Skocz do zawartości


Zdjęcie

Internet na kilka urządzeń


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
7 odpowiedzi w tym temacie

#1 SweetCookie

SweetCookie

    Początkujący

  • 30 postów

Napisano 16 01 2016 - 13:17

To teraz ja mam pytanie. No ale zaczniemy od zera. Mieszkam z kimś, znaczy wynajmuje pokój. I nie mam dostępu do modemu z internetem. A zasięg wi-fi u mnie to tragedia. A więc przeciągnięto mi kabel, aczkolwiek mam problem, bo co chwilę muszę go odpinać i podpinać pod inny sprzęt. I tu dochodzimy do sedna, czy jeśli kupie switch do neta, to spokojnie będzie na takim połączeniu?

 

Kabel -> switch -> 3x kabel podłączony do ps4, pc i lapka.

 

Jeśli tak to jaki kabel kupić? Czy spokojnie Cat 5e wystarczy?



  • 0

#2 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 18 01 2016 - 08:42

Spokojnie powinno wszystko działać - jeden wyjątek to router skonfigurowane tak, że daje dostęp tylko konkretnym urządzeniom. Kat 5e będzie ok (sieci do 1GB). Możesz zamiast switch'a kupić router z wi-fi - wyłączasz w nim serwer DHCP, jego adres ustawiasz z tej samej podsieci co podstawowy i możesz zrobić własną sieć wi-fi xD.

Pozdrawiam



  • 0

#3 SweetCookie

SweetCookie

    Początkujący

  • 30 postów

Napisano 19 01 2016 - 20:52

Z tym, że przy drugiej opcji pójdzie to bez dostępu do modemu?


  • 0

#4 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 20 01 2016 - 08:33

Normalnie podłączasz router do przewodu który masz - tylko wpinasz go w normalne wyjście LAN (nie WAN). Jedyne co musisz znać to parametry sieci - tj maska podsieci,i zakres adresów i czy włączony jest serwer DHCP - ale to można odczytać ze statusu połączenia karty sieciowej. Powinno normalnie działać - jedyny wyjątek to jak napisałem wyżej gdy urządzenie do którego się podpinasz skonfigurowano tak aby dostęp miały tylko określone urządzenia.

Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie z routerem, to najpierw sprawdzasz parametry sieci - adres twojego kompa, brama domyslna, maska podsieci. Potem odpinasz neta podłączasz router do kompa i konfigurujesz go:

1. Zmiana adresu routera - trzy pierwsze człony adresu takie same jak były kompa, lub bramy, a czwarty np 201 - jak brama była np. 192.168.1.1, to adres routera ustawiasz na 192.168.1.201 ( jak brama jest np. 10.0.0.1 to analogiczne adres routera 10.0.0.201).

2. Jeżeli jest włączony serwer DHCP to musisz wyłączyć serwer DHCP w twoim routerze.

3. Ustawiasz sieć WI-FI.

W skrócie to tyle.


  • 0

#5 SweetCookie

SweetCookie

    Początkujący

  • 30 postów

Napisano 20 01 2016 - 21:31

Ok, a jaki router polecasz??


  • 0

#6 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 21 01 2016 - 08:31

Wszystko zależy od funduszy i upodobań. Ja osobiście kupiłbym jakiegoś TP-Linka typu TP-WR1043ND - prosta konfiguracja, dość dobrze opisana w necie, możliwość wgrania alternatywnego oprogramowania, port USB, silne WI-FI (i szybkie teoretycznie nawet do 450Mb/s), odłączalne anteny.


  • 0

#7 SweetCookie

SweetCookie

    Początkujący

  • 30 postów

Napisano 21 01 2016 - 18:16

A wlasnie bo moze nie widziałeś. Bo ja w uk mieszkam i to ustawienia do zmiany które podales beda takie same? w sensie te końcowe 201
  • 0

#8 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 22 01 2016 - 08:52

Tak nie ma znaczenia gdzie mieszkasz. Jedynie co ma znaczenie to adres bramy i maska podsieci - od adresu zależy jakie będą pierwsze trzy człony adresu (np.: 192.168.1 ; 192.168.0 ; 10.0.0), a od maski jaki może być końcowy - a dokładnie jakiej wielkości jest pula adresów, przeważnie maska ma postać 255.255.255.0 i wtedy masz do dyspozycji adresy od 1 do 253 (tak praktycznie). Jedyne co musisz wiedzieć to jak masz dostęp po tym kablu - czy nie masz dostępu tylko dla jednego urządzenia (to też da się ominąć xD).



  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych