Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kilka pytań o SSD i HDD


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
2 odpowiedzi w tym temacie

#1 destro7

destro7

    Obserwator

  • 6 postów

Napisano 18 08 2013 - 10:22

Witam

Chcę kupić dysk SSD jako dysk systemowy do swojego lapka, a dysk HDD przeznaczyć jako magazyn danych. I mam w związku z tym kilka pytań:

1. Dysk HDD był od nowości w lapku, na nim był zainstalowany Win7 i ukryta partycja Recovery z systemem. Zgrałem obraz systemu na pendriva i mam takie pytanie, czy gdy zainstaluję dysk SSD i wgram na niego Win7 z pena, to czy trzeba formatować dysk HDD? Czy może być taka sytuacja, że na obydwu dyskach będzie zainstalowany Windows i tylko w biosie ustawie kolejność z którego dysku ma być odpalany?

2. Gdy na dysku SSD zainstaluje antywirusa to czy będzie on kontrolował obydwa dyski (SSD i HDD) czy tylko dysk na którym jest zainstalowany(tu SSD)?

3. Wiele słyszałem o żywotności dysków SSD i mam jeszcze pytanko czy oprócz systemu na SSD można jeszcze instalować najczęściej używane programy typu antywirus, przeglądarka i takie tam oraz takie które często się odwołują do swoich plików, przy pracy których znaczenie ma szybkość odczytu i zapisu danych na dysku?

Dzięki za odpowiedzi

 



  • 0

#2 bipiw

bipiw

    Zaawansowany użytkownik

  • 1 180 postów

Napisano 18 08 2013 - 20:17

1. Będzie to prawdopodobnie możliwe w zależności od płyty(BIOSu) a nie podałeś jaką masz.

2. To kiedy będzie działał antywirus zależy od tego pod którym systemem go zainstalujesz. W momencie kiedy będzie włączony system z antywirem oraz będą podłączone dwa dyski to program będzie pilnował obu.

3. Można o ile miejsce na to pozwala.



  • 1

#3 makensis

makensis

    Naczelny

  • 5 036 postów

Napisano 19 08 2013 - 14:24

1. Sformatuj najpierw SSD, bo jak przywrócisz system z obrazu to może się okazać, że dysk jest nieprawidłowo wyrównany. Druga sprawa jak recovery nie ma MBR to i tak będziesz potrzebował płyty instalacyjnej, aby przywrócić sektor rozruchowy(konsola naprawiania, komenda fixmbr)

2. Tak nie ma znaczenia ;)

3. Coś musisz przenieść, a coś zachować. Zależy jak wielki masz dysk SSD. Dobrą zasadą jest utrzymywanie co najmniej 20% wolnej przestrzeni na SSD.



  • 0

Zobacz więcej tematów z tagiem: SSD HDD



Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych