Skocz do zawartości


Zdjęcie

[Info] Bandwidth Controller - Strażnik Łącza (Sieci)


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1 TiteX

TiteX

    Początkujący

  • 27 postów

Napisano 18 01 2011 - 23:30

Zapewne wielu z was miało taką lub podobną sytuację. Jest sobie sieć z dostępem do Internetu, jest też powiedzmy 6 użytkowników tej sieci. Każdy z nich ma "super extra" wymyślne programy do ściągania plików, przez co pozostali użytkownicy którzy w danym momencie chcą np. sprawdzić tylko poczte nie mogą nic zrobić. Tego typu programy są niestety albo stety nastawione na ściąganie z pochłonieńciem całego dostępnego pasma jeśli jest to w danym przypadku możliwe.
Jedynym słusznym rozwiązaniem jest podział prędkości pasma dla poszczególnych użytkowników. Oczywiście operacje te musi wykonywać administrator sieci, gdyż tylko on ma dostęp do serwera (przeważnie).
Na Linux'ie sytuacja była prosta od samego początku. Było sobie CBQ, czyli właśnie program, który dzieli bardzo skutecznie łącze poprzez wszystkie komputery w sieci. Jego następce HTB można spotkać już w kernel'u 2.4.20 i wyżej.
Na Windows'sie sprawa była bardzo skomplikowana. Praktycznie nie było takiego programu który by dobrze blokował określoną predkość wybranemu komputerowi w sieci. Trzeba było bardzo długo czekać i jeszcze więcej szukać, aby znaleźć...

Bandwidth Controller
Aktualna wersja programu posiada numerek 0.09 i ma status BETY. Jednak i tak ten program potrafi bardzo dużo.
Główne okno programu wygląda w następujący sposób:

Dołączona grafika

Surowy wygląd wynagradza nam jego skuteczność. Aby dodać nową regułkę blokującą czy też ograniczającą użytkownika z LAN'u wybieramy opcję New/Filter:

Dołączona grafika

Insterfejs
Jedynym interfejsem do wyboru jest Local Area Connection i to jest jak najbardziej w porządku, ponieważ komputery z LAN'u nie mają dostępu bezpośrednio dostępu do Internetu. Potem następuje wybranie czy ograniczenie ma dotyczyć danych wysyłanych (Send), czy też danych odbieranych (Receive). Następnie ustawiamy czy mamy blokować całkowicie dostęp (blocked), czy też ograniczamy jedną z podanych prędkości w bajtach na sekundę. Możemy oczywiście wpisać w to miejsce własną, dowolną wartość.

Dołączona grafika

Protokoły
Możemy określić który z protokołów poddamy działaniu naszego ograniczenia. Wybór obejmuje: IP, UDP, TCP, OTHER. Aby ograniczyć całkowicie dostęp bez zaglębiania się w numery portów wypieramy opcję (Protocol/IP).
Jeśli chcemy ograniczyć jakiś określony port, to wpisujemy go w opcji (Sorce Port), a IP komputera oczywiście w (Source IP). Opcje (Destination IP) oraz (Destination Port) pozostawiamy typu (ANY). Przypominam że program znajdować się musi na serwerze który udostępnia Internet innym użytkownikom, stąd właśnie takie ustawienie przeznaczenia.
To czy nasze ograniczenie działa skutecznie możemy sprawdzić opcją (Statistics). Niepozorne okienko przedstawia nam m.in. od kiedy działa ograniczenia, z jakim transferem i ile średnio zostało przesłanych danych od/do komputera w sieci LAN.

Dołączona grafika

Minimalizacja do systray'a
Jak pisze w FAQ na oficjalnej stronie, punkt 12:
Bandwidth Controller uruchamia się od momentu wystartowania komputera do jego zamknięcia. Nawet jeśli go nie widać, to ograniczenia działają. Aplikacja dostarcza jedynie interfejs, dzięki któremu możemy dodawać i zmieniać regułki. Jeśli bardzo nam zależy na minimalizacji to autor radzi zrobienie skrótu na pasku zadań po lewej jego stronie (QuickLaunch).
Aby sprawdzić czy program się uruchamia, albo dodać jego start ręcznie możemy do tego celu użyć programu: Startup Control Panel i umieścić regułkę startującą w zakładce HKCU/RUN

Dołączona grafika

Ograniczanie Internetu
Jest możliwe ograniczenie samego interfejsu odpowiedzialnego za Internet. Jednak żeby LAN działał z pełną predkością a NET chodził z narzuconym ograniczeniem, wymagane są operacje dokonane po stronie klienta. Przedstawia to przykład zrobiony przez samego autora i umieszczony na jego forum:

server: 192.168.0.1
client: 192.168.0.60

Adapter: [network adapter 'facing' the client (internal adapter)]
Direction: Send
Rate: 10,000
Protocol: Any

Adapter: [network adapter 'facing' the client (internal adapter)]
Direction: Send
Rate: Unlimited
Protocol: IP
Source IP Address: 192.168.0.1
Destination IP Address: Any

Podsumowanie
Jak sami mogliście się przekonać program działa rewelacyjnie, jednak posiada kilka wad. Teraz już administratorzy platform Windows'owych mogą odetchnąć z ulgą, program Bandwidth Controller można polecić każdemu kto chce lepiej kontrolować swoją sieć.

Zalety:
+ skuteczność działania
+ działanie na wszystkich protokołach
+ łatwość konfiguracji
+ bardzo mała pojemność
+ bardzo małe obciążenie

Wady:
- brak czasowego włączenia ograniczeń np. 9-22 [dowiedziałem się od autora że opcja będzie w kolejnych wersjach]
- program działa TYLKO na WinXP i Win2K

Temat będę aktualizował, przy wyjściu kolejnych wersji.

  • 1




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych