Skocz do zawartości


Zdjęcie

Grupa (sieć) domowa...


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
26 odpowiedzi w tym temacie

#1 Chajtek

Chajtek

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 18 06 2011 - 23:58

Witam. Na wstępie informuje, że część dot. sieci domowych w windowsie jest mi prawie całkowicie nieznana, dlatego możecie zalac mnie teorią. Ok...czy sieć domowa to kilka komputerów połączonych za pomocą ? No wlasnie, jak one sie łącza. W internecie czytałem tylko, ze to komputery połączone ze sobą, ale czym? Routerem? Druga sprawa. Mam komputer stacjonarny i laptop + router, czyli modem jest podłączony do routera. Z routera wychodzi kabel do stacjonarnego, a laptop ciągnie internet z wifi. I teraz jak utworzyć jakąś sieć robocza, abym mógł sobie swobodnie mieszać w plikach drugiej osoby. Mam nadzieję, że choć trochę mnie ktos zrozumie.

  • 0

#2 server

server

    Zaawansowany użytkownik

  • 414 postów

Napisano 19 06 2011 - 00:18

Szybka i konkretna odpowiedź na dość pomieszane pytania. Sieć domowa to połączenie przynajmniej 2 komputerów za pomocą kabla com, usb, bezprzewodowo itd. Drugie pytanie: Jaki masz system? Jeżeli XP to panel sterowania, sieci, udostępnianie. Jeżeli to Windows 7, klikasz sieć i internet i wybierz grupę domową...

  • 0

#3 Chajtek

Chajtek

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 19 06 2011 - 11:07

Windows 7. (napisałem w dziale o nazwie Win 7 :))

Ok, bezprzewodowo, ale przez co, bo mam jeden komputer stacjonarny i jeden laptop i nie wiem co mam tam kupić, kartę Wi-Fi, Bluetooth, czy wystarczy router?


MODEM>>>>ROUTER>>>(kabel)>>PC
           ||
           ||
           ||
   Laptop(bezprzewodowo)

Użytkownik Chajtek edytował ten post 19 06 2011 - 11:10

  • 0

#4 Gość_cabana_*

Gość_cabana_*

Napisano 19 06 2011 - 12:50

Dodajesz komputery do tej samej grupy roboczej i udostępniasz katalogi jakie chcesz :)
  • 0

#5 Chajtek

Chajtek

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 19 06 2011 - 13:39

Ale przez co, komputery mają się odnaleźć, przez router? Bo ja tego jedynie nie rozumiem...
  • 0

#6 sight

sight

    Stały użytkownik

  • 172 postów

Napisano 19 06 2011 - 14:09

Wyobraz sobie ze kazdy z komputerow ktory jest podłaczony do twojej sieci wysyła pakiety kim i czym jest a router mu w tym pokaga. Kazdy z komputerow odbiera te paczki i to jest włąsnie odnajdowanie. Mozna mu pomoc w tym szukaniu wuszukujac go po adresie IP.
  • 0

#7 server

server

    Zaawansowany użytkownik

  • 414 postów

Napisano 19 06 2011 - 14:41

A prosto to tak: komputer odnajduje 2 komputer bezprzewodowo przez router.
  • 0

#8 Chajtek

Chajtek

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 19 06 2011 - 15:27

Ok. Rozjaśniło mi się, a czy jest możliwość połączeina ze sobą Komputera stacjonarnego połączonego kablem do routera z systemem XP z laptopem, który łączy się z routerem bezprzewodowo przez Wi-fi z systemem Win 7 HP.
  • 0

#9 Chajtek

Chajtek

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 20 06 2011 - 19:44

bump
  • 0

#10 Gość_cabana_*

Gość_cabana_*

Napisano 20 06 2011 - 20:50

Napisałem Ci przecież wcześniej

Dodajesz komputery do tej samej grupy roboczej i udostępniasz katalogi jakie chcesz ;)


  • 0

#11 Weksel

Weksel

    Intel inside

  • 646 postów

Napisano 20 06 2011 - 21:22

O kopiowania plików po sieci wifi to ja nie polecam, chyba że ktoś lubi czekać ;)
Lepiej wpiąć lapka po kablu, skopiować co trzeba i zapomnieć - szybciej i wygodniej ;-)

  • 0

#12 Chajtek

Chajtek

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 21 06 2011 - 09:43

Ok, ok. Mam kabel, ale to są dwa inne systemy i nie bardzo wiem jak zrobić, aby się widziały.

  • 0

#13 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 21 06 2011 - 10:47

Witam
Sieć domowa to minimum dwa urządzenia połączone ze sobą (dwa kompy ale może też być komp z drukarką-przez kartę sieciową, a nawet jest to komp z routerem - już tworzy nam sieć domową. Do połączenia dwóch kompów wystarczy obecnie przewód USB albo sieciowy - skrętka - jeżeli są to nowe kompy to nawet nie musi być "scrosowana" ;). A tak serio to sieć domową miałeś od początku jeżeli - masz router do którego jeden komp jest podłączony przewodem a drugi łączy się bezprzewodowo. Żeby kompy się widziały muszą:
1. Być w tej samej podsieci - to załatwia router.
2. Należeć do tej samej grupy roboczej - to ustawiasz ty.
3. Mysi być włączone udostępnianie plików i drukarek to też ustawiasz ty.
Dla XP -> Panel sterowania->System->Nazwa komputera->Zmień - i tu wpisujesz nazwę kompa i nazwę grupy roboczej np komp1 i mojagrupa (to nie błąd ;)).
Następnie trzeba włączyć udostępnianie plików i drukarek: Panel sterowania->Połączenia sieciowe i tu klikasz PPM (prawy przycisk myszy) na połączeniu którego używasz standardowo to będzie nazwa typu Połączenie lokalne. Następnie właściwości i zaznaczasz opcję udostępniania plików i drukarek. Teraz należy sprawdzić jeszcze ustawienia zapory XP: Panel Sterowania->Narzędzia administracyjne->Usługi i tu szukasz usługi o nazwie zapora systemu windows klikasz ją dwa razy i ustawiasz Typ uruchomienia na automatyczny - tu mała dygresja sama zapora może być wyłączona ale usługa powinna być uruchomiona. Aby wyłączyć zaporę po uruchomieniu usługi trzeba kliknąć: Panel Sterowania->Zapora Windows i tu ją wyłączamy.
Teraz Windows 7 ;) - kolejność wyboru poleceń podaję dla widoku małe ikony w Panelu sterownia. Czyli po uruchomieniu Panelu sterownia należy wybrać Widok według: Małe ikony - prawy górny róg okna.
Panel sterowania->System->Zaawansowane ustawienia systemu->Nazwa komputera i tutaj wpisujesz nazwę kompa różną od pierwszej np komp2 (dwa kompy nie mogą mieć tej samej nazwy w danej podsieci) i nazwę grupy roboczej - ta musi być taka sama jak dla pierwszego kompa czyli mojagrupa.
Po zatwierdzeniu zmian i restartach kompy powinny się widzieć.
Aby móc przeglądać pliki z drugiego kompa musisz udostępnić dany dysk lub folder czyli klikasz go PPM i wybierasz opcję Udostepnianie i tu wpisujesz nazwę jaka ma być widoczna i ewentualnie ustawiasz prawa dostępu itp. Domyślnie zasoby są udostępniane tylko do odczytu czyli z drugiego kompa możesz odczytać ale nie możesz zapisywać.
O udostępnianiu i problemach z nim pisałem w tym wątku

Pozdrawiam
  • 0

#14 Chajtek

Chajtek

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 21 06 2011 - 15:42

Dzięki za zainteresowanie.

ok. zrobiłem jak napisałeś, lecz dalej się nie widzą. (LAPTOP - WIN7, PC - XP) kieyd klikam w Win 7, aby udostępnić plik w grupie domowej (odczyt/zapis) wywala mi, że nie należę do grupy domowej i się pyta, czy mam ją utworzyć...

/a kiedy na XP klkinę Moje miejsca sieciowe>Wyświetl komputery grupy roboczej to otrzymuję:
Mojagrupa nie jest dostępny. Możesz nie mieć uprawnień do użytkowania tego zasobu sieciowego. Skontaktuj się z administratorem itp.

Użytkownik Chajtek edytował ten post 21 06 2011 - 15:46

  • 0

#15 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 21 06 2011 - 18:33

Grupa domowa została stworzona specjalnie dla win 7... to nie to samo co grupa robocza ;).
Przeczytaj uważnie mój post wyżej piszę o grupie roboczej i jak to poustawiać.
Pozdrawiam
  • 0

#16 Chajtek

Chajtek

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 22 06 2011 - 14:01

Mylę pojęcia, lecz robię dokładnie to, co mi napiasłeś. I w co mam wejść w WIN 7, aby zobaczyć udostępnione pliki (w XP)...
  • 0

#17 Czarcik_s

Czarcik_s

    Zaawansowany użytkownik

  • 674 postów

Napisano 22 06 2011 - 14:37

Normalnie klikasz Komputer->Sieć i tu powinny pojawić się kompy będące w sieci. Klikasz ten z XP (może zażądać podania użytkownika i hasła) i albo normalnie wchodzisz do udostępnionego zasobu, albo klikasz go PPM i dajesz mapuj dysk sieciowy.
A dla tego z XP klikasz połączenia sieciowe i pokaż komputery grupy roboczej.
Pozdrawiam
  • 0

#18 Chajtek

Chajtek

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 22 06 2011 - 14:48

Czyli reasumując, aby powstałą grupa robocza wystarczy w nazwie systemu wpisać tą samą nazwę grupy roboczej, ale inną nazwę kompuera? To wszystko? nie za proste, bo coś nie chodzi ;/
  • 0

#19 Gość_cabana_*

Gość_cabana_*

Napisano 22 06 2011 - 14:59

Sprawdź czy masz łączone odnajdywanie sieci w Win7, w "Centrum sieci i sterowania" tam powinno być, oraz spróbuj wyłączyć firewalla

Ja mam u siebie w domu skonfigurowane tak

Dołączona grafika

Tylko oczywiście nazwa grupy inna, na Win XP mam inną nazwę komputera, ale grupę tą samą.

W XP wchodzisz w "Moje miejsca sieciowe". a w Win7 "Komputer" i po lewej szukasz "Sieć"

Użytkownik cabana edytował ten post 22 06 2011 - 15:00

  • 0

#20 Chajtek

Chajtek

    Początkujący

  • 37 postów

Napisano 22 06 2011 - 20:50

Dalej nic nie wiadać, może router coś nie tak? Dlink dir 635

ps. ze strony MS dot. sieci roboczej "Jeśli w sieci znajdują się komputery z systemem Windows XP, może być konieczna zmiana nazwy grupy roboczej na tych komputerach, tak aby odpowiadała nazwie grupy roboczej na komputerach z tą wersją systemu Windows oraz aby było możliwe wyświetlanie zawartości wszystkich komputerów w sieci i uzyskiwanie połączenia z tymi komputerami."

Użytkownik Chajtek edytował ten post 22 06 2011 - 20:58

  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych