Skocz do zawartości


Zdjęcie

Kablówka, dzielenie łącza przez Router


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
23 odpowiedzi w tym temacie

#1 Olka_1986

Olka_1986

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 21 10 2008 - 22:50

Witam :P

Jestem kompletnie zielona jeśli chodzi o podłączanie internetu dlatego zapytam.

Mam u siebie w pokoju internet z kablówki (512/128 ale zamierzam podnieść na 1024/256). Koleżanka z drugiego pokoju też chciałby mieć neta. I tutaj mam pytanko o w pełni legalne rozdzielenie sygnału (za zgodą dostawcy) :P .Zamierzam się w tej sprawie wybrać do kablówki, ale wolałabym już coś przed tą wizytą wiedzieć ;)

Oba komputery (mój to 'normalny', koleżanki to laptop) mają karty sieciowe i nie ma w nich problemu z połączeniem internetowym. Jeśli dobrze rozumuję, to gdy poproszę o podłączenie jej laptopa do netu to sygnał rozejdzie się na dwa komputery, w tym sensie, że po prostu, gdy oba będą działać to net będzie chodził po prostu wolniej? Będzie to coś w rodzaju 1024/256 : 2 ?

Czy ktoś tak robił? Jak to się odbywa i na jakiej zasadzie potem 'współdziałają' te komputery? Czy mój komputer będzie musiał być włączony, gdy ona będzie chciała z internetu skorzystać czy po prostu wystarczy żeby 'listwa' była włączona i działał modem?

I jeszcze jedno. Cena za to 1024/256 to 54zł. Podłączenie drugiego komputera to 10zł. Ale, to 10zł jest jednorazowe, czy co miesiąc opłata będzie wynosić 64zł zamiast 54? I czy w ogóle przy rozdzieleniu tego sygnały będzie to nadal pojedynczy rachunek czy i mi i jej każą płacić po 54zł

Z góry dzięki za odpowiedź ;)

  • 0

#2 sw29l

sw29l

    Charlie Don't Surf !

  • 1 958 postów

Napisano 22 10 2008 - 08:17

najpierw zapytaj "kablowke" o internet bezprzewodowy w domu. kablowki oferuja modemy wi-fi i wukupienie tego modemu to sa male koszta.to pozwoli ci podlaczyc klezanki laptopa bez koniecznosci przeciagania kabla. Predkosc tego internetu bedzie przydzielona niezaleznie (czyli jeden nie musi byc wlaczony aby drugi mial internet- to zadanie robi router) i dynamicznie na 2 komputerywiec jak jedna bedzie sciagala filmy lub muzyke to druga bedzie zla bo nic nie bedzie mogla zrobic na internecie. Co do kosztow to rachunek bedzie napewno jeden a ty juz sobie rozliczysz to z kolezanka. Operator kablowki z pewnoscia da rozpiske za co i jak sie placi

  • 0

#3 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 22 10 2008 - 11:05

Ja mam UPC, i podłączyłem normalny router, i tyle..Nie będę się nikogo pytał o zgodę, bo to jak najbardziej ok..Więc kolego możesz zrobić tak samo..
  • 0

#4 Olka_1986

Olka_1986

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 22 10 2008 - 14:48

Na temat routerów każdy mówi co innego... jedni twierdzą, że to ok, inni twierdzą, że to nielegalne. Jedni radzili, żeby podłączyć, bo to nie do wykrycia, inni mówili żeby tego nie robić, bo wbrew pozorom można wpaść. W umowie z kablówką mam zaznaczone, że podłączenie więcej niż jednego komputera jest zabronione. Nie lubię przekrętów, jakichś niepewnych spraw itd. Wolę to załatwić w pełni legalnie, bo koszta tego i tak będą niewielkie, a przynajmniej będę miała pewność, że wszystko jest ok :P
  • 0

#5 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 22 10 2008 - 15:01

To sobie do nich zadzwoń jak się boisz..Poza tym podłączenie do 1 łącza 2go komputera to zupełnie co innego niż użycie router'a..Ludzie weźcie zacznijcie się w końcu uczyć, albo coś czytać.. Ale jak ktoś nie wie czym się różni takie dzielenie łącza, od używania 2go kompa z podłączoną tą samą linią, przez rozgałęziacz to ciężko coś wytłumaczyć..A poza tym w każdym pakiecie jest już możliwość podłączenia 2go komputera w UPC, i to nie znaczy "przez użycie routera" tylko właśnie pociągniecie osobnej linii, tak żebyś miała w 1 i 2 przykładowo po 5MBit/s w przypadku posiadania takiej właśnie opcji. Ja w tym siedzę wystarczająco długo, i wiem co uznają za legalne a co nie..Dzielenie łącza jest jak najbardziej ok. To jest cały czas 1 łącze, a nie 2 czy 3.. Osobiście sam korzystam z Routera w domu..
Tyle.
  • 0

#6 Olka_1986

Olka_1986

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 22 10 2008 - 15:15

Nie krzycz na mnie :P :P


TZN. mam w regulaminie coś takiego:

"...nie podłączania do Urządzenia abonenckiego bezpośrednio lub pośrednio urządzeń służących do korzystania z Usługi, nie będących w wyłącznej dyspozycji abonenta"

oraz

"nie udostępniania przyłącza sieciowego osobom trzecim oraz nie udostępniania przyłącza sieciowego poza lokal."


Swoją droga to najchętniej złapałabym gdzieś pracownika tej kablówki zajmującego się instalacją netu itp. i jego bym zapytała czy na coś takiego przymykają oko ;) Bo gadanie z 'oficjalnym - buirkowym' to nieco inna sprawa...
  • 0

#7 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 22 10 2008 - 15:18

Możesz normalnie używać Routera w domu, jeśli koleżanka za ścianą chce, to też nie ma w tym żadnego problemu. Ale nie możesz ciągnąć kabli na inne piętra itd..Jak już tłumaczyłem wyżej to cały czas 1 linia, nie podłączasz nielegalnie kolejnych komputerów, i do nich osobnej linii. BTW. i nie krzyczę na Ciebie.. Byłoby nielegalne jeśli w regulaminie miałabyś wzmiankę o sieciach LAN, ponieważ drugi komputer dostaje przykładowo adres 192.168.0.xxx ...A to nigdy nie było, i nie będzie nielegalne..Nie rozumiem czego się boisz..Robisz po prostu taka sieć domową, a to czy to Twoja koleżanka czy laptop taty to bez różnicy..W UPC widzą tylko Twój Adres IP, innych sieciowych już nie widać, bo i po co..Kiedy koleżanka przykładowo coś ściąga to u nich to Ty ściągasz.. Ale się rozpisałem znowu..
  • 0

#8 Olka_1986

Olka_1986

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 22 10 2008 - 15:24

Ale Ty mówisz o rozdzieleniu bezprzewodowym?

Bo my mamy routera i kabel. W moim pokoju jest komp z modemem, do modemu byłby podłączy router, a od routera kabel pociągnięty do drugiego pokoju do laptopa koleżanki...
  • 0

#9 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 22 10 2008 - 15:28

To cały czas to samo , czy router WIFI czy kablowy.. Modem do Router'a, a kablami do reszty komputerów. Jeśli masz WIFI w rutku, to kabel możesz sobie darować. Router sam przypisuje IP, dla koleżanki będzie taki jak podałem wyżej, cały czas..I cały czas to jest 1 łącze i 1 linia, i tylko Twój IP widoczny..So nuffin' Illegal.
  • 0

#10 Olka_1986

Olka_1986

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 22 10 2008 - 15:34

Ok, dzięki wielkie za informacje i cierpliwość :P


Już kilka dni temu podłączyłyśmy router, ale na razie go odstawiłyśmy. Sprawa wyglądała tak, że kolega który ma u siebie routera mówił, że dopiero po tym jak wpisał w routera MAC modemu (czy jakoś tak) to net działał. Ale my zaraz po podłączeniu routera miałyśmy net w drugim kompie, bez wpisywania czegokolwiek. Tak może być?

A po podłączeniu routera i tym przypisaniu IP (na moim kompie też pojawiło się IP 192.168....) w kablówce widzą jakąś zmianę? Bo moje IP tak jak mam teraz, przy modemie, to 78.28.....
  • 0

#11 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 22 10 2008 - 15:38

Nie, nie widzą.. Adres który dostajesz od Router'a jest sieciowy. UPC widzą ten Twój 78.28.xx.xx. Skoro net Wam od razu działał na 2ch komputerkach to gratulacje, macie mądry Router :P Zwykle trzeba w Routerze przypisać adres MAC modemu kablowego, aby udostępniał internet. Jednakże niektóre mogą robić to automatycznie. Jeżeli net jest w obu, to jest wszystko w porządku.

  • 0

#12 Olka_1986

Olka_1986

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 22 10 2008 - 15:41

Dzięki wielkie :P

  • 0

#13 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 22 10 2008 - 15:42

Nie ma sprawy, i miłego serfowania..
  • 0

#14 Olka_1986

Olka_1986

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 22 10 2008 - 22:02

A jeszcze jedno: jak jest dzielony sygnał między komputery? Bo chyba nie jest 100% - 100%? Jest 50% - 50%, czy 60% - 40% czy jeszcze jakoś inaczej?
  • 0

#15 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 22 10 2008 - 22:27

Po kabelku jest szansa, że będzie leciało do drugiego kompa z całą prędkością łącza.. Jeśli jednak chodzi o WIFI, no to typ B obsługuje 11MB/s, a G 54MB/s. Czyli w skrócie, na G maksymalna prędkość pobierania to ok 530kb/s , no a przy B 110kb/s. Dlatego w routerze ustaw sobie od razu na G. Zależy to jeszcze od tego, jaki masz tam u nich wykupiony pakiet. Jeśli 2Mbit/s no to nie wykorzystasz nawet w połowie opcji G :lol:
  • 0

#16 Olka_1986

Olka_1986

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 22 10 2008 - 22:39

No my będziemy mieć 'po kabelku' ;)

Kurde... chciałbym wyluzować w tej sprawie, ale jakoś nie do końca mogę ;) Że też nie mam nikogo znajomego w tej kablówce kto by mi podszepnął czy się czegoś obawiać :lol: W sumie w regulaminie nie ma słowa o żadnych 'karach' ;)
  • 0

#17 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 22 10 2008 - 22:46

Widzę, że nie dotarłem jeszcze do Ciebie..*smile* Naprawdę w takim przypadku nie masz się czego obawiać..
Nie robisz nic niezgodnego z regulaminem..Tworzysz najzwyklejszą sieć.
  • 0

#18 Olka_1986

Olka_1986

    Obserwator

  • 9 postów

Napisano 22 10 2008 - 22:50

No dobra, dobra :lol: Muszę się z tym przespać i dokładnie przyswoić wszystkie informacje, które dziś uzyskałam ;)
  • 0

#19 Nurek

Nurek

    Nie ma jutra bez komputra

  • 3 586 postów

Napisano 23 10 2008 - 09:27

Po kabelku jest szansa, że będzie leciało do drugiego kompa z całą prędkością łącza.. Jeśli jednak chodzi o WIFI, no to typ B obsługuje 11MB/s, a G 54MB/s. Czyli w skrócie, na G maksymalna prędkość pobierania to ok 530kb/s , no a przy B 110kb/s. Dlatego w routerze ustaw sobie od razu na G. Zależy to jeszcze od tego, jaki masz tam u nich wykupiony pakiet. Jeśli 2Mbit/s no to nie wykorzystasz nawet w połowie opcji G :lol:

Prędkośc wi-fi to 11, 22, 44, 54 lub 108 Mbit/s - w zależności od standardu. Tak że łącze 2 Mbit/s nie jest znaczącym obciążeniem nawet dla najwolniejszego standardu b
  • 0

#20 Celdur

Celdur

    Republic of Gamers

  • 6 100 postów

Napisano 23 10 2008 - 09:59

Prędkości WIFI są różne, ale w większości router'ów masz i tak tylko G i B do wyboru. 2 Mbit/s jest w tym przypadku dobre tylko, i wyłącznie dla najwolniejszego standardu 11MB/s..W Polsce zresztą Routery mają tylko G i B, ewentualnie G++, chyba, że kupisz jakiegoś droższego, to możesz mieć także inne.. Reszty na oczy nigdy nie widziałem..A nawet na upartego, to po co komu wolniejsze WIFI. Dobra ale nie odchodźmy od tematu, więc ode mnie tyle.

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych