Skocz do zawartości


Zdjęcie

GTX 970 spadki FPS


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
16 odpowiedzi w tym temacie

#1 sssj2

sssj2

    Początkujący

  • 58 postów

Napisano 25 11 2019 - 00:16

Witam, od jakiegoś czasu mam problemy z kartą graficzną, a mianowicie podczas grania w tytuły w których karta powinna śmiało dawać rade utrzymywać stały FPS przy zalecanych ustawieniach graficznych nie działa jak powinna. Czasami nie renderuje tekstur w bliskiej odległości lub np w przypadku grania w Wiedźmina 3 po prostu nie pokazuje mi danego obiektu w ogóle. W nowszych produkcjach, w których według zaleceń producenta karta powinna dawać rade np na wysokich ustawieniach, na ustawieniach średnich FPS skacze jak szalony od 60 do nawet czasem 15 lub po prostu gra zacina się na kilka lub kilkanaście sekund, ale dźwięk działa jak powinien. Moje pytanie czy da się w jakiś sposób sprawdzić czy karta jest w 100% sprawna, czy coś jej dolega ? Czy istnieje jakiś program który jest w stanie to sprawdzić ? Uprzedzając pytania grafika jest co jakiś czas czyszczona z kurzu czy innych zabrudzeń, nie grzeje się ani nie pracuje głośniej niż powinna porostu jej wydajność nie jest taka jaka powinna. Karta działa z i5 6600 na płycie Asus B150 Pro Gaming 8GB RAM DDR4 zasilacz Thermaltake Smart SE 530W. Sama karta to Asus GTX 970 4GB Strix



  • 0

#2 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 25 11 2019 - 14:04

Nic się nie przegrzewa? Jaka wersja sterowników? Jeśli najnowsze spróbuj starszej wersji. Poza tym miej na uwadze że ta karta miała problemy w pewnych tytułach korzystających z więcej niż 3GB vram bo jak wiesz tam jest 3.5GB pamięci szybkiej i 0.5GB wolniejszej na pokładzie. 



  • 0

#3 sssj2

sssj2

    Początkujący

  • 58 postów

Napisano 25 11 2019 - 16:32

Sterowniki najnowsze przy starszych wersjach jest to samo, jakieś mikro ścinki lub takie kilkusekundowe w nowszych produkcjach. Karta się nie przegrzewa, też wentylatory nie włączają się od razu po rozpoczęciu gry, wiec raczej nie to jest winą. Też nie dzieje się to po dłuższym graniu tylko praktycznie od początku czasem nawet w menu gry coś przytnie. W takim Wiedźminie 3 miałem przypadki że po prostu idąc przed siebie nie miałem jakiegoś mostu czy budynku a dopiero po jakimś czasie pojawiał się znikąd. W innej grze znów w paru miejscach coś szalało z grafiką że pojawiały mi się jakieś rozmyte tekstury ciągnące się od ziemi do nieba. Jedyne nad czym się jeszcze zastanawiałem to na karcie nie była wymieniana pasta ale czy to mogłoby mieć aż taki wpływ na wydajność ? Jeśli istnieje jakiś program do sprawdzenia wydajności karty mogę wrzucić tu wyniki z niego.


  • 0

#4 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 26 11 2019 - 11:17

 nie dzieje się to po dłuższym graniu tylko praktycznie od początku czasem nawet w menu gry coś przytnie. W takim Wiedźminie 3 miałem przypadki że po prostu idąc przed siebie nie miałem jakiegoś mostu czy budynku a dopiero po jakimś czasie pojawiał się znikąd. W innej grze znów w paru miejscach coś szalało z grafiką że pojawiały mi się jakieś rozmyte tekstury ciągnące się od ziemi do nieba

Sprawdź użycie GPU i innych podzespołów podczas uruchomionej gry. Może to do końca nie jest wina GPU a małej ilości Ram lub CPU mocno obciążony. 

Na jakich ustawieniach grasz? Doczytywanie tekstur w grach świadczyłoby o tym że brakuje pamięci. 

Sprawdziłbym też kartę w innym PC co by wykluczyć wpływ innych podzespołów na pracę karty.


  • 0

#5 sssj2

sssj2

    Początkujący

  • 58 postów

Napisano 26 11 2019 - 12:38

Jakim programem najlepiej to sprawdzić ? Przeważnie gra mi się optymalizuje w Geforce Experience wiec zwykle są to ustawienia wysokie lub średnie. Jak się tak zastanowię to kilka razy w Watch Dogs 2 miałem komunikat że mam za mało ramu a w zalecanych wymaganiach jest 8GB które mam i komputer też mi tyle widzi. W innych grach nie było takiego komunikatu np GTA V działa normalnie bez ścinek na wysokich ustawieniach fhd.


  • 0

#6 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 26 11 2019 - 23:21

Wydaje mi się że Watch Dogs ma trochę większy apetyt na Ram niż GTA jak dobrze kojarzę z testów tej gry. Też mam 8GB i w GTA nigdy nie miałem problemów, nie wiem jak WD2 bo nie miałem tej gry.  Sprawdź w Menadżerze Zadań , zakładka wydajność jak się zachowuje obciążenie CPU i zajętość pamięci Ram.

Do monitorowania GPU można się posłużyć np programem GPU-Z, MSI afterburner (chyba posiada jakieś funkcje) lub nawet Fraps ma monitor częstotliwości pracy zegarów GPU i zajętość Vram podczas rozgrywki.

Spróbuj na próbę wyłączyć wszystkie możliwe programy w tle co by zwolnić jak najwięcej Ramu i wtedy odpal samą grę. 


  • 0

#7 sssj2

sssj2

    Początkujący

  • 58 postów

Napisano 27 11 2019 - 18:25

Dałem mu delikatnie w kość przy nowych Star Warsach, ustawienia średnie czyli takie jak mi zaleca Experience, w menedżerze zużycie procka pokazywało czasem nawet 100%, RAMu jakies 5,5GB temperatury procka i karty jeszcze w HWMonitorze sprawdziłem procek maksymalnie 53 stopnie a karta max 75 wiec z temperaturami raczej ok tylko to zużycie procka nie jest za wysokie nawet jak na najnowszą grę ? Tego GPU-Z nie ogarniam do końca, ale jakieś logi czy coś takiego mi zrobiło, może coś to rozjaśni, tylko problem w tym że nie mogę ich udostępnić w załączniku.


Użytkownik sssj2 edytował ten post 27 11 2019 - 18:29

  • 0

#8 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 30 11 2019 - 09:13

Czyli przegrzewanie możemy wykluczyć. Braki pamięci raczej też, wina spada na CPU. A czy procesor w stanie spoczynku bez żadnej uruchomionej aplikacji w tel wykazuje jakieś użycie? Rozumiem że żadnych wirusów, trojanów itp w systemie nie ma?


  • 0

#9 sssj2

sssj2

    Początkujący

  • 58 postów

Napisano 30 11 2019 - 13:43

Nie mam żadnych wirusów od czasu do czasu skanuje komputer AdwCelaner także z tym raczej niema problemu. Sam procesor pokazuje zużycie jakieś 32-35% przy samym wyświetlaniu pulpitu kiedy nic nie robię  Wszystkie aplikacje które mi działają w tle typu Steam Uplay itp wyłączone.
EDIT
Pogrzebałem jeszcze troszkę głębiej i znalazłem jakieś oprogramowanie Aura które zużywało dużo procka, odinstalowałem i spadło zużycie w spoczynku teraz skacze tak od 1-7% wiec możliwe że to było przyczyną tylko pytanie czy sama ta aplikacja to było coś ważnego dla systemu czy raczej nie ?


Użytkownik sssj2 edytował ten post 30 11 2019 - 13:51

  • 0

#10 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 30 11 2019 - 18:09

Nie wiem co to za program Aura ale chyba nie jest elementem systemu. Swoją drogą użycie CPU w idle powinno się wahać od 1 do 10%. 

Oczyść system ze zbędnych śmieci i niepotrzebnych wpisów w rejestrze np Ccleaner'em i powinno być OK. 


  • 1

#11 sssj2

sssj2

    Początkujący

  • 58 postów

Napisano 30 11 2019 - 19:10

Komputer wyczyszczony z wszystkiego co niepotrzebne, teraz procek ma raczej zużycie normalne, zobaczę jeszcze jak to będzie na dłuższą metę w grach, czy dalej będą występować takie ścinki czy będzie coś lepiej. Zastanawiam się jeszcze nad dokupieniem trochę RAMu, może to też coś pomoże tylko czy po dołożeniu dodatkowych kości powiedzmy 2x4GB będę musiał formatować komputer, czy będą widoczne od razu po wpięciu ? I czy pomiędzy kościami różnych firm przy tym samym taktowaniu mogą być jakieś różnice czy jest to bez znaczenia ?



  • 0

#12 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 01 12 2019 - 14:54

Nie trzeba formatować dysku przy dokładaniu pamięci Ram. To jest element Plug & play, odpinasz PC od pradu, montujesz kości i uruchamiasz. Tylko sprawdź czy płyta posiada 4 sloty na pamięć i jakie masz obecnie parametry kości. Musisz kupić identyczne (nie koniecznie ta sama marka bo to nie ma znaczenia) ale aby się zgadzała częstotliwość pracy i opóźnienia CL. 



  • 0

#13 sssj2

sssj2

    Początkujący

  • 58 postów

Napisano 01 12 2019 - 22:37

Miejsce mam bo płyta ma 4 sloty, a 2 są zajęte, bardziej chodziło mi o to czy jak wepnę RAM z innym CL, to będzie to się jakoś gryzło ze sobą ? Aktualnie mam DDR4 2133MHz 2x4GB CL14, a jedyne jakie mi się udaje znaleźć kości z tym taktowaniem maja CL15.


  • 0

#14 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 02 12 2019 - 12:42

Nie pogryzą się jednak istnieje cień szansy że się "nie polubią" i mogą razem nie działać. Jedyne co się stanie to twoje obecne dostosuja parametry pracy do tych nowych czyli opóźnią Cas Latency do 15. 

Pierwsze lepsze znalezione https://allegro.pl/oferta/hyperx-8gb-2x4gb-2133mhz-fury-black-cl14-8737792540


  • 1

#15 sssj2

sssj2

    Początkujący

  • 58 postów

Napisano 02 12 2019 - 15:32

Możliwe że kupie te z tej aukcji, bo już 16Gb RAM w komputerze powinno być wystarczające do nawet tych nowszych gier. Jeszcze zastanawiam się nad zmianą grafiki za jakiś czas, bo jednak ta już ma swoje lata mimo że zła nie jest tylko czy pozostałe podzespoły głownie procek nie będą jej ograniczać jakbym celował w coś pokroju RTX 2060 i czy w ogóle różnica będzie aż tak zauważalna oraz czy ten zasilacz 530W to uciągnie? 


  • 0

#16 viris33

viris33

    Administrator

  • 4 657 postów

Napisano 02 12 2019 - 20:20

Wystarczy spokojnie 16GB nawet do grania w 4K, szybciej zabraknie GPU niż pamięci przy takiej ilości. A co do karty to wszystko zależy od tego jakim budżetem dysponujesz. Zasilacz jest dobry i pociągnie każdą jednordzeniową kartę graficzną. 


  • 1

#17 sssj2

sssj2

    Początkujący

  • 58 postów

Napisano 02 12 2019 - 21:51

Chyba już wiem wszystko co chciałem wiedzieć dzięki za pomoc.



  • 0




Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych