Skocz do zawartości


Zdjęcie

Ile ramu na owe i przyszyłe czasy


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
22 odpowiedzi w tym temacie

#1 Iwon92

Iwon92

    Początkujący

  • 55 postów

Napisano 15 10 2015 - 19:38

Witam
Chciałbym zapytać sie was która opcja bezie lepsza. 12 GB ( 4 Gb obecnie mam )ramu na 1600MHz czy 8gB ramu na 2400HMZ 
Mój komputer;
-I 5 4990k +Muren 2 4.6GHz stabilny
-ASRock Z97 PRO4 Z97
-Ocz DDR3 1 x4GB- 1600Mhz 
-Zasilacz ocz 700w Pro
-Radeon 280x
-Antec Gamer Three Hundred
-Dyski;  i 2TB (ST2000DM001) +SSD PX-128M6S
Czy taki zestaw pociągnie 2-3 lata ?


  • 0

#2 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 15 10 2015 - 20:24

a ile kasy masz na RAM?, chyba 200 zł.

8GB/1600 CL11 Bulk GN38GB1600C11S w Morele.net

cena nie wysoka.

Pamięć którą masz np: do gier jest za mała.

Reszta jest OK, zasilacz jak dużo kurzu nie złapie i nie dojdzie do zwarcia to conajmniej jeszcze 10 lat.

Tymbardziej że dysk HDD masz zewnętrzny.



Użytkownik brutus3 edytował ten post 15 10 2015 - 20:30

  • 0

#3 Iwon92

Iwon92

    Początkujący

  • 55 postów

Napisano 15 10 2015 - 20:52

TO ja wiem ze Pamieć jest za mała ale nie przesadzajmy ze Ram bez radiatorów  w tych czasach Zasilacz  dobrze się trzyma I dyski mam Wewnętrzne a nie zewnętrzne tylko czy 1600 Mhz czy 2400 MHz i ile 8 czy 12 gB?


  • 0

#4 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 15 10 2015 - 22:34

To była sugestia co do wielkości RAM-u a czy kupisz z radiatorem czy bez to twoja decyzja.

Chodzi o odpowiedź na twoje pytanie że 2x4GB RAM-u wystarczy ale będzie jeszcze lepiej jak kupisz albo 1x8GB w jednym pakiecie albo 2x8=16GB w dwóch pakietach. Wszystko zależy od kasy. Co do częstotliwosci pracy to wiadomo 2400 MHz będą lepsze od 1600MHz. Są szybsze a co zatym idzie będzie szybsza wymiana danych między procesorem a pamięcią oraz twardym dyskiem.

Jeszcze jedno nie bez kozery wspomniałem o dobrym monitorze bo co stego że gra oferować będzie rozdzielczość najwyższą w przedziale 1900 na 1200 jeśli będziesz miał monitor który wiecej nie da ci jak 1240 na 1024.


Użytkownik brutus3 edytował ten post 15 10 2015 - 22:40

  • 0

#5 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 16 10 2015 - 11:59

Jeszcze mała dygresja jeżeli nie planujesz rozbudowy pamięci powyżej 16GB to lepszym rozwiązaniem jest 2x4GB, a później dołożenie kolejnych 2x4GB. Taka konfiguracja będzie działać szybciej od pojedynczej kości 8GB.


  • 0

#6 Iwon92

Iwon92

    Początkujący

  • 55 postów

Napisano 16 10 2015 - 12:34

Pamięć HyperX Savage 8GB 2400MHz DDR3 CL11 czyli wystarczy np taka pamieć taka ? 
  • 0

#7 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 16 10 2015 - 13:20

Wiesz z ilością RAM-u jest jak z gotówką nigdy nie ma jej za dużo xD. Na obecną chwilę do użytku domowego 8 GB wystarcza, a 16 GB to już nie są nie wiadomo jakie koszty. Ja osobiście kupiłbym 2x4 GB i za jakiś czas drugie tyle - chodzi oczywiście o koszty, no chyba że masz kasę to od razu 2x8GB. Wszystko zależy od tego na ile cię stać - ile chcesz wydać kasy.


  • 0

#8 jackass

jackass

    Staruszek Jack

  • 8 823 postów

Napisano 16 10 2015 - 14:46

do gier 8GB wystarczy, do programów profesjonalnych przyda sie wiecej

 

kup 8GB (2x4GB) 2400MHz zanim bedzie potrzebne wiecej niz 8GB na codzien to dawno bedziesz juz na DDR4 jechał


  • 0

#9 Iwon92

Iwon92

    Początkujący

  • 55 postów

Napisano 16 10 2015 - 15:04

Komputer jest nowy 1 roczny wiec myślę ze 4 lata minimum  na tym zestawie pociągane i dopiero będzie DDR4  A teraz 4 Gb minimum do przeglądania neta (Wiem bo 2 komp w domu mam 4 i jest ok )  a 8GB Gry a nieraz 8 GB to mało TO kupie 2 X 4 GB chyba ze będzie różnica w cenie 50 zł to kupie 1 kość 8 GB 

 

 

Lepsza opcja 2x 4 Gb HyperX Savag 1600 MHz (Kupic ) +2 x 4 Gb Kingston HyperX Genesis 1600Mhz( Mam w domu ) czy HyperX Savage 8GB 2400MHz DDR3 CL11


Użytkownik Iwon92 edytował ten post 16 10 2015 - 15:20

  • 0

#10 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 16 10 2015 - 20:17

  a 8GB Gry a nieraz 8 GB to mało

 

 

Lepsza opcja 2x 4 Gb HyperX Savag 1600 MHz (Kupic ) +2 x 4 Gb Kingston HyperX Genesis 1600Mhz( Mam w domu ) czy HyperX Savage 8GB 2400MHz DDR3 CL11

Bzdura, na 4GB też da się grać i wcale nie wpływa znacząco na osiagi... http://www.techspot.com/article/1043-8gb-vs-16gb-ram/page3.html

Kup najlepiej 2x4GB 1866 CL9, szybszych i tak procesor nie obsługuje ( w sensie kontroler pamięci).


  • 0

#11 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 19 10 2015 - 07:31

Bzdura, na 4GB też da się grać i wcale nie wpływa znacząco na osiagi... http://www.techspot.com/article/1043-8gb-vs-16gb-ram/page3.html

Kup najlepiej 2x4GB 1866 CL9, szybszych i tak procesor nie obsługuje ( w sensie kontroler pamięci).

To spróbuj w Wiedźmina 3 pograć mając 4 GB RAM-u.... Owszem pójdzie, ale po jakimś czasie (w zależności ile lokacji odwiedzisz) zapycha się niemiłosiernie i trzeba go restartować (grę nie system) bo nie dość że muli jak diabli, to jeszcze dysk chce zamęczyć xD.

Jeżeli nie planujesz rozbudowy do 32 GB, a teraz możesz kupić tylko 8 GB to lepszą opcją będzie zakup 2x4GB - dwie kości po 4 GB będą działać szybciej od jednej 8-ki - zapis i odczyt do dwóch kości naraz, no i z reguły CL 8-mki mają większe.

Pozdrawiam



  • 0

#12 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 19 10 2015 - 08:08

lepszą opcją będzie zakup 2x4GB - dwie kości po 4 GB będą działać szybciej od jednej 8-ki - zapis i odczyt do dwóch kości naraz,

 

Bzdury opowiadasz widać nie znasz się na komputerach, pomyliłeś jednoczesny zapis i odczyt w systemie RAID. W normalnym systemie zapis danych odbywasię w kolejności tak jak jest pamięć zaadresowana. dlatego pamięć w jednyhm pakiecie jest szybsza od dwóch pakietów.

Przypomina to do kolejki z wagonikami z tym że wpierw otwieraja się drzwi do pierwszego wagonu a jak się zapełni to otwieraja się drzwi do drugiego wagonu i tak po kolei.

Lub ludzi stojących w kolejce po wypłatę, kasjerka (czyli procesor ) obsłyguje każdego w kolejności a nie jednego z przodu a drugiego z tyłu kolejki.



Użytkownik brutus3 edytował ten post 19 10 2015 - 08:10

  • 0

#13 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 19 10 2015 - 08:23

Bzdury opowiadasz widać nie znasz się na komputerach, pomyliłeś jednoczesny zapis i odczyt w systemie RAID. W normalnym systemie zapis danych odbywasię w kolejności tak jak jest pamięć zaadresowana. dlatego pamięć w jednyhm pakiecie jest szybsza od dwóch pakietów.

Przypomina to do kolejki z wagonikami z tym że wpierw otwieraja się drzwi do pierwszego wagonu a jak się zapełni to otwieraja się drzwi do drugiego wagonu i tak po kolei.

Lub ludzi stojących w kolejce po wypłatę, kasjerka (czyli procesor ) obsłyguje każdego w kolejności a nie jednego z przodu a drugiego z tyłu kolejki.

A słyszałeś o dziwnym zjawisku zwanym "dual channel"??? Bo najwyraźniej nie... Poczytaj trochę o nim.... Może się jednak okazać że do tych dwóch wagonów można wchodzić i wychodzić naraz, korzystając z drzwi w obu wagonach a nie tylko w tym jednym. I zawsze można otworzyć drugie okienko do kasy... Jak tak lubisz analogie...

I bzdury to ty piszesz i widać z tego że znasz się jak kura na trampolinie...


Użytkownik Czarcik_s edytował ten post 19 10 2015 - 08:26

  • 0

#14 Warka82

Warka82

    Obserwator

  • 5 postów

Napisano 19 10 2015 - 21:53

Czy współczesne kompy na 4GB jeszcze potrafią w ogóle dobrze hulać? Nie mam na myśli tylko gier, ale również programy do obróbki np. filmów? Wiem, że to wszystko kwestia karty graficznej, ale mimo wszystko ciekawi mnie, czy kupno 4 GB ma sens.


  • 0

#15 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 20 10 2015 - 07:57

Nie ma sensu do obróbki filmów to jest tak jak robisz defragmentację dysku np: partycji C jesli masz wolnej przestrzeni mniej niż 1/3 z całej partycji program nie wykona defragmentacji to jak z puzlami. Pamiuęć RAM im wiecej tym lepiej i to samo jeśłi chodzi o częstotliwość im wieksza tym lepsza praca.

Ale uwaga nie można od tak sobie instalować pamięci RAM wszystko zależy od tego z jaką częstotliwością pracuje płyta głowna.

Kiedyś to podawali obecnie podawane jest jedynie maksymalna częstotliwość pracy pamięci jaką można zainstalować. Czyli jak masz płyte i pisze 1600/1333 to już pamięci xGB/1800MHz nie zainstalujesz bo się nie opłaca bo pamieć będzie pracować z częstotliwością maks 1600MHz.

Do Warka82

Kiedyś stosowano pakiety pamięci RAM bez podziału i kości pamięci były montowane po jednej stronie płytki drukowanej w pakiecie i to były pakiety RAM-u single channel. Z chwilą gdy zaczęto stosować montaż powierzchniowy układów scalonych to zaczęto montaż pamięci z obu stron z tym że całość był podzielona na dwa banki pamięci i tak jest do tej pory. Czyli dual chanel dotyczy każde z osobna gniazda lecz adresowanie i przesył danych odbywa się zawsze w kolejności. Oczywiście są wyjatki kiedy program zostawia między danymi peną przestrzeń w celu wykożystania go do pewnych operacji.

I na koniec ja na elektronice zjadłem zęby ja swego syna uczyłem elektroniki teori i praktyki.

Sam nie wiesz co to jest dual channel i do czego on dotyczy i czemu on służy.

Ty nieznasz sie na samych podstawach na temat adresowania, stron, komórek, wiec daj sobie siana.

Jak ja uczyłem się assemblera, BASIC-a, to pewnie twoje narodziny nie były w planie.


Użytkownik brutus3 edytował ten post 20 10 2015 - 08:13

  • 0

#16 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 20 10 2015 - 08:37

Nie ma sensu do obróbki filmów to jest tak jak robisz defragmentację dysku np: partycji C jesli masz wolnej przestrzeni mniej niż 1/3 z całej partycji program nie wykona defragmentacji to jak z puzlami.

Kiedyś stosowano pakiety pamięci RAM bez podziału i kości pamięci były montowane po jednej stronie płytki drukowanej w pakiecie i to były pakiety RAM-u single channel. Z chwilą gdy zaczęto stosować montaż powierzchniowy układów scalonych to zaczęto montaż pamięci z obu stron z tym że całość był podzielona na dwa banki pamięci i tak jest do tej pory. Czyli dual chanel dotyczy każde z osobna gniazda lecz adresowanie i przesył danych odbywa się zawsze w kolejności. Oczywiście są wyjatki kiedy program zostawia między danymi peną przestrzeń w celu wykożystania go do pewnych operacji.

I na koniec ja na elektronice zjadłem zęby ja swego syna uczyłem elektroniki teori i praktyki.

Sam nie wiesz co to jest dual channel i do czego on dotyczy i czemu on służy.

Ty nieznasz sie na samych podstawach na temat adresowania, stron, komórek, wiec daj sobie siana.

Jak ja uczyłem się assemblera, BASIC-a, to pewnie twoje narodziny nie były w planie.

Chłopie co ty piszesz??? To co opisujesz to jest SS i DS czyli single side i double side! Bardzo często szczególnie starsze płyty główne miały kłopoty z obsługą pamięci DS. Nawet teraz niektóre płyty na LGA 1150 mają ten problem przy największych obsługiwanych kościach. Mylisz sposób organizacji pamięci w pojedynczej kości z jej obsługą przez płytę główną! Architektura dual-channel (dwukanałowa) – technologia stosowana w kontrolerach pamięci, do wydajniejszej obsługi pamięci RAM. Polega na podwojeniu przepustowości przesyłu danych pomiędzy kontrolerem pamięci a pamięcią RAM. Technologia dual-channel wykorzystuje dwa 64-bitowe kanały, co razem daje magistralę o szerokości 128 bitów dla przesyłu danych pomiędzy pamięcią RAM a kontrolerem pamięci. Teoretycznie komunikacja jest dwa razy szybsza! Jednak wzrost wydajności najbardziej jest odczuwany tylko przy programach, które wymagają częstej komunikacji procesor-pamięć, lub grafika-pamięć (np w laptopach, które nie mają dedykowanej pamięci do kart graficznych) - na poziomie do 30%. Obecnie przy procesorach wielordzeniowych , które mają dużo pamięci podręcznej, ten wzrost wydajności przy zastosowaniu pamięci dual channel jest mniej odczuwany.

Co do mojego wieku to nie znasz mnie więc nie oceniaj, uciekanie się do takich argumentów gdy brak innych jest żałosne - dla twojej informacji pierwsze programy pisałem na Odrze 1300 i systemie George 3, jeżeli wiesz o czym piszę... Nie pracuję jednak jako programista.


Użytkownik Czarcik_s edytował ten post 20 10 2015 - 08:39

  • 0

#17 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 20 10 2015 - 20:25

Ty mylisz dwa kanały z dwoma gniazdami owszem dobrze piszesz i wiesz że dzwonią ale nie wiesz w którym kościele.

Tu chodzi o pamięci (kości, układy scalone) montowane po obu stronach płyty drukowanej. dzięki czemu masz np: 1x8GB pamięci a faktycznie to jest 2x4GB i właśnie o to chodzi że pamięci ram chodzą w SS i DS a obsługa dual chanel jest wykożytywana do sysemu RAID.

Gdzie jednocześnie zapis i odczyt wykonywany jest na dwóch nośnikach pamięci co powoduje że zapewnia bezpieczeństwo i nie utracisz danych oraz przyśpiesza odczyt i zapis.

W Pamięciach RAM-u jest to nie stosowane, dlaczego bo nie ma takiej potrzeby a wymiana musiały by być między pamięciami z wykożystaniem tak zwanych przerwanń coś tak jak wykorzystuje się pracę procesora gdzie isnieje możliwość podmiany jakieś danej. Przykład gdzie w generatoże znaków alfa numerycznych jest np: nak Z a chcemy żeby to było odczytane jako y. Wtedy wskazujemy komurkę inną gdzie umieściliśmy znak graficzny y.

Czyli gdy procesor pobierze jakąś daną z pamięci z gniazda pin1 to następną daną musiał by brać z następnego gnmiazda pin2.

Tylko zobacz sobie że po włożeniu obu pamięci do dwóch gniazd jaką będziesz miał przepustowość o połowę mniejszą zamiast 1600MHz to będziesz miał 800MHz.


Użytkownik brutus3 edytował ten post 20 10 2015 - 20:27

  • 0

#18 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 20 10 2015 - 20:28

Uważam za temat wyczerpany chcesz to sobie pisz dalej.


  • 0

#19 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 21 10 2015 - 08:26

Uważam za temat wyczerpany chcesz to sobie pisz dalej.

Nie ma o czym pisać.... Ty nawet nie wiesz gdzie dzwonią... Rozumiem że producenci płyt głównych też się nie znają, albo nas w konia robią wszyscy razem i oznaczając gniazda pamięci odpowiednimi kolorami i opisując sposób montażu kości RAM aby działał tryb "dual channel" nie wiedzą co piszą... Gratuluję uporu i pójścia w zaparte. Od kiedy kontrolery pamięci są montowane w nich samych? A przypominam, że "dual channel" pozwala zwiększyć przepustowość pomiędzy właśnie kontrolerem pamięci, a naszym RAM-em, czyli wg twojej teorii wkładając jedną kość DS, RAM sam zwiększy swoją przepustowość komunikując się sam ze sobą i komp ładnie wyświetli że RAM działa w trybie "dual channel"... Nic dodać nic ująć...


Użytkownik Czarcik_s edytował ten post 21 10 2015 - 09:14

  • 0

#20 brutus3

brutus3

    Profesjonalista

  • 2 406 postów

Napisano 21 10 2015 - 21:57

Mam jedną prośbę włuż do jednego z gniazd jeden pakiet pamięci RAM i zobacz co ci wykaże w opcji sytem chodzi o pocję w windowsie 7 lub wykożystaj inny program.

A potem włuż do obu gniazd dwie takie same pamięci.

I tyle w temacie.



  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych