprzetu, widzę że nie jesteś z nowinkami, znajdźmi system operacyjny, któr w pełni wykorzystuje dwa rdzenie (Vista nie wykorzystuje ich w pełni), a co dopiero 4 rdzenie, komputer dla tej osoby, która zajmuje się grafiką komputerową, będzie jej slużył przez dłuższy czas.

Kazdy system oparty na rdzeniu NT potrafi wykorzystać z wielu procesorów. Juz windows NT w latach 90 wykorzystywał wiele procesorów, vista nie ma z tym najmniejszych problemów, nie wiem skąd masz takie informacje. Zresztą tu akurat nie czepiam się czterordzeniowca (chociaz po co z serii extreme za 4 tys skoro mozna kupić taki sam bez odblokowanego mnoznika za 1tys zł). Ogólnie chodzi mi o cały zestaw który bedzie kosztował ze 20 tyś zł a za dwa lata bedzie miał wydajnośc zestawu za 2000zł i wszystko poza peryferiami trzeba bedzie w nim zmienić zeby byc na czasie.
  • 0

#6 d3f

d3f

    Początkujący

  • 13 postów

Napisano 06 01 2008 - 00:48

A ja się nie zgodzę co do głośników... żeby się za bardzo nie czepiać :D Creative... Logitech ?? to są niebywale komercyjne firmy i rządzą tylko dlatego, że są znane... istnieją dziesiątki innych producentów, których sprzęt audio bije na głowę te dwie. Szczerze mówiąc o stokroć wolałbym np markowe słuchawki np. firmy shennheiser (która też niestety zalatuje już komercją chociaż nadal ma niektóre porządne modele) niż "systemy" tych firm. Ale "czytanka" generalnie fajna ;D
Pozdrawiam
  • 0

#7 Mariusek

Mariusek

    Początkujący

  • 90 postów

Napisano 06 01 2008 - 01:49

Rushifua - z tym, ze sprzet starczy na 10 lat to naprawde zdanie jest nie na miejscu ;D Technika tak idzie szybko do przodu, ze tak naprawde wynosząć kompa ze sklepu jest juz on stary.
7-8 lat temu mialem Rive TNT 64 32MB i rzeczywiscie to bylo przezycie a dzis zmieniając juz niejednokrotnie karte garf spocząłem na Geforce 4 titanium, i poki co dalem sobie spokoj bo stwierdzilem, ze kompa trzeba wymienic co niedługo zresztą zrobie.

Rowniez jak Ty jestem zwolennikim Nvidia i Intela i nie zamierzam zmieniac poki co podzespoly na inne marki jesli chodzi oczywscie o procek i karte graf. :D

+ za dobre checi i napisanie postu :)
pozdrawiam
  • 0

#8 Rushifua

Rushifua

    Początkujący

  • 11 postów

Napisano 06 01 2008 - 13:36

Co do jednego z wami się zgodzę istnieją firmy komercyjne które biją na łeb i na szyje inne reklamami itd nigdyś tak było z INTELEM i AMD/ATI. Co do kompa który wartość jest równa 40 tys zł, Kobieta która go zamówiła, pochodzi z Wielkiej Brytani, zarabijąc tam krocie, dlaniej w Polsce taki wydatek (Puki Funty Wysoko stoją), jest praktycznie niczym. Wszystko tak naprawdę zależy od zasobności kieszeni i możliwości wykorzystania.
Co do Viusty wykorzystuje ona 2 rdzeniówkę w pełni ale 4 rdzenie to już ma pewne problemy bo żadko w testach samej Visty pokazuje aby wykorzystywała taki procesor w pełni.
  • 0

#9 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 06 01 2008 - 14:32

Co do Viusty wykorzystuje ona 2 rdzeniówkę w pełni ale 4 rdzenie to już ma pewne problemy bo żadko w testach samej Visty pokazuje aby wykorzystywała taki procesor w pełni.

Gdzie masz takie testy, chętnie się zapoznam

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych